14 березня 2024 року ЛуцькСправа № 140/345/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо обмеження максимальним розміром пенсії при нарахуванні та виплаті щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - Постанова №713); зобов'язання здійснити обчислення і виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до пенсії без обмеження максимальним розміром (з урахуванням виплачених сум).
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-XII). Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року у справі №140/13933/23 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести позивачу з 12 грудня 2022 року нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713. На виконання вказаного рішення суду відповідач перерахував йому пенсію, проте виплату щомісячної доплати не проводить через обмеження максимальним розміром.
Такі дії ГУ ПФУ у Волинській області позивач вважає протиправними, оскільки після прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 стаття 43 Закону №2262-ХІІ не містить норми про обмеження пенсії максимальним розміром.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.19-20). В обґрунтування цієї позиції відповідач вказав, що на виконання рішення суду від 21 серпня 2023 року у справі №140/13933/23 позивачу проведено перерахунок пенсії, в результаті якого її основний розмір пенсійної виплати становить 32913,78 грн. Виконання рішення, яке не містить зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн без обмеження її максимальним розміром, проведено у межах покладених судом зобов'язань.
У відповіді на відзив позивач підтримав доводи позову (а.с.25-28)
Відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.10).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року у справі №140/13933/23, яке набрало законної сили 21 вересня 2023 року, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 12 грудня 2022 року нарахування та виплату щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713.
На виконання рішення суду у справі №140/13933/23 перерахунок пенсії відповідачем проведено та, як вбачається з розрахунку пенсії по інвалідності з пенсійної справи №ХА17310 (а.с.22), загальний її розмір після перерахунку становить 34913,78 грн, з них: основний розмір пенсії - 20526,86 грн; індексація (за 2022 рік) - 3592,20 грн, індексація (за 2023 рік) - 1500,00 грн, збільшення основного розміру пенсії (25%) - 5131,72 грн, підвищення, надбавки - 2163,00 грн, щомісячна доплата відповідно до Постанови №713 (за рішенням суду) - 2000,00 грн. Проте виплата пенсії проводиться у сумі 32913,78 грн, без фактичної виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, розрахованої у межах максимального розміру пенсії.
Листом від 24 жовтня 2023 року №34072-32101/М-02/8-0300/23 ГУ ПФУ у Волинській області на звернення позивача (а.с.13) повідомило, що перерахунок пенсії проведено в межах покладених судовим рішенням зобов'язань відповідно до статті 43 Закону №2262-ХІІ. Оскільки рішення суду у справі №140/13933/23 не містить зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром відносно нарахування щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, перерахований розмір пенсії залишився без змін (а.с.14).
Предметом спору у цій справі є правомірність обмеження виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн максимальним розміром пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон №2262-ХІІ.
Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Згідно з абзацом четвертим пункту 2 Постанови №713 щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Спір між ОСОБА_1 та ГУ ПФУ у Волинській області щодо наявності у позивача права на встановлення до пенсії щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн вирішений у судовому порядку (справа №140/13933/23). На підставі рішення суду позивачу здійснено перерахунок пенсії, але виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн (з 12 грудня 2022 року) обмежено максимальним розміром пенсії, визначеним законом.
Такі дії органу Пенсійного фонду є протиправними, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону №2262-ХІІ зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20 грудня 2016 у справі №7-рп/2016 є втрата чинності із 20 грудня 2016 року частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.
Зважаючи на те, що частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 є відсутньою, то положення Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (далі - Закон №1774-VIII), яким у частині сьомій статті 43 слова і цифри “у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено на “у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року”, є нереалізованими.
Такий висновок узгоджується з правовим висновком у постановах Верховного Суду від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17, від 09 листопада 2020 року у справі №813/678/18, від 31 березня 2021 року у справі №815/3000/17 та ін.
Верховний Суд у постанові від 31 березня 2021 року у справі №815/3000/17 вказав про відсутність підстав для відступу від правового висновку, висловленого щодо питання обмеження граничного розміру пенсії у попередніх постановах (від 06 листопада 2018 року у справі №522/3093/17, від 08 серпня 2019 року у справі №522/3271/17, від 10 жовтня 2019 року у справі №522/22798/17, від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17).
Також суд зауважує, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (далі -Закон №3668-VI, набрав чинності з 01 жовтня 2011 року).
Положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ та положення частини першої статті 2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ) та є однаковими за змістом.
У постанові від 16 грудня 2021 року у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27 січня 2022 року у справі №240/7087/20, від 17 лютого 2022 року у справі №640/11168/20, від 18 травня 2022 у справі №380/12337/20, від 29 червня 2022 року у справі №640/19118/18, від 11 липня 2022 року у справі №620/613/21.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-ХІІ.
І хоч відповідно до пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня його ухвалення Конституційним Судом України, проте суд при вирішенні цього спору вважає за необхідне повторити, що норма щодо обмеження максимального розміру пенсії у спеціальному Законі №2262-ХІІ визнана неконституційною ще у 2016 році, а отже й положення статті 2 Закону №3668-VI при перерахунку з грудня 2022 року пенсії позивача (при нарахуванні щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн) не підлягають застосуванню.
Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
У спірних відносинах положення Постанови №713 в частині встановлення щомісячної доплати у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, суперечить приписам Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016.
За встановлених обставин справи та на підставі наданих суду статтею 245 КАС України повноважень суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при виплаті щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713 (з 12 грудня 2022 року) та зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 12 грудня 2022 року виплату щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн без застосування обмеження пенсії максимальним розміром.
З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при виплаті щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” з 12 грудня 2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 12 грудня 2022 року виплату щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн без застосування обмеження пенсії максимальним розміром.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк