14 березня 2024 року ЛуцькСправа № 140/35813/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби України, ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Державної прикордонної служби України (далі ДПС України), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі ВЧ НОМЕР_1 , відповідач) про:
визнання протиправним та скасування рішення начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » капітана ОСОБА_2 про відмову в перетині державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку №1491 від 17.06.2023 щодо громадянина України ОСОБА_1 ;
визнання протиправним та скасування рішення заступника начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з персоналу лейтенанта ОСОБА_3 про відмову в перетині державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку №1369 від 21.06.2023 щодо громадянина України ОСОБА_1 ;
зобов'язання Державну прикордонну службу України видалити з бази даних Державної прикордонної служби відомості, що особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , тимчасово обмежено у праві виїзду з України.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на підставі оскаржуваних рішень позивачу було двічі відмовлено у перетині державного кордону з підстав, визначених частиною 1 статті 14 Закону України “Про прикордонний контроль”. Позивач вважає, що він мав право для перетину державного кордону та підтвердив це право належним чином.
Вказує, що згідно з пунктами 2-8 Правил перетинання державного кордону у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.
У свою чергу, наказом Волинської обласної військової адміністрації від 14.06.2023 року № 201 «Про виїзд за межі України водіїв» та додатком до нього затверджено перелік водіїв з зазначенням інформації про кожного водія для надання можливості виїзду за межі України в умовах правового режиму воєнного стану.У затвердженому переліку у п. 50 зазначено ОСОБА_1 .
Позивач вважає, що оскаржувані рішення прийняті з порушенням Правил перетину державного кордону громадянами України, затверджених Постановою КМ України від 17.01.1995 № 57 ( далі -Правила №57) та Закону України “Про прикордонний контроль” так як вони є необґрунтованими та безпідставними.
З цих підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позовну заяву від 29.01.2024 представник відповідача ВЧ НОМЕР_1 просив відмовити у задоволенні позову у зв'язку з тим, що станом на момент виникнення спірних правовідносин в Україні діяв воєнний стан та було оголошено загальну мобілізацію, а тому конституційне право громадян України на свободу пересування та вільне залишення території України обмежувалось законодавством.
Зазначив, що під час проходження паспортного контролю 17.06.2023 в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ягодин» громадянином ОСОБА_1 в прикордонного наряду «Перевірка документів» виникли сумніви щодо наявності законних підстав для виїзду з України. Після проведення перевірочних заходів капітаном ОСОБА_4 було проведено співбесіду із громадянином України ОСОБА_1 та у зв'язку із не підтвердженням мети поїздки винесено рішення про відмову в перетині державного кордону згідно із ч 1 ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль». Звертає увагу, що пунктом 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України передбачено пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних, гуманітарних вантажів автомобільними транспортними засобами для потреб ЗСУ, військових формувань, а також населення. Пунктом 1.10 Розділу 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 10.2001 №1306 «Правила дорожнього руху» надано визначення терміну водій. Водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі. Громадянин України ОСОБА_5 мав намір перетнути кордон у якості пасажира автобусу (а не водія).
Зазначив, що 21.06.2023 при перетині державного кордону в системі Гарт-1, яка є інформаційно-телекомунікаційною системою прикордонного контролю відносно позивача був індекс “В” - доручення щодо додаткового вивчення питання щодо наявності законних підстав для перетинання державного кордону особами або їх в'їзд на тимчасово окуповану територію України чи виїзд з неї.
Відповідно до Порядку дій уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби в разі виявлення в пунктах пропуску через державний кордон України та контрольних пунктах в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї осіб, стосовно яких надано доручення, та порядку взаємодії органів охорони державного кордону з уповноваженими державними органами, які надали доручення, затверджених наказом МВС №535 від 23.06.2017 (далі - Порядок №535) вказане вимагало від посадової особи додаткового вивчення підстав щодо наявності законних підстав для перетину державного кордону.
В ході проведення відповідних дій, позивачем не було підтверджено мету поїздки, що є підставою відповідно до частини 1 статті 14 Закону України “Про прикордонний контроль” у відмові особі в перетині державного контролю.
Звертає увагу, що питання випуску через державний кордон є дискреційними повноваженнями відповідача відповідно до покладених на нього повноважень.
Вважає, що оскаржувані рішення прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства, з дотриманням процедури його прийняття. Враховуючи вищезазначене в задоволенні позову просить відмовити.
Адміністрація державної прикордонної служби України у письмових поясненнях вказала, що не має процесуальних прав та обов'язків, тобто немає процесуальної правоздатності відповідно до частини першої статті 43 КАС України, а тому не є належним відповідачем у справі.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у завах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що на підставі наказу Волинської обласної військової адміністрації від 11.06.2023 №201 “Про виїзд за межі України водіїв” позивача було включено до списку водіїв, яким надано право на виїзд за межі України (а.с.11, 12).
17.06.2023 при спробі перетину державного кордону по системі “Шлях" в міжнародному пункті пропуску “Ягодин" позивачем було надано представнику прикордонної служби України закордонний паспорт громадянина України, наказ Волинської обласної військової адміністрації №201 про виїзд за межі України водіїв від 14.06.2023 та додаток до нього.
Рішенням №1491 від 17.06.2023 начальника відділення інспекторів прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” (тип А) відділу прикордонної служби капітана ОСОБА_2 було відмовлено у перетинанні державного кордону на виїзд з України згідно з ч.1 ст.14 Закону України «Про прикордонний контроль» у зв'язку з ненаданням на паспортний контроль документів, що підтверджують підставу для виїзду за кордон або підтверджують мету поїздки (а.с.9).
При повторній спробі перетину позивачем державного кордону по системі “Шлях” в міжнародному пункті пропуску “Устилуг", рішенням №1369 від 21.06.2023 заступника начальника відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_4 ” з персоналу лейтенантом ОСОБА_6 про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку, ОСОБА_1 було відмовлено у перетинанні державного кордону на виїзд з України згідно з ч.1 ст.14 Закону України «Про прикордонний контроль», відповідно до пунктів 2-8 Постанови КМУ «Про затвердження правил перетинання державного кордону громадянами України» у зв'язку з непідтвердженням мети поїздки (а.с. 10).
Не погоджуючись із оскаржуваними рішеннями позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правові основи здійснення прикордонного контролю, порядок його здійснення, умови перетинання державного кордону України визначені Законом України “Про прикордонний контроль” від 05.11.2009 №1710-VI (в редакції Закону на момент прийняття оскаржуваного рішення (далі - Закон №1710-VI).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №1710-VI прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
Згідно із частиною 2 даної статті прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.
Частинами 3-5 статті 2 Закону №1710-VI встановлено, що прикордонний контроль здійснюється щодо:1) осіб, які перетинають державний кордон; 2) транспортних засобів, що перевозять через державний кордон осіб та вантажі; 3) вантажів, що переміщуються через державний кордон.
Прикордонний контроль включає: 1) перевірку документів; 2) огляд осіб, транспортних засобів, вантажів; виконання доручень правоохоронних органів України 4) перевірку виконання іноземцями, особами без громадянства умов перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну, виїзду з України та транзитного проїзду територією України; 5) реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон; 6) перевірку автомобільних транспортних засобів з метою виявлення викрадених.
Прикордонний контроль забезпечується шляхом: 1) установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон та здійснення контролю за його додержанням; 2) застосування технічних засобів прикордонного контролю, використання службових собак та інших тварин; 3) створення і використання баз даних про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, яким не дозволяється в'їзд в Україну або яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені і втрачені паспортні документи, а також інших передбачених законом баз даних; 4) спостереження за транспортними засобами і в разі потреби їх супроводження; 5) здійснення адміністративно-правових, а також оперативно-розшукових заходів; 6) організації і забезпечення взаємодії з підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких пов'язана з міжнародним сполученням; 7) координації дій контрольних органів і служб.
Відповідно до частин 1-3 статті 6 Закону №1710-VI перетинання особами, транспортними засобами державного кордону і переміщення через нього вантажів здійснюються лише за умови проходження прикордонного контролю та з дозволу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, а у випадках, визначених цим Законом, - посадових осіб Державної прикордонної служби України, якщо інше не передбачено цим Законом.
Початком здійснення прикордонного контролю особи, транспортного засобу, вантажу є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки уповноваженій службовій особі Державної прикордонної служби України.
Пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсними паспортними документами, а у передбачених законодавством України випадках також за іншими документами. Пропуск транспортних засобів, вантажів через державний кордон здійснюється після проходження всіх передбачених законом видів контролю на державному кордоні.
Частиною 4 статті 6 даного закону визначено, що прикордонний контроль вважається закінченим після надання уповноваженою службовою особою Державної прикордонної служби України дозволу на перетинання державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем або після доведення до відома відповідної особи рішення про відмову у перетинанні державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем.
Згідно з частинами 1-2 статті 7 Закону №1710-VI паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.
У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон.
Як вбачається із частини 1 статті 14 даного Закону іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в'їзд в Україну або на виїзд з України, зазначеним у частинах першій, третій статті 8 цього Закону, а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках або у зв'язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт.
Відповідно до частин 2, 3 статті 14 Закону №1710-VI форма рішення про відмову у перетинанні державного кордону встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону.
Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом.
Закон України “Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України” від 21.01.1994 № 3857-XII (тут і надалі у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон України № 3857-XII) регулює порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, визначає випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України і встановлює порядок розв'язання спорів у цій сфері.
Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону України № 3857-XII громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених таким Законом, та в'їхати в Україну.
На громадян України, які звернулися з клопотанням про виїзд з України, поширюються усі положення чинного законодавства, вони користуються всіма правами і несуть встановлені законом обов'язки. За громадянами України зберігаються на її території майно, кошти, цінні папери та інші цінності, що належать їм на праві приватної власності. Будь-яке обмеження їх громадянських, політичних, соціальних, економічних та інших прав не допускається.
Стаття 2 Закону України № 3857-XII встановлює, що документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).
У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій зазначеної статті, для виїзду з України і в'їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.
Згідно зі статтею 3 Закону України № 3857-XII перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 вказаного Закону.
Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України № 3857-XII та інших законів України.
На виконання статті 3 Закону України № 3857-XII Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724) затверджено Правила перетинання державного кордону громадянами України (тут і надалі у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин; далі Правила перетинання державного кордону громадянами України), які визначають порядок перетинання громадянами України державного кордону.
Відповідно до пункту 2 вказаних Правил перетинання державного кордону громадянами України (далі - громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
У разі коли громадянин, який постійно проживає в Україні, втратив зазначені документи (далі - паспортні документи) за межами України або якщо строк дії таких документів закінчився під час перебування громадянина за межами України, або встановлено, що вони є недійсними з інших причин, документом, що дає право на в'їзд в Україну, є посвідчення особи на повернення в Україну, яке видається дипломатичним представництвом або консульською установою України за кордоном.
У передбачених міжнародними договорами або законодавством України випадках перетинання громадянином державного кордону здійснюється також за іншими документами. У такому разі прикордонний контроль здійснюється у порядку, який застосовується під час надання громадянином паспортних документів.
У випадках, визначених законодавством, для перетинання державного кордону громадяни крім паспортних документів повинні мати також підтверджуючі документи.
Абзацом 11 пункту 2-8 Правил у разі не підтвердження мети поїздки уповноважені службові особи Держприкордонслужби відмовляють особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, у перетинанні державного кордону в порядку, визначеному частиною першою статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль".
Наказом №810 від 30.09.2008 Адміністрації прикордонної служби, затверджено Положення про інформаційно-телекомунікаційну систему прикордонного контролю Гарт-1Державної прикордонної служби України ( далі -Положення).
Пунктом 1 Положення визначено, що воно розроблене відповідно до Законів України "Про Державну прикордонну службу України", "Про інформацію", "Про Національну програму інформатизації", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", визначає структуру, складові та призначення інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю "Гарт-1"Державної прикордонної служби України (далі - система "Гарт-1").
Відповідно до пункту 3 Положення система "Гарт-1" - це сукупність організаційно-розпорядчих заходів, програмно-технічних та телекомунікаційних засобів, що забезпечують обробку інформації (уведення, записування, зчитування, зберігання, знищення, приймання, передавання) щодо прикордонного контролю осіб і транспортних засобів, які перетинають державний кордон України, та автоматизований доступ до інформації, що зберігається в базах даних системи "Гарт-1".
Згідно п.5 Положення система "Гарт-1" створюється і використовується в інтересах розвідки, контррозвідувального забезпечення охорони державного кордону України, оперативно-розшукової діяльності, участі в боротьбі з організованою злочинністю та протидії незаконній міграції з метою своєчасного та достовірного інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності підрозділів та органів Державної прикордонної служби України для здійснення ними заходів із запобігання і недопущення в'їзду в Україну або виїзду з України осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, розшуку в пунктах пропуску через державний кордон осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань, посилення контролю за додержанням правил в'їзду, виїзду, перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, а також виконання інших завдань у правоохоронній сфері згідно із законодавством. Відповідно до пунктів 7, 8 Положення №810 власником системи "Гарт-1” та інформації, що в ній обробляється, є Адміністрація Держприкордонстужби. Користувачами системи "Гарт-1" є посадові та службові особи підрозділів і органів Державної прикордонної сіужби України, яким в установленому законодавством порядку надано право доступу до обробки інформації в цій системі.
Відповідно до пункту 1 розділу 1 Порядку дій уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України в разі виявлення в пунктах пропуску через державний кордон України та контрольних пунктах в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї осіб, стосовно яких надано доручення, та порядок взаємодії органів охорони державного кордону з уповноваженими державними органами, які надали доручення, затвердженого наказом МВС № 535 від 23.06.2017 (далі Порядок №535) зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.09.2017 за № 1091/30959 індекс доручення - літера українського алфавіту в базах даних системи «Гарт-1», що позначає вид доручення та дії, які службова особа органу Держприкордонслужби України повинна виконати стосовно особи, вказаної в дорученні.
Як вбачається із пункту 1 розділу I Порядку № 535 його розроблено з метою визначення алгоритму взаємодії органів охорони державного кордону з уповноваженими державними органами, забезпечення оперативності й злагодженості дій їх підрозділів та посадових осіб під час виконання наданих ними доручень у пунктах пропуску через державний кордон та контрольних пунктах в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї (далі - пункт пропуску) .
У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях: доручення уповноважених державних органів (далі - доручення) - письмовий припис уповноважених державних органів Держприкордонслужби щодо проведення відносно окремих осіб (у визначених законодавством випадках та спосіб) певних процесуальних, оперативних або спеціальних заходів; індекс доручення - літера українського алфавіту в базах даних системи “Гарт-1”, що позначає вид доручення та дії, які службова особа органу Держприкордонслужби України повинна виконати стосовно особи, вказаної в дорученні.
Згідно з пунктом 5 розділу I Порядку залежно від виду доручень під час уведення інформації до відповідної оперативної бази даних системи “Гарт-1” їм присвоюються індекси, зокрема індекс “В” - доручення щодо додаткового вивчення питання щодо наявності законних підстав для перетинання державного кордону особами або їх в'їзду на тимчасово окуповану територію України чи виїзду з неї.
Як вбачається із пунктами 6-7 Порядку перевірка наявності чи відсутності інформації за оперативними базами даних системи “Гарт-1” здійснюється уповноваженою службовою особою Держприкордонслужби, яка в установленому порядку призначена і несе службу в прикордонному наряді “Перевірка документів”, з використанням автоматизованих робочих місць “Інспектор” (далі - АРМ “Інспектор”) програмно-технічних комплексів автоматизації прикордонного контролю “Гарт-1/П” системи “Гарт-1” під час прикордонного контролю.
У разі збігу інформації про особу, яка перетинає державний кордон або в'їжджає на тимчасово окуповану територію України чи виїжджає з неї, з інформацією, що зберігається в оперативних базах даних системи “Гарт-1”, на АРМ “Інспектор” програмно-технічного комплексу автоматизації прикордонного контролю “Гарт-1/П” системи “Гарт-1” відображається повідомлення про такий збіг із зазначенням інформації про особу та індексу доручення.
Розділом II Порядку регламентовано алгоритм дій посадових осіб органів та підрозділів охорони державного кордону.
Зокрема, пунктом 6 Розділу II Порядку визначено, що у разі відсутності законних підстав для перетинання державного кордону або в'їзду на тимчасово окуповану територію України: особу через державний кордон або на тимчасово окуповану територію України не пропускає та відмовляє їй у перетинанні державного кордону або у в'їзді на тимчасово окуповану територію України, про що виносить рішення про відмову в перетинанні державного кордону в порядку, визначеному статтею 14 Закону України “Про прикордонний контроль”, або рішення про відмову особі у в'їзді на тимчасово окуповану територію України або виїзді з неї, форма якого наведена в додатку 4 до Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 367 (зі змінами); повертає паспортний та інші документи особі, якій відмовлено в перетинанні державного кордону або у в'їзді на тимчасово окуповану територію України; організовує та забезпечує вибуття особи, якій відмовлено в перетинанні державного кордону або у в'їзді на тимчасово окуповану територію України, за межі пункту пропуску.
Предметом спірних правовідносин в даній справі є правомірність рішень щодо відмови в перетинанні державного кордону України громадянину України ОСОБА_1 .
Вказаними вище нормативними актами визначено органи, які приймають такі рішення, процедуру прийняття та підстави за яких посадовими особами прикордонної служби може бути відмовлено особі у перетині кордону.
Позивач вважає, що оскаржувані рішення не були належно обґрунтовані та не містять посилань на нормативні акти на підставі яких вони були прийняті.
Проаналізувавши зібрані та досліджені в ході судового розгляду справи докази суд з таким твердженням позивача не погоджується, враховуючи наступне.
Як вбачається з пояснень начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип «Б») ОСОБА_7 (а.с. 73) під час проходження паспортного контролю 17.06.2023 в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ягодин» громадянином ОСОБА_1 , в прикордонного наряду «Перевірка документів» виникли сумніви щодо наявності законних підстав для виїзду з України. Керуючись вимогами наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 №162-Р від 08.09 2022 «Про порядок взаємодії офіцерів ПОРВ під час пропуску осіб через державний кордон України» громадянина України позивача було направлено до офіцера ПОРВ, який перебував на цілодобовому чергуванні, з метою проведення перевірочних заходів щодо підтвердження правомірності перетину кордону, а також перевірки наданих документів.
За результатами проведених заходів офіцером ПОРВ було надано пропозицію щодо не пропуску вищевказаного громадянина у зв'язку із не підтвердженням мети поїздки. Рішення щодо пропуску або не пропуску особи приймається враховуючи надані пропозиції офіцера ПОРВ із відповідним обґрунтуванням. Після проведення перевірочних заходів капітаном ОСОБА_4 було проведено співбесіду із ОСОБА_1 . Керуючись вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 27.01 1995 року №57 (зі змінами та доповненнями), а саме пунктом 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України у зв'язку із не підтвердженням мети поїздки уповноваженою посадовою особою ДПСУ було винесено рішення про відмову в перетині державного кордону згідно із ч 1 ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль».
Окрім того, пунктом 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України передбачено пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних, гуманітарних вантажів автомобільними транспортними засобами для потреб ЗСУ, військових формувань, а також населення. Пунктом 1.10 Розділу 1 Постанови КМУ від 10 10.2001 №1306 «Правила дорожнього руху» надано визначення терміну водій, зокрема, водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі. Однак з пояснень ОСОБА_7 вбачається, що громадянин України ОСОБА_5 мав намір перетнути кордон у якості пасажира автобусу (а не водія).
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами представника відповідача відносно того, що рішення №1491 від 17.06.2023 про відмову в перетинанні Понєдєльником Олександром державного кордону України, є правомірним, обгрунтованим та таким, що винесене в межах та у спосіб, що визначені Конституцією України.
Відносно прийняття відповідачем оскаржуваного рішення №1369 від 21.06.2023 суд зазначає наступне.
Як вбачається із наявних у справі документів, зокрема, донесення від 21.06.2023 під час оформлення громадянина України ОСОБА_1 , який слідував на виїзд з України, посадовою особою прикордонної служби, яка вносила дані до системи ПТК АПК “Гарт-1/П” було виявлено спрацювання БД 1-2, індекс “В”. Ініціатор даного доручення -Державна прикордонна служб України. Дата встановлення на облік 19.06.2023. Дата зняття: 19.12.2023 (а.с.74).
Порядком №535 чітко передбачено алгоритм дій посадової особи в разі спрацювання системи по індексу “В”.
Зокрема, спрацювання вказаного індексу відповідно до Порядку №535 передбачає, в тому числі, проведення відносно осіб додаткового вивчення питання щодо наявності законних підстав для перетинання державного кордону.
На виконання вищевказаних норм посадовими особами було проведено поглиблену перевірку паспортних та інших документів, проведено опитування ОСОБА_1 з метою встановлення мети поїздки за кордон, здійснено фільтраційні заходи.
За результатами проведених заходів у зв'язку із не підтвердженням мети поїздки позивачу було відмовлено в пропуску через державний кордон.
Відповідно до Правил №57 не підтвердження мети поїздки є підставою для прийняття рішення про відмову в перетині держаного кордону на підставі частини 1 статті 14 Закону №1710-VI .
Враховуючи вищевказане суд дійшов висновку, що при здійсненні додаткової перевірки паспортних та інших документів позивача, проведенні опитування та здійсненні фільтраційних заходів, за наслідками яких прийнято рішення про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України ОСОБА_1 №1369 від 21.06.2023. відповідач діяв у межах наданих повноважень, у відповідності до вимог Закону України “Про прикордонний контроль”, Порядку №535, Правил №57.
Суд зазначає, що форма рішення про відмову в перетині держаного кордону, затверджена наказом Адміністрації державної прикордонної служби №967 від 14.12.2010 “Про затвердження форм рішень про відмову в перетинанні державного кордону України”.
Зміст та форма оскаржуваних рішень №1491 від 17.06.2023 та №1369 від 21.06.2023 повністю відповідають даному нормативному акту.
Що стосується твердження позивача про необґрунтованість рішень про відмову в перетині державного кордону, то суд зазначає наступне.
Як вже зазначалося, вищевказаними нормативними актами розгляд питань, що пов'язані із в'їздом чи виїздом осіб в Україну чи за її межі є виключною компетенцію посадових осіб державної прикордонної служби та її посадових осіб, в тому числі прийняття рішень про відмову в перетині державного кордону.
При цьому, при прийнятті рішення законодавець визначив умову, - обґрунтованість рішення.
У даному випадку питання обґрунтованості рішення слід трактувати не як опис підстав у самому рішенні, форма якого цього не передбачає. Суд вважає, що поняття обгрунтованість рішення про відмову в перетині державного кордону в контексті спірних правовідносин означає, що воно повинно ґрунтуватись на вимогах закону, що в даному випадку є доведеним зі сторони відповідача.
Суд звертає увагу, що враховуючи вимоги законодавства, рішення про те, чи підтвердила особа мету поїздки оцінюється виключно посадовою особою державної прикордонної служби.
З цих же підстав суд зауважує, що включення позивача до наказу №201 Волинської обласної військової адміністрації від 11.06.2023 “Про виїзд за межі України водіїв” з додатком списку водіїв, не є безумовною підставою для виїзду такої особи за кордон, оскільки таке рішення приймається виключно посадовими особами державної прикордонної служби в кожному конкретному випадку, на підставі повного пакету поданих документів.
З приводу аргументів позивача про те, що в оскаржуваному рішенні відсутні посилання на документи, необхідні для подання позивачем, то суд зазначає, що Правила перетинання державного кордону громадянами України передбачають виключний перелік підстав для перетину державного кордону військовозобов'язаними у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, та документи, які подаються для їх підтвердження.
Тобто особа, яка з'явилася до відповідного пункту пропуску повинна надати документи, які підтверджують відповідну підставу, яка надає їй право в умовах воєнного стану здійснити перетин державного кордону України.
З цього можна зробити висновок про те, що відповідач не має можливості визначити підставу, з якої особа має право здійснити перетин державного кордону України, адже право подання необхідних документів для підтвердження тієї чи іншої підстави належить особі, яка перетинає державний кордон.
Відтак аргументи позивача про протиправну відсутність в оскаржуваному рішенні посилання на документи, необхідні для подання позивачем для перетину державного кордону України, суд відхиляє.
Також в контексті спірних правовідносин суд наголошує, шо Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради Національної безпеки і оборони України, постановлено: ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб; у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”.
Строк дії військового стану на даний час неодноразово продовжувався та діє станом на час розгляду справи.
Зважаючи на викладені положення, враховуючи Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, гарантоване статтею 33 Конституцією України право вільно залишати територію України під час воєнного стану може бути обмежене.
Відтак, враховуючи вищевказане суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України ОСОБА_1 №1491 від 17.06.2023 та №1369 від 21.06.2023 прийняті у відповідності до статей 2, 3, 6, 7, 14 Закону України “Про прикордонний контроль”, статей 2, 3 Закону України “Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України”, Порядку №535, Правил №57.
У зв'язку з відмовою у визнанні протиправними та скасування рішень відповідача №1491 від 17.06.2023 та №1369 від 21.06.2023, суд відмовляє також у задоволенні взаємопов'язаної похідної позовної вимоги про зобов'язання Державної прикордонної служби України видалити з бази даних Державної прикордонної служби відомостей про те, що особу ОСОБА_1 тимчасово обмежено у праві виїзду з України.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.
Враховуючи те, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати позивачу відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби України, НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Т.М. Димарчук