Справа № 761/36761/21
14 березня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі судді-доповідача Єгорової Н.М., суддів Сорочка Є.О., Чаку Є.В., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про зменшення розміру судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 18 травня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації про визнання протиправними та скасування постанов, -
У жовтні 2021 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Київської міської державної адміністрації, яким просив визнати протиправними та скасувати постанови від 04 жовтня 2021 року №2410, №2411, №2412, №2413, №2414, №2415, №2416, №2417, №2418, №2419, №2420, №2421, №2422, №2423 про накладення адміністративного стягнення.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 18 травня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Перевіривши апеляційну скаргу, Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 29 лютого 2024 року залишив її без руху, оскільки вона не відповідала вимогам ст. 296 КАС України. При цьому невідповідність наведеним положенням КАС України виявилася в тому, що до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору у встановленому законом розмірі.
01 березня 2024 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку направлено на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду клопотання про зменшення розміру сплати судового збору, яке обґрунтовано тим, що при визначенні розміру судового збору скаржник керувався ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 17 січня 2022 року якою було визначено розмір судового збору в сумі 454,00 грн. Крім того належна до сплати сума судового збору перевищує 5% суми його доходу за 2023 рік.
Розглянувши заявлене клопотання, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Верховний Суду в ухвалі від 22 листопада 2021 року по справі №761/30677/21 за позовом ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації про скасування постанов зазначив про те, що позивач за подання позовної заяви мав сплатити судовий збір з розрахунку 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб помноженого на кількість постанов. Отже доводи апелянта щодо необхідності сплати судового збору за додання апеляційної скарги в даній справі у розмірі 681,00 грн (454,00 грн х 150%) є помилковими.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Європейський суд з прав людини від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" зазначив, що вимога сплати зборів судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить п. 1 ст. 6 Конвенції.
Водночас, у цій же справі суд вказав, що зважаючи на визначне місце, яке займає право на суд у демократичному суспільстві, органи судової влади повинні забезпечити належний баланс між інтересами держави у стягненні судових зборів за розгляд позовів, з одного боку, та інтересом позивача у відстоюванні свого позову в суді, з другого боку.
Згідно ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Порядок відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регламентовано статтею 8 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшити його розмір або звільнити від сплати взагалі за таких умов, зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Згідно доданої до клопотання довідки Пенсійного фонду України від 14 лютого 2024 року форми ОК-7, сума фактичного заробітку ОСОБА_1 за 2023 рік складає 123 600,00 грн.
Тобто, належна до сплати сума судового збору за подання апеляційної скарги, яка в силу приписів п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" становить 9 534,00 грн складає 7,7 % річного доходу позивача.
За таких обставин суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення заявленого клопотання та зменшення позивачу розміру судового збору за подання апеляційної скарги до 4767,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи вищевикладене позивачу належить доплатити 4086,00 грн у зв'язку з чим суд вважає за необхідне продовжити строк на усунення недоліків апеляційної скарги - на п'ять днів з моменту отримання копії даної ухвали.
Керуючись ст. ст. 121, 133, 248, 321, 325 КАС України, суд, -
Клопотання ОСОБА_1 про зменшення розміру сплати судового збору за подання апеляційної скарги - задовольнити частково.
Зменшити ОСОБА_1 розмір судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 18 травня 2023 року до 4767,00 гривень.
Продовжити апелянту строк для усунення недоліків апеляційної скарги на п'ять днів з моменту отримання копії даної ухвали.
У разі неусунення недоліків у зазначений вище строк апеляційна скарга буде повернута апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.М. Єгорова
Судді Є.О. Сорочко
Є.В. Чаку