про забезпечення позову
18 березня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/842/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Дегтярьової С.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про забезпечення позову в адміністративній справі
за позовом ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (м. Дніпро) (49107, м. Дніпро, вул. Ніла Армстронга, 1Д, ЄДРПОУ 44729283)
про визнання протиправною та скасування постанови,
Представник позивача звернувся з позовом до суду, у якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу №6652/11/28/РРО/2264664554/ТД-ФС від 15.01.2024 р.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
05.03.2024 р. представником позивача подано до суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови про накладення штрафу Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (м. Дніпро) №6652/11/28/РРО/2264664554/ТД-ФС від 15.01.2024 р. про сплату штрафу у розмірі 67000 грн до розгляду справи судом по суті
Заява мотивована тим, що на даний час на підставі постанови №6652/11/28/РРО/2264664554/ТД-ФС від 15.01.2024 р., постановою державного виконавця від 23.02.2024 р. відкрито виконавче провадження №74254302 та в його рамках винесено постанову про арешт коштів боржника від 26.02.2024 р. Невжиття заходів щодо зупинення постанови №6652/11/28/РРО/2264664554/ТД-ФС від 15.01.2024 р. та забороною вчиняти певні дії призведе до здійснення виконавчих дій та негативних наслідків для позивача.
У період з 04.03.2024 року по 15.03.2024 року головуючий суддя ОСОБА_2 не здійснювала правосуддя через тимчасову непрацездатність, а тому питання про забезпечення позову вирішується в перший робочий день.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до частин 1, 2 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Частиною 4 статті 150 КАС України передбачено, що подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно з частинами 1, 2 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Відповідно до частин 1, 4, 6 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково.
В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Предметом спору у даній праві є зокрема законність постанови Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (м. Дніпро) №6652/11/28/РРО/2264664554/ТД-ФС від 15.01.2024 р., якою до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 67000 грн.
Суд установив, що наразі в Фортечному відділі державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перебуває на виконанні виконавче провадження №74254302 з примусового виконання постанови Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (м. Дніпро) №6652/11/28/РРО/2264664554/ТД-ФС від 15.01.2024 р. про стягнення з боржника ФОП ОСОБА_1 штрафу. Виконавче провадження відкрито 23.02.2024 року.
Окрім того, постановою державного виконавця 26.02.2024 р. винесено постанову про арешт коштів боржника.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 10 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.
Згідно з частиною 5 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право зокрема: 6) накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; 7) накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей; 8) здійснювати реєстрацію обтяжень майна в процесі та у зв'язку з виконавчим провадженням; 16) накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом тощо.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 34, частини 1 статті 35 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа - до розгляду питання по суті.
Отже, відкриття виконавчого провадження з виконання постанови про застосування штрафу №6652/11/28/РРО/2264664554/ТД-ФС від 15.01.2024 р., яка є предметом спору у даній справі, зумовлює примусове виконання цієї постанови та тягне за собою інші наслідки, передбачені Законом України "Про виконавче провадження", як-то стягнення виконавчого збору, накладення арешту на майно боржника, вилучення (списання коштів з рахунків) та примусову реалізацію майна, інші заходи примусового характеру.
Суд вважає, що позов слід забезпечити у спосіб зупинення стягнення на підставі виконавчого документа - спірної постанови, оскільки невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити виконання рішення суду або ефективний захист прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Керуючись статтями 150-154, 156, 248, 256, 294 КАС України, суд -
Зупинити стягнення на підставі виконавчого документа - постанови про накладення штрафу №6652/11/28/РРО/2264664554/ТД-ФС від 15.01.2024 р. у виконавчому провадженні №74254302 - до набрання судовим рішенням у справі №340/842/24 законної сили.
Копію ухвали надіслати учасникам справи та Фортечному відділі державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для виконання.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА