Справа №295/1727/24
Категорія 67
2/295/1053/24
11.03.2024 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді -Лєдньова Д.М.
при секретарі - Заріцькому О.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Орган опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Житомирської міської ради про розірвання шлюбу, визначення місця проживання дитини та стягнення аліментів,-
встановив:
Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, у якому просить розірвати шлюб між нею та відповідачем, зареєстрований у Пулинському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), актовий запис №36, визначити місце проживання малолітнього сина - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з матір'ю - ОСОБА_1 , стягнути з відповідача на користь позивача аліменти на утримання малолітнього сина у розмірі частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 01.02.2024 і до досягнення повноліття дитини.
Ухвалою суду від 15.02.2024 року по справі відкрите загальне позовне провадження.
Оскільки в обгрунтування визначення підсудності за вибором позивача зі зверненням до Богунського районного суду м.Житомира позивачем покладались відомості про власне місце проживання, у підготовчому судовому засіданні від 11.03.2024 року на з'ясування питань дотримання правильної територіальної підсудності справи досліджено підтверджені відомості про зареєстроване місце проживання сторін.
Так, судом встановлено, що місцем зареєстрованого проживання позивача є: АДРЕСА_1 ; зареєстрованим місцем проживання відповідача - АДРЕСА_2 .
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до частини першої статті 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з частиною першою статті 28 ЦПК України позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Тлумачення статей 27, 28 ЦПК України свідчить, що підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) - це така підсудність, при якій позивачеві надається право за своїм вибором пред'явити позов в один з декількох вказаних у законі судів. Разом із тим, правила альтернативної підсудності не позбавляють позивача права звернутися із позовом за правилами загальної підсудності (стаття 27 ЦПК України), оскільки позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу (частина шістнадцята статті 28 ЦПК України).
В судовому засіданні представник позивача, підтримуючи право позивача на звернення до Богунського районного суду м. Житомира, просила звернути увагу на фактичне місце проживання позивача та її дитини, місце роботи, що підтверджується договором оренди квартири, довідкою з місця роботи позивача.
Відповідач висловив думку до доцільність розгляду справи судом за зареєстрованим місцем проживання учасників.
З системного аналізу ст.ст. 2, 27, 28 ЦПК України слід дійти висновку, що застосоване законодавцем формулювання «за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача» слід розуміти в єдиній логічній взаємній прив'язці, з одночасним урахуванням положень Цивільного кодексу України, Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» , Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Згідно зі ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до ст. 3 Закону України № 1382-IV місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги; місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги.
У відповідності до ст. 2 Закону України № 1871-IX реєстраційна дія - внесення органом реєстрації до реєстру територіальної громади відомостей про зареєстроване місце проживання (перебування), зняте з реєстрації місце проживання, задеклароване місце проживання/виключення з реєстру територіальної громади інформації про задеклароване місце проживання, скасування реєстрації місця проживання/зняття з реєстрації місця проживання (перебування)/задекларованого місця проживання/зміненого місця проживання (перебування) з подальшою передачею таких відомостей до відомчої інформаційної системи. Реєстраційна дія є завершеною після отримання органом реєстрації підтвердження про внесення відповідної інформації до відомчої інформаційної системи; реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
За змістом ст. 5 Закону України № 1871-IX громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.
Отже, термін «зареєстроване місце проживання або перебування», який вжито у положеннях ст. 28 ЦПК України, не може зводитись до розуміння лише як певного місця перебування особи в окремий проміжок часу, в тому числі, заснованого на договорі найму житла, а повинен сприйматись через наявність або відсутність даних про публічне сповіщення особи у законодавчо визначений спосіб про своє місце перебування.
В даному випадку таких відомостей судом не отримано.
Оскільки зареєстрованим місцем проживання сторін є Пулинський район Житомирської області, виниклий спір, незалежно від застосування загальних правил підсудності або підсудності за вибором позивача, слід вирішувати за юрисдикцією відповідного суду.
Відповідно до п.п.1, 3 ч.1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо: справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст. 28, 31 ЦПК України, суд,-
постановив:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Орган опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Житомирської міської ради про розірвання шлюбу, визначення місця проживання дитини та стягнення аліментів передати за підсудністю до Червоноармійського районного суду Житомирської області.
На ухвалу суду до Житомирського апеляційного суду може бути подано апеляційну скаргу протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Ухвала суду в повному обсязі буде виготовлена 15.03.2024 року.
Суддя : Д.М. Лєдньов