Рішення від 14.03.2024 по справі 580/401/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2024 року справа № 580/401/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши правилами спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом адвоката Василенко К.О. від імені ОСОБА_1 до Черкаського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, дій і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

0.01.2024 адвокат Василенко К.О. (18015, м.Черкаси, вул.Богдана Хмельницького, 114) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) подала у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Черкаського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (18008, Черкаська обл., місто Черкаси, вул.Хоменка, будинок 19; код ЄДРПОУ 09927307) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не надання йому, як особі, яка є педагогічним працівником закладу фахової передвищої освіти, де працює за основним місцем роботи на 1,1 ставки, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 3 частини 3 статті 23 Закону України від 21.10.1993 року № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

визнання протиправними дій відповідача щодо вручення йому повістки на відправку;

зобов'язання відповідача надати йому, як особі, яка є педагогічним працівником закладу фахової передвищої освіти, де працює за основним місцем роботи на 1,1 ставки, відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 3 частини 3 статті 23 Закону України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Обґрунтовуючи зазначили, що позивач є педагогічним працівником в Черкаському художньо-технічному коледжі. Однак відповідач 07.12.2023 вручив йому повістку на відправку. Вважає, що має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до вказаної вище норми Закону, а відповідач діє всупереч вимог законодавства.

Ухвалою від 15.01.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Справу вирішив розглядати правилами спрощеного провадження.

07.02.2024 на адресу суду надійшов відзив відповідача, в якому просив відмовити у задоволенні позову повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що позивач звернувся до нього з приводу погодження документів для отримання відстрочки під час мобілізації з підстав абзацу третього ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Погоджуючи документи позивач приховав факт, що Черкаський художньо-технічний коледж є закладом фахової передвищої освіти. Для виконання вимог п.4.19. Інструкції з підготовки та проведення мобілізаційного розгортання Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 15 грудня 2017 року №19ДСК, видано направлення до Черкаської районної військової адміністрації для прийняття рішення щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абзацу третього ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". У результати розгляду заяви Черкаська районна військова адміністрація рекомендувала надати відстрочку, що підтверджується витягом з протоколу №163 від 16.11.2023. Однак після надання рекомендацій повторно досліджено документи для погодження відстрочки та встановлено, що Черкаський художньо-технічного коледж є закладом фахової передвищої освіти, а не закладом (професійної) професійно-технічної освіти. Згідно зі статутом Черкаського художньо-технічного фахового коледжу освітня діяльність здійснюється у сфері фахової передвищої освіти. Позивач є педагогічним працівником Черкаського художньо-технічного коледжу. Згідно з Законом відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь. Підтверджуючих документів наявності вченого звання або наукового ступеня позивач йому не надав.Тому йому вручена повістка. Без надання належних доказів наявності вченого звання або наукового ступеня рекомендації районної комісії щодо надання відстрочки згідно з витягом з протоколу № 163 від 16.11.2023 до уваги не взято. Позивач отримав повістку на відправку для проходження військової служби у команді 9930, оскільки є обмежено придатним до військової служби. За повісткою не з'явився, але надав докази про перебування на лікарняному. Відповідач не направляв повідомлення Черкаському районному управлінню поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області про кримінальне правопорушення за статтею 336 Кримінального кодексу України, оскільки вказані підстави (лікарняний) є поважною причиною неприбуття. Для реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у ст.23 Закону № 3543-ХІІ, військовозобов'язаний зобов'язаний особисто повідомити про наявність відповідних обставин орган, в якому він перебуває на військовому обліку, надавши підтверджуючі документи. Законодавством не передбачено чіткого переліку документів, які необхідно подати для отримання відстрочки, оскільки він залежить від її підстав. Для отримання відстрочки від мобілізації у період воєнного стану позивач зобов'язаний особисто з'явитись до ТЦК та СП за місцем військового обліку, пройти необхідні мобілізаційні процедури та надати документи, що підтверджують наявність підстав для відстрочки від мобілізації, за результатами розгляду яких орган військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, приймає відповідне рішення щодо погодження поданих документів. Звертає увагу суду, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації не відбувається автоматично, а має бути підтверджена у встановленому порядку з дотриманням відповідної процедури. Вважає, що суд не може перебирати на себе функцію органу військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, приймати рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації замість такого органу поза встановленою процедурою, оскільки це не відноситься до завдань адміністративного судочинства.

Оскільки обґрунтовані заяви про розгляд справи з викликом сторін у судове засідання суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити в справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив справу розглянути правилами спрощеного провадження без такого виклику (у письмовому провадженні) на підставі письмових доказів.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Суд установив, що позивач з 2004 року є педагогічним працівником в Черкаському художньо-технічному коледжі, в якому працює за основним місцем роботи з педагогічним навантаженням 1,1 ставки, що підтверджується довідкою Черкаського художньо-технічного коледжу від 07.12.2023 №863 та Витягом з наказу від 20.02.2004 №14-к.

Черкаський художньо технічний коледж є закладом освіти у сфері фахової передвищої освіти та закладом загальної середньої освіти, що підтверджується п.1.7 статуту, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України №575 від 16.05.2023.

Довідкою військово-лікарської комісії від 13.10.2023 №105/19 підтверджується, що позивач 13.10.2023 пройшов медичний огляд ВЛК Черкаського ОМТЦК та СП та визнаний обмежено придатним до військової служби.

Позивач звернувся заявою до голови Черкаської районної військової адміністрації, в якій просив прийняти рішення щодо надання йому відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією відповідно до абз.3 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як військовозобов'язаному, який є працівником професійної (професійно-технічної) освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки. У додатках вказано про надання світлокопій на 13 аркушах.

За результатом розгляду заяви Черкаська районна комісія рекомендувала відповідачу надати позивачу відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією відповідно до абз.3 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особі, яка є педагогічним працівником закладу фахової передвищої освіти, де працює за основним місцем роботи на 1,1 ставки, що підтверджується витягом з протоколу №163 від 16.11.2023.

08.12.2023 адвокат Василенко К.О. в інтересах позивача подав адвокатський запит №1323 та просив відповідача надати повідомити про результати розгляду питання щодо надання позивачу відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією відповідно до вказаної вище норми Закону.

Листом від 12.12.2023 №13/11500 відповідач повідомив, що позивач є педагогічним працівником Черкаського художньо-технічного коледжу, який відповідно до статуту здійснює діяльність у сфері фахової передвищої освіти. Відповідно до абз.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь. Підтверджуючих документів наявності вченого звання або наукового ступеня позивачу йому не надав. Оскільки позивач є педагогічним працівником, а право на відстрочку мають наукові і науково-педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, йому вручено повістку. Без надання належних доказів наявності вченого звання або наукового ступеня рекомендації районної комісії щодо надання відстрочки згідно зі вказаними вище витягом з протоколу до уваги не беруться.

Тому позивач звернувся до суду позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - ЗУ № 3543-XII).

Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені ст. 23 ЗУ № 3543-XII.

Відповідно до абз. 3 ч.3 ст.23 ЗУ № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Тобто, саме під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані, які, зокрема, є педагогічними працівниками закладів професійної (професійно-технічної) освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах фахової передвищої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки не підлягають призову на військову службу.

Позивач є військовозобов'язаним та визнаний обмежено придатним для проходження військової служби. Водночас позивач з 2004 року є педагогічним працівником в Черкаському художньо-технічному коледжі, який є закладом освіти у сфері фахової передвищої освіти, що підтверджується п.1.7 статуту, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України №575 від 16.05.2023 та, в якому позивач працює за основним місцем роботи з педагогічним навантаженням 1,1 ставки, що підтверджується довідкою Черкаського художньо-технічного коледжу від 07.12.2023 №863 та Витягом з наказу від 20.02.2004 №14-к.

Врахувавши вказані вище обставини справи та абз. 3 ч.3 ст. 23 ЗУ № 3543-XII, суд дійшов висновку, що позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Тому відповідач мав врахувати рекомендацію районної комісії, оформлену витягом з протоколу №163 від 16.11.2023 та надати позивачу відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією відповідно до абз.3 ч.3 ст.23 ЗУ № 3543-XII, як особі, яка є педагогічним працівником закладу фахової передвищої освіти, де працює за основним місцем роботи на 1,1 ставки.

Доводи відповідача щодо того, що позивач є педагогічним працівником, а право на відстрочку мають наукові і науково-педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти та позивач не надав йому підтверджуючих документів наявності вченого звання або наукового ступеня, не обґрунтовані та не враховані судом, оскільки вимога щодо наявності вченого звання та/або наукового ступеня згідно зі вказаною вище нормою Закону стосується наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій та не стосується педагогічних працівників.

Вказана вище норма Закону не визначає обов'язку щодо надання позивачем, як педагогічним працівником, відповідачу підтверджуючих документів наявності у нього вченого звання або наукового ступеня. Тому відповідні вимоги відповідача не обгрунтовані.

Вказані вище документи позивач долучав до заяви про звільнення від призову на військову службу під час мобілізації. У заяві зазначив, що є працівником професійної (професійно-технічної) освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Отже, відповідач відмовивши позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, яка оголошена 24.02.2022 Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022, відповідно до абзацу 3 ч.3 ст. 23 ЗУ № 3543-XII діяв не в порядку, не спосіб та не в межах що визначені Конституцією та законами України.

Позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо вручення позивачу повістки на відправку не обґрунтована та задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Верховний Суд у постанові від 8 вересня 2022 року у справі № 300/1263/22 сформував правовий висновок, що до того чи можна оскаржувати повістку вручену співробітниками ТЦК та СП. Так, Верховний Суд зазначив:

«…18. В силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

19. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу", частиною першою статті 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

20. Частиною третьою статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

21. При цьому за приписами частини сьомої статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

22. В силу пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року N 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

23. З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану.

24. Зміст спірних правовідносин, які склались у цій справі, зводиться фактично до оскарження повістки, якою наказано ОСОБА_1 з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1.

25. Згідно з пунктом 8 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року N 65 "Про загальну мобілізацію" місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців доручено, зокрема організувати та забезпечити у встановленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу.

26. Відповідно до Положення про підготовку та проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затверджене постановою Кабінету Міністрів від 21 березня 2002 року N 352, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 2021 року N 100 (далі - Положення N 352), оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями військових комісарів обласних та районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

27. За змістом пункту 56 Положення N 352 у триденний строк після набрання чинності Указом Президента України про проведення призову громадян України на строкову військову службу керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки видають накази про проведення призову громадян України на строкову військову службу.

Оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Конкретні строки явки до призовних дільниць установлюються районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки в повістках, вручення яких проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

28. Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, виконуючи свої владні управлінські функції, здійснюють оповіщення громадян про виклик за розпорядженнями їх керівників.

29. Саме по собі оповіщення громадян про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформлюється у вигляді повісток та по суті оскаржувана позивачем повістка, яка складена відповідачем на виконання законодавства з питань військового обов'язку та вручена позивачу, не є рішенням чи дією суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України.

30. За пунктом 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

31. При цьому під публічною службою відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України розуміється діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

32. Варто зауважити, що повістка являється лише засобом оповіщення військовозобов'язаної особи для її прибуття на вказану дату до територіального центру комплектування, форма якої визначена Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року N 921, та не має обов'язкового наслідку укладення контракту для проходження військової служби.

33. При цьому обов'язок військовозобов'язаної особи з'явитись за викликом до відповідного територіального центру комплектування встановлений не оскаржуваною позивачем повісткою, а Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".

34. Наведене свідчить про відсутність порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів позивача на момент його звернення до суду, що є обов'язковою умовою надання правового захисту судом.».

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, саме по собі оповіщення громадян про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформлюється у вигляді повісток та по суті повістка, яка складена відповідачем на виконання законодавства з питань військового обов'язку та вручена позивачу, не є рішенням чи дією суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України. Тому позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо вручення позивачу повістки на відправку не обґрунтована та задоволенню не підлягає.

Щодо зобов'язання відповідача надати позивачу, як особі, яка є педагогічним працівником закладу фахової передвищої освіти, де працює за основним місцем роботи на 1,1 ставки, відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абз.3 ч. 3 ст. 23 ЗУ № 3543-ХІІ суд урахував.

Згідно з п.74 розділу VI Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 року №352 (далі - Положення), відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” відстрочка від призову на строкову військову службу надається громадянам за рішенням призовної комісії: за сімейними обставинами, за станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності, а у випадках, які не передбачені зазначеним Законом, - за рішенням обласної призовної комісії на підставі подання районної (міської) призовної комісії.

Право на одержання призовниками відстрочки від призову повинно бути підтверджено відповідними документами, які подаються призовниками районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі наявності права на відстрочку медичний огляд призовників, придатних до військової служби за станом здоров'я, не проводиться. Дані про їх стан здоров'я вносяться до книги протоколів засідань районної (міської) призовної комісії за результатами медичного огляду під час приписки до призовної дільниці або раніше проведеного медичного огляду під час проходження призовної комісії.

Відповідно до абз.3 п.78 розділу VI Положення призовники - педагогічні працівники, основним місцем роботи яких є заклади загальної середньої освіти, - повинні подати районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки довідку із структурного підрозділу освіти райдержадміністрації (органу місцевого самоврядування) про місце роботи, посаду та завантаженість на займаній посаді і копію документа про освіту та спеціальність.

Згідно з п.80 розділу VI Положення районна (міська) призовна комісія за результатами вивчення особистості призовника, його сімейного стану, інших об'єктивних обставин може ухвалити рішення щодо клопотання перед призовною комісією вищого рівня про надання відстрочки від призову у випадках, не передбачених Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу”.

Для розгляду зазначеного питання районна (міська) призовна комісія надсилає відповідній комісії вищого рівня мотивоване клопотання, особову справу призовника, витяг із рішення районної (міської) призовної комісії та копії відповідних документів для ухвалення рішення призовною комісією вищого рівня.

Призовна комісія вищого рівня повинна розглянути клопотання районної (міської) призовної комісії протягом 15 днів з дати надходження на її розгляд документів, але не пізніше дати закінчення призову на строкову військову службу.

Після винесення комісією вищого рівня відповідного рішення протягом п'яти днів особова справа призовника разом із засвідченим витягом із книги протоколів засідання призовної комісії вищого рівня повертається районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки для подальшого обліку.

Відповідно до п.82 розділу VI Положення рішення районних (міських) призовних комісій про надання відстрочки від призову за сімейними обставинами, за станом здоров'я, для здобуття освіти, продовження професійної діяльності та в інших випадках ухвалюються на підставі поданих документів і вносяться до протоколів засідань районної (міської) призовної комісії та облікових карток призовників із зазначенням строку, до якого надано відстрочку.

Згідно з п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Відповідно до абз.9 п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Оскільки відповідач є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, саме на нього покладено обов'язок щодо прийняття рішення надання відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час.

Встановлені обставини та згаданий лист відповідача від 12.12.2023 доводять, що він за результатами розгляду вказаної вище заяви позивача не врахував рекомендації Черкаської районної військової комісії, оформленої витягом з протоколу від 16.11.2023 №163, не прийняв відповідного рішення та не оформив для нього відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час.

Роз'яснення відповідача листом про відсутність підстав для надання відстрочки через ненадання позивачем належних доказів наявності вченого звання або наукового ступеня, не узгоджуються зі вказаними вище передбаченими законом підставами та способом дій такого суб'єкта владних повноважень щодо обов'язку винести акт владно-управлінського характеру (рішення).

Зважаючи, що відповідач не прийняв акту владно-розпорядчого характеру щодо отриманої заяви позивача про надання йому відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією відповідно до абз.3 ч.3 ст.23 ЗУ № 3543-XII, як військовозобов'язаному, який є працівником професійної (професійно-технічної) освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, не з'ясовував передбачених вказаним Законом підстав для надання відстрочки, порушення заявленого права позивача допущене відповідачем саме бездіяльністю щодо прийняття рішення за результатами розгляду його заяви. Тому позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не надання йому, як особі, яка є педагогічним працівником закладу фахової передвищої освіти, де працює за основним місцем роботи на 1,1 ставки, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абз.3 ч.3 ст.23 ЗУ № 3543-XII не обґрунтована та задоволенню не підлягає. Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача та зобов'язати його повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом вказану вище заяву позивача, та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення з урахуванням викладених судом мотивів у цій справі.

Отже, заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Зважаючи на відсутність доказів понесення позивачем судових витрат, відсутні підстави для його розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 138-139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити частково адміністративний позов адвоката Василенко К.О. від імені ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Визнати протиправною бездіяльність Черкаського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (18008, Черкаська обл., місто Черкаси, вул.Хоменка, будинок 19; код ЄДРПОУ 09927307) щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 щодо надання йому відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією відповідно до абз.3 ч.3 ст.23 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як військовозобов'язаному, який є працівником професійної (професійно-технічної) освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Зобов'язати Черкаський об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (18008, Черкаська обл., місто Черкаси, вул.Хоменка, будинок 19; код ЄДРПОУ 09927307) повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо надання йому відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією відповідно до абз.3 ч.3 ст.23 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як військовозобов'язаному, який є працівником професійної (професійно-технічної) освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення з урахуванням викладених судом мотивів у цій справі.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 14.03.2024.