Рішення від 15.03.2024 по справі 442/1361/24

Справа №442/1361/24

Провадження №2/442/551/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі головуючої судді Павлів З.С., розглянувши в приміщенні Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом керівника Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області Масяка Юрія Михайловича в інтересах держави в особі Дрогобицької міської ради до ОСОБА_1 , з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: КНП «Дрогобицька міська лікарня №1», про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, -

встановив:

19.02.2024 позивач - керівник Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області Ю.Масяк в інтересах держави в особі Дрогобицької міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останнього кошти, витрачені КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 на користь Дрогобицької міської ради у розмірі 2136 грн.

В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що Дрогобицькою окружною прокуратурою здійснювалось підтримання публічного обвинувачення у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 17.05.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України. Згідно з обвинувальним актом встановлено, що 16.05.2023 орієнтовно о 17.30 год. ОСОБА_1 , керуючи технічно справним спеціалізованим вантажним фургоном марки Renault моделі Premium р.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись на спуск автодорогою Т-14-18, сполученням «Нижанковичі-Самбір-Дрогобич-Стрий» в межах населеного пункту, заїхавши в м.Дрогобич, Львівської області та продовжуючи рухатись вулицею Стрийська в напрямку центра м.Дрогобич, на ділянці дороги із заокругленням праворуч, проявив неуважність до дорожньої обстановки, не врахував її та стан керованого ним транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним в межах своєї смуги руху, без причин технічного характеру, допустив виїзд на смугу зустрічного руху, перетнувши при цьому осьову суцільну лінію горизонтальної дорожньої розмітки, перетинати яку забороняється, де зіткнувся з маршрутним таксі марки «БАЗ» моделі «А079.03» р.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався у зустрічному напрямку, в межах своєї смуги руху. В результаті ДТП водій маршрутного таксі марки «БЕЗ» моделі «А079.03» р.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_2 , отримав тілесні ушкодження у вигляді саден на передній поверхні верхньої та середньої третини правої гомілки, на тильній поверхні правої стопи, на передній поверхні лівого коліна, на передній поверхні нижньої третини лівої гомілки, поєднану травму у вигляді закритої черепно-мозкової травми, струс головного мозку, відкритий перелом кісток носа, забійні рани спинки носа та чола, закритий перелом основної фаланги другого пальця правої кисті зі зміщенням, які відносяться до середнього ступеня тяжкості тілесних ушкоджень. В даній дорожній обстановці, що призвела до дорожньо-транспортної пригоди, водій спеціалізованого вантажного фургону марки «Renault» моделі «Premium», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , керуючи технічно справним автомобілем, грубо порушив вимоги Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (із змінами та доповненнями), зокрема: Розділу 1 пункту: 1.5: «Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків»; «дорожня обстановка -сукупність факторів, що характеризуються дорожніми умовами, наявністю перешкод на певній ділянці дороги, інтенсивністю і рівнем організації дорожнього руху (наявність та стан дорожньої розмітки, дорожніх знаків, дорожнього обладнання, світлофорів), які повинен ураховувати водій під час вибору швидкості, смуги руху та прийомів керування транспортним засобом»; Розділу 2 пункту 2.3 підпунктів: «б - бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі»; «д - не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху». Розділу 12 пункту «12.1 - під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним»;«вимоги дорожньої горизонтальної розмітки 1.1 додатку 2 - горизонтальна лінія (вузька суцільна лінія) - поділяє транспортні потоки протилежних напрямків і позначає межі смуг руху на дорогах; позначає межі ділянок проїзної частини, на які в'їзд заборонено. Допущені водієм ОСОБА_1 порушення вимог вищевказаних Правил дорожнього руху перебувають у прямому причинно-наслідковому зв'язку із виникненням дорожньо-транспортної пригоди і настанням шкідливих наслідків у вигляді заподіяння потерпілому ОСОБА_2 середньої тяжкості тілесних ушкоджень. Таким чином, ОСОБА_1 обвинувачувався у порушенні правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України. Ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 15.08.2023 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України у зв'язку з його примирення з потерпілим ОСОБА_2 цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся. Згідно довідки КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» Дрогобицької міської ради ОСОБА_2 внаслідок отриманих тілесних ушкоджень, перебував на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділені КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» Дрогобицької міської ради з 16.05.2023 по 18.05.2023, тобто 2 ліжко/дні. Вартість лікування ОСОБА_2 у відділенні КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» Дрогобицької міської ради становить 2136 грн. У добровільному порядку вказані кошти позивачем не відшкодовано. Зазначає, що Дрогобицька міська рада є засновником КНП «Дрогобицька міська лікарня №1", якою проводилось лікування потерпілого ОСОБА_2 від кримінального правопорушення вчиненого ОСОБА_1 . Однак, на запит окружної прокуратури відділ охорони здоров'я Дрогобицької міської ради, а також виконавчий комітет Дрогобицької міської ради повідомили, що не вживали самостійно будь-яких заходів, в тому числі представницького характеру, щодо стягнення з винної особи коштів до бюджету, та не планують вживати, що в свою чергу підтверджує факт неналежного здійснення захисту інтересів держави суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Звертає увагу суду на те, що ненадходження коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 до бюджету порушує інтереси держави, оскільки відбувається недофінансування бюджетних установ, організацій, соціальних програм, що створює загрозу стабільності соціальної політики держави, що і дає підстави прокурору для звернення до суду для захисту державних інтересів.

Процесуальні дії суду.

Ухвалою судді від 19.02.2024 прийнято до розгляду, відкрито провадження в справі. Постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, пред'явлення зустрічного позову. Також позивачам встановлено п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.

Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників судового процесу не надходило.

Відповідачем відзиву на позовну заяву суду не надано.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, розглянувши справу в межах заявлених вимог, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Обставини встановлені судом та оцінка суду:

Ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 15.08.2023 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України у зв'язку з його примирення з потерпілим ОСОБА_2 , цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.

Зі змісту вищевказаної ухвали вбачається, що ОСОБА_1 , 16.05.2023, будучи особою, яка керувала транспортним засобом, порушила правила безпеки дорожнього руху, що спричинило потерпілому ОСОБА_2 середньої тяжкості тілесне ушкодження.

Відповідно до ч.6 ст.82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Частиною 3 статті 128 КПК України передбачено, що цивільний позов в інтересах держави пред'являється прокурором.

Згідно із ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч.2 ст.1191 ЦК України держава має право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні злочину, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього злочину.

Частиною 1 статті 1206 ЦК України передбачено, що особа, яка вчинила злочин, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.

Відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 07.07.1995 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров'я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.

Як вбачається з довідки КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» від 17.07.2023 №1134 ОСОБА_2 знаходився на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні КНП «Дрогобицької міської лікарні №1» ДМР з 16.05.2023 - 18.05.2023, 1068*2л/дня=2136 грн.

Відповідно до п.2 «Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993 сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день.

Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.

Згідно з п.4 зазначеного Порядку стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров'я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров'я.

Відповідно до публічно оприлюдненого рішення Дрогобицької міської ради №1319 сесії ради «Про бюджету Дрогобицької міської територіальної громади на 2023 рік» встановлено, що на 2023 рік відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками бюджету Дрогобицької міської територіальної громади видатки загального фонду на оплату праці працівників бюджетних установ, а також придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів, з чого слід зробити висновок, що витрачені кошти закладом охорони здоров'я використовуються на вказані вище потреби.

Крім того в статуті КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» у пункті 7.1.6. зазначено, що організовувати свою діяльність щодо забезпечення виконання договору про надання медичної допомоги та медичних послуг за рахунок коштів місцевого бюджету та виконання інших укладених договорів.

Також відповідно до пункту 10.3 статуту джерелами формування майна підприємств є: - кошти отримані за договором з НСЗУ, - комунальне майно;- кошти та інше майно, одержані від надання медичної допомоги та медичних послуг Підприємства;- кошти місцевого бюджету в частині медичної субвенції та додаткові у разі необхідності;- цільові кошти; - кредити банків;- безоплатні або благодійні внески, гранти, дарунки, пожертвування організацій і фізичних осіб; - інші джерела, не заборонені законом.

Разом з тим, орган, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження у спірних правовідносинах, відповідно до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є Дрогобицька міська рада, оскільки КНП «Дрогобицька міська лікарня № 1» відділу охорони здоров'я виконавчих органів Дрогобицької міської ради є її комунальним підприємством.

Статтею 56 ЦПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Поряд з тим, відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного суду України у справі № 912/2385/18, щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні компетентний орган, який відсутній або всупереч вимогам закону не здійснює захисту чи робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом і які є підставами для звернення прокурора до суду, підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема (але не виключно): повідомленням прокурора на адресу відповідного компетентного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від такого органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 зробила правовий висновок про те, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу (п. 37 Постанови).

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк (п. 38).

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу (п.40 Постанови).

Аналогічні правові висновки зазначено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 30.07.2020 у справі № 904/5598/18.

На виконання вказаних вимог прокурор звертався із запитами на адресу позивача про те, чи вживаються уповноваженими органами заходи щодо Відповідача шляхом подання позовної заяви про стягнення коштів.

Крім цього, як вбачається з повідомлення Відділу охорони здоров'я виконавчих органів Дрогобицької міської ради від 23.11.2023 №1199 відділ охорони здоров'я виконавчих органів Дрогобицької міської ради не подавав та не планує подавати самостійно позовну заяву про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, вчиненим ОСОБА_1 за лікування в травматологічному відділенні КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» ДМР ОСОБА_2 та просить Дрогобицьку окружну прокуратуру Львівської області вжити заходів представницького характеру шляхом пред'явлення позовної заяви в інтересах держави в особі КНП «Дрогобицької міської лікарні №1» ДМР про стягнення коштів за стаціонарне лікування.

Зазначену інформацію про не звернення ні відділом охорони здоров'я виконавчих органів Дрогобицької міської ради, ні КНП «Дрогобицької міської лікарні №1» Дрогобицької міської ради до суду з позовом про відшкодування шкоди за стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення в травматологічному відділенні КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» Дрогобицької міської ради підтверджено й листом Дрогобицької міської ради від 24.11.2023 №3-35/6533.

Відповідно до ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування.

Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Незвернення Дрогобицької міської ради до суду свідчить про неналежний та неефективний спосіб захисту порушених інтересів держави уповноваженим органомта є правовою підставою для звернення прокуратури до суду з позовом.

Таким чином, Дрогобицька міська рада не пред'явила позов про стягнення збитків, як ефективний спосіб захисту порушених прав, з приводу стягнення коштів, що свідчить про неналежне здійснення своїх повноважень протягом розумного строку, як про це зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.

Окрім цього, що стосується «розумності строку», про які зазначається в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 слід зазначити, що такі строки слід рахувати з моменту коли компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав відповідні повноваження для їх захисту, проте всупереч цим інтересам за захистом до суду не звернувся.

Звернення окружної прокуратури до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання - відшкодування витрат за лікування потерпілого від кримінального правопорушення, яке вчинив Відповідач.

Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 категорично ствердив, що «правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес» (п.54 рішення).

Статтею 90 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки на фінансування лікарні (КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» Дрогобицької міської ради) здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету, а тому несплата коштів відповідачем суттєво порушує інтереси держави у зв'язку з недоотриманням коштів для фінансування закладу охорони здоров'я.

Вказані обставини свідчать про порушення інтересів держави та наявність підстав для представництва вказаних інтересів органами прокуратури.

Отже, доводи відповідача щодо відсутності повноважень у прокурора на пред'явлення даного позову є безпідставними.

Як зазначено вище, КНП «Дрогобицька міська лікарня №1», яким проводилось лікування потерпілого ОСОБА_2 , від дій відповідача ОСОБА_1 , перебуває у комунальній власності та фінансується з Дрогобицької міської ради Львівської області, яка є його засновником.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що з відповідача слід стягнути на користь Дрогобицької міської ради кошти витрачені на лікування потерпілого ОСОБА_2 в розмірі 2136 грн.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як слід розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а тому згідно з вимогами ст.141 ЦПК України та ст.4 Закону України "Про судовий збір" з відповідача слід стягнути судовий збір в дохід держави в сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 141, 247, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України,

ухвалив:

Позов керівника Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області Масяка Юрія Михайловича в інтересах держави в особі Дрогобицької міської ради до ОСОБА_1 , з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: КНП «Дрогобицька міська лікарня №1», про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Дрогобицької міської ради 2136 (дві тисячі сто тридцять шість) гривень витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 1211,20 (одну тисячу двісті одинадцять гривень 20 коп.) судового збору в дохід держави.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Павлів З.С.