14 березня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/129/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), у якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не здійснення перерахунку та виплати призначеної пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати у ТОВ «КНГ-СЕРВІС» м. Нягані Тюменської області РФ, за період з 13.11.2004 по 24.09.2012, з 10.03.2015 по 31.12.2019, на підставі довідок про заробітну плату: №41 від 10.02.2020, №283 від 23.07.2020, виданих ТОВ «КНГ-СЕРВІС»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 , починаючи з дати призначення пенсії за віком 02.03.2020, перерахунок та виплату пенсії з врахуванням заробітної плати у ТОВ «КНГ- СЕРВІС», м. Нягані Тюменської області РФ, за період з 13.11.2004 по 24.09.2012, з 10.03.2015 по 31.12.2019, на підставі довідок про заробітну плату: № 41 від 10.02.2020, № 283 від 23.07.2020 ТОВ «КНГ-СЕРВІС», за курсом НБУ російського рубля до гривні на день подання заяви, 14.11.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 з 02.03.2020 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за віком за Списком №2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 14.11.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з дати призначення з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих ТОВ "КНГ-СЕРВІС". Відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що заробітна плата за період роботи в Російській Федерації врахована нульовим значенням у зв'язку з припиненням участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки факт роботи позивача на території Російській Федерації у ТОВ «КНГ-СЕРВІС» з 13.11.2004 по 24.09.2012 та з 10.03.2015 по 31.12.2019 підтверджено записами в трудовій книжці та уточнюючими довідками.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 січня 2024 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/129/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02 лютого 2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /том 1 а.с. 216-217/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку з 02.03.2020 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, що обчислена з урахуванням страхового стажу тривалістю 26 років 7 місяці 5 днів, в тому числі, робота за Списком №2 - 21 рік 4 місяці 5 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,26250). Заробітну плату обчислено за періоди роботи з 01.03.1989 по 28.02.1994 та за даними персоніфікованого обліку з 01.06.2001 по 31.12.2019. Періоди роботи в Російській Федерації з 01.11.2004 по 30.09.2012 та з 01.03.2015 по 31.12.2019 враховано нульовим значенням (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,16317). За таких умов розмір пенсії ОСОБА_1 склав 2605,35 грн. Вважає, що підстави для перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати у ТОВ "КНГ-СЕРВІС" за період 2004-2019 років на підставі довідок про заробітну плату №41 від 10.02.2020, №283 від 23.07.2020 - відсутні у зв'язку з припиненням Російською Федерацією участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
02 березня 2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /том 1 а.с. 85/, звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах /том 1 а.с. 239-240/ та пакетом з документів, перелік яких наведено у розписці-повідомленні від 02.03.2020 №324 /том 1 а.с. 240/.
За результатами розгляду вказаної заяви відділом з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Полтавській області прийнято рішення від 04 березня 2020 року №373, яким відмовлено гр. ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю загального стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку та в зв'язку з відсутністю у органу, що призначає пенсію обґрунтованості видачі пільгових довідок /том 1 а.с. 127-130/.
Не погодившись з відмовою ГУ ПФУ в Полтавській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивач звернувся до суду з позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі №440/6107/20 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовлено /том 1 а.с. 86-91/.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2022 у справі №440/6107/20 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 по справі № 440/6107/20 - скасовано. Прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до заяви про призначення/перерахунок пенсії. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги у розмірі 2 102 грн. (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. /том 1 а.с. 189-192/.
На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2022 у справі №440/6107/20 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 02.03.2020, що підтверджується копією рішення 163850002361 від 08.07.2022 /том 1 а.с. 78-79/.
Згідно здійсненого пенсійним органом розрахунку до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди роботи, зокрема, з 13.11.2004 по 24.09.2012, з 10.03.2015 по 03.03.2016, з 16.03.2016 по 31.03.2017, з 01.05.2017 по 31.01.2018, з 01.03.2018 по 31.01.2019, з 01.03.2019 по 31.12.2019 (особливості трудової діяльності - Список №2, особливості території - Росія) /том 1 а.с. 80/.
14.11.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою, у якій просив провести йому починаючи з дати призначення пенсії за віком, 02.03.2020, перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати у ТОВ "КНГ-СЕРВІС", м. Нягані Тюменської області РФ, за період з 2004 - 2019 роки, на підставі довідок про заробітну плату: №41 від 10.02.2020, №283 від 23.07.2020 ТОВ "КНГ-СЕРВІС", за курсом НБУ російського рубля до гривні на день подання заяви /том 1 а.с. 74/.
До цієї заяви позивачем було додано довідку ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №41 від 10.02.2020 /том 1 а.с. 184/, яка видана ОСОБА_1 на підставі особових рахунків за 2004-2019 років та довідку ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №283 від 23.07.2020 /том 1 а.с. 185/, яка видана ОСОБА_1 на підставі особових рахунків за 2004-2012 років, з 2015-2020 років. У довідках зазначено, що податкові відрахування у Пенсійний фонд у відповідності до законодавства Російської Федерації до 2010 року перераховувались загальною сумою на єдиний не персоніфікований рахунок. Податкові відрахування у Пенсійний фонд не проводились з 2010 по 2011 рік у відповідності до законодавства Російської Федерації. За період з 2011 року по даний час страхові внески у Пенсійний фонд Російської Федерації відраховані у повному обсязі.
ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 08.12.2023 №28047-26354/З-02/8-1600/23 повідомив позивача про те, що на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2022 у справі №440/6107/20 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до заяви про призначення пенсії з 02.03.2020. Враховуючи припинення Російською Федерацією участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії враховується за періоди страхового стажу, набутого на території України, на умовах, визначених частиною першою ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсія позивачу обчислюється з урахуванням страхового стажу тривалістю 26 років 7 місяців 5 днів, в тому числі, робота за Списком №2 - 21 рік 4 місяці 5 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,26250). Заробітну плату обчислено за періоди роботи з 01.03.1989 по 28.02.1994 та за даними персоніфікованого обліку з 01.06.2001- по 31.12.2019, в тому числі періоди роботи в Російській Федерації з 01.11.2004 по 30.09.2012, з 01.03.2015 по 31.12.2019 враховано нульовим значенням (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,16317). За таких умов розмір пенсії становить 2605,35 грн. Зазначено, що підстав для перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати у ТОВ “КНГ- СЕРВІС” м. Нягані Тюменської області Російської Федерації, за період 2004-2019 років, на підставі довідок про заробітну плату №41 від 10.02.2020, №283 від 23.07.2020 немає /том 1 а.с. 6-7/.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у нездійсненні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням заробітної плати, отриманої у ТОВ "КНГ- СЕРВІС" м. Нягані Тюменської області Російської Федерації, на підставі довідок про заробітну плату ТОВ "КНГ- СЕРВІС" №41 від 10.02.2020 та №283 від 23.07.2020, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з положеннями статті 1 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Суд зазначає, що страховий стаж, який безпосередньо пов'язаний зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зараховується починаючи з 1 січня 2004 року.
До 1 січня 2004 року стаж вимірювався періодом роботи (трудовий стаж). Таким чином до 1 січня 2004 року трудовий стаж (періоди офіційної роботи, які підтверджуються записами в трудовій книжці) автоматично зараховується як страховий стаж.
Приписи частини 4 статті 24 Закону №1058-IV визначають, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За правилами частин 1-3 статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Приписами частини другої статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Одним із міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна, стала багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав - учасниць СНД, в тому числі Україна та російська федерація (далі - Угода).
Ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди (стаття 5 Угоди).
Відповідно до статті 1 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Статтею 6 Угоди встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
У разі, якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.
Відповідно до статті 11 вказаної Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.
Частиною другою статті 4 Угоди "Про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників-мігрантів" від 15 квітня 1994 року, підписаної Урядами Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, республіки Білорусь, Республіки Грузія, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Молдова, російська федерація, Республіки Таджикистан, Туркменістану, Республіки Узбекистан, України, передбачено, що трудовий стаж, зокрема стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами.
Отже, з аналізу наведеного вище, виходить, що обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої відбувалась трудова діяльність; трудовий стаж, зокрема пільговий стаж, набутий на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою, а необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.
Згідно здійсненого пенсійним органом розрахунку до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди роботи, зокрема, з 13.11.2004 по 24.09.2012, з 10.03.2015 по 03.03.2016, з 16.03.2016 по 31.03.2017, з 01.05.2017 по 31.01.2018, з 01.03.2018 по 31.01.2019, з 01.03.2019 по 31.12.2019 (особливості трудової діяльності - Список №2, особливості території - Росія) /том 1 а.с. 80/.
Отже, між сторонами немає спору з приводу зарахування до страхового стажу вказаних періодів роботи ОСОБА_1 .
Водночас періоди роботи в Російській Федерації враховано з нульовим значенням /том 1 а.с. 81-83/.
Відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №41 від 10.02.2020 /том 1 а.с. 184/ та довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №283 від 23.07.2020 /том 1 а.с. 185/ вмотивована припиненням РФ участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України №1328 від 29.11.2022 "Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення" постановлено вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москві.
Зазначена вище постанова набрала чинності 02.12.2022.
Відтак, до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №1328 від 29.11.2022 Україна, як держава - учасниця Угоди виконує зобов'язання, взяті згідно Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.
Частиною 2 статті 13 Угоди передбачено, що пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.
Отже, за наявності чинних у період роботи особи положень Угоди, що передбачали відповідне право, така особа не може нести негативні наслідки у вигляді відмови у зарахуванні періоду роботи до страхового стажу чи не прийняття на території держав - учасниць Співдружності без легалізації необхідних для пенсійного забезпечення документів, виданих у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року.
Позиція відповідача суперечить принципу верховенства права, оскільки право позивача на призначення та перерахунок пенсії не пов'язується з такими чинниками, як припинення дипломатичних відносин з однією з держав-учасниць Угоди.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1).
Згідно з пп. 2 п. 2.1 Порядку № 22-1 особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, передбачені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, а за періоди роботи після 01 січня 2004 року додатково надається інформація, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав-учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків.
Абзацом 2 пп. 3 п. 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
При цьому вказаним Порядком не встановлено обов'язку особи, яка звертається за перерахунком пенсії, подавати разом із відповідною заявою первинні документи, на підставі яких була видана довідка про заробітну плату.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 4.2 розділу 4 Порядку 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема: реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку.
Тобто, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при перерахунку позивачу пенсії.
Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними у постановах від 21.02.2020 у справі № 291/99/17, від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17, від 03 червня 2021 року у справі № 127/8001/17.
До того ж, як зазначено Верховним Судом у постанові від 23 грудня 2020 року у справі №520/7125/17, посилання органу Пенсійного фонду України на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки як на первинні документи, на підставі яких вона видана, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні. Як передбачено частиною 3 статті 44 Закон №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії.
У матеріалах справи відсутні докази щодо недостовірності первинних документів, на підставі яких позивачу була видана довідка ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №41 від 10.02.2020 /том 1 а.с. 184/ та довідка ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №283 від 23.07.2020 /том 1 а.с. 185/.
Частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
14.11.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою, у якій просив провести йому починаючи з дати призначення пенсії за віком, 02.03.2020, перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати у ТОВ "КНГ-СЕРВІС", м. Нягані Тюменської області РФ, за період з 2004 - 2019 роки, на підставі довідок про заробітну плату: №41 від 10.02.2020, №283 від 23.07.2020 ТОВ "КНГ-СЕРВІС", за курсом НБУ російського рубля до гривні на день подання заяви /том 1 а.с. 74/.
До цієї заяви позивачем було додано довідку ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №41 від 10.02.2020 /том 1 а.с. 184/, яка видана ОСОБА_1 на підставі особових рахунків за 2004-2019 років та довідку ТОВ "КНГ-СЕРВІС" №283 від 23.07.2020 /том 1 а.с. 185/, яка видана ОСОБА_1 на підставі особових рахунків за 2004-2012 років, з 2015-2020 років. У довідках зазначено, що податкові відрахування у Пенсійний фонд у відповідності до законодавства Російської Федерації до 2010 року перераховувались загальною сумою на єдиний не персоніфікований рахунок. Податкові відрахування у Пенсійний фонд не проводились з 2010 по 2011 рік у відповідності до законодавства Російської Федерації. За період з 2011 року по даний час страхові внески у Пенсійний фонд Російської Федерації відраховані у повному обсязі.
Отже, 14.11.2023 позивачем подано необхідні для перерахунку пенсії документи, а отже право на перерахунок пенсії виникло у позивача з 01 листопада 2023 року.
Згідно пунктів 1, 2 Указу Президента України від 07 листопада 1992 року №549/92 «Про реформу грошової системи України», починаючи з 23-ї години 12 листопада 1992 року припинено функціонування рубля в грошовому обігу на території України.
З моменту припинення функціонування рубля в грошовому обігу на території України та запровадження національної валюти, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.
Тобто, заробітна плата, вказана в російських рублях повинна бути переведена по курсу української гривні до російського рубля на момент призначення пенсії.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений у постанові Верховного Суду від 17.01.2023 у справі №211/1910/17 (2-а/211/16/18).
За наведених вище обставин та враховуючи, що позивачем 14.11.2023 подано необхідні для перерахунку пенсії документи, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з 01 листопада 2023 року з урахуванням заробітної плати згідно довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №41 від 10.02.2020 та довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №283 від 23.07.2020 не ґрунтуються на вимогах законодавства України, тому обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права, з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з 01 листопада 2023 року з урахуванням заробітної плати згідно довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №41 від 10 лютого 2020 року та довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №283 від 23 липня 2020 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2023 року, врахувавши заробітну плату згідно довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №41 від 10 лютого 2020 року та довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №283 від 23 липня 2020 року, перевівши її по курсу української гривні до російського рубля на момент призначення пенсії (на 02 березня 2020 року).
Натомість, позовні вимоги ОСОБА_1 в іншій частині задоволенню не підлягають з мотивів, що наведені вище.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн., що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки №54533477-1 від 18.12.202 /том 1 а.с. 55/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /том 1 а.с. 58/.
Частинами 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, при частковому задоволенні позову ОСОБА_1 суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 536 грн. 80 коп. (1073 грн. 60 коп./2).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з 01 листопада 2023 року з урахуванням заробітної плати згідно довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №41 від 10 лютого 2020 року та довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №283 від 23 липня 2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2023 року, врахувавши заробітну плату згідно довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №41 від 10 лютого 2020 року та довідки ТОВ "КНГ-СЕРВІС" про заробіток для обчислення пенсії №283 від 23 липня 2020 року, перевівши її по курсу української гривні до російського рубля на момент призначення пенсії (на 02 березня 2020 року).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 536 грн. 80 коп. (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич