15 березня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/10406/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Крафт Транс" (позивач) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (відповідач-1), Державної податкової служби України (відповідач-2) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з цим позовом, у якому просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення відповідача-1 № 38054 від 27.09.2023 та зобов'язати його виключити Товариство з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості;
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-1 від 17.10.2023 № 9732047/40553497 та № 9732048/40553497;
- зобов'язати відповідача-2 зареєструвати в ЄРПН податкові накладні № 1 від 22.09.2023 та № 2 від 23.09.2023 датою їх подання на реєстрацію.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення про включення позивача до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку є безпідставним і протиправними, оскільки не містить мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків, отже, винесене без наявності правових підстав та доказів. Щодо рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, то у них вказано про надання платником податків документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Проте, які з них подані із порушенням законодавства і в чому полягає порушення, не зазначено. Отже, ефективним та реальним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання податкового органу виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, а також зареєструвати податкові накладні в ЄРПН датою їх подання на реєстрацію.
Заперечуючи проти задоволення позову представник відповідачів у поданих відзивах вказав, що результати дослідження діяльності ТОВ "Крафт Транс" свідчать про використання останнього у якості інструменту формування схемного податкового кредиту суб'єктам господарювання реального сектору економіки, та ймовірність ухилення від сплати податків, а тому було прийнято рішення про включення підприємства до переліку ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв. Щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних, то за результатами розгляду комісією поданих позивачем документів встановлено, що надані платіжні документи не містять обов'язкових реквізитів банку, який здійснив платежі (посада особи, відповідальна за здійснення операції; особистий підпис; печатка або інші дані), що не є документальним підтвердженням проведення оплати за реалізований та отриманий товар, тому прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних (т.1 а.с.242-244, т.2 а.с.2-4).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено таке.
Позивач зареєстрований як юридична особа, основним видом діяльності якої є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (т.1 а.с.12-33).
З матеріалів справи установлено, що 27.09.2023 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності прийнято рішення про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку за № 38054, яким визначено відповідність платника податку ТОВ "Крафт Транс" п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с.255-256).
На підставі контракту на поставку сільськогосподарської продукції № 175/2023 від 19.09.2023 року позивач (постачальник) поставив до ТОВ "Гран Терра" (покупець) насіння соняшнику (врожаю 2023 року), зокрема: згідно видаткової накладної № 175/1 від 22.09.2023 в кількості 46,56 тон на загальну суму 562657,58 грн (ПДВ 69098,30 грн); згідно видаткової накладної № 175/2 від 23.09.2023 в кількості 95,68 тон на загальну суму 1151849,39 грн (ПДВ 141455,19 грн.) (т.1 а.с.215-231).
На дату відвантаження товару позивачем складено податкові накладні № 1 від 22.09.2023 та № 2 від 23.09.2023, які направлено на реєстрацію до ЄРПН (т.2 а.с.15-16).
Відповідно до квитанцій (реєстраційні №№: 9265815246 та 9265826283 від 11.10.2023) податкові накладні збережено, реєстрацію зупинено. Підставою зупинення зазначено наступне: "ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (т.2 а.с.17-18).
З метою реєстрації податкової накладної позивачем було подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових ПН/РК, реєстрацію яких зупинено та додано додатки (т.1 а.с.93, 137).
Рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2023 № 9732047/40553497 та № 9732048/40553497 відмовлено в реєстрації податкових накладних № 1 від 22.09.2023 р. та № 2 від 23.09.2023 р. у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Як вказано у графі "Додаткова інформація" рішень: надані платіжні документи не містять обов'язкових реквізитів банку, який здійснив платежі (посада особи відповідальна за здійснення операції, особистий підпис, печатка або інші дані), що не є документальним підтвердженням проведення оплати за реалізований та отриманий товар (т.1 а.с.253-254).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Порядок адміністрування податку на додану вартість унормований розділом V ПК України.
Відповідно до п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п. 187.1 ст. 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Відповідно до абз. 1 п. 201.7 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів, послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно до абз.1 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до абз.5 п. 201.10 ст. 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абз.10 п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Згідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вказаної норми та пп.56.23.2 п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка набрала чинності 01.02.2020 року (далі - Порядок № 1165 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 4 Порядку № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно до п. 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
Аналізуючи вищевказане, можна дійти висновку, що положеннями Порядку № 1165 передбачено певний алгоритм дій контролюючого органу, за результатом виконання якого ним може бути прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Зокрема, згідно до п. 5 Порядку№1165, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку тільки той платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації.
Тобто, процедура перевірки платника податку щодо його відповідності критеріям ризиковості платника податку ініціюється лише після подання таким платником податків для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації.
Право Комісії регіонального рівня щодо розгляду питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку самостійно ініціювати процедуру розгляду відповідного питання лише з підстав наявності податкової інформації Порядком № 1165 не передбачено.
При цьому, згідно з п.6 Порядку № 1165, виявлення обставин та/або отримання інформації може бути самостійною підставою тільки для розгляду комісією регіонального рівня питання виключення платника податку з переліку платників, а не щодо включення його до такого переліку.
Отже, розгляд комісією регіонального рівня питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку всупереч визначеному Порядком № 1165 алгоритму дозволяє стверджувати, що контролюючий орган діє не в порядку передбаченому законом, що є порушенням приписів ч.2 ст. 19 Конституції України.
Відповідачем-1 не було доведено, що рішення № 38054 від 27.09.2023 про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку прийняті ним за результатами складення та/або подання позивачем для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування.
Отже, розгляд комісією відповідного питання було здійснено всупереч, передбаченій Порядком № 1165, процедурі.
Додатком № 1 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пункт 8 яких передбачає такий критерій, як наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно додатку 4 Порядку № 1165, яким затверджена форма рішення, у рішенні про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку, та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку зазначається код (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 № 17 затверджено Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (далі Довідник кодів).
Код податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення № 38054 від 27.09.2023 про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку, зазначено:
03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній / розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній / розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції);
11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості:
- тип операції: придбання; період здійснення господарської операції: з 05.04.2023 по 16.04.2023; код згідно з ДКПП операції, визначеної як ризикова: 1001; податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операцій: 41687529;
- тип операції: постачання; період здійснення господарської операції: з 04.04.2023 по 12.04.2023; код згідно з ДКПП операції, визначеної як ризикова: 1001: податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операцій: 42052082.
Таким чином, відповідні поля про податкову інформацію, які наявні в такому рішенні, мають лише загальне посилання на наявність податкової інформації, без будь-якого тлумачення вказаної інформації, а також зазначення посилань на службові документи, які містять таку інформацію, що безумовно свідчить про дефектність такого рішення.
Так, загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Однак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічну правову позицію неодноразово підтвердив Верховний Суд, зокрема, у постановах від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі № 819/330/18 та від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а.
Верховний Суд у справах № 640/11321/20, № 320/3484/21 також зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 Критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.
У протоколі засідання комісії від 27.09.2023 № 174 зазначено, що в ході дослідження діяльності підприємства встановлено те, що ТОВ "Крафт Транс" протягом 2023 сформувало податковий кредит за рахунок придбання пшениці та послуг по її перевезенню та реєструвало податкові накладні на реалізацію пшениці. Зазначене свідчить про використання ТОВ "Крафт Транс" у якості інструменту формування схемного податкового кредиту суб'єктам господарювання реального сектору економіки, та ймовірність ухилення від сплати податків (т.1 а.с.250-251).
На підставі дослідження яких саме первинних документів бухгалтерського та податкового обліку комісія дійшла вказаний висновків у протоколі не вказано, зміст сумнівних (на думку контролюючого органу) господарських операцій також не розкрито.
Отже, рішення № 38054 від 27.09.2023 року не містить обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платників податку, розгляд комісією відповідного питання здійснено всупереч, передбаченій Порядком №1165, процедурі, а тому таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено те, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Відтак, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача, який забезпечить їх ефективне поновлення, буде зобов'язання виключити товариство з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, що прямо передбачено положеннями п. 6 Порядку №1165.
Як вже зазначав суд, податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3) (п. 5 Порядку № 1165).
Згідно п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно п. 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку № 1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
На дату відвантаження товару ТОВ "Гран Терра" позивачем складено податкові накладні № 1 від 22.09.2023 та № 2 від 23.09.2023, які направлено на реєстрацію до ЄРПН (т.2 а.с.15-16).
Відповідно до квитанцій (реєстраційні №№: 9265815246 та 9265826283 від 11.10.2023) податкові накладні збережено, реєстрацію зупинено. Підставою зупинення зазначено наступне: "ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (т.2 а.с.17-18).
Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Натомість, надіслані позивачу квитанції містять пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, однак без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку відповідних документів, необхідних та достатніх для прийняття такого рішення. Формальне зазначення у квитанції такої пропозиції є лише дублюванням норми пп.3 п.11 Порядку № 1165.
Пропозиція контролюючого органу про надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН без наведення переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття позитивного рішення, призводить до ситуації невизначеності та необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
При таких розпливчатих формулюваннях підстав зупинення реєстрації податкових накладних та неконкретних пропозиціях надати додаткові документи, платник податків поставлений у невизначене становище щодо виконання рішення контролюючого органу, а відтак суб'єктом владних повноважень недотриманий принцип відповідальності за свою діяльність.
Варто звернути увагу на позицію Верховного Суду, який у постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18 зробив висновок про те, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (далі - Порядок № 520 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Відповідно до п. 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Як вбачається з рішень від 17.10.2023 № 9732047/40553497 та № 9732048/40553497 підставою для відмови у реєстрації податкових накладних зазначено надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
Які саме документи були складені позивачем із порушенням законодавства та в чому полягає таке порушення не зазначено.
При цьому, як вказано у графі "Додаткова інформація" рішень та протоколі засідання комісії від 17.10.2023 № 185 надані платіжні документи не містять обов'язкових реквізитів банку, який здійснив платежі (посада особи відповідальна за здійснення операції, особистий підпис, печатка або інші дані), що не є документальним підтвердженням проведення оплати за реалізований та отриманий товар (т.1 а.с.252, 253-254).
Між тим, позивачем надано до податкового органу первинні документи, які на його переконання є належними та достатніми для підтвердження здійснення ним господарської операції з контрагентами. Водночас, контролюючим органом не обґрунтовано чому подані позивачем документи не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, не конкретизовано які саме платіжні документи не містять обов'язкових реквізитів та не є документальним підтвердженням проведення оплати за реалізований та отриманий товар враховуючи, що позивачем подавались виписки по рахункам. Відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.
Також, судом враховано, що податкові накладні, які позивач просить зареєструвати в Реєстрі, були складені на дату відвантаження товару, що підтверджується товарно-транспортними накладними, а не на дату зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку.
Отже, суд дійшов висновку, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних також не відповідають вимогам та принципам управлінської діяльності, закріпленим у ч. 2 статті 2 КАС України, позаяк прийняті суб'єктом владних повноважень необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для їх прийняття.
При прийнятті рішення контролюючий орган виявив надмірний формалізм, відступивши від оцінки самої суті господарської операції, у зв'язку із чим, такі рішення підлягають скасуванню.
Вирішуючи похідну позовну вимогу щодо зобов'язання прийняти та зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суд дійшов до таких висновків.
Частиною 3 статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, за правилами Порядку № 1246 реєстрація в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування за відповідним рішенням суду належить до повноважень ДПС України, якою ведеться цей реєстр, та здійснюється з дотриманням пункту 12 цього Порядку. Водночас перевірка наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної не проводиться.
Враховуючи той факт, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної визнане судом протиправним, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги про зобов'язання ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну датою її фактичного отримання.
Щодо розподілу судових витрат, то суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір в сумі 8052,00 грн (т.1 а.с.11), який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів солідарно.
Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 27.09.2023 року № 38054.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП - 43995486) виключити товариство з обмеженою відповідальністю "Крафт Транс" (код ЄДРПОУ - 40553497) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2023 року № 9732047/40553497 та № 9732048/40553497.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ - 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 22.09.2023 року на загальну суму 562657,58 грн, в т.ч. ПДВ - 69098,30 грн, складену товариством з обмеженою відповідальністю "Крафт Транс" (код ЄДРПОУ - 40553497), датою її фактичного отримання.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ - 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 23.09.2023 року на загальну суму 1151849,39 грн, в т.ч. ПДВ - 141455,19 грн, складену товариством з обмеженою відповідальністю "Крафт Транс" (код ЄДРПОУ - 40553497), датою її фактичного отримання.
Стягнути на користь товариством з обмеженою відповідальністю "Крафт Транс" (код ЄДРПОУ - 40553497) судовий збір в сумі 4026,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ВП - 43995486).
Стягнути на користь товариством з обмеженою відповідальністю "Крафт Транс" (код ЄДРПОУ - 40553497) судовий збір в сумі 4026,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код - 43005393).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО