Рішення від 05.03.2024 по справі 620/6232/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/6232/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участі секретаря Краснової О.Р.,

представника позивача Григор'єва О.М.

представника відповідача Тимошенка О.В.

розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування положень акту,

УСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство “Чернігівобленерго” (далі - АТ “Чернігівобленерго”, позивач) звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, відповідач), в якому просить:

-визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2020 № 2384 “Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT “Чернігівобленерго” із застосуванням стимулюючого регулювання” в частині коригування доходу (витрат) в Структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання АТ “Чернігівобленерго”, яка є додатком до постанови НКРЕКП від 09.12.2020 № 2384, а саме коригування витрат відповідно до пункту 3 постанови НКРЕКП від 09 липня 2020 року № 1308 в бік зменшення на загальну суму 63 153,45 тис. грн (без урахування податку на додану вартість);

-зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг здійснити з розрахунку на найближчі 12 місяців коригування витрат в структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії та перерахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії для AT “Чернігівобленерго” у бік збільшення, які забезпечать компенсацію від'ємного коригування витрат в структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії на загальну суму 63 153,45 тис. грн (без урахування податку на додану вартість), що було здійснено на підставі постанови НКРЕКП від 09.12.2020 № 2384 “Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT “Чернігівобленерго” із застосуванням стимулюючого регулювання”.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що 09.12.2020 відповідачем прийнята Постанова №2384 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT «Чернігівобленерго» із застосуванням стимулюючого регулювання» (далі - Постанова № 2384). Виходячи зі змісту додатку № 1 до Постанови № 2384, відповідач, при встановленні AT «Чернігівобленерго» тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання, здійснив коригування витрат в бік зменшення на загальну суму 63 153 тис. грн (без урахування податку на додану вартість) на 2021 рік, шляхом відображення в структурі тарифів по коду рядку витрат «Коригування доходу (витрат)» - 63 153 тис. грн. Підставою для даного коригування витрат, при прийнятті відповідачем Постанови №2384, як зазначено в Додатку до Постанови № 2384, став пункт 3 постанови НКРЕКП від 09.07.2020 № 1308. Однак, всупереч положенню пункту 3 Постанови №1308, НКРЕКП здійснило «Коригування витрат відповідно до постанови НКРЕКП від 09 липня 2020 № 1308 в бік зменшення на загальну суму 63 153 тис. грн (без урахування податку на додану вартість)», про що зазначено в додатку до Постанови НРКЕКП від 09.12.2020 № 2384. Позивач зазначає, що права та/або обов'язку НКРЕКП здійснити коригування витрат в бік зменшення на загальну суму 63 153,45 тис. грн, пункт 3 Постанови №1308 не встановлює, а тому оскаржуваною постановою НКРЕКП при встановленні позивачу тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого тарифу безпідставно та незаконно здійснено коригування витрат відповідно до пункту 3 Постанови НКРЕКП № 1308 в бік зменшення на загальну суму 63 153,45 тис. грн (без урахування ПДВ).

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 позовні вимоги Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» задоволено повністю: визнано протиправною та скасувано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2020 № 2384 “Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT “ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО” із застосуванням стимулюючого регулювання” в частині коригування доходу (витрат) в Структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА “ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО”, яка є додатком до постанови НКРЕКП від 09.12.2020 № 2384, а саме коригування витрат відповідно до пункту 3 постанови НКРЕКП від 09 липня 2020 року № 1308 в бік зменшення на загальну суму 63 153,45 тис. грн (без урахування податку на додану вартість); зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг здійснити з розрахунку на найближчі 12 місяців коригування витрат в структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії та перерахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії для AT “ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО” у бік збільшення, які забезпечать компенсацію від'ємного коригування витрат в структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії на загальну суму 63 153,45 тис. грн (без урахування податку на додану вартість), що було здійснено на підставі постанови НКРЕКП від 09.12.2020 № 2384 “Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT “ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО” із застосуванням стимулюючого регулювання”.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.01.2022 апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - залишено без задоволення; рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 10.10.2023 касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, задоволено частково; рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 січня 2022 року скасовано, справу № 620/6232/21 направлено до Чернігівського окружного адміністративного суду на новий судовий розгляд. Ухвалою суду від 13.11.2023 прийнято справу провадження; призначено підготовче засідання на 04.12.2023 об 11:00 год.

Відповідачем, у строк визначений судом, поданий відзив на позов, в якому просить залишити позов без задоволення та зазначає, що Постанова № 2384 прийнята відповідачем в межах компетенції та у спосіб, визначений законодавством України. Так, за результатами проведення позапланової перевірки складено акт позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії від 15.06.2020 № 183 (далі - акт № 183). 09.07.2020 за результатами розгляду акту № 183 на засіданні НКРЕКП прийнято постанову №1308 «Про накладення штрафу на АТ «Чернігівобленерго» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання». Постановою №1308 НКРЕКП окрім накладення штрафу за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії застосовано до позивача заходи державного регулювання, зокрема пунктом 3 Постанови №1308 Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проект рішення щодо встановлення (перегляду) тарифу на розподіл електричної енергії AT «Чернігівобленерго» шляхом його зміни в бік зменшення на вартість не виконаних відповідно до вимог пункту 4.2 глави 4 Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 №955, заходів розділу І Інвестиційної програми на 2019 рік, схваленої постановою НКРЕКП від 18.07.2019 №1541 на суму 63 153,45 тис. грн (без ПДВ). Такі рішення НКРЕКП є одним із основних способів виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тобто є заходом державного регулювання. Також відповідач зазначає, що за результатами перевірок господарської діяльності ліцензіатів відповідно до підпункту 2 пункту 7.8 глави 7 Порядку № 1175, НКРЕКП має право ініціювати встановлення (перегляд) тарифів ліцензіата як засіб державного регулювання у сфері енергетики. Отже Департаментом із регулювання відносин у сфері енергетики, з урахуванням вимог пункту 7.8 Порядку №1175 та вимог пункту 3 Постанови №1308, для AT «Чернігівобленерго» було здійснено розрахунок операційних витрат у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, зокрема, здійснено перерахунок статті «Коригування витрат».

Позивачем подана відповідь на відзив на позов в якій зазначено, що відзив відповідача є необґрунтований, нормативно та доказово не підтверджений, а позовні вимоги викладені в позовній заяві є такими, що підлягають задоволенню.

Представником відповідача надано заперечення, в яких останній вказує аналогічні обставини, викладені у відзиві на позов та просить позов АТ «Чернігівобленерго» залишити без задоволення.

Ухвалою суду від 29.11.2023 заяву Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» про забезпечення позову у справі задоволено; заборонено Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, при встановленні тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT «Чернігівобленерго» із застосуванням стимулюючого регулювання здійснювати коригування доходу (витрат) відповідно до пункту 3 постанови НКРЕКП від 09 липня 2020 року № 1308 в бік зменшення на суму 63153,45 грн (без урахування податку на додану вартість) (на підставі постанови Верховного Суду Касаційного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року у справі № 620/6232/21), до набрання законної сили судовим рішенням у справі.

Ухвалою суду від 30.11.2023 виправлено описку, допущену у тексті ухвали суду про забезпечення позову від 29.11.2023 у справі щодо вірної суми «63153,45 тис. грн».

Ухвалою суду від 26.12.2023 без виходу до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 14 год 00 хв 17.01.2024.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити їх, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов та запереченнях на відповідь на відзив на позов.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що АТ “Чернігівобленерго” 22.05.1995 зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом економічної діяльності є 35.13. Розподілення електроенергії, що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 19.04.2019 (т.1 а.с15-16).

Згідно копії Статуту АТ “Чернігівобленерго”, затвердженого Загальними зборами акціонерів від 16.04.2019, Протокол №13, метою та предметом діяльності позивача, зокрема, є здійснення діяльності на ринку електричної енергії у відповідності до діючого законодавства, направленої на безпечне, надійне та ефективне функціонування системи розподілу, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо oхорони навколишнього середовища та забезпечення енергоефективності; розвиток електромереж у регіоні та за його межами; здійснення ремонтно-експлуатаційних робіт та обслуговування електромереж; виконання проектних та будівельно-монтажних робіт (т. 1 а.с.12-14).

Як слідує з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи Інвестиційна програма АТ “Чернігівобленерго” на 2019-2023 роки була затверджена головою Правління АТ “Чернігівобленерго” 10.12.2019, погоджена листом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 07.11.2019 №01/29-10068. Інвестиційна програма АТ “Чернігівобленерго” на 2019 рік схвалена Постановою НКРЕКП від 18.07.2019 № 1541. Зміни до неї схвалені Постановою НКРЕКП від 10.12.2019 № 2740.

За результатами проведеної НКРЕКП позапланової виїзної перевірки дотримання АТ “Чернігівобленерго” вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії відповідачем складено Акт від 15.06.2020 №183, яким встановлено порушення АТ “Чернігівобленерго” Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1470 (далі - Ліцензійні умови) (т.1 а.с.21-61).

Цією перевіркою встановлено порушення АТ «Чернігівобленерго» Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та не виконання останнім інвестиційної програми на 2019 рік на суму 63153,45 тис грн (без урахування ПДВ), яка складається з проведення робіт по наступних об'єктах: будівництво ПЛ 35 кВ «Замглай-Олешня» в Ріпкинському районі Чернігівської області (4 569,93 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ПС 110/35/10 кВ «Прилуки» в м. Прилуки, Чернігівської області (КРПЗ-35, БСК), (захід перехідний на 2020 рік) (22 943,13 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ТП 10/0,4 кВ з заміною тр-ів на ТМГ 100 кВА з розподільною шафою (6 176,42 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ТП 10/0,4 кВ з заміною тр-ів на ТМГ 160 кВА з розподільною шафою (4 447,50 тис. грн (без ПДВ); технічне переоснащення ПС 110/35/10 кВ «Остер» в м. Остер, Козелецького району, Чернігівської області (3 черга) (Т-1) (17 405,05 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ПС 35/10 Кв «Низьківка» в с. Низьківка, Щорського (Сновського) району, Чернігівської області (3 994,82 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ПЛ 10 кВ «Савин-Карпоки» Козелецького району, Чернігівської області (3 616,60 тис грн (без ПДВ).

09.07.2020 за результатами розгляду на засіданні Акту від 15.06.2020 №183, НКРЕКП було прийнято постанову “Про накладення штрафу на АТ “Чернігівобленерго” за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання” №1308, та зокрема, згідно пункту 3 було постановлено:

Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проект рішення щодо встановлення (перегляду) тарифу на розподіл електричної енергії AT “Чернігівобленерго” шляхом його зміни в бік зменшення на вартість не виконаних відповідно до вимог пункту 4.2 глави 4 Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04 вересня 2018 року № 955, заходів розділу І Інвестиційної програми на 2019 рік, схваленої постановою НКРЕКП від 18 липня 2019 року № 1541, на суму 63 153,45 тис. грн (без ПДВ) (т. 1 а. с. 17-20).

В подальшому на підставі цього пункту 09.12.2020 відповідачем прийнята Постанова №2384, відповідно до додатку №1 якої відповідач, при встановленні AT «Чернігівобленерго» тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання, здійснив коригування витрат в бік зменшення на загальну суму 63 153 тис. грн (без урахування податку на додану вартість) на 2021 рік, шляхом відображення в структурі тарифів по коду рядку витрат «Коригування доходу (витрат)» - 63 153 тис. грн, які склали для першого класу напруги - 194,56 грн/МВт'год (без урахування ПДВ); для другого класу напруги - 1 188,69 грн/МВт'год (без урахування ПДВ) (т. 1 а.с.102-104).

Також судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 по справі №620/2718/20 позов АТ “Чернігівобленерго” задоволено повністю: визнано протиправними та скасовано пункт 1 щодо накладення штрафу в сумі 1 700 000 грн, пункт 3 в частині встановлення (перегляду) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тарифу на розподіл електричної енергії AT “Чернігівобленерго” шляхом його зменшення на суму 63 153,45 тис. грн (без ПДВ), та пункт 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1308 від 09.07.2020 “Про накладення штрафу на AT “Чернігівобленерго” за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання” (а.с.63-82).

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2021 апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задоволено частково; рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано пункт 1 постанови №1308 від 09.07.2020 “Про накладення штрафу на AT “Чернігівобленерго” за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання”; в іншій частині позову відмовлено (т.1 а.с.84-92).

Постановою Верховного суду від 04.05.2022 касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишено без задоволення, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2021 у справі №620/2718/20 залишено без змін.

Вважаючи постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2020 № 2384 “Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT “Чернігівобленерго” протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Спеціальним законом, який визначає правовий статус НКРЕКП (Регулятор), її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення є Закон України від 22.09.2016 № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1540-VIII).

Згідно пунктів 1, 3, 11, 13, 21 частини першої статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор:

приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції;

розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема: ліцензійні умови провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; порядки (методики) формування, розрахунку та встановлення державних регульованих цін і тарифів для суб'єктів природних монополій у сферах енергетики та комунальних послуг;

контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов;

встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб'єктів природних монополій та інших суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом, та змінює їх за результатами перевірки або моніторингу;

схвалює/затверджує інвестиційні програми (плани розвитку) суб'єктів, діяльність яких регулюється Регулятором, у випадках, встановлених законом, та вносить зміни до них відповідно до порядку, затвердженого Регулятором.

Частиною першою статті 19 Закону № 1540-VIII установлено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Згідно пункту 1 частини другої статті 77 Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності є правопорушенням на ринку електричної енергії.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії затверджено постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1470 (далі - Ліцензійні умови).

Підпунктами 5, 43 пункту 2.2 Ліцензійних умов установлено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством; виконувати інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт та обсягів фінансування згідно із схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 №955 (далі - Порядок № 955) ліцензіат зобов'язаний виконувати схвалені НКРЕКП ПРСР/ІП в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні.

Пунктом 4.2 Порядку №955 передбачено, що виконаними вважаються об'єкти, які введені в експлуатацію відповідно до вимог чинного законодавства, прийняті на баланс та щодо яких здійснено повне фінансування.

Відповідно до пункту 4.3 Порядку №955 при неповному виконанні ІП за звітний період оператор системи розподілу надалі першочергово здійснює фінансування заходів з нового будівництва, технічного переоснащення і реконструкції електричних мереж та обладнання, заходів з виконання Плану заходів щодо забезпечення достовірності даних для здійснення моніторингу якості послуг і заходів з впровадження та розвитку комерційного обліку електричної енергії з обов'язковим урахуванням пріоритезації заходів.

Згідно пункту 4.4 Порядку №955 при зміні (збільшенні або зменшенні) вартості виконання заходів, передбачених схваленою ІП, до 5 % ліцензіат може самостійно зробити перерозподіл фінансування між цими заходами в межах одного розділу за умови незмінності фізичних обсягів цих заходів.

Пунктом 4.2. глави 4 Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 № 1175 (у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 1175) встановлено, що НКРЕКП може ініціювати, у тому числі на підставі звітності та/або за зверненням ліцензіата, встановлення тарифів як засіб державного регулювання у сфері енергетики: (1) у разі невиконання інвестиційної програми, надання ліцензіатом недостовірних даних, помилок при розрахунку необхідного доходу; (5) за результатами здійснення заходів контролю за дотриманням Ліцензійних умов.

Відповідно до пункту 7.8 глави 7 Порядку №1175 НКРЕКП може ініціювати, у тому числі на підставі звітності та/або за зверненням ліцензіата, встановлення тарифів як засіб державного регулювання у сфері енергетики у разі: (2) за результатами здійснення заходів контролю за дотриманням Ліцензійних умов; (3) у разі невиконання інвестиційної програми та/або недотримання структури тарифів, та/або наявності помилок при розрахунку необхідного доходу;

Пунктом 7.11. глави 7 Порядку №1175 передбачено, що при недотриманні ліцензіатом структури тарифу та/або невиконанні інвестиційної програми НКРЕКП може зменшити діючий тариф, вилучивши зі структури тарифу кошти за недотримання ліцензіатом структури тарифу та/або невиконання інвестиційної програми, або врахувати ці кошти як джерело фінансування інвестиційної програми.

У цій справі судом установлено, що за результатами проведеної НКРЕКП позапланової виїзної перевірки дотримання АТ «Чернігівобленерго» вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії складено Акт від 15.06.2020 № 183, яким встановлено порушення АТ «Чернігівобленерго» Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та не виконання останнім інвестиційної програми на 2019 рік (схваленої постановою НКРЕКП від 18.07.2019 № 1541 із змінами схваленими постановою НКРЕКП від 10.12.2019 № 2740) на суму 63153,45 тис грн (без урахування ПДВ), яка складається з проведення робіт по наступних об'єктах: будівництво ПЛ 35 кВ «Замглай-Олешня» в Ріпкинському районі Чернігівської області (4 569,93 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ПС 110/35/10 кВ «Прилуки» в м. Прилуки, Чернігівської області (КРПЗ-35, БСК), (захід перехідний на 2020 рік) (22 943,13 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ТП 10/0,4 кВ з заміною тр-ів на ТМГ 100 кВА з розподільною шафою (6 176,42 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ТП 10/0,4 кВ з заміною тр-ів на ТМГ 160 кВА з розподільною шафою (4 447,50 тис. грн (без ПДВ); технічне переоснащення ПС 110/35/10 кВ «Остер» в м. Остер, Козелецького району, Чернігівської області (3 черга) (Т-1) (17 405,05 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ПС 35/10 Кв «Низьківка» в с. Низьківка, Щорського (Сновського) району, Чернігівської області (3 994,82 тис грн (без ПДВ); технічне переоснащення ПЛ 10 кВ «Савин-Карпоки» Козелецького району, Чернігівської області (3 616,60 тис грн (без ПДВ).

На виконання пункту 3 постанови НКРЕКП від 09.07.2020 №1308 прийнято оскаржувану постанову «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «Чернігівобленерго» із застосуванням стимулюючого регулювання» від 09.12.2020 № 2384, що є предметом оскарження у цій справі.

Згідно додатку №1 до цієї постанови при встановленні AT «Чернігівобленерго» тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання НКРЕКП здійснено коригування витрат в бік зменшення на загальну суму 63 153 тис грн (без урахування ПДВ) на 2021 рік, шляхом відображення в структурі тарифів по коду рядку витрат «Коригування доходу (витрат)» - 63 153 тис грн, які склали для першого класу напруги - 194,56 грн/МВт год (без урахування ПДВ); для другого класу напруги - 1188,69 грн/МВт год (без урахування ПДВ). Позивач на підтвердження виконання Інвестиційної програми 2019 надав суду наступні документи:

1. Щодо технічного переоснащення ПС 110/35/10 кВ «Прилуки» в м. Прилуки, Чернігівської області (КРПЗ-35, БСК), (захід перехідний на 2020 рік) (22 943,13 тис. грн (без ПДВ)):

- договір підряду від 29.10.2019 №3355 з загальною ціною договору 47 780 709,00 грн. з ПДВ (том 15, а.с. 50-57);

- додаток № 2 «Календарний план виконання робіт» до договору підряду від 29.10.2019 №3355 (том 15, а.с. 103);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 31.12.2019 форми КБ - 3 (том 15, а. с. 111);

- акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 форми КБ-2в (том 15, а.с. 112-120);

- акт приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 15, а. с. 121);

- договір №3401 про надання послуг здійснення авторського нагляду від 02.12.2019 (том 15, а. с. 105-107);

- платіжне доручення від 16.12.2019 №0003188398 на суму 5 000 000,00 грн (том 5, а.с. 83);

- платіжне доручення від 19.12.2019 № 0003189175 на суму 700 000,00 грн (том 5, а.с. 84);

- платіжне доручення від 20.12.2019 № 0003189477 на суму 1 200 000,00 грн (том 5, а. с. 85);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191370 на суму 21 873 438,19 грн (том 5, а. с. 86);

- платіжне доручення від 24.12.2019 № 0003190422 на суму 52 920,00 грн (том 5, а.с. 87).

2. Щодо технічного переоснащення ТП 10/0,4 кВ з заміною трансформаторів на ТМГ100 кВА з розподільною шафою (6176,42 тис. грн (без ПДВ)):

- договір підряду від 23.12.2019 № 3414 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 20, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 20, а.с. 65);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 20, а. с. 66-71);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 20, а. с. 72);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191558 на суму 338 330,00 грн (том 5, а. с. 96);

- акт №100011880 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 20, а.с. 73);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3415 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 20, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 20, а.с. 17);

- акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 20, а. с. 18-23);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 20, а. с. 24);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191559 на суму 338 330,00 грн (том 5, а. с.105);

- акт №100011881 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 20, а. с. 25);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3416 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 19, а. с. 143-149);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 19, а.с. 159);

- акто№1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 19, а. с. 160-165);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 19, а. с. 166);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191560 на суму 338 330,00 грн (том 5, а. с. 105);

- актом №100011886 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 19, а. с. 167);

- договором підряду від 23.12.2019 № 3417 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 19, а. с. 96-102);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 19, а. с. 112);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 19, а. с.113-118);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 19, а.с. 118-119);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191561 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с 106);

- акт №100011888 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 19, а. с. 120);

-договір підряду від 23.12.2019 № 3418 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 19, а. с.1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 19, а. с. 16);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 19, а. с.17-22);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 19, а. с. 22-23);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191562 на суму 338 330,00 грн (том 5, а. с.106);

- акт №100011887 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 19, а. с. 25);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3419 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 19, аркуші справи 49-55);

- довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 19, а. с. 64);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 19, а. с. 65-70);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 19, а. с. 70-71);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191563 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с.107);

- акт №100011885 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 19, а. с. 72);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3420 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 18, а.с. 138-144);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 18, а. с. 153);

- акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 18, а. с. 154-159);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 18, а. с. 160);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191564 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 107);

- акт №100011884 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 18, а. с. 161);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3421 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (копія знаходиться в матеріалах справи (том 18, а. с. 92-98);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 18, а.с.107);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 18, а. с.108-113);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 18, а. с.114);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191565 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 108);

- акт №100011833 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 18, а. с.115);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3422 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 18, а. с. 49-55);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 18, а. с. 64);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 18, а. с. 65-70);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 18, а.с. 71);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191566 на суму 338 330,00 грн (том 5, а. с. 108);

- акт приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 18, а. с. 72);

- договір підряду від 23,12.2019 № 3423 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 18, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 18, а. с. 17);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 18, а. с. 18-23);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 18, а. с. 24);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191567 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 109);

- акт №100014246 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 18, а. с. 25);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3424 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 17, а.с. 143-153);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 17, а. с. 162);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 17, а.с. 163-167);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 17, а. с.168-169);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191568 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 109);

- акт №100014249 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 17, а. с. 170);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3425 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 17, а. с. 92-98);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 17, а. с. 107);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 17, а.с. 108-113);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 17, а. с. 113-114);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191569 на суму 338 330,00 грн (том 5, аркуш справи 110);

- акт №100014248 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 17, а. с. 115);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3426 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 17, а. с. 45-51);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 17, а. с 60);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 17, а. с. 61-66);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 17, а.с. 66-67);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191570 на суму 338 330,00 грн (том 5, а. с 110);

- акт №100014250 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 17, а. с. 68);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3427 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 17, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 17, а. с. 16);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 17, а. с. 17-22);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 17, а. с. 23);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191571 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 111);

- акт №100014245 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 17, а. с. 24);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3428 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 16, а.с. 140-146);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 16, а. с.155);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 16, а. с.156-161);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 16, а.с. 161-162);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191572 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 111);

- акт №100018466 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 16, а. с. 163);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3429 з загальною ціною договору 338 330,00 грн, з ПДВ (том 16, а. с. 93-99);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 16, а. с. 108);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 16, а. с. 109-114);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 16, а. с. 114-115);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191573 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 112);

- акт №100018474 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 16, а. с. 116);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3430 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 16, а. с. 48-54);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 16, а. с. 63);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 16, а. с. 64-68);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 16, а. с. 68-69);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191574 на суму 338 330,00 грн (том 5, а. с. 112);

- акт №100018475 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 16, а. с. 70);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3431 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 16, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 16, а. с. 16);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 16, а. с. 18-23);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 16, а. с. 17);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191575 на суму 338 330,00 грн (том 5, а. с. 113);

- акт №100018472 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 16, а. с. 24);

- договір підряду від 23.12,2019 № 3432 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 15, а. с. 122-128);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 1, а. с. 137);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 15, а. с. 138-143);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 15, а.с. 144);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191576 на суму 338 330,00 грн (том 5, а. с. 113);

- акт № 00019237 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 15, а. с. 145);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3433 з загальною ціною договору 338 330,00 грн. з ПДВ (копія знаходиться в матеріалах справи (том 20, а. с. 144-150);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 20, а. с. 159);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 20, а. с. 161-166);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 20, а. с. 160);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191577 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с.и 114);

- акт №100019236 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 20, а. с. 167);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3434 з загальною ціною договору 338 330,00 грн. з ПДВ (копія знаходиться в матеріалах справи (том 20, а. с. 98-104);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 20, а. с.113);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 20, а. с. 114-119);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 20, а. с. 120);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191578 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 114);

- акт № 100019235 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 20, а. с. 121);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3435 з загальною ціною договору 338 330,00 грн. з ПДВ (том 21, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 21, а. с. 16);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 21, а. с. 17-22);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 21, а. с. 22-23);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191579 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 115);

- акт №100019238 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 21, а. с. 24);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3436 з загальною ціною договору 338 330,00 грн з ПДВ (том 21, а. с. 48-54);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 21, а. с. 63);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 21, а. с. 64-69);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 21, а. с. 69-70);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191580 на суму 338 330,00 грн (том 5, а.с. 115);

- акт №100019239 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 21, а. с. 71).

3. Щодо технічного переоснащення ТП 10/0,4 кВ із заміною трансформаторів на ТМГ160 кВА з розподільною шафою (4 447,50 тис. грн (без ПДВ)):

- договір підряду від 23.12.2019 № 3437 з загальною ціною договору 373 554,00 грн. з ПДВ (том 22, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 22, а. с. 14);

- акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 22, а. с.15-19);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 22, а. с. 20);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191581 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 98);

- акт №100011893 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 22, а. с. 21);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3438 з загальною ціною договору 373 554,00 грн. з ПДВ (том 22, а. с. 46-52);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 22, а. с.61);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 22, а. с. 62-66);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 22, а. с. 67;)

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191582 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 98);

- акт №100011900 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 22, а. с. 68);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3439 з загальною ціною договору 373 554,00 грн. з ПДВ (том 22, а. с. 92-98);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 22, а. с. 106);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 22, а. с. 107-111);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 22, а. с. 112);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191583 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 99);

- акт № 100011894 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 22, а. с. 113);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3440 з загальною ціною договору 373 554,00 грн, з ПДВ (том 23, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 23, а. с.16);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 23, а. с. 17-22);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 23, а. с. 23);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191584 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 99);

- акт №100011895 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 23, а.с. 24);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3441 з загальною ціною договору 373 554,00 грн. з ПДВ (том 23, а. с. 44-58);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 23, а. с. 62);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 23, а. с. 63-67);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 23, а. с. 68);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191585 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 100);

- акт №100011896 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 23, а. с. 69);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3442 з загальною ціною договору 373 554,00 грн. з ПДВ (том 23, а. с. 93-99);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 23, а. с. 107);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 23, а. с.и 108-112);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 23, а. с. 113);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191586 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 100);

- акт №100011897 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 23, а. с.114);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3443 з загальною ціною договору 373 554,00 грн з ПДВ (том 24, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 24, а. с. 15);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 24, а. с. 16-21);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 24, а. с. 21);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191587 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 97);

- акт №100016292 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 24, а. с. 22);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3444 з загальною ціною договору 373 554,00 грн з ПДВ (копія знаходиться в матеріалах справи (том 24, а.с. 47-53);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 24, а.с. 62);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 24, а. с. 63-68);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 24, а. с. 68-69);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191385 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 101);

- акт №100019240 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 24, а. с. 70);

- договір підряду від 23.12,2019 № 3445 з загальною ціною договору 373 554,00 грн з ПДВ (том 24, а. с. 94-100);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 24, а. с. 101);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 24, а. с. 109-113);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 24, а. с. 114);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191386 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 102);,

- акт №100019241 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 24, а. с. 115);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3446 з загальною ціною договору 373 554,00 грн з ПДВ (том 24, а. с. 140-146);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 24, а. с. 154);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 24, а. с. 155-159);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 24, а. с. 160);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191387 на суму 373 554,00 грн (том 5, а. с. 102);

- акт №100018473 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 24, а. с. 161);

- договір підряду від 23.12,2019 № 3447 з загальною ціною договору 373 554,00 грн з ПДВ (том 25, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 25, аркуш справи 15);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 25, а. с. 16-20);

- актом вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 25, а. с. 21);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191388 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 103);

- акт №100019254 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 25, а. с. 22);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3448 з загальною ціною договору 373 554,00 грн з ПДВ (том 25, а. с. 47-53);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 25, а. с. 1-7);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 25, а. с. 61);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 25, а. с. 62-66);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191389 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 103);

- акт №100019240 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 25, а. с. 68);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3449 з загальною ціною договору 373 554,00 грн з ПДВ (том 25, а. с. 92-98);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 25, а. с. 106);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 25, а. с. 107-111);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 25, а. с. 112);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191390 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 104);

- акт №100019243 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 25, а. с. 113);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3450 з загальною ціною договору 373 554,00 грн з ПДВ (том 25, а. с. 137-143);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 25, а. с. 151);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 25, а. с.152-157);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 25, а. с. 158);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191391 на суму 373 554,00 грн (том 5, а.с. 104)

- акт №100019242 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 25, а. с. 159);

- договір підряду від 23.12.2019 № 3451 з загальною ціною договору 373 554,00 грн з ПДВ (том 21, а. с. 154-160);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ - 3 (том 21, а. с. 168);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 21, а. с. 169-173);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 28.12.2019 форми КБ-2в (том 21, а. с. 174);

- платіжне доручення від 26.12.2019 № 0003191392 на суму 373 554,00 грн (том 5, аркуш справи 97);

- акт №100019241 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 21, а. с. 175).

4. Щодо технічного переоснащення ПС110/35/10 Кв «Остер» в м. Остер, Козелецького району, Чернігівської області (3 черга) (Т-1) (17 405,05 тис. грн (без ПДВ)):

- договір підряду від 24.09.2019 № 3312 з загальною ціною договору 22 664 638,00 грн з ПДВ (том 8, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 форми КБ - 3 (том 8, а. с. 34);

- акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 від 31.12.2019 форми КБ-2в (том 8, аркуші справи 33-45);

- актом вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 31.12.2019 форми КБ-2в (том 8, а. с. 46-50);

- платіжне доручення від 24.09.2019 № 0003174847 на суму 10 500 000,00 грн (том 5, а. с. 88);

- платіжне доручення від 25.09.2019 № 0003175002 на суму 5 000 000,00 грн (том 5, а. с. 89);

- платіжне доручення від 26.09.2019 №0003175716 на суму 6 031 410,00 грн(том 5, а. с. 90);

- платіжне доручення від 10.12.2019 № 0003187894 на суму 1 100 000,00 грн (том 5, а. с. 91);

- платіжне доручення від 27.12.2019 № 0003192221 на суму 33 228,00 грн (том 5, а.с. 92);

- акт №100019252-100019254 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 8, а. с.51);

5. Щодо технічного переоснащення ПС 35/10 Кв «Низьківка» в с. Низьківка, Щорського (Сновського) району, Чернігівської області (3 994,82 тис. грн (без ПДВ)):

- договір підряду від 25.09.2019 № 3310 з загальною ціною договору 4 969 118,00 грн з ПДВ (том 6, а. с. 131-137);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 форми КБ - 3 (том 6, а. с. 158);

- акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 форми КБ-2в (том 6, а. с.159-168);

- акт № 1-1 вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт форми КБ - 2в (том 6, а. с. 168-169);

- акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 форми КБ-2в (том 6, а. с. 170-172);

- платіжне доручення від 30.09.2019 № 0003176607 на суму 2 472 206,20 грн (том 5, а. с. 93);

- платіжне доручення від 11.12.2019 № 31290229 на суму 2 400 000,00 грн (том 5, а.с. 94);

- платіжне доручення від 27.12.2019 № 0003192219 на суму 96 911,80 (том 5, а.с.95);

- акт №100019250-100019251 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 6, а. с. 173).

6. Щодо технічного переоснащення ПЛ 10 Кв «Савин-Карпоки» Козелецького району, Чернігівської області (3 616,60 тис. грн (без ПДВ)):

- договір підряду від 12.09.2019 № 3273 з загальною ціною договору 4 725 923,00 грн з ПДВ (том 10, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 форми КБ - 3 (том 10, а. с. 25);

- акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 форми КБ-2в (том 10, а. с. 26-33);

- актом вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт форми КБ - 2в від 28.12.2019 (том 10, а. с. 34);

- платіжне доручення від 01.11.2019 №0003181710 на суму 3 308 150,00 грн (том 5, а. с. 81);

- платіжне доручення від 27.12.2019 №0003192479 на суму 1 417 773,00 грн (том 5, а. с.82);

- акт приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 10, а. с. 35);

- акт №100019247/3 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 25, а.с. 244);

- акт №100019247/6 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 25, а.с. 245);

- акт №100019247/4 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 25, а.с. 246);

- акт №100019247/5 приймання - здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 31.12.2019 за формою 03-2 (том 25, а.с.247);

- акт № 100019247 введення в експлуатацію основних засобів (том 25, а.с. 248).

7. Щодо будівництва ПЛ 35 кВ «Замглай- Олешня» в Ріпкинському районі Чернігівської області (4 569,93 тис. грн (без ПДВ)):

- договір підряду від 27.12,2019 № 3413 з загальною ціною договору 5 729 467,00 грн з ПДВ (том 11, а. с. 1-7);

- довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 форми КБ - 3 (том 11, а. с. 33);

- акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 форми КБ-2в (том 11, а. с. 34-51);

- акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 форми КБ-2в (том 11, а. с. 52-53);

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт форми КБ - 2в від 31.12.2019 (том 11, а. с. 53-54);

- платіжне доручення від 27.12.2019 № 0003192313 на суму 5 729 467,00 грн (том 5, а. с.80);

- акт № 100030925-100030933 від 31.10.2020 введення в експлуатацію основних засобів (том 25 а. с. 243).

Суд зауважує, що надані суду документи на підтвердження виконання Інвестиційної програми 2019 підтверджують здійснення повного фінансування відповідних заходів Інвестиційної програми 2019, введення їх в експлуатацію та прийняття їх на баланс.

Крім того суд приймає до уваги, що в судовому засіданні представник відповідача також підтвердив факт того, що станом на момент прийняття відповідачем оскаржуваної постанови, а саме 09.12.2020, по всіх об'єктах Інвестиційної програми 2019 здійснено повне фінансування відповідних заходів цієї програми, та всі об'єкти були введені в експлуатацію згідно вимог чинного законодавства.

Згідно частин 1 та 2 статті 5 Закону № 1540-VIII Регулятор у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом та іншими законодавчими актами України.

Під час виконання своїх функцій та повноважень Регулятор діє самостійно у межах, визначених законом.

Частиною 1 статті 17 Закону № 1540-VIII встановлено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.

Частиною 2 статті 17 Закону № 1540-VIII встановлені права Регулятора.

Частиною 2 статті 22 Закону № 1540-VIII встановлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: ) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

З системного аналізу норм Закону №1540-VIII суд дійшов висновку, що при невиконанні інвестиційної програми НКРЕКП не може зменшити діючий тариф, вилучивши зі структури тарифу кошти за невиконання інвестиційної програми або врахувати ці кошти як джерело фінансування інвестиційної програми, оскільки таке право Законом №1540-VIII не передбачено.

Лише пунктом 7.11. глави 7 Порядку №1175 передбачено право НКРЕКП на зменшення діючого тарифу, вилучивши зі структури тарифу кошти за невиконання інвестиційної програми.

Проте суд зауважує, що Закон №1540-VIII має вищу юридичну силу, аніж Порядок №1175.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Суд вважає, оскільки статтею 22 Закону № 1540-VIII не встановлено право НКРЕКП на зменшення діючого тарифу, вилучивши зі структури тарифу кошти за невиконання інвестиційної програми, а тому оскаржувана постанова прийнята відповідачем з порушенням норм частини 2 статті 19 Конституції України.

Крім того обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.

Так, зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури. Критерій прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які на справді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Дотримання принципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та інтереси особи. Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи. Принцип пропорційності, зокрема, передбачає, що: 1) здійснення повноважень, як правило, не має спричиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, яких заплановано досягти; 2) якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження мають бути виправдані необхідністю досягнення важливіших цілей; 3) несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення чи дії; 4) для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш «шкідливі» засоби.

Таким чином, принцип пропорційності має на меті досягнення балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення.

Отже принцип пропорційності, зокрема, дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) - одна з вимог, яка оцінюється судом під час оцінки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень при розгляді справи в порядку адміністративного судочинства.

При цьому згідно із частиною дванадцятою статті 2 Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» рішення (заходи) суб'єктів владних повноважень, прийняті на виконання норм цього Закону, мають прийматися на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, відповідати меті, з якою повноваження надані, бути обґрунтованими, відповідати принципам неупередженості, добросовісності, розсудливості, пропорційності, прозорості, недискримінації та своєчасності.

Згідно з принципом пропорційності рішення (заходи) суб'єктів владних повноважень повинні бути необхідними і мінімально достатніми для досягнення мети - задоволення загальносуспільного інтересу.

Згідно з принципом прозорості рішення (заходи) суб'єктів владних повноважень мають бути належним чином обґрунтовані та повідомлені суб'єктам, яких вони стосуються, у належний строк до набрання ними чинності або введення в дію.

Згідно з принципом недискримінації рішення, дії, бездіяльність суб'єктів владних повноважень не можуть призводити:

до юридичного або фактичного обсягу прав та обов'язків особи, який є відмінним від обсягу прав та обов'язків інших осіб у подібних ситуаціях, якщо лише така відмінність не є необхідною та мінімально достатньою для задоволення загальносуспільного інтересу;

до юридичного або фактичного обсягу прав та обов'язків особи, який є таким, як і обсяг прав та обов'язків інших осіб у неподібних ситуаціях, якщо така однаковість не є необхідною та мінімально достатньою для задоволення загальносуспільного інтересу.

Дія принципів пропорційності, прозорості і недискримінації поширюється також на учасників ринку електричної енергії у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону №1540-VIII при застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Таким чином у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

В свою чергу, обов'язковість дотримання принципу пропорційності зумовлює обов'язок суб'єкта владних повноважень, при визначенні розміру санкції, обґрунтовувати в своєму рішенні ступінь тяжкості вчиненого правопорушення та його небезпечність.

Відповідно до частини 5 статті 77 Закону 2019-VIII при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.

Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами.

Матеріалами справи підтверджено здійснення позивачем повного фінансування відповідних заходів Інвестиційної програми 2019, введення їх в експлуатацію та прийняття їх на баланс, вказаний факт представник відповідача підтвердив в судовому засіданні, проте відповідач не довів суду правомірності вчинення дій, у відповідності до вимог чинного законодавства, щодо коригування доходу (витрат) в Структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання Акціонерного товариства “Чернігівобленерго”, яка є додатком до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2020 № 2384, а саме коригування витрат відповідно до пункту 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09 липня 2020 року № 1308 в бік зменшення на загальну суму 63 153,45 тис. грн (без урахування податку на додану вартість).

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що НКРЕКП, приймаючи оскаржувану постанову, порушила вимоги частини 2 статті 19 Конституції України, норми Законів №1540-VIII та № 2019-VIII, а тому суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова від 09.12.2020 № 2384 є протиправною та підлягає скасуванню.

Позовна вимога про зобов'язання Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг здійснити з розрахунку на найближчі 12 місяців коригування витрат в структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії та перерахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії для Акціонерного товариства “Чернігівобленерго” у бік збільшення, які забезпечать компенсацію від'ємного коригування витрат в структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії на загальну суму 63 153,45 тис. грн (без урахування податку на додану вартість), що було здійснено на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2020 № 2384 “Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT “Чернігівобленерго” із застосуванням стимулюючого регулювання” також підлягає задоволенню, оскільки є похідною від першої позовної вимоги, яка судом задоволена.

Отже позов є обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 27240,00 підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на користь Акціонерного товариства “Чернігівобленерго”.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2020 № 2384 “Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT “Чернігівобленерго” із застосуванням стимулюючого регулювання” в частині коригування доходу (витрат) в Структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання Акціонерного товариства “Чернігівобленерго”, яка є додатком до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2020 № 2384, а саме коригування витрат відповідно до пункту 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09 липня 2020 року № 1308 в бік зменшення на загальну суму 63 153,45 тис. грн (без урахування податку на додану вартість).

Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг здійснити з розрахунку на найближчі 12 місяців коригування витрат в структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії та перерахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії для Акціонерного товариства “Чернігівобленерго” у бік збільшення, які забезпечать компенсацію від'ємного коригування витрат в структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії на загальну суму 63 153,45 тис. грн (без урахування податку на додану вартість), що було здійснено на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2020 № 2384 “Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії AT “Чернігівобленерго” із застосуванням стимулюючого регулювання”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на користь Акціонерного товариства “Чернігівобленерго” судовий збір в розмірі 27240 (двадцять сім тисяч двісті сорок) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 14 березня 2024 року.

Позивач: Акціонерне товариство “Чернігівобленерго” (вул. Гонча, буд.40, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 22815333).

Відповідач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, буд.19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133).

Суддя В.В. Падій