Справа № 560/19869/23
іменем України
14 березня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження від 31.08.2023, зобов'язання призначити та провести виплату державної допомоги внутрішньо переміщеній особі на проживання починаючи з 01.03.2022, стягнути заборгованість по виплаті допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання починаючи з липня 2023.
В обґрунтування позову зазначає, що починаючи з липня 2023 їй припинено нарахування і виплату допомоги на проживання. Зазначає, що у 2016 разом з малолітньою донькою перемістилась з міста Донецьк до міста Хмельницького, де з 20.10.2016 вони перебувають на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради як внутрішньо переміщені особи. Вважає, що має право на отримання вказаної допомоги, однак відповідач припинив виплату з підстав, які вона вважає протиправними.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві Управління праці та соціального захисту населення в Хмельницькій області просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що з 03.09.2016 ОСОБА_1 було взято на облік як внутрішньо переміщену особу з м. Донецьк разом з донькою ОСОБА_2 . Вказує на те, що щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам виплачувалась дочці позивачки. При автоматичному перерахунку щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з 01.04.2022 позивачці було помилково та безпідставно нараховано 2000 грн. щомісячно, в результаті чого утворилась переплата за період з 01.04.2022 по 30.06.2023 в розмірі 30000 грн. Враховуючи це, управлінням 31.08.2023 було видане розпорядження щодо утримання вказаної переплати з ОСОБА_1 згідно з чинним законодавством. Водночас, з діючої допомоги на її дочку ОСОБА_2 утримання не проводились.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
З 03.09.2016 ОСОБА_1 разом з донькою ОСОБА_2 були взяті на облік як внутрішньо переміщені з м. Донецьк особи у Управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради. Також з цього часу щомісячну допомогу переміщеним особам на проживання відповідно до постанови КМУ №212 від 31.03.2015 у розмірі 1000 грн. отримувала ОСОБА_2 , виплата якої зараховувалась на картковий рахунок позивачки.
Позивачка у липні 2023 звернулась до відповідача з заявою, на яку останній листом від 21.08.2023 за №6510 повідомив про наступне: ОСОБА_1 та її доньці призначена щомісячна адресна допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам з 18.06.2015 по 17.08.2015 в розмірі 1326 грн. щомісячно, з 18.08.2015 по 17.10.2015 в розмірі 1105 грн. щомісячно з урахуванням зменшення допомоги на 50 відсотків. З 18.10.2018 виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам для ОСОБА_1 припинено та продовжується виплачуватись на дитину ОСОБА_2 , з 18.10.2018 по 19.01.2018 в розмірі 884 грн. щомісячно, з 20.01.2018 по 31.03.2022 в розмірі 1000 грн. щомісячно та відповідно до "Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332, продовжено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.04.2022 по 31.01.2024 в розмірі 3000 грн. щомісячно. З 01.03.2022 допомогу на проживання ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі не призначено на підставі п. 3 абз. 7 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" у зв'язку з перебуванням на обліку ВПО до 24.02.2022 згідно з довідкою від 20.10.2016 №6825400644. При автоматичному перерахунку допомоги утворились надміру виплачені кошті у зв'язку з виплатою ОСОБА_1 допомоги ВПО починаючи з 01.04.2022 в розмірі 2000 грн. щомісячно ( переплата за період з 01.04.2022 по 30.06.2023 в розмірі 30000 грн. )
Листом від 11.09.2023 №7021 у відповідь на адвокатський запит Управлінням повторно зазначено про переплату, яка утворилась у період з 01.04.2022 по 30.06.2023 в розмірі 30000 грн.
31.08.2023 Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради видане розпорядження, згідно з яким переплату, яка утворилась за період з 01.04.2022 по 30.06.2023 в розмірі 30000 грн. необхідно утримати з ОСОБА_1 згідно з чинним законодавством.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон №1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частина перша та друга статті 4 Закону №1706-VII).
За приписами частини першої статті 9 Закону №1706-VII внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.
До 20.03.2022 механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався Порядком № 505, пунктом 2 якого передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення анти терористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
У зв'язку із набранням чинності 22.03.2022 постановою Кабінету Міністрів України №332, якою був затверджений Порядок №332 та визначений механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, втратила чинність постанова КМУ № 505.
Пунктом 2 Порядку №332 у редакції, чинній на час звернення позивачки до відповідача (з 01.01.2023) передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 № 204.
Згідно із пунктом 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:
для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;
для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року.
Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови № 505. Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.
Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
До Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, належать: Волинська область, Дніпропетровська область, Донецька область, Житомирська область, Запорізька область, Київська область. м. Київ, Луганська область, Миколаївська область, Одеська область, Сумська область, Харківська область, Херсонська область, Чернігівська область.
Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Зміст наведених норм свідчить про те, що пунктом 2 передбачено коло осіб, яким надається допомога на проживання, а пункт 3 містить положення щодо розміру та умов надання такої допомоги за певних обставин.
За змістом абзацу 7 пункту 3 Порядку №332 допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022, крім осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та осіб, які повторно перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, після 24 лютого 2022 року.
У постанові від 14 червня 2023 у справі №160/12308/22 щодо аналогічних правовідносин Верховний Суд зазначає, що випадок, за якого допомога на проживання, визначена Порядком №332, не надається, законодавець пов'язав з умовою невключення регіону, до якого внутрішньо переміщена особа перемістилась до 24.02.2022, до переліку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 № 204-р, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до постанови №505.
Як вбачається зі змісту наявних у справі доказів, станом на 24.02.2022 позивач та її донька продовжували перебувати у статусі внутрішньо переміщених осіб, були зареєстровані та проживали за адресою у м. Хмельницькому, Хмельницька область, яка не включена у перелік адміністративно-територіальних одиниць, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р. Також станом на 24.02.2022 ОСОБА_1 не отримувала державну допомогу у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за новим місцем проживання відповідно до положень Постанови КМУ від 01.10.2014 №505. Таким чином, ОСОБА_1 підпадала під виняток, передбачений абзацом 7 пункту 3 Порядку №332, тобто належала до кола внутрішньо переміщених осіб, вказана допомога яким не призначається.
Отже, у відповідача були відсутні підстави для призначення допомоги позивачці з 01.04.2023 відповідно до порядку №332. Водночас, з 01.04.2022 по 30.06.2023 ОСОБА_1 допомога нараховувалась безпідставно (помилково), внаслідок чого утворилась переплата коштів, яка згідно зі спірним розпорядженням підлягає утриманню.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. З урахуванням вказаного, суд не вбачає підстав для скасування спірного розпорядження, відтак у позові слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 березня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського Підпілля, 32,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя І.С. Козачок