Справа № 519/367/24
2/519/272/24
15.03.2024 року м. Южне
Суддя Южного міського суду Одеської області Барановська З.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів,
Позивач звернулась до суду з зазначеним позовом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов переконання про необхідність направлення цивільної справи за підсудністю з наступних підстав.
Територіальна підсудність це підсудність цивільної справи загальному суду залежності від території, на яку поширюється юрисдикція даного суду. За її допомогою вирішується питання, яким з однорідних судів підсудна для розгляду відповідна справа.
Відповідно до ч.1 ст.28 ЦПК України позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності) ст.378 ЦПК України.
У ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що місцем проживання є житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), у яких особа отримує соціальні послуги.
Місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги.
За положеннями ст.4 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» Єдиний державний демографічний реєстр, зокрема, використовується для обліку інформації про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи.
Декларування та реєстрація місця проживання (перебування)особи здійснюється з метою ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою. Особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування) ст.ст.3, 4 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Ураховуючи наведене, законодавством чітко встановлений порядок декларування/реєстрації як місця проживання, так і місця перебування фізичної особи на території України, яке вимагає обов'язкового внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи.
За даними позовної заяви з долученим письмовим доказом - копією паспорта задеклароване/зареєстроване місце проживання позивача за адресою: Одеська область, Великомихайлівський район, с.Новоалександрівка.
Відповдно до інформації з Єдиного державного демографічного реєстру місце проживання/перебування позивача за адресою: АДРЕСА_1 .
Фізична особа може мати декілька місць проживання, проте, реєстрації підлягає тільки одне місце проживання або перебування фізичної особи, саме тому законодавець визначив, що підсудність цивільних справ залежить від реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання/перебування фізичної особи. За встановлених обставин довідка об'єднання співвласників багатоквартирного будинку чи інша довідка іншої установи, так через погану якість наданої суду копії неможливо встановити ким видана довідка про фактичне проживання позивача, у розумінні наведених вище положень законодавства не є належним та допустимим доказом місця проживання/перебування позивача.
Одночасно слід звернути увагу на можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку ст.212 ЦПК України чи заявити клопотання про розгляд справи за відсутності учасника справи, як це передбачено ч.3 ст.211 ЦПК України.
З урахуванням вищенаведених норм та фактичних обставин, відсутні передбачені законом підстави для розгляду даної справи Южним міським судом Одеської області, відтак за правилами ЦПК України справу слід передати за територіальною підсудністю до Великомихайлівського районного суду Одеської області.
Пунктом 1 ч.1ст.31 ЦПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому ст.31 ЦПК України, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана відповідно до ст.32 ЦПК України.
Постановлення даної ухвали жодним чином не порушує право позивача доступу до правосуддя, оскільки передача справи до належного суду не обмежує процедуру вирішення спору.
Керуючись ст.27,31,32 ЦПК України, суд
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів передати на розгляд до Великомихайлівського районного суду Одеської області.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою ЦПК України підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 31 ЦПК України, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до апеляційного суду Одеської області протягом п'ятнадцяти днів з дня складення її повного тексту.
Суддя Южного міського суду
Одеської області З. І. Барановська