Справа № 560/747/24
іменем України
15 березня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області від 17.03.2023 №263040008902 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , викладену у листі Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 26.07.2023 №2600-0305-8/146175;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виконати перерахунок розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ч.ч. 1, 5 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітної плати (доходу) за листопад 1988 року роботи у зоні відчуження ЧАЕС з додаванням премії, передбаченої підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 в розмірі 400 крб. з часу первісного звернення (01.03.2023).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Вказує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.03.2023 №263040008902 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до поданої заяви від 14.03.2023 відмовлено у зв'язку з відсутністю підстав для застосування наданих довідок про заробітну плату, оскільки довідки не підтвердженні первинними документами. Позивач вважає рішення від 17.03.2023 №263040008902 протиправним, таким що не відповідає чинному законодавству, просить позов задовольнити.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що позивачу проведено умовний розрахунок пенсії з урахуванням оптимального індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення - 2,36500 (згідно наданих довідок про заробітну плату), який показав недоцільність перерахунку в зв'язку із зменшенням розміру пенсії позивача, що становить 12550,77 грн. В зв'язку із зменшенням розміру пенсії позивачу відмовлено у перерахунку відповідно до поданих довідок.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що оскільки довідки для перерахунку пенсії не підтвердженні первинними документами, тому позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до поданої заяви від 14.03.2023 у зв'язку з відсутністю підстав для застосування наданих довідок про заробітну плату. Також вказує, що у зв'язку із зменшенням розміру пенсії, у проведенні перерахунку відповідно поданих довідок, згідно заяви позивача відмовлено.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 січня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просило розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з'ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію з 15.06.2022 відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (І категорія), що підтверджено копією посвідчення серії НОМЕР_1 .
Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках зарахованого ОСОБА_1 з 10.12.2002 є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ступінь втрати працездатності 70%.
14 березня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. До заяви надано, зокрема, довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 №1, №3, №66-1, №66, №2.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №263010008902 від 17.03.2023 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки довідки за період роботи з 17 липня 1987 року по 20 липня 1987 року №66 від 06.02.2002, за період роботи з 01 грудня 1987 року по 14 грудня 1987 року №3 від 03.01.2003, за період роботи з 01 березня 1988 року по 31 березня 1988 року №2 від 03.01.2003 надані до заяви не підтвердженні первинними документами.
Позивач, вважаючи таке рішення відповідача протиправним, звернувся до суду за захистом своїх прав.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі Закон України № 796-XII).
Згідно з частиною другою статті 2 Закону України № 796-XII державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується серед іншого на принципах: - пріоритету життя та здоров'я людей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, повної відповідальності держави за створення безпечних і нешкідливих умов праці; - соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За змістом частини першої статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Порядок № 1210).
У пункті 1 Порядку № 1210 зазначено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У згаданому пункті також вказано, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до статті 15 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).
Згідно з пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Позивач, користуючись правом на обчислення пенсії, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, до заяви про перерахунок пенсії від 14.03.2023 долучив довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 №1, №3, №66-1, №66, №2.
Відмовляючи у перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Хмельницькій області в рішенні від 17.03.2023 зазначило, що довідки за період роботи з 17 липня 1987 року по 20 липня 1987 року №66 від 06.02.2002, за період роботи з 01 грудня 1987 року по 14 грудня 1987 року №3 від 03.01.2003, за період роботи з 01 березня 1988 року по 31 березня 1988 року №2 від 03.01.2003 не підтвердженні первинними документами.
Однак, надаючи оцінку таким діям пенсійного органу, суд встановив, що відповідачем у рішенні від 17.03.2023 не надано оцінку довідці від 06.02.2002 №66 за період роботи з 01 листопада 1988 року по 30 листопада 1988 року у зоні відчуження ЧАЕС з додаванням премії, на підставі якої позивач просив здійснити перерахунок пенсії.
Тобто відповідач під час розгляду заяви позивача від 14.03.2023 із доданими документами, не аналізував довідку від 06.02.2002 №66 за період роботи з 01 листопада 1988 року по 30 листопада 1988 року у зоні відчуження ЧАЕС, тому що у спірному рішенні не надано оцінки вказаній довідці, що свідчить про протиправність дій відповідача.
Наведені вище висновки суду, зроблені на підставі дослідження матеріалів справи, а тому суд вважає, що з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід визнати рішення від 17.03.2023 №263040008902 протиправним та скасувати його.
Однак, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову у перерахунку пенсії, які викладені у листі Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 26.07.2023, оскільки вказаний лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень.
У частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійною фонду України в м. Києві виконати перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ч.ч. 1, 5 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітної плати (доходу) за листопад 1988 року роботи у зоні відчуження ЧАЕС з додаванням премії, передбаченої підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 в розмірі 400 крб. з часу первісного звернення (01.03.2023), суд зазначає таке.
Приписами частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Суд зауважує, що повноваження щодо перерахунку пенсії відноситься до компетенції відповідача і суд не може підміняти цей орган або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. Крім того, суд наголошує, що відповідачем не було забезпечено розгляду наданої позивачем заяви про перерахунок пенсії шляхом всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх поданих документів.
Суд вважає передчасними вказані вище вимоги зобов'язального характеру, оскільки відповідачем не було надано оцінки всім документам (довідкам), які були додані позивачем до заяви від 14.03.2023.
На підставі викладеного вище, обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, доходить висновку, що достатнім та ефективним способом захисту порушеного права позивача у цій частині є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії від 14.03.2023, з урахуванням висновків суду.
За нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки відповідно до вимог Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17 березня 2023 року №263040008902 про відмову у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 14.03.2023, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 42098368)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап