12 березня 2024 року м. Дніпросправа № 280/3562/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Малиш Н.І., Шлай А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.07.2023, (суддя суду першої інстанції Конишевої О.В.), прийняте в порядку спрощеного провадження в м. Запоріжжі, в адміністративній справі №280/3562/23 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
31.05.2023 ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила:
визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо застосування поетапного порядку виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до пункту 1.10 наказу Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 "Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану", передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", призначену відповідно до пункту 12 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 20.01.2023 № 6/168 ОСОБА_1 в розмірі 1/4% частини 15 000 000,00 грн, в сумі 3 750 000,00 грн;
зобов'язати Міністерство оборони України здійснити виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" призначену відповідно до пункту 12 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 20.01.2023 № 6/168 ОСОБА_1 в розмірі 1/4 частини 15 000 000,00 грн, в сумі 3 750 000,00 грн з урахуванням проведених раніше виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що згідно поданих документів їй 20.01.2023 року була призначена одноразова грошова допомога членам сім'ї загиблого, а саме: частина від 15 000 000,00 грн у розмірі 3 750 000,00 грн. Проте, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється поетапно, відповідно до пункту 1.10 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану. Позивач вказує, що оскільки вказаний Порядок не має зворотної дії у часі і не може бути застосований до порядку виплати коштів, що зазначено у Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони грошової допомоги від 20.01.2023 року, оскільки Порядок прийнятий в часі пізніше, ніш призначена допомога.
Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 18.07.2023 відмовив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, зокрема застосовано неправильну редакцію постанови №168. На думку позивача судом не враховано, що оскільки право на виплату ОГД в неї виникло 18.05.2022, а саму одноразову допомогу їй призначено 23.01.2024 , вона мала право на отримання ОГД одним платежем, а не частинами.
Від Міністерства оборони надійшов відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому посилаючись на необґрунтованість доводів скарги, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка, ОСОБА_1 , є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 .
Начальник взводу матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час ворожого артилерійського обстрілу, виконуючи бойовий наказ по захисту Батьківщини в Донецькій області, шо підтверджується дублікатом сповіщення від 06.06.2022 № 673 та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .
Рішення про виплату частини одноразової грошової допомоги позивачці було прийнято Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, 20 січня 2023 року (протокол № 6/168).
Так, у п. 12 зазначеного протоколу вирішено виплатити позивачці частину від 15 000 000,00 грн, а саме, у розмірі 3 750 000,00 грн.
На виконання вказаного рішення позивачка отримала 17.02.2023 перший платіж у розмірі 750 000 грн. У подальшому, 13.03.2023 року, 17.04.2023 року, 18.05.2023 року на рахунок позивачки зараховувалися кошти у розмірі по 75 000,00 грн.
Позивач вважаючи, що здійснення виплати одноразової грошової допомоги із застосуванням п. 1.10 Наказу № 45, поетапно, є протиправним звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідач здійснюючи виплати поетапно діяв в порядку та межах повноважень, визначених Законом.
Колегія суддів вирішуючи спір між сторонами виходить з такого.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно пункту першого частини 2 статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Статтею 16-1 Закону України ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'' визначено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану (далі Постанова №168 у редакції станом на дату виникнення у позивача права на ОДГ) установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Так, Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, 20 січня 2023 року прийнято рішення про призначення позивачеві ОДГ у розмірі 3 750 000 грн (протокол № 6/168).
Відповідно до наказу начальника Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.02.2023 №167 наказано начальнику відділу фінансового забезпечення сектору соціальних виплат Запорізького обласного ТЦК та СП кошти, отримані для одноразової грошової допомоги дружині загиблого солдата ОСОБА_1 перерахувати на картковий рахунок в АТ «Ощадбанк» у розмірі 75 000 грн.
Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» Наказом МОУ від 25.01.2023 №45 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану.
Відповідно до п. 1.10 Порядку №45 призначена сума ОГД у Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_3 , Державній спеціальній службі транспорту та підпорядкованих їм військових частинах виплачується поетапно:
на першому етапі - 1/5 від призначеної суми ОГД;
залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.
Відповідно до п. 4.5 Порядку №45 після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.
Районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання). (п. 4.6 Порядкут №45)
Згідно із п. 4.7 Порядку №45 , Командування Сухопутних військ Збройних Сил України не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань для виплати ОГД готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
У відповідності до п. 4.8 Порядку №45, виплата ОГД здійснюється обласним (Київським міським) ТЦКСП на підставі наказу не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.
Як правильно зазначив суд першої інстанції починаючи з 31.01.2023 року саме Порядком №45 визначається алгоритм дій та порядок виплати ОГД. При цьому, аналіз наведених норм права свідчить, що поетапний порядок виплати грошової допомоги застосовується до тих виплат виконання, а не призначення яких, мали місце у період з 31.01.2023.
З огляду на певний алгоритм дій різних органів щодо виділення та направлення коштів для виплат, документи для проведення виплати позивачеві сум ОГД надійшли до виконання у період чинності Порядку №45, відтак розпорядник коштів не мав права не застосувати його.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За загальним правилом норма права діє щодо відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто до правовідносин застосовується той закон, під час дії якого вони настали.
Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Отже, враховуючи, що на час виконання рішення про призначення позивачеві ОГД Порядок №45 набув чинності, він повинен застосовуватись до спірних відносин в силу приписів ст. 58 Конституції України.
В свою чергу, той факт, що позивач набула право на отримання грошової допомоги та остання їй була призначена до набрання чинності Порядком №45, не вказують на протиправність дій відповідача, оскільки спірним питання в цій справі є не право особи на отримання ОГД, а порядок виконання рішення про призначення ОГД.
При цьому, як правильно зазначив суд першої інстанції ні постановою КМУ №168, ні Законом №2011-XII не визначено порядок здійснення виплати коштів ОГД, посилання позивача на те, що вказаними актами визначено, що проведення виплат ОДГ здійснюється одним платежем спростовується змістом правових норм вказаних нормативно-правових актів.
Посилання позивача на те, що іншим членам загиблого солдата проведено виплати одним платежем, відтак виплата позивачеві ОГД поетапно порушує її права, колегія суддів вважає необґрунтованим, оскільки по-перше матеріали справи не містять доказів того, яким саме чином було проведено виплату іншим членам сім'ї, по-друге виплати на користь інших осіб, не порушують прав та законних інтересів позивача, адже самі по собі не впливають ні на розмір, ні на порядок проведення виплат ОСОБА_1 .
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни чи скасування рішення суду - відсутні.
Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.07.2023 в адміністративній справі № 280/3562/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя Н.І. Малиш
суддя А.В. Шлай