Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 березня 2024 року Справа№200/5376/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» (ЄДРПОУ 30939178; юридична адреса: 85300, Донецька область, місто Покровськ, вул. Торгівельна, буд. 106-А) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ЄДРПОУ 43968079; юридична адреса: 49600, місто Дніпро, проспект Олександра Поля, буд. 57) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.06.2023 № 597/32-00-51-01-03, -
Приватне акціонерне товариство «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.06.2023 №597/32-00-51-01-03.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що перевіркою податкового органу встановлено порушення ним пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України щодо дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за липень 2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації на 15 та менше календарних днів на суму ПДВ у розмірі 446 841, 98 грн. На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.06.2023 № 597/32-00-51-01-03, згідно з яким до позивача застосовано штраф у розмірі 44 684, 19 грн., яке він отримав 20.06.2023. Позивач вважає, що вказане податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, з огляду на те, що податкові накладні, які наведені у Акті № 486, були ним надіслані до ДПС у термін, передбачений Податковим кодексом України, про що свідчить інформація з програмного забезпечення M.E.Doc про властивості податкової накладної. Водночас позивач зауважує, що квитанції про прийняття/неприйняття протягом операційного дня податковим органом надіслано не було, що стало причиною для повторного надіслання податкових накладних до ДПС.
На думку позивача, все, що залежало від нього, було вчинено у строк, встановлений діючим законодавством.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, вказуючи на правомірність податкового повідомлення-рішення, яке оскаржується, оскільки вважає, що воно прийнято у межах наданих контролюючому органу повноважень у зв'язку з виявленими під час перевірки порушеннями вимог податкового законодавства з боку позивача. Зауважує, що перевіркою даних ЄРПН встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених за липень 2022 року, з порушенням граничних строків реєстрації до 15 календарних днів. Зазначає, що факт порушення терміну реєстрації вищевказаних податкових накладних підтверджено даними ЄРПН, при цьому інформація стосовно технічних збоїв в роботі телекомунікаційних систем, електронних сервісів та/або регламентних робіт, що потребують зупинки Єдиного реєстру податкових накладних за операційний день 15.08.2022, від ДПС України не надходила. Отже відповідач вважає, що позивач мав достатній ліміт часу, до 15.08.2022, для дотримання строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у задоволенні заяви представника відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження відмовлено.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у задоволенні клопотання представника позивача про передання справи на розгляд Верховного Суду як зразкової відмовлено.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Позивач - Приватне акціонерне товариство «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» (ЄДРПОУ 30939178; юридична адреса: 85300, Донецька область, місто Покровськ, вул. Торгівельна, буд. 106-А), перебуває на податковому обліку у відповідача.
Відповідач в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Судом з матеріалів справи встановлено, що Головним державним інспектором відділу податкового адміністрування підприємств Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків проведено камеральну перевірку Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» (скорочена назва ПРАТ «ДМЗ») з питання своєчасності реєстрації позивачем у ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, складених у липні 2022 року, за результатами якої складено акт від 05.05.2023 № 486/32-00-51-01-03/30939178 «Про результати камеральної перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість ПРАТ «ДМЗ» за липень 2022 року» (далі по тексту - Акт № 486), яким встановлено порушення ПРАТ «ДМЗ» п.п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за липень 2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації на 15 та менше календарних днів на суму ПДВ у розмірі 446 841, 98 грн.
Зі змісту вказаного акту перевірки вбачається, що податкові накладні, складені позивачем, від 21.07.2022 № 2001, від 25.07.2022 № 2404, від 29.07.2022 № 2801, від 31.07.2022 № 3001, від 31.07.2022 № 3004, від 31.07.2022 № 3013, від 31.07.2022 № 3006, від 31.07.2022 № 3008, від 31.07.2022 № 3005, від 31.07.2022 № 3002, від 31.07.2022 № 3009, від 31.07.2022 № 3007, від 31.07.2022 № 3010, від 31.07.2022 № 3003, з граничним терміном реєстрації 15.08.2022, на реєстрацію до ДПС України надійшли 19.08.2022.
Акт № 486 отримано ПРАТ «ДМЗ» засобами поштового зв'язку 11.05.2023.
Позивач не погодився з висновками, наведеними в Акті № 486, та подав на нього заперечення (вих. № 01/06-15 від 22.05.2023), на які відповідач надав відповідь від 09.06.2023 № 3399/6/32- 00-51-01-03, згідно якої акт про результати камеральної перевірки визнано правомірним і таким, що відповідає нормам діючого податкового законодавства.
На підставі вказаного акту посадовими особами Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення - рішення від 16.06.2023 № 597/32-00-51-01-03, яким на ПРАТ «ДМЗ» накладено штраф у розмірі 44 684, 19 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.
Зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку, однак рішенням ДПС України від 31.08.2023 № 25483/6/99- 00-06-03-01-06 воно залишено без змін, а скарга - без задоволення.
Як вбачається з роздруківки Протоколів руху документа та відповіді ТОВ «М.Е.ДОК» вих. 08/08-01 від 08.08.2023, ПРАТ «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» 15.08.2022 подало податкові накладні для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних, а саме:
- податкова накладна № 2001 від 21.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:09;
- податкова накладна № 2401 від 25.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:11;
- податкова накладна № 2801 від 29.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:12;
- податкова накладна № 3001 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:13;
- податкова накладна № 3004 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:15;
- податкова накладна № 3013 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:20;
- податкова накладна № 3006 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:17;
- податкова накладна № 3008 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:18;
- податкова накладна № 3005 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:16;
- податкова накладна № 3002 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:14;
- податкова накладна № 3009 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:19;
- податкова накладна № 3007 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:17;
- податкова накладна № 3010 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:19;
- податкова накладна № 3003 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:15.
Предметом розгляду даної адміністративної справі є правомірність прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач вважає неправомірним висновок податкового органу про порушення ним вимог Податкового кодексу України, тому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення.
Приймаючи рішення по суті справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).
Відповідно до пункту 69.2 статті 69 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та статті 76.3 ПК України (в редакції на час здійснення камеральної перевірки) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються крім, зокрема, камеральних перевірок. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (1095 днів).
Статтею 75 ПК України визначено, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, камеральна перевірка ПРАТ «ДМЗ» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за липень 2022 року, проведена відповідачем у встановлені пунктом 76.3 статті 76 ПК України строки та порядку, визначеному статтею 76 цього ж Кодексу.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Аналіз наведеної норми ПК України свідчить про те, що податкове правопорушення, а саме несвоєчасна реєстрація податкової накладної, є вчиненим з моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон №533- IX).
У зв'язку з набранням чинності Законом № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення вимог законодавства в частині:
обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Законом № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Оскільки податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку, коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки зокрема щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року.
Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23.
Як вже вказано судом, відповідач в акті від 05.05.2023 № 486/32-00-51-01-03/30939178 зазначив, що податкові накладні від 21.07.2022 № 2001, від 25.07.2022 № 2404, від 29.07.2022 № 2801, від 31.07.2022 № 3001, від 31.07.2022 № 3004, від 31.07.2022 № 3013, від 31.07.2022 № 3006, від 31.07.2022 № 3008, від 31.07.2022 № 3005, від 31.07.2022 № 3002, від 31.07.2022 № 3009, від 31.07.2022 № 3007, від 31.07.2022 № 3010, від 31.07.2022 № 3003, з граничним терміном реєстрації 15.08.2022, на реєстрацію до ДПС України надійшли 19.08.2022.
Проте, як вбачається з роздруківки Протоколів руху документа та відповіді ТОВ «М.Е.ДОК» вих. 08/08-01 від 08.08.2023, ПРАТ «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» 15.08.2023 подало до Єдиного реєстру податкових накладних накладні для реєстрації, а саме:
- податкова накладна № 2001 від 21.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:09;
- податкова накладна № 2401 від 25.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:11;
- податкова накладна № 2801 від 29.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:12;
- податкова накладна № 3001 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:13;
- податкова накладна № 3004 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:15;
- податкова накладна № 3013 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:20;
- податкова накладна № 3006 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:17;
- податкова накладна № 3008 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:18;
- податкова накладна № 3005 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:16;
- податкова накладна № 3002 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:14;
- податкова накладна № 3009 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:19;
- податкова накладна № 3007 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:17;
- податкова накладна № 3010 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:19;
- податкова накладна № 3003 від 31.07.2022 відправлено 15.08.2022 о 13:15.
Разом з тим, у відповіді на заперечення від 09.06.2023 № 3399/6/32- 00-51-01-03 Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків зазначило, що платник податків не проявив належної податкової обачності та розпочав здійснювати процес реєстрації податкових накладних в останній день граничного терміну їх реєстрації. Платник податків мав можливість уникнути несвоєчасної реєстрації податкових накладних у випадку, якщо б почав вживати відповідні заходи з реєстрації податкових накладних у більш короткий строк з дня їх виписки, а не в останній (граничний) день.
Отже відповідач не заперечує, що позивач розпочав здійснювати процес реєстрації податкових накладних 15.08.2022.
Щодо направлення на реєстрацію податкових накладних вчасно за допомогою програмного забезпечення «M.E.Doc», суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
За умовами, визначеними п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 11 Порядку № 1246 передбачено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з пунктами 12-16 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Якщо платником податку надіслано для реєстрації кілька примірників однієї податкової накладної та/або розрахунку коригування, зареєстрованими вважаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, відомості яких внесені до Реєстру, та платнику податку надіслана відповідна квитанція.
Отже, з аналізу вказаних норм слідує, що строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, при цьому право платника податку для реєстрації податкових накладних пов'язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку № 1246 триває з 8-ї до 20-ї години.
Разом з тим, суд зазначає, що податковий орган в будь-якому випадку зобов'язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Оскільки законодавством встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку, коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку № 1246 та п. 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна та/або розрахунок коригування вважається зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що податкові накладні за липень 2022 року на реєстрацію були відправлені позивачем за допомогою програмного забезпечення «M.E.Doc», про що свідчать наявні в матеріалах справи Протоколи руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій.
Однак, в порушення вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України контролюючим органом не були надіслані протягом операційного дня квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі про прийняття вищезазначених податкових накладних або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних.
Як вже було зазначено, відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, а саме для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені та складених із 16-го по останній календарний день (включно) календарного місяця до 15-го календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, коли її склали.
Так, граничний термін реєстрації податкових накладних від 21.07.2022 № 2001, від 25.07.2022 № 2404, від 29.07.2022 № 2801, від 31.07.2022 № 3001, від 31.07.2022 № 3004, від 31.07.2022 № 3013, від 31.07.2022 № 3006, від 31.07.2022 № 3008, від 31.07.2022 № 3005, від 31.07.2022 № 3002, від 31.07.2022 № 3009, від 31.07.2022 № 3007, від 31.07.2022 № 3010, від 31.07.2022 № 3003 є 15.08.2022.
Проте, податкові накладні були зареєстровані відповідачем в ЄРПН 19.08.2022, що підтверджено актом від 05.05.2023 № 486/32-00- 51-01-03/30939178 «Про результати камеральної перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість ПРАТ «ДМЗ» за липень 2022 року».
Таким чином, Протоколами руху документа та відповіддю ТОВ «М.Е.ДОК» вих. 08/08-01 від 08.08.2023 підтверджується, що податкові накладні були подані в останній день граничного строку, визначеного статтею 201 ПК України, однак, не були зареєстровані ДПС України того ж дня. Відтак, позивач, надіславши 15.08.2022 до ЄРПН для реєстрації податкові накладні від 21.07.2022 № 2001, від 25.07.2022 № 2404, від 29.07.2022 № 2801, від 31.07.2022 № 3001, від 31.07.2022 № 3004, від 31.07.2022 № 3013, від 31.07.2022 № 3006, від 31.07.2022 № 3008, від 31.07.2022 № 3005, від 31.07.2022 № 3002, від 31.07.2022 № 3009, від 31.07.2022 № 3007, від 31.07.2022 № 3010, від 31.07.2022 № 3003, своєчасно виконав свої зобов'язання, передбачені податковим законодавством, щодо їх реєстрації в ЄРПН.
Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 у справі № 160/10558/19 дійшов висновку про те, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до ЄРПН, а дата їх відправлення, виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних.
Водночас, відповідач не надав суду доказів несправності засобів телекомунікаційного зв'язку платника податків чи інших доказів на підтвердження наявності вини позивача у порушенні граничного строку направлення на реєстрацію податкових накладних.
Крім того, в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України контролюючим органом не надіслані позивачу протягом операційного дня направлення податкових накладних квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі про прийняття зазначених податкових накладних або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних, з незалежних від позивача причин, тобто з причин, які не залежали від його волі.
Таким чином, у зв'язку з недотриманням контролюючим органом обов'язку із надіслання платнику податку квитанцій про прийняття податкових накладних або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних, із врахуванням правових наслідків, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, відповідно до приписів якого, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23.01.2018 у справі № 806/832/17).
Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи наведені вище норми діючого законодавства, висновки суду щодо спірних правовідносин, а також те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність прийняття ним спірного рішення, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи за подання адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 2147,20 грн. відповідно до платіжної інструкції №588 від 25.09.2023.
Враховуючи наведене вище, судовий збір у сумі 2147,20 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» (ЄДРПОУ 30939178; юридична адреса: 85300, Донецька область, місто Покровськ, вул. Торгівельна, буд. 106-А) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ЄДРПОУ 43968079; юридична адреса: 49600, місто Дніпро, проспект Олександра Поля, буд. 57) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.06.2023 № 597/32-00-51-01-03, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ЄДРПОУ 43968079; юридична адреса: 49600, місто Дніпро, проспект Олександра Поля, буд. 57) від 16.06.2023 № 597/32-00-51-01-03 про застосування до Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» (ЄДРПОУ 30939178; юридична адреса: 85300, Донецька область, місто Покровськ, вул. Торгівельна, буд. 106-А) штрафу у сумі 44684,19 грн.
Стягнути зі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ЄДРПОУ 43968079; юридична адреса: 49600, місто Дніпро, проспект Олександра Поля, буд. 57) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» (ЄДРПОУ 30939178; юридична адреса: 85300, Донецька область, місто Покровськ, вул. Торгівельна, буд. 106-А) здійснені ним документально підтверджені судові витрати у розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Ушенко