Справа № 697/482/24
Провадження № 3/697/312/2024
15 березня 2024 року м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Колісник Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої,
за ч.3 ст. 156 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №297545 від 01.03.2024, ОСОБА_1 01.03.2024 о 11:20 год., перебуваючи в м. Каневі по вул. Е206 Дивізії, на КП «Міський ринок», де здійснювала продаж алкогольними напоями, а саме горілкою з рук за 80 грн. за 0,5 л. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, скерувала до суду заяву, відповідно до якої свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнала, оскільки до неї підійшов працівник поліції витяг із сумки невідомої їй жінки пляшку об'ємом 0,5л і сказав, що вона ніби то продала останній дану пляшку горілки. Що було у пляшці вона не знає, продаж горілки не здійснювала. Просила розглянути справу у її відсутність (а.с.7).
Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного висновку.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За змістом ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до статті 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності до ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також враховуючи практику Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України»(рішення від 09.06.2011 р., заява № 16347/02), «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013, заява №36673/04), «Карелін проти Росії» (заява № 926/08, рішення від 20.09.2016), суддя, виходить з того, що, як і у кримінальному провадженні, так і у справах про адміністративні правопорушення, суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у протоколі про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Крім того, відповідно до п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП, суддя зазначає наступне.
Частина 3 ст. 156 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Об'єктом даного проступку є суспільні відносини у сфері торгівлі пивом, алкогольними та слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а також суспільні відносини у сфері захисту прав споживачів та охорони здоров'я населення.
Норми ст. 156 КУпАП носять бланкетний характер, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
В протоколі не зазначено нормативно-правовий акт, який порушила ОСОБА_1 .
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
До матеріалів справи не додано доказів, які б підтверджували факт продажу горілчаних виробів з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
В матеріалах справи відсутні відомості про реалізацію ОСОБА_1 алкогольних напоїв, а саме: відсутні свідки, та особи, які придбали дані алкогольні напої, факт продажу не зафіксовано технічними засобами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими доказами.
Таким чином, у матеріалах справи відсутні докази для встановлення об'єктивної сторони правопорушення (торгівлі алкогольними напоями).
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовано точні обставини вчинення адміністративного правопорушення: не вилучено кошти, які ОСОБА_1 отримала в результаті продажу зазначених виробів, протоколом не вказано та не доведено сам факт продажу алкогольних напоїв (обмін товару на гроші), кому саме було продано.
До матеріалів справи додано фототаблицю до протоколу про адміністративне правопорушення на підтвердження вилучення 01.03.2024 у ОСОБА_1 пластикової пляшки об'ємом 0,5 літрів із вмістимою рідиною, прозорою, натомість самого протоколу огляду та вилучення не додано до матеріалів справи.
В протоколі зазначено, що потерпілі відсутні, свідків події не зазначено.
Фототаблиця наявна в матеріалах справи також не є доказом того, що ОСОБА_1 здійснювала продаж алкогольних напоїв.
Крім того, на фото відсутня дата та час коли були зроблені дані знімки, та за допомогою, якого технічного засобу; з даних фото не можливо встановити, де саме зроблені ці знімки.
Відповідно до ст. п.1 ч. 1 ст.247 провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Всі наведені вище обставини та зібрані докази в їх сукупності, дають підстави вважати, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 156 КУПАП, а суд не має право самостійно збирати докази по справі, які по суті, підтверджують виклад обвинувачення у вчиненні правопорушення.
За вказаних обставин, суд закриває адміністративну справу відносно ОСОБА_1 ч.3 ст. 156 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Згідно ч. 6 ст. 283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Оскільки ОСОБА_1 заперечувала факт належності їй ПЕТ пляшки об'ємом 0,5 з прозорою рідиною з характерним запахом схожим на горілку, тому суд приходить до висновку про її знищення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 7, 9, 156, 245, 247 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 156 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Вилучену дільничним офіцером поліції СП ВП №1 Кукса Д. 01.03.2024 у громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пластикову пляшку об'ємом 0,5 літрів із вмістимою прозорою рідиною - знищити.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Л. О. Колісник