Рішення від 18.03.2024 по справі 360/95/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

18 березня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/95/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у спрощеному письмовому провадженні без виклику (повідомлення) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.01.2024 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області (далі - відповідач), у якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не переведення позивача ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перевести позивача ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 2000 року по 31.05.2019 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України.

31.05.2019 наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 22.05.2019 № 410 о/с майора поліції ОСОБА_1 начальника ВОДІТТ ГУНП в Луганській області було звільнено із Національної поліції на підставі п. 4 ч. 1 ст. 77 ЗУ «Про Національну поліцію» (через скорочення штатів).

Згідно витягів з наказів ГУНП в Луганській області від 22.05.2019 № 410 о/с та від 12.07.2019 № 582 о/с, вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні дорівнює: 18 років 09 місяців 25 днів, у пільговому обчисленні: 10 років 11 місяців 19 днів. Пільгове обчислення вислуги років було здійснено на підставі послужного списку та відомостей про участь позивача в антитерористичній операції, що підтверджується довідкою ГУНП в Луганській області про безпосередню участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № А-889 від 18.02.2023 та довідкою про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення № А-790 від 05.01.2023.

З 01.06.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області позивачу було призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, відповідно до пункту "а" статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", як працівнику Національної поліції України.

Враховуючи те, що на момент звільнення позивач мав вислугу 29 років 09 місяців 13 днів, 02 червня 2021 року позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

03.06.2021 ГУПФУ в Луганській області відмовило позивачу в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, у зв'язку з відсутністю календарної вислуги років 24 календарних років і більше.

Не погодившись із протиправною відмовою, позивач звернувся до суду з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не призначення мені пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років (пункт «а» статті 12) відповідно до вислуги (пункт «а» статті 13) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та зобов'язання призначити пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років (пункт «а» статті 12) відповідно до вислуги (пункт «а» статті 13) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Згідно рішення суду у справі № 360/2996/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області було зобов'язано на підставі статті 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до вислуги років за пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 02.06.2021, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

В судовому порядку було встановлено наявність у позивача права на врахування вислуги років у пільговому обчисленні.

12.12.2023 позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою, в якій просив на підставі наявних у пенсійному фонді документів, розглянути мою заяву та перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.

ГУ ПФУ в Луганській області 10.01.2024 за результатом розгляду його заяви надало відповідь № 130-8312/З-02/8-1200/24 згідно якої відповідач зазначив, що відсутні законні підстави для переведення його з одного виду пенсії на інший.

Позивач вважає, що відповідач, незважаючи на підтверджену в судовому порядку наявність в нього права на врахування вислуги років у пільговому обчисленні, протиправно відмовив у переведенні його з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років.

Ухвалою суду від 23.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

07.02.2024 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Відповідно до ст. 99 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» визначено, що Пенсійному фонду України з 01.01.2007 передані функції призначення, перерахунку та виплати пенсій згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262 (далі - Закон № 2262).

Питання визначення права та розрахунку вислуги років для призначення пенсії належить до компетенції уповноважених структурних підрозділів силових структур, міністерств та інших органів, в якому особа проходила службу (з яких особу було звільнено зі служби).

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

Згідно п. 12 Порядку № 3-1, уповноважений структурний підрозділ оформлює всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи, тобто до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, мають бути завірені Головним управлінням Державної податкової адміністрації у Луганській області в установленому порядку (п. 13 Порядку № 3-1). Перелік документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років визначено п.7 Порядку № 3-1.

За даними електронної підсистеми ПВП ДКГ ОСОБА_1 первинно призначено пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням військової служби відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262 (далі Закон - 2262) по лінії Національної поліції України з 01.06.2019 у розмірі 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

01.10.2019 ОСОБА_1 встановлено 3 групу інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання одержаних під час виконання обов'язків військової служби.

В жовтні 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 у справі 360/2996/21 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, на підставі статті 23 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначено ОСОБА_1 пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до вислуги років за пунктом «а» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 02.06.2021, та здійснено перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

За висновками рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 у справі 360/2996/21 ОСОБА_1 "на дату звільнення мав вислугу 24 календарних років і більше (18 років 09 місяців 25 днів + 10 років 11місяців 19 днів)", тобто "вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 18 років 09 місяців 25 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) 10 років 11місяців 19 днів".

Статтею 12 Закону № 2262 перелічено умови призначення пенсій за вислугу років, а саме, відповідно до пункту "а" пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону, (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 , відповідно до подання про призначення пенсії, наданого Головним управлінням Національної поліції в Луганській області від 02.08.2019 та наказу про звільнення зі служби, вислуга років у пільговому обчисленні складає 10 років 11 місяців 19 днів, календарна вислуга років (військова служба) 18 років 09 місяців 25 днів.

Загальна тривалість вислуги у пільговому обрахуванні використовується при розрахунку розміру пенсії, а не для визначення права особи на той чи інший вид пенсії.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 161/4876/17, від 17 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 30.09.2019 № 360/1432/19.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова № 393) визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським.

Протягом 2022 року до Постанови № 393 внесено декілька змін в частині обчислення календарної вислуги років при призначенні пенсії. Такі зміни відбулися на підставі Постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 та від 07.09.2022 № 999, які набули законної сили на день звернення позивача із заявою до органу пенсійного фонду щодо переходу з одного виду пенсії на інший, а саме 11.11.2022.

Тому при розгляді заяви позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повинне враховувати зміни у законодавстві на час звернення позивача із відповідною заявою.

Так, постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 та від 07.09.2022 № 999 внесені зміни до Постанови № 393, якими уряд чітко розмежував порядок розрахунку календарної вислуги років та порядок визначення розміру пенсії.

Постанова № 393 доповнена п. 2-1, яким визначено, що для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови. Саме періоди проходження служби в органах, перечислених у п.п. 1-2 даної постанови, зараховуються до календарної вислуги років при призначені пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органу внутрішніх справ».

Відповідно до подання про призначення пенсії, наданого Головним управлінням Національної поліції в Луганській області від 02.08.2019 та наказу про звільнення зі служби, вислуга років у пільговому обчисленні складає 10 років 11 місяців 19 днів, календарна вислуга років (військова служба) 18 років 09 місяців 25 днів.

Не врахування позивачем змін та доповнень до Порядку №393, внесених Постановою КМУ № 119 від 16.02.2022 і які набрали чинності 19 лютого 2022 року і відповідно були чинними на час звернення позивача із заявою про призначення ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно пункту "а" статті 12 Закону 2262, з моменту отримання пакету документів з сектору з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції України.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимоги.

22.02.2024 позивачем надано відповідь на відзив, в якому зазначено таке.

Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду роз'яснив, що для визначення редакції підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин (призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII) має значення дата звільнення особи зі служби - календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах для призначення пенсії відповідно до Порядку № 393 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року, лише для тих осіб, що звільнилися до набрання чинності відповідними змінами.

Зміни, внесені в Порядок № 393 постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022 (зарахування календарної вислуги років в пільговому обчисленні для визначення розміру пенсії, а не для її призначення), набрали чинності 19.02.2022. Пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ призначена мені з 01.06.2019. Станом на день звільнення зі служби (01.06.2019) моя календарна вислуга років зарахована на пільгових умовах та становить 29 років 09 місяців 13 днів, що підтверджується наказами ГУНП в Луганській області від 22.05.2019 № 410 о/с та від 12.07.2019 № 582 о/с та набравшим законної сили судовим рішенням у справі № 360/2996/21. Оскільки на день звільнення (01.06.2019) Порядок № 393 діяв у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022, то для призначення пенсії за вислугу років я маю право на обчислення календарної вислуги років на пільгових умовах.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус учасника бойових дій, є особою з інвалідністю третьої групи та отримувачем пенсії по інвалідності, що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 04.04.2022 № 518-7000250178, посвідчення серії НОМЕР_3 , матеріалів пенсійної справи.

Згідно із витягом з наказу ГУНП в Луганській області від 22.05.2019 № 410 о/с «По особовому складу» відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції майора поліції ОСОБА_1 (0122318), начальника відділу організації діяльності ізоляторів тимчасового тримання ГУНП в Луганській області за ст. 77 ч.1 п.4 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 31.05.2019, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 18 років 09 місяців 25 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 10 років 05 місяців 17 днів.

Відповідно до витягу з наказу ГУНП в Луганській області від 12.07.2019 № 582 о/с «По особовому складу» пункт наказу ГУНП в Луганській області від 22.05.2019 № 410 о/с, в частині звільнення, викладено в наступній редакції:

«майора поліції ОСОБА_1 (0122318), начальника відділу організації діяльності ізоляторів тимчасового тримання ГУНП в Луганській області за ст. 77 ч.1 п.4 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 31.05.2019, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 18 років 09 місяців 25 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 10 років 11 місяців 19 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає 18 років, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 18 діб, встановивши відсоток премії за травень 2019 року 131,9%....».

Матеріалами пенсійної справи (протокол за пенсійною справою -1213010960 (НПУ) від 01.06.2019) підтверджується, що ОСОБА_1 первинно призначено пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262 (далі Закон - 2262) по лінії Національної поліції України з 01.06.2019 у розмірі 40 % відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 у справі № 360/2996/21, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.01.2022, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03.06.2021 № 90 ( ОСОБА_1 ) «Про відмову в призначенні пенсії»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі статті 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до вислуги років за пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 02.06.2021, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У мотивувальній частині судового рішення у справі № 360/2996/21 зазначено таке:

«..Враховуючи, що позивач проходив службу, яка передбачена Постановою № 393, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку:

один місяць служби за три місяці: періоди з 08.01.2015 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав безпосередню участь в Антитерористичній операції; періоди з 01.03.2019 по 31.03.2019, з 01.04.2019 по 30.04.2019, з 01.05.2019 по 31.05.2019 проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;

один місяць служби за півтора місяця: період з 04.08.2004 по 15.11.2007 проходження ОСОБА_1 служби на посаді оперуповноваженого підрозділів карного розшуку;

один місяць служби за сорок днів: період з 30.05.2008 по 08.01.2015 проходження ОСОБА_1 служби на посаді начальника ізолятора тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб, для призначення пенсії за вислугою років згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Як наслідок, позивач на дату звільнення мав вислугу 24 календарних роки і більше (18 років 09 місяців 25 днів + 10 років 11 місяців 19 днів)…».

Згідно із протоколом за пенсійною справою - 1213010960 (НПУ) від 01.01.2014 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі 70% грошового забезпечення: посадовий оклад 3400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% - 1890,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. премія 131,9% - 8332,26 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15622,26 грн; основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі 99373,36 грн, з урахуванням індексації 12568,38 грн, за розрахунком за вислугу років () Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: 10935,58 грн, з урахуванням індексації: 14349,31 грн, з урахуванням доплати: в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 2733,90 грн - 10935,58 грн, індексація базового ОСНП 2023 (15583,21 * 0,197) - 3000,00 грн, індексація базового ОСНП 2022 (13669,47 * 0,140) - 3827,46 грн; вид підвищення або надбавка до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с 627,90 грн, інвалід війни 3 гр. (ст.7), інваліди війни 3 гр/при виконанні обов'язків в/с 50,00 грн, щомісячна доплата до 100 грн 50024 Доплата до 100 грн індексації 01.03.2023 - 0,00, всього призначено 17761,11 грн. Призначити згідно з Законом України № 2262-ХІІ, 09.04.1992, загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 17761,11 грн з 01.01.2024 по 30.11.2038.

12.12.2023 позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсію забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.

У заяві додатками зазначено: заява встановленого зразка, фотокопія паспорту та коду, фотокопія листа ПФУ від 22.11.2023.

ГУ ПФУ в Луганській області 10.01.2024 за результатом розгляду заяви надано відповідь № 130-8312/З-02/8-1200/24, в якій зазначено таке.

«…Пенсію Вас призначено на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі № 360/299621, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі статті 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» призначити Вам пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до вислуги років за пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 02.06.2021.

Згідно пункту «а» статті 12 Закону 2262 (в редакції на дату Вашого звільнення зі служби) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

Листами Головного управління, зокрема від 30.03.2021 № 1022/1081/3-01/8-1200/21 та 16.02.2022 № 726-419/3-02/8-1200/22 Вас було інформовано про Порядок та умови призначення пенсій відповідно до пункту «а» статті 12 Закону 2262 та необхідної для її призначення календарної вислуги років.

За матеріалами Вашої пенсійної справи, відповідно до подання про призначення пенсії, наданого Головним управлінням Національної поліції в Луганській області від 02.08.2019 та наказу про звільнення зі служби, вислуга років у пільговому обчисленні складає 10 років 11 місяців 19 днів, календарна вислуга років (військова служба) 18 років 09 місяців 25 днів.

Варто зазначити, що рішення суду містить висновки про те, що Ви проходили службу, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», тому маєте право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку, але не зобов'язує Головне збільшити календарну вислугу років за рахунок вислуги на пільгових умовах.

Враховуючи зазначене, законодавчі підстави для переведення з одного виду Вашої пенсії на інший відсутні.

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), передбачено, що заява, зокрема про переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Оскільки заява від 11.12.2023 подана всупереч Порядку № 3-1, Ваше звернення розглянуто у порядку та строки, передбачені Законом України від 02.10.1996 № 393/6-ВР «Про звернення громадян».

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в тому числі в Державній кримінально-виконавчій службі України, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

Згідно із статтею 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює постанова Правління ПФУ № 3-1 від 30.01.2007 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 3-1).

Абзацом четвертим пункту 11 Порядку № 3-1 визначено, що днем звернення за перерахунком, поновленням пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед, у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням) (початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняттям (звільненням) на (зі) службу (служби), за виплатою недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, виплатою одноразової грошової допомоги, виплатою допомоги на поховання вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).

Пунктом 6 розділу IV Порядку № 3-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви.

Рішення за результатами розгляду заяви засвідчується підписом керівника органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в пенсійній справі.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 5 днів з дня прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії видає або направляє особі повідомлення із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Працівник органу, що призначає пенсію, не розглядає документи та звернення щодо пенсійного забезпечення стосовно себе, другого з подружжя, батька, матері, вітчима, мачухи, сина, дочки, пасинка, падчерки, рідного та двоюрідного брата, рідної та двоюрідної сестри, рідного брата та сестри дружини (чоловіка), племінника, племінниці, рідного дядька, рідної тітки, діда, баби, прадіда, прабаби, внука, внучки, правнука, правнучки, зятя, невістки, тестя, тещі, свекра, свекрухи, батька та матері дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювача чи усиновленого, опікуна чи піклувальника, особи, яка перебуває під опікою або піклуванням працівника.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

Пунктом 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

В даному випадку позивач звернувся до відповідача з заявою від 12.02.2023, додавши до неї заяву встановленого зразка, в якій просив перевести його з одного виду пенсії на інший.

У межах спірних правовідносин відповідач на підставі поданої позивачем заяви рішення щодо переведення з одного виду пенсії на інший не приймав, а у листі від 10.01.2024 № 130-8312/З-02/8-1200/24 обмежився інформуванням позивача про призначення йому пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі № 360/2996/21, про надання раніше йому у попередніх листах інформації про порядок та умови призначення пенсій відповідно до пункту «а» статті 2262 та необхідної календарної вислуги років, цитуванням пункту «а» статті 12 Закону № 2262, зазначенням тривалості календарної та пільгової вислуги позивача та про відсутність у судовому рішенні обов'язку відповідача збільшити календарну вислугу років за рахунок вислуги на пільгових умовах та відповідно відсутність законодавчих підстав для переведення з одного виду пенсії на інший, подання заяви всупереч Порядку № 3-1.

Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ підставою для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України в постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13.

При цьому, частиною п'ятою статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» установлено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

З огляду на наведене, відповідач повинен був прийняти рішення про переведення з одного виду пенсії на інший або про відмову у такому переведенні, а не надавати відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо неприйняття рішення, передбаченого статтею 49 Закону № 2262-ХІІ, за наслідками розгляду заяви позивача від 12.12.2023 про переведення з одного виду пенсії на інший, тому правильним та ефективним способом захисту порушеного права є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.12.2023, та зобов'язання відповідача прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.12.2023.

У задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача перевести позивача ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слід відмовити, оскільки такі вимоги є передчасними, і можливості переводу позивача з одного виду пенсії на інший не надавалася оцінка відповідачем внаслідок неприйняття рішення, передбаченого статтею 49 Закону № 2262-ХІІ.

Доводам щодо неможливості задоволення заяви позивача від 12.12.2023, викладеним у відзиві на позовну заяву, суд не надає оцінки, оскільки відповідачем не було прийнято рішення, законність та обґрунтованість доводів, викладених у якому, суд зобов'язаний був би перевірити.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з ч. 1 п. 13 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

З огляду на викладене, на підставі статей 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код за ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12 березня 2023 року про переведення з одного виду пенсії на інший.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12 березня 2023 року про переведення з одного виду пенсії на інший.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська