12 березня 2024 року справа № 580/1042/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
31 січня 2024 року ОСОБА_1 подала позов до Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не виготовлення та не направлення оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням індексації грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та 29.01.2020 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року та 01.02.2020 року;
2) зобов'язати Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити та направити до Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року та 29.01.2020 року відповідно до ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням індексації грошового забезпечення, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року та 01.02.2020 року, а копію такої довідки направити ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив у підготовці та наданні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року та 29.01.2020 року відповідно до ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернулася до суду з відповідним позовом.
Ухвалою суду від 05.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач щодо задоволення позову заперечував, подав відзив у якому зазначив, що видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 не потребується, адже у виданій довідці від 17.02.2021 зазначено усі складові грошового забезпечення, які підлягали виплаті протягом періоду з 01.04.2019 по 31.12.2019. Також відповідно до даних Держстату індекс споживчих цін у 2020-2021 роках не перевищував поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Таким чином, не підлягає задоволенню позовна вимога про надання довідки з урахуванням індексації грошового забезпечення у період з 2020 року по 2021 рік включно не було законодавчо встановлених підстав для проведення індексації.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію по втраті годувальника, як інвалід ІІ групи з дитинства після смерті свого батька - ОСОБА_3 .
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 року у справі №580/2638/20, на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Черкаським обласним ТЦК та СП за вих. №6/8/5/ФР48644/328 від 17.02.2021 надіслано довідки за №ФР48644/1 та ФР48644/2 від 17.02.2021 про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019 та 29.01.2020 для перерахунку пенсії з 01.02.2020.
13.11.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області оновлені довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року та 29.01.2020 з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Листом від 03.01.2024 за №1021/8/5/ФР48644/47 відповідач у видачі оновлених довідок відмовив, оскільки відповідно до ст. 43 Закону, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи оклади за посадою, оклади за військове звання, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії. Одночасно ст. 64 Закону передбачена індексація пенсій, а не грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із відмовою відповідача у видачі оновлених довідок, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
Згідно зі статтею 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
За змістом статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Із наведеного слідує, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям.
Отже, враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
При цьому, наведений висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03.2015 (справа 21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У той же час, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.
З цього приводу суд звертає увагу, що необхідно розрізняти спірні питання щодо врахування індексації грошового забезпечення особи при призначенні пенсії (статтю 43 Закону №2262-ХІІ) та її подальшому перерахунку (стаття 63 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до висновків Верховного Суду, сформованих у постанові від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, територіальні органи Пенсійного фонду України при обрахуванні пенсії особам, які мають право на неї відповідно до Закону №2262-ХІІ, повинні враховувати індексацію грошового забезпечення, яка нараховувалася за час служби перед звільненням.
Натомість, порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців врегульовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ визначено порядок обчислення пенсії при її призначенні, тобто при призначенні пенсії має враховуватись індексація грошового забезпечення, яка нараховувалася за час служби перед звільненням.
У свою чергу, відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно із статтею 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Пунктом 1 Порядку №45 установлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведеного на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Таким чином, враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років (інвалідності), що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
У той же час, у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 Суд дійшов висновку, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Таким чином, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Окрім того, відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Отже, враховуючи, що право на перерахунок пенсії виникає з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, що в розумінні Порядку №1078 є базовим при проведенні індексації, суд вважає, що розмір підвищеного грошового забезпечення не підлягає індексації на момент його застосування для перерахунку пенсії.
Саме проведення індексації призначеної (перерахованої) позивачу пенсії (з урахуванням надбавок, доплат та підвищень) є встановленим, у тому числі Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, реалізація якого дає підстави стверджувати про дотримання державних гарантій, спрямованих на підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, у розумінні Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Щодо посилань позивача на постанову Верховного Суду висловлену ним у постанові №480/11090/21 від 21.06.2023, суд зазначає таке.
У постанові Верховного Суду від 21.06.2023 у справі № 480/11090/21 колегія суддів Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про наявність у особи, яка перебувала на службі в ОВС, та якій пенсія призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, права на включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, сум індексації цього грошового забезпечення.
У постанові від 30.01.2024 по справі №580/1974/23 Верховний Суд зазначив про необхідність відступу від висновку, викладеного в раніше ухваленій постанові Верховного Суду від 21.06.2023 у справі № 480/11090/21 та сформував наступні висновки:
(1) об'єктом здійснення індексації доходів особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ, пенсія яким призначена згідно із Законом № 2262-XII, є їх дохід у формі пенсії (у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної соціальної групи населення), а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою до тієї, яку вони обіймали на момент звільнення з відповідних органів;
(2) суми індексації грошового забезпечення поліцейських не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.
Проведення індексації призначеної (перерахованої) позивачу пенсії (з урахуванням надбавок, доплат та підвищень) є встановленим механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, реалізація якого дає підстави стверджувати про дотримання державних гарантій, спрямованих на підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, у розумінні Закону України від 05.10.2020 № 2017-III “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що відповідачем правомірно не включено до довідки позивача про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та станом на 29.01.2020 для проведення перерахунку пенсії індексації грошового забезпечення.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись ст. 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Валентина ТИМОШЕНКО