м. Вінниця
14 березня 2024 р. Справа № 120/8917/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо відмови позивачу в зарахуванні його на облік осіб, звільнених з військової служби, яким були оформленні документи для призначення пенсії, та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Ухвалою від 28.06.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем відзив на позовну заяву подано не було, хоча копія ухвали від 28.06.2023 отримана ним 12.07.2023, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на викладене, на думку суду, наявні підстави для вирішення даної справи за наявними у ній матеріалами.
Ухвалою від 04.09.2023 адміністративну справу №120/8917/23 за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду (65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14).
Разом із тим, постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.01.2024 скасовано ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 04.09.2023, а справу направлено до Вінницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
06.02.2024 матеріали справи надійшли до Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 12.02.2024 вирішено продовжити розгляд даної справи.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступні обставини.
Як зазначив позивач в позовній заяві, він проходив військову службу в Збройних Силах України у військовій частині НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) та наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 18.08.2011 №653 його звільнено з військової служби в запас за п. б ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я).
02.12.2011 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням.
Позивач зазначив, що в березні 2014 року, у зв'язку з військовою агресією РФ та окупацією території Автономної Республіки Крим, він був змушений виїхати для проживання до м. Вінниця, де у встановленому порядку зареєстрований як внутрішньо-переміщена особа.
Також зазначив, що в силу окупації Автономної Республіки Крим документація Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, у тому числі, і його пенсійна справа (паперовий варіант), не були евакуйовані. Як наслідок, з 2014 року і по даний час фактична виплата пенсії Пенсійним фондом України йому не проводиться у зв'язку з відсутністю первинних документів його пенсійної справи для здійснення відповідного нарахування та виплати, зокрема первинних фінансово-бухгалтерських документів, на підставі яких визначається розмір його пенсії.
В подальшому, відбулись зміни в законодавстві, які, як зазначає позивач, створили практичну можливість відновити його право на пенсійне забезпечення шляхом її перерахунку на підставі Постанови №704.
У зв'язку з цим, позивач звернувся до Генерального штабу Збройних Сил України із запитом, в якому просив повідомити, який орган державної влади є правонаступником Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, як уповноваженого органу, визначеного Міністерством Оборони України на складання та подання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Листом від 04.01.2023 управління Персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗС України, за дорученням Генерального штабу ЗС України, повідомило, що відповідно до вимог директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗС України від 08.08.2014 №Д-322/1/28ДСК Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим було розформовано. Правонаступником визначено ІНФОРМАЦІЯ_1 , який було переформовано в Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Як видно із матеріалів справи, 18.01.2023 позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Листом від 23.02.2023 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача про те, що він не перебуває на обліку пенсіонерів Міністерства оборони України в Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Також повідомив, що особова справа позивача на їх адресу не надходила. Як наслідок, задля отримання відповідної довідки позивачу запропоновано звернутись до органу, де він перебуває на обліку, як пенсіонер Міністерства оборони України.
19.04.2023 позивач знову звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив зарахувати його при Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, як правонаступнику Військового комісаріату АР Крим, на облік осіб, звільнених з військової служби, яким були відповідно до закону оформленні документи для призначення (перерахунку) пенсій. В даній заяві позивач також просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Разом із тим, листом 25.05.2023 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив про те, що по суті порушених позивачем у зверненні питань уже надавалась вичерпна відповідь листом від 23.02.2023. Також відповідач зазначив, що відповідно до абз. 2 ст. 8 Закону України "Про звернення громадян" не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.
Втім, не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 3.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними ТЦКСП згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.
Наказом Міністерства оборони України 31.12.2014 № 937 затверджено Інструкцію з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України.
Відповідно до п. 2.6 Інструкції, на обласні ТЦКСП, окрім іншого, покладаються:
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами);
- ведення обліку осіб, звільнених з військової служби, яким були відповідно до Закону оформлені документи для призначення (перерахунку) пенсій, з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних";
- проведення звірок з головними управліннями Пенсійного фонду України стосовно військових пенсіонерів, яким призначено (припинено) виплату пенсії за Законом;
- розгляд заяв і скарг з питань забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, що надходять до ТЦКСП, а також прийом громадян, які звернулися з цих питань;
- співпраця з територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади з питань надання соціальних послуг, що встановлені законодавством, особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей.
Відповідно до п. 5.1 Інструкції, особово-пенсійні справи зберігаються в належно обладнаних приміщеннях у порядку номерів, присвоєних їм за Реєстром особово-пенсійних справ. При цьому припинені особово-пенсійні справи зберігаються окремо від діючих. За схоронність особово-пенсійних справ відповідають начальник сектору соціальних виплат обласного ТЦКСП та посадова особа, яка безпосередньо відповідає за схоронність особово-пенсійних справ, призначена наказом керівника обласного ТЦКСП.
У разі переїзду пенсіонера на проживання в іншу область його особово-пенсійна справа з документами в 15-денний строк пересилається у відповідний обласний ТЦКСП. Особово-пенсійні справи пенсіонерів, які виїхали на постійне місце проживання, надсилаються у відповідний обласний ТЦКСП за обраним пенсіонером постійним місцем проживання (п. 5.3 та 5.4 Інструкції).
У разі відновлення виплати пенсії за раніше припиненою особово-пенсійною справою або повернення особово-пенсійної справи з іншого обласного ТЦКСП ці справи реєструються в Реєстрі особово-пенсійних справ з присвоєнням їм нових порядкових номерів, про що зазначається в Алфавітних картках. При цьому в указаному реєстрі проти номера, за яким справа була зареєстрована раніше, робиться посилання на новий номер справи (п. 5.6 Інструкції).
За потреби ТЦКСП надсилає до Галузевого архіву запит щодо уточнення інформації, яка знаходиться в переданій особово-пенсійній (особовій) справі (п. 5.9 Інструкції).
В даному ж випадку, як зазначив позивач в позовній заяві, він проходив військову службу в Збройних Силах України у військовій частині НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) та наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 18.08.2011 №653 його звільнено з військової служби в запас за п. б ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я).
02.12.2011 Головним управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням Серії НОМЕР_2 .
Із даного посвідчення також видно, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України.
Втім, як зазначив позивач, в березні 2014 року у зв'язку з військовою агресією РФ та окупацією території Автономної Республіки Крим, він був змушений виїхати для проживання до м. Вінниця, де у встановленому порядку зареєстрований як внутрішньо-переміщена особа.
Також зазначив, що в силу окупації Автономної Республіки Крим документація Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, у тому числі, і його пенсійна справа (паперовий варіант), не були евакуйовані. Як наслідок, з 2014 року і по даний час фактична виплата пенсії Пенсійним фондом України йому не проводиться у зв'язку з відсутністю первинних документів його пенсійної справи для здійснення відповідного нарахування та виплати зокрема первинних фінансово-бухгалтерських документів, на підставі яких визначається розмір його пенсії.
В подальшому, листом від 04.01.2023 управління Персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗС України, за дорученням Генерального штабу ЗС України, повідомило, що відповідно до вимог директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗС України від 08.08.2014 №Д-322/1/28ДСК Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим було розформовано станом. Правонаступником визначено ІНФОРМАЦІЯ_1 , який було переформовано в Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Як видно із матеріалів справи, 18.01.2023 позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Листом від 23.02.2023 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача про те, що він не перебуває на обліку пенсіонерів Міністерства оборони України в Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Також повідомив, що особова справа позивача на їх адресу не надходила. Як наслідок, задля отримання відповідної довідки позивачу запропоновано звернутись до органу де він перебуває на обліку, як пенсіонер Міністерства оборони України.
19.04.2023 позивач знову звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив зарахувати його при Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, як правонаступнику Військового комісаріату АР Крим, на облік осіб, звільнених з військової служби, яким були відповідно до закону оформленні документи для призначення (перерахунку) пенсій. В даній заяві позивач також просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Разом із тим, листом 25.05.2023 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив про те, що по суті порушених позивачем у зверненні питань уже надавалась вичерпна відповідь листом від 23.02.2023. Також відповідач зазначив, що відповідно до абз. 2 ст. 8 Закону України "Про звернення громадян" не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.
Поряд із цим, суд звертає увагу відповідача на те, що у заяві від 18.01.2023, на який відповідач надав відповідь листом від 23.02.2023, позивач ставив питання про видачу йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Натомість, в заяві від 19.04.2023 позивач просив зарахувати його при Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, як правонаступнику Військового комісаріату АР Крим, на облік осіб, звільнених з військової служби, яким були відповідно до закону оформленні документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Таким чином, питання, яке ставилось позивачем в заяві від 19.04.2023 є відмінним від того, яке мало місце у його заяві від 18.01.2023.
З огляду на викладене, посилання відповідача на положення абз. 2 ст. 8 Закону України "Про звернення громадян", як на підставу для не розгляду звернення позивача від 19.04.2023, на переконання суду, є необґрунтованими.
Суд наголошує, що у заяві від 19.04.2023 позивачем ставилось питання саме про зарахування його при Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, як правонаступнику Військового комісаріату АР Крим, на облік осіб, звільнених з військової служби.
Втім, належної відповіді на дане прохання позивача відповідачем надано не було. Більше того, лист відповідача від 25.05.2023 взагалі не містить жодних посилань щодо можливості чи/або неможливості взяття позивача на облік осіб, звільнених з військової служби.
Як наслідок, така відповідь відповідача не може вважатись відмовою у взятті позивача на облік, адже вона містить лише посилання на те, що не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.
Втім, питання взяття позивача на облік осіб, звільнених з військової служби, відповідачем по суті не вирішувалось.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність відповідача, яка виразилась у неналежному розгляді звернення позивача від 19.04.2023 та не вирішення питання зарахування його на облік осіб, звільнених з військової служби, яким були відповідно до закону оформленні документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Як наслідок, відповідача належить зобов'язати повторно розглянути звернення позивача від 19.04.2023 та вирішити по суті питання про зарахування його при Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, як правонаступнику Військового комісаріату АР Крим, на облік осіб, звільнених з військової служби, яким були відповідно до закону оформленні документи для призначення (перерахунку) пенсій чи/або надати.
Крім того, враховуючи те, що судом зобов'язано відповідача вирішити по суті питання про зарахування позивача на облік осіб, звільнених з військової служби, решта вимог даного позову, які стосуються зобов'язання відповідача підготувати довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, задоволенню не підлягають, адже є передчасними, оскільки позивач на обліку в Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки не перебуває.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.04.2023 та не вирішення по суті питання стосовно зарахування його при Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, як правонаступнику Військового комісаріату АР Крим, на облік осіб, звільнених з військової служби, яким були відповідно до закону оформленні документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.04.2023 та вирішити по суті питання стосовно зарахування його при Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, як правонаступнику Військового комісаріату АР Крим, на облік осіб, звільнених з військової служби, яким були відповідно до закону оформленні документи для призначення (перерахунку) пенсій.
В задоволенні решти вимог позову, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 )
Відповідач: Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Піроговська, 6, м. Одеса, код ЄДРПОУ 08102040)
Повний текст рішення складено 14.03.2024.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна