Рішення від 14.03.2024 по справі 320/16443/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2024 року справа №320/16443/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача, що виявились у відмові здійснити позивачу з 01.04.2019р. перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. № 2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. № 704 на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021р. № 2/3/1/3574, виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії);

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01.04.2019р. перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. № 2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. № 704 у розмірі 86% грошового забезпечення на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021р. № 2/3/1/3574, виданої станом на 05.03.2019р., з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії);

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01.04.2019р. перерахунок та виплату пенсії без її обмеження максимальним розміром.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно та за відсутності визначених пенсійним законодавством підстав відмовлено йому у перерахунку пенсії на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021р. № 2/3/1/3574. Крім того, позивач зазначив, що починаючи з 20.12.2016р., обмеження, якими передбачено максимально дозволений розмір пенсії, відсутні, а відтак виплата перерахованої на підставі наведеної вище довідки пенсії повинна бути здійснена без її обмеження максимальним розміром.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею для розгляду даної адміністративної справи визначено суддю Харченко С.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.12.2021р. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

З огляду на звільнення судді ОСОБА_2 з посади судді Київського окружного адміністративного суду у зв'язку з поданням заяви про відставку, проведено повторний автоматизований розподіл даної справи, за результатами якого головуючим суддею визначено суддю Марича Є.В.

Ухвалою суду від 27.02.2024р. справу прийнято до провадження суддею Маричем Є.В., вирішено здійснювати розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без призначення судового засідання.

11.01.2022р. до суду надійшов відзив на позовну заяву від 30.12.2021р. № 1000-0902-7/139206, який ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.09.2022р. повернуто відповідачу без розгляду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. № 2262-XII.

Вказані обставини представником відповідача не заперечуються та підтверджуються даними, наведеними у пенсійному посвідченні серії НОМЕР_1 , виданому позивачу 07.03.2007р. Пенсійним фондом України (а.с. 8).

Позивач стверджує, що у травні 2018 року у зв'язку з введенням постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідачем, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з наступних складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років. Вказані обставини представником відповідача не заперечуються.

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. в адміністративній справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

За наведених обставин Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено та направлено до відповідача нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019р. від 29.07.2021р. № 2/3/1/3574.

З відомостей, які відображені у вказаній довідці, вбачається, що розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 05.03.2019р., за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді позивача, складається з:

- посадового окладу у розмірі 9160,00 грн;

- окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1480,00 грн;

- надбавки за вислугу років (50 %) у розмірі 5320,00 грн;

- надбавки за особливості проходження служби (65 %) у розмірі 10347,00 грн;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20 %) у розмірі 1832,00 грн;

- премії (35,0 %) у розмірі 3206,00 грн.

У жовтні 2021р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою від 05.10.2021р. про здійснення з 01.04.2019р. перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021р. №2/3/1/357 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019р. без обмеження пенсії її максимальним розміром.

Листом від 11.11.2021р. №1000-0209-8/114327 Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку, оскільки на момент його звернення до територіального органу Пенсійного фонду України рішення про проведення перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-XII, Кабінетом Міністрів України не приймалось.

Обставини, на які посилається відповідач у своєму листі від 11.11.2021р. № 1000-0209-8/114327, як на підставу для відмови у перерахунку пенсії, позивач вважає такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон України № 2262-XII), базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до преамбули Закону України № 2262-XII держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Перелік осіб, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України № 2262-XII, визначено статтею 12 цього Закону.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону України № 2262-XII).

Відповідно до положень частини третьої статті 43 Закону України № 2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону України № 2262-XII).

Згідно з вимогами частини четвертої статті 63 Закону України № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи наведені вище норми, суд дійшов висновку, що пенсія, призначена відповідно до Закону України № 2262-XII, підлягає перерахунку у випадку підвищення розміру грошового забезпечення у зв'язку:

1) зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення;

2) з введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання положень статті 63 Закону України № 2262-XII постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (у редакції, яка діяла до 24.02.2018) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 Порядку № 45 встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова № 103), пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Крім того, наведеною вище постановою внесено зміни до Порядку № 45.

Так, абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції постанови № 103) встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 також викладено у новій редакції, а саме: змінено форму довідки про розмір грошового забезпечення та виключено такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Як вже зазначалось судом вище, на виконання вказаних вище нормативно-правових актів відповідачем у травні 2018 року здійснено позивачу перерахунок пенсійних виплат з урахуванням трьох складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років.

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Таким чином, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням суду Окружного адміністративного суду міста Києва в адміністративній справі № 826/3858/18, відновлено дію Порядку № 45 та додатку 2 до нього у редакції, яка діяла до 24.02.2018.

Наведені вище обставини зумовили підвищення розміру грошового забезпечення військовим пенсіонерам за рахунок відновлення права таких осіб на включення до складу їх грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.

Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням в адміністративній справі № 826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку військовослужбовцям пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому алгоритм дій, направлених на перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення, не змінився.

Так, в силу приписів пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), пунктом 23 якого передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналогічні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених військовослужбовцям пенсій у разі зміни розміру їх грошового забезпечення наведені у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Аналізуючи вказані вище положення, суд дійшов висновку, що підставою для перерахунку військовослужбовцям пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення.

Суд також наголошує, що правом самостійно встановлювати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та/або визначати складові грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, територіальні органи Пенсійного фонду України не наділені.

Таким чином, враховуючи наявність з 05.03.2019 підстав для перерахунку військовослужбовцям пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ, з огляду на отримання довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021 № 2/3/1/3574 про розмір грошового забезпечення позивача, у відповідача є лише один можливий варіант вчинення дій - здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії на її підставі.

При цьому перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (пункт 4 Порядку № 45).

Так, відповідно до частини другої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

У свою чергу в силу положень частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що право на перерахунок пенсії виникло у позивача з 05.03.2019, а отже її перерахунок має бути проведений відповідачем з 01.04.2019.

За наведених обставин твердження відповідача про відсутність підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021 № 2/3/1/3574 є необґрунтованими.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, що виявились у відмові здійснити позивачу з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021 № 2/3/1/3574, виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії, є протиправними.

При цьому враховуючи, що алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України під час здійснення перерахунку та виплати пенсій, призначених відповідно до положень Закону України № 2262-XII, чітко визначений чинним пенсійним законодавством, суд, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021 № 2/3/1/3574, виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії) та раніше виплачених сум.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії в основному розмірі 86% сум грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром, то суду не надано доказів того, що між сторонами наразі виник публічно-правовий спір щодо зменшення основного розміру пенсії чи обмеження максимального розміру пенсії, перерахованої на підставі оновленої довідки, який би вимагав судового вирішення у цій справі. Тому у задоволенні позовних вимог у цій частині суд відмовляє, позаяк вони є передчасними.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною третьою цієї ж статті передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При вирішенні питання стосовно розподілу судових витрат, суд також враховує положення частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, якими передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частина третя статті 6 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI).

Судом встановлено, що позивачем об'єднано у позовній заяві дві позовні вимоги немайнового характеру, а відтак час звернення до суду з даним позовом розмір судового збору складає 1816,00 грн.

Разом з тим за подання до суду даної позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1984,80 грн (за дві позовні вимоги немайнового характеру), про що свідчить наявна в матеріалах справи квитанція від 10.12.2021 № 0.0.2372289169.1.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI у разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила.

У випадках, встановлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми (частина друга статті 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VІ).

За таких обставин суд, зважаючи на приписи статті 7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VІ, дійшов висновку про повернення позивачу надміру сплаченого судового збору у розмірі 168,80 грн.

При цьому враховуючи, що позов задоволено судом частково (одна позовна вимога немайнового характеру), витрати позивача у сумі 908,00 грн, пов'язані зі сплатою судового збору за дві позовні вимоги немайнового характеру, підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 194, 205, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10), що виявились у відмові здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019р. перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021р. №2/3/1/3574, виданої станом на 05.03.2019р., з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії).

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548, місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019р. перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.07.2021р. №2/3/1/3574, виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії) та раніше виплачених сум.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

6. Повернути ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 168 (сто шістдесят вісім) грн. 80 коп.

7. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.