14 березня 2024 року Чернігів Справа № 620/2700/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
07.03.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, та просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протягом п'яти днів подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 та додаткового рішення від 08.07.2021 у справі №620/2700/21.
У разі невиконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 та додаткового рішення від 08.07.2021 у справі №620/2700/21 накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області штраф у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Заява мотивована тим, що, незважаючи на покладений рішенням суду обов'язок, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснює їй виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі двох прожиткових мінімумів, а не двох мінімальних заробітних плат.
Дослідивши матеріали справи суд враховуює таке.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 по справі №620/2700/21, яке набрало законної сили, позовні вимоги задоволено у повному обсязі та, у тому числі, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 17 липня 2018 року нарахування та виплату ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - зоні гарантованого добровільного відселення, підвищення до пенсії в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
17.06.2021 Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №620/2700/21, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити дії, викладені у резолютивній частині рішення суду.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.06.2021 відкрито виконавче провадження №65871308 з виконання вказаного виконавчого документа .
Станом на 14.03.2024 виконавче провадження №65871308 завершено.
Стосовно додаткового рішення від 08.07.2021 у справі №620/2700/21 суд зазначає наступне.
09.09.2021 Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №620/2700/21, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити дії, викладені у резолютивній частині додаткового рішення суду від 08.07.2021.
На виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження № 70618165 з виконання виконавчого листа Чернігівського окружного адміністративного суду № 620/2700/21 від 09.09.2021 про зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 17 липня 2018 року нарахування та виплату ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - зоні гарантованого добровільного відселення, підвищення до пенсії в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Вказане виконавче провадження відкрито постановою державного виконавця від 27.12.2022.
На виконання рішення суду відповідачем проведено позивачу нарахування спірного підвищення до пенсії, однак не погоджуючись з нарахуваннями, позивач звернувся до суду з відповідною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини першої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно із частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, аналіз положень статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які б свідчили про ухиляння відповідача від виконання судового рішення чи/або відсутність у нього наміру його виконувати.
Суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Разом з тим, відповідно до встановлених судом обставин, виданий судом виконавчий лист у цій справі був пред'явлений позивачем до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та постановою державного виконавця від 27.12.2022 відкрито виконавче провадження №70618165.
Наведене свідчить про існування у позивача об'єктивної можливості отримати реальне виконання судового рішення у межах процедури виконавчого провадження, у тому числі, шляхом застосування державним виконавцем примусових заходів, передбачених Законом України «Про виконавче провадження».
Також суд зазначає, що ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 по справі №620/2700/21, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 та додаткового рішення від 08.07.2021 по справі №620/2700/21 в частині ненарахування та невиплати підвищення до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік); зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 та додаткового рішення від 08.07.2021 по справі №620/2700/21. Установлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області тридцятиденний строк для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 та додаткового рішення від 08.07.2021 по справі №620/2700/21.
10.01.2024 Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №620/2700/21, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 та додаткового рішення від 08.07.2021 по справі №620/2700/21.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 10.01.2024 відкрито виконавче провадження №73787586 з виконання вказаного виконавчого документа .
Головному управлінню тридцяти денний установлено строк для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушених закону при виконанні рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 та додаткового рішення від 08.07.2021 по справі № 620/2700/21.
З поданого Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомлення про вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушених закону при виконанні рішення суду вбачається, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 та додаткового рішення від 08.07.2021 по справі № 620/2700/21 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача та з 17.07.2018 нараховано підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території гарантованого добровільного відселення, в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює двох мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Розмір пенсії відповідно до рішення суду з 17.07.2018 становить 9100,45 грн. Доплата по статті 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” обчислена від мінімальної заробітної плати за період з 17.07.2018 по 08.10.2019.
Під час виконання рішення суду Головним управлінням враховано зміни (зростання) мінімальної заробітної плати.
Оскільки з 09.10.2019 позивач працевлаштувався, а рішенням суду було зобов'язано здійснювати нарахування підвищення до пенсії як непрацюючою пенсіонеру, підстави для нарахування такого підвищення після працевлаштуванні відсутні.
Доплата по перерахунку пенсії за період з 17.07.2018 по 08.10.2019 становить 118075,46 грн та буде виплачуватись в межах затверджених бюджетних призначено для здійснення відповідних виплат. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 по справі № 620/2700/21 занесено до реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Таким чином, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 та додаткове рішення від 08.07.2021 по справі № 620/2700/21 виконане Головним управлінням у чіткій відповідності до змісту його зобов'язання і приписів чинного правового регулювання.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю у даній справі.
Керуючись статтями 14, 241, 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю по справі №620/2700/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складено 14.03.2024.
Суддя Сергій КЛОПОТ