Постанова від 13.03.2024 по справі 160/20514/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2024 року м. Дніпросправа № 160/20514/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року

у справі № 160/20514/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтасіті"

до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтасіті" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 12.05.2023 №10247/0905 та від 30.06.2023 №16481/0905, прийняті Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 160/20514/23 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтасіті" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задоволено.

Судом зазначено, що положеннями абз 1 п. 69. 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України (в редакції на час спірних відносин) установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№ 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Так, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року. У разі звільнення платника податків від відповідальності з підстав, визначених абзацами четвертим - восьмим цього підпункту, податкові повідомлення-рішення, якими були визначені йому штрафні (фінансові) санкції та/або пеня за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, крім сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору, визначених абзацами четвертим - восьмим цього підпункту, вважаються скасованими (відкликаними) з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України" (підп. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України).

Суд вказав, що декларація з акцизного податку на пальне є електронним документом, що містить інформацію про місця та об'єми зберігання пального за певний період часу. Враховуючи це, обов'язок щодо подання підприємством декларацій з акцизного податку на пальне відстрочено до закінчення періоду воєнного стану, як про це вказано у підп. 69.1 п. 69 Підрозділу 10 ПК України. Суд погодився з твердженням позивача, що останній звільнений від обов'язку подати заяву про неможливість виконання податкового обов'язку, оскільки декларація з акцизного податку на пальне може бути електронним документом, що містить дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального. Таким чином, суд вважав, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем без законних на те підстав, а застосування штрафних санкцій є протиправним.

Не погодившись з рішенням суду, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 160/20514/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Скаржник вказує, що відповідно до п.3 порядку №225 позивача звільнено від обов'язку реєстрації акцизних накладних та електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального або обсяг обігу пального. Водночас, приписи пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ перехідних положень ПКУ відокремлюють податкову звітність, акцизні накладні та електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального або обсяг обігу пального. Зазначає, що оскільки позивач не подавав заяву про неможливість виконання податкового обов'язку, в нього виник обов'язок подання податкової звітності, а саме декларації акцизного податку.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «НАФТАСІТІ» (40560703) зареєстроване в реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового за реєстраційним №1547 від 01.07.2019.

Головним державним інспектором відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Дніпропетровській області Книш Іриною Олексіївною на підставі пункту 20.1.4 статті 20 розділу 1 Податкового кодексу України, у порядку статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України та відповідно пункту 32-2 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТОВ «НАФТАСІТІ».

Предметом перевірки було подання підприємством декларації акцизного податку за лютий 2022.

Перевіркою встановлено неподання підприємством декларації акцизного податку, що є порушенням підп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 223.2 ст. 223 розділу VІ Податкового кодексу України

Результати проведеної перевірки оформлено актом про результати камеральної перевірки щодо неподання Декларації акцизного податку №14166/04-36-09-05/40560703 від 21.04.2023.

Предметом іншої перевірки було подання підприємством податкової звітності з акцизного податку за період березень 2022-квітень 2023.

Перевіркою встановлено неподання податкової звітності з акцизного податку з березня 2022 по квітень 2023, що є порушенням підп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 223.2 ст. 223 розділу VІ Податкового кодексу України.

Результати проведеної перевірки оформлено актом про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності №19548/04-36-0905/40560703 від 29.05.2023.

На підставі висновків актів перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення від 12.05.2023 №10247/0905 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 340,00 грн. і податкове повідомлення -рішення від 30.06.2023 №16481/0905 на суму 14280,00 грн.

Позивач не погоджуючись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів підп. 20.1.4 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до підп. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Згідно приписів ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Приписами ст. 223 ПК України передбачено, що платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених підпунктах 215.3.4,215.3.5,215.3.5-1,215.3.5-2,215.3.6,215.3.7,215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.

Згідно п. 120.1.ст.120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Суд першої інстанції погодився з доводами позивача про те, що декларація з акцизного податку на пальне є електронним документом, що містить інформацію про місця та об'єми зберігання пального за певний період часу, а тому обов'язок щодо подання підприємством декларацій з акцизного податку на пальне відстрочено до закінчення періоду воєнного стану, як про це вказано підп. 69.1 п. 69 Підрозділу 10 ПК України.

Згідно до приписів пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№ 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Згідно пп. 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків зокрема щодо подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року.

У разі звільнення платника податків від відповідальності з підстав, визначених абзацами четвертим - восьмим цього підпункту, податкові повідомлення - рішення, якими були визначені йому штрафні (фінансові) санкції та/або пеня за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, крім сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору, визначених абзацами четвертим - восьмим цього підпункту, вважаються скасованими (відкликаними) з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України".

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі Порядок №225, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно п.1 розділу ІІ вищевказаного порядку підставою неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є зокрема можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків).

Відповідно до п.3 розділу ІІ Порядку №225 у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Колегія суддів вважає правильними доводи контролюючого органу про те, що приписи підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ регулюють неможливість виконання платником податків податкового обов'язку зокрема щодо дотримання термінів подання звітності, щодо реєстрації акцизних накладних та щодо подання електронних документів, які містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

Апеляційний суд звертає увагу, що згідно приписів ст. 230 ПКУ дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

Відтак, апеляційний суд зазначає, що згідно приписів ПК України декларація акцизного податку не належить до електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального.

В свою чергу, згідно положень п.3 розділу ІІ Порядку №225 відсутність необхідності подання заяви про неможливість виконання платником податків податкового обов'язку передбачено лише відносно виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо.

Отже, у разі відсутності у позивача можливості своєчасно виконати податковий обов'язок стосовно подачі декларацій акцизного податку, позивач мав подати контролюючому органу відповідну заяву з додатками про відсутність такої можливості, згідно приписів до п.3 розділу ІІ Порядку №225.

Водночас, матеріали справи не містять доказів, які б підтвердили подання позивачем до контролюючого органу заяви, що передбачена приписами п.3 розділу ІІ Порядку №225, про відсутність у позивача можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо подачі декларацій акцизного податку.

Матеріалами справи підтверджено, що товариство з обмеженою відповідальністю «НАФТАСІТІ» (40560703) зареєстроване в реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового за реєстраційним №1547 від 01.07.2019.

Відтак, колегія суддів вважає правильними доводи скаржника про те, що у позивача є обов'язок щодо подання податкової звітності, а саме декларації акцизного податку.

Колегією суддів зі змісту матеріалів справи досліджено, що проведено камеральну перевірку ТОВ «НАФТАСІТІ».

Предметом перевірки було подання підприємством декларації акцизного податку за лютий 2022.

Результати проведеної перевірки оформлено актом про результати камеральної перевірки щодо неподання Декларації акцизного податку №14166/04-36-09-05/40560703 від 21.04.2023.

Перевіркою встановлено неподання підприємством декларації акцизного податку, що є порушенням підп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 223.2 ст. 223 розділу VІ Податкового кодексу України.

Крім того, відповідачем також проведену іншу перевірку, предметом якої було подання підприємством податкової звітності з акцизного податку за період березень 2022-квітень 2023.

Результати проведеної перевірки оформлено актом про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності №19548/04-36-0905/40560703 від 29.05.2023.

Так, перевіркою встановлено неподання податкової звітності з акцизного податку з березня 2022 по квітень 2023, що є порушенням підп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 223.2 ст. 223 розділу VІ Податкового кодексу України.

З цих підстав, оскільки у позивача є обов'язок щодо подання податкової звітності - декларації акцизного податку, а матеріалами справи підтверджено неподання позивачем декларації акцизного податку за лютий 2022 року, а також з березня 2022 по квітень 2023, колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем правомірно винесено спірні рішення №10247/0905 та №16481/0905 відповідно до приписів п. 120.1.ст.120 ПК України, у зв'язку з чим підстави для визнання їх протиправними відсутні.

Натомість, суд першої інстанції хибно дійшов висновку про те, що спірні рішення відповідача є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки обов'язок щодо подання підприємством декларацій з акцизного податку на пальне відстрочено до закінчення періоду воєнного стану.

Підсумовуючи, суд першої інстанції під час розгляду справи не дослідив обставини, які мають значення для справи, неправильно застосував норми права, що відповідно до ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 160/20514/23 - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко