13 березня 2024 року м. Дніпросправа № 160/25009/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2023 року
у справі № 160/25009/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У вересні 2023 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, починаючи з 02.06.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 02.06.2021 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2023 року у справі №160/25009/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Судом зазначено, що статтею 9 Закону № 1058 передбачено такі види пенсійних виплат: пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв'язку з втратою годувальника. З огляду на зміст наведеної вище норми, пенсія за вислугу років, яка позивачу призначена у 2017 році до переведення на пенсію за віком відповідно до норм Закону №1058, цим Законом не передбачалась. Таким чином, суд стверджував, що вперше за призначенням пенсії, яка передбачена нормами Закону № 1058, позивач звернувся у 2023 році, з огляду на що, при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2020, 2021, 2022 рр.), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (2023 р.) згідно із частиною другою статті 40 цього Закону. Виходячи із того, що у червні 2021 року позивачу вперше призначено пенсію, яка передбачена Законом №1058, її розмір має обчислюватись із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки (2018, 2019, 2020 рр.), що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком (2021 р.). Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову з викладених вище підстав.
Не погодившись з рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2023 року у справі № 160/25009/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Скаржник вказує, що позивачу з 2017 року призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №2, а пенсія за вислугу років позивачу не призначалась. Вважає, що переведення (призначення) на пенсію за віком на загальних підставах, не є переведенням з одного виду пенсії на інший, пенсія за віком на пільгових умовах є різновидом пенсії за віком. Зазначає, що відповідно до приписів ст. 40 Закону №1058 при визначенні розміру пенсії застосовується показних середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення саме за призначенням пенсії, а не за перерахунком пенсії, а з тлумачення ч.2 ст. 40 Закону №1058 вбачається, що цей показник має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Починаючи з 2017 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах по СПИСКУ №2 (шифр та вид пенсії 119) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за №1058-IV.
За заявою позивача, 02.06.2021 року його переведено на пенсію за віком на загальних підставах згідно із Законом №1058.
Страховий стаж позивача зарахований по 31.05.2021 року та складає 44 роки 5 місяців 1 день.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,44417.
Заробітну плату розраховано за період з 01.05.1987 року по 30.04.1992 року та згідно даних системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.05.2017 року, де індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації складає - 2,06637.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески здійснено за 2014-2016 роки, з урахуванням коефіцієнтів збільшення, складає 15301,53 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 x 2,06637).
Розмір пенсії з 01.03.2023 року становить - 6963,34 гривень.
Отже, після призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» змін у розрахунку середнього заробітку для обчислення пенсії не відбулось, Пенсійний орган застосував середній заробіток за три попередні роки, тобто за 2014-2016 роки у розмірі, що становить 6963,34 гривень.
Не погодившись із застосованим показником середньої заробітної плати 03.08.2023 року позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018, 2019, 2020 роки.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом №0400-010304-8/123297 від 10.08.2023 відмовило у здійсненні перерахунку пенсії.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Приписами ст. 9 Закону № 1058 передбачено такі види пенсійних виплат: пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Статтею 27 Закону № 1058-IV встановлено, що розмір пенсії за віком визначається залежно від середньомісячного заробітку та коефіцієнту страхового стажу, обчислених за нормами статей 25, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів зазначає, шо особи, які працювали повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком № 2, в питаннях пенсійного забезпечення мають пільгу, яка виражається у зниженні пенсійного віку, проте, вид пенсії, що їм призначається - це пенсія за віком, яка згідно з вищенаведеними положеннями законодавства призначається, перераховується та виплачується у відповідності з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічний висновок вказано Верховним Судом у постанові від 17 травня 2021 року у справі № 185/1473/17.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу.
Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
За змістом ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV передбачений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск : К)) показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (Зс), який використовується при призначенні пенсії, є величиною незмінною і не підлягає коригуванню при перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення.
З огляду на викладене під час здійснення такого перерахунку у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
Отже, перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 01 листопада 2018 року у справі № 804/9874/14, від 13 червня 2019 року у справі № 265/84/16-а.
Колегія суддів зазначає, що за змістом ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналогічний висновок вказано Верховним Судом у постанові від 16 червня 2020 року у справі №127/7522/17.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що з 2017 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах по СПИСКУ №2 (шифр та вид пенсії 119) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за №1058-IV.
Водночас, колегія суддів вважає помилковими доводи позивача та висновки суду першої інстанції про те, що 02.06.2021 року позивача було переведено з одного виду пенсії на інший, а саме на пенсію за віком на загальних підставах згідно Закону №1058, оскільки пенсія за віком на пільгових умовах, що призначена позивачу у 2017 році згідно Закону №1058, є різновидом пенсії за віком.
Апеляційний суд вважає, що у 2021 році відбувся безпосередньо перерахунок пенсії позивача, переведення позивача з одного виду пенсії на інший у 2021 році - відсутнє, а позивач з 2017 року отримує виключно пенсію за віком.
Відтак, колегія суддів дійшла висновку, що керуючись приписами ст. 42 Закону №1058-ІV, відповідач правомірно здійснив перерахунок пенсії позивача у 2021 році із застосуванням такого показника середньої заробітної плати, яким він був на час призначення пенсії позивачу, а тому відмова відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до Закону №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, починаючи з 02.06.2021, також є правомірною.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Натомість, суд першої інстанції помилково вважав, що адміністративний позов підлягає задоволенню, оскільки розмір пенсії має обчислюватись із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки -2018, 2019, 2020 рр..
Підсумовуючи, суд першої інстанції під час розгляду справи не дослідив обставини, які мають значення для справи, неправильно застосував норми права, що відповідно до ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2023 року у справі № 160/25009/23 - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко