Справа № 727/1075/24
Провадження № 3/727/564/24
15 березня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м.Чернівці Одовічен Я.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КпАП України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
До Шевченківського районного суду м.Чернівці надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КпАП України.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №631784 від 28.01.2024 року, 27.01.2024 року о 23 год. 55 хв. в м.Чернівці по вул.Героїв Майдану, 184а ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «BMW X5» д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, проводився у встановленому законом порядку за допомогою приладу «Alcotest Drager 7510 ARMF 0335». Результат огляду - 1,01% проміле.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.5 Правил Дорожнього руху України і тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КпАП України.
ОСОБА_1 у судове засіданні не з'явився.
Від захисника ОСОБА_1 - Бишки Ф.Ф. надійшла заява, в якій просив справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП повернути до УПП в Чернівецькій області для належного оформлення.
Дослідивши матеріали вказаної вище адміністративної справи та заяву захисника, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу правопорушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно положень ч.1 ст.266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами.
Однак, під час дослідження протоколу серії ААД №631784, судом не встановлено відомостей щодо відсторонення ОСОБА_1 від керування транспортними засобами.
Крім того, відповідно до змісту статті ст.35 Закону України «Про Національну поліцію», визначено вичерпний перелік ознак, на підставі яких поліцейський може зупиняти транспортні засоби, а також зазначено, що поліцейський зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті (ч.3 ст.35).
Як вбачається з матеріалів справи, відносно ОСОБА_1 заступником командира взводом 1 взводу 4 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Чернівецькій області лейтенантом поліції Кошманом І.М. була складена постанова серії ЕНА №1324317 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови ОСОБА_1 27.01.2024 року о 23 год. 55 хв. в м.Чернівці по вул.Героїв Майдану, 184а керував транспортним засобом марки «BMW X5» д.н.з. НОМЕР_1 без чинного страхового поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або без чинного внутрішнього електронного договору обов'язкового страхування у візуальній формі страхового полісу, чим порушив п.2.1ґ ПДР України.
Суд зазначає, що на відео з бодікамер працівників поліції зафіксовано, як поліцейський повідомив ОСОБА_1 , що причиною його зупинки є те, що коли він заїжджав та виїжджав з кільця не включив відповідний покажчик повороту, а також те, що він заїхав під заборонений знак «В'їзд заборонено».
Однак, матеріали справи не містять доказів порушення водієм ОСОБА_1 положень Правил дорожнього руху, які б відповідно до зазначених вимог закону давали право працівникам поліції здійснити законну зупинку транспортного засобу під керуванням останнього.
Згідно п. 12 постанови № 11 Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення»: «Перебіг строку розгляду справи про адміністративні правопорушення здійснюється за загальними положеннями КУпАП. Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення».
На підставі вище викладеного, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.130, 245, 256, 278, 280, 283-285 КпАП України, суд,-
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КпАП України повернути до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Одовічен Я.В.