Рішення від 15.03.2024 по справі 240/13708/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2024 року м. Житомир справа № 240/13708/23

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому він з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у незастосуванні при нарахуванні індексації за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року коефіцієнтів індексації, що відповідають місяцю підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та доплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року з урахуванням для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року;

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 при нарахуванні та виплаті йому індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 24 квітня 2021 року;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 24 квітня 2021 року із врахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, як різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу, та здійснити виплату такої індексації з урахуванням виплаченої раніше суми.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 червня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 повернуто позивачу.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2023 року апеляційну скаргу задоволено повністю. Ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 13 червня 2023 року скасовано. Справу направлено до Житомирського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 30 серпня 2023 року головуючим суддею для розгляду адміністративної справи №240/13708/23 було визначено суддю Майстренко Н.М.

Згідно з положеннями статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи починається спочатку.

Ухвалою суду від 06 вересня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що нарахування грошового забезпечення відповідачем проводилося не в повному обсязі, зокрема, за період проходження служби з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року внаслідок неправильного визначення базового місяця для нарахування індексації. Також вважає, що відповідач неправильно розрахував позивачу індексацію з 01 березня 2018 року, не врахувавши вимоги абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Відповідач у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що підстави для повторного розгляду судом питання про правомірність встановлення позивачу для обчислення індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року базового місяця січня 2008 року відсутні, оскільки ці вимоги вже вирішені в межах розгляду адміністративної справи № 240/8090/21. Вказує, що відсутні також підстави для нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з березня по грудень 2018 року, оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді цього ж року, а тому позивач набув право на виплату індексації з грудня 2018 року, яка і була йому нарахована.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, з врахуванням положень ст. 258 КАС України.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає таке.

Судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23 квітня 2021 року № 81 прапорщика ОСОБА_1 , командира 1-го транспортного взводу 1-ї транспортної роти транспортного батальйону, 24 квітня 2021 року виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення.

Згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року у справі № 240/8090/21, що набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року; зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року, з урахуванням абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Частиною 4 статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Посилання відповідача у відзиві на те, що відсутні підстави для повторного розгляду судом питання про правомірність встановлення позивачу для обчислення індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року місяця підвищення (базового місяця) відсутні, оскільки ці вимоги вже вирішені судом у справі №240/8090/21, є безпідставними. Так, у рішенні Житомирського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року у справі № 240/8090/21 судом встановлено передчасність заявленої ОСОБА_1 вимоги щодо застосування базового місяця січня 2008 року, оскільки індексація грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року не була нарахована відповідачем.

В подальшому, на виконання рішення суду у справі № 240/8090/21 Військова частина НОМЕР_1 нарахувала та виплатила ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у сумі 5763,07 грн. з урахуванням базового місяця січня 2014 року.

Позивач, вважаючи, що відповідачем протиправно не застосовано при нарахуванні індексації за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року коефіцієнтів індексації, що відповідають місяцю підвищення тарифної ставки (окладу) - січень 2008 року, а також протиправно не нараховано індексацію за період з 01 березня 2018 року по 24 квітня 2021 року із врахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, як різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу, звернувся до суду з цим позовом.

Отже, щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у незастосуванні при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, коефіцієнтів індексації, що відповідають місяцю підвищення тарифної ставки (окладу) - січень 2008 року, суд зазначає таке.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон 1282-XII) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

В розумінні вимог Закону № 1282-XII та Порядку № 1078 для індексації заробітної плати необхідно визначити два показники: базовий місяць та коефіцієнт індексації.

Базовий місяць - це місяць останнього підвищення окладів.

Коефіцієнт індексації обчислюється на базі щомісячних індексів інфляції. Розрахунок ведеться зростаючим підсумком шляхом перемноження індексів інфляції (поділених на 100), починаючи з місяця, наступного за базовим - до перевищення порогу індексації.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Суд враховує, що до підвищення з 01 січня 2018 року схеми посадових окладів військовослужбовців були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що набрала чинності з 01 січня 2008 року.

Таким чином, в розумінні вимог п. 5 Порядку №1078 саме січень 2008 року є базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року.

Зазначене свідчить про наявність порушеного права позивача при проведенні індексації його грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року.

Порушене право позивача в цій частині позовних вимог підлягає судовому захисту виключно шляхом зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення січня 2008 року та з урахуванням виплачених сум.

Що ж стосується наступного періоду з 01 березня 2018 року по 24 квітня 2021 року, в якому позивач вважає, що йому неправильно нараховано індексацію, то суть спору між сторонами в цій частині зведена виключно до наявності у позивача права на індексацію грошового забезпечення за вказаний період із врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Безспірно, відповідно до абзацу 4 п. 5 Порядку №1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац 5 п. 5 Порядку №1078 в редакції на час спірних відносин).

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац 6 п. 5 Порядку №1078 в редакції на час спірних відносин).

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги в цій частині позову, позивач та його представник не врахували, що за приписами п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення, а не весь розмір грошового забезпечення за відповідний період (місяць).

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків

Аналогічна правова норма міститься й у ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Судом проаналізовано довідку про нараховану і виплачену індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по день звільнення позивача, з якої зокрема встановлено, що з березня до грудня 2018 року індексація не нараховувалась та з грудня 2018 року по квітень 2021 року вона зросла з 71,08 грн. до 332,33 грн. і була нарахована відповідачем у межах прожиткового мінімуму, як це передбачено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Тобто, з наявних у матеріалах справи доказів слідує, що позивачу індексація грошового забезпечення за період з грудня 2018 року по квітень 2021 року була нарахована та виплачена.

При цьому, у зв'язку з набранням чинності постановою №704 індекс споживчих цін у березні 2018 року рівний 1, а тому індексація грошового забезпечення не нараховувалась.

Також згідно офіційних даних, розміщених на сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) у квітні 2018 року становив 100,8%, у травні 2018 року 100,0%, у червні 2018 року 100,0%, у липні 2018 року 99,3%, у серпні 2018 року 100,0%, у вересні 2018 року 101,9%, у жовтні 2018 року 101,7%.

Отже, лише у жовтні 2018 року відбулося досягнення порогового значення інфляції в розмірі 103% (100,8% * 100,0% * 100,0% * 99,3% * 100,0% * 101,9% * 101,7% * 100). При цьому, індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, а тому право на проведення індексації грошових доходів у військовослужбовців виникло лише в грудні 2018 року.

Зважаючи на вищевикладене, відповідач не мав передбачених Законом № 1282-XII підстав для проведення індексації грошового забезпечення позивача за період з березня 2018 року по листопад 2018 року включно.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі № 240/32872/21.

Обґрунтованих доводів, які б вказували на те, що розмір індексації був розрахований неправильно після грудня 2018 року позивач не навів.

За таких умов, право позивача в період з 01 березня 2018 року по 24 квітня 2021 року не є порушеним, а тому захисту в даному судовому провадженні не підлягає.

Наведені висновки також відповідають правовій позиції, викладеній у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2023 року у справі № 240/30752/22.

Підстави, передбачені ст.ст. 139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Майстренко