Ухвала від 14.03.2024 по справі 500/9006/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Справа № 500/9006/21

14 березня 2024 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.01.2022, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.05.2022, даний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 , що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру, з врахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 до 03.09.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 до 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

27.02.2024 на адресу суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, в якій просить: встановити судовий контроль за виконанням рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №500/9006/21 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подати до суду звіт про виконання рішення суду у встановлений судом строк; за наслідками розгляду якого вирішити питання про накладення на керівника цього суб'єкта владних повноважень штраф в розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що судове рішення в повному обсязі не виконано, зокрема, з 01.04.2019 і по даний час Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснило нарахування та виплату пенсії за вислугу 45 років, виходячи з 70% від відповідних сум грошового забезпечення, а не з 90%, як це вирішено судом. Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 23.11.2024 ВП №73590382 закінчено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №500/9006/21, виданого 07.12.2023 Тернопільським окружним адміністративним судом. Державним виконавцем було вжито всіх заходів у порядку Закону України "Про виконавче провадження", але Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області рішення суду та вимоги державного виконавця не виконало.

Ухвалою суду від 04.03.2024 призначено судове засідання на 14.03.2024.

У запереченні на заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомило, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи. Заявником не наведено доводів та не надано належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження необхідності саме в даному випадку зобов'язувати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, як суб'єкта владних повноважень, подати з дня набрання рішенням суду законної сили звіт про виконання судового рішення. В результаті виконання рішення суду розмір пенсії з 01.06.2022 склав 24056,73 грн. Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області нараховано доплату пенсії в сумі 299307,10 грн. за період з 01.01.2018 по 31.05.2022.

Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 та ч.4 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду заяви у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, виходячи з меж поданої заяви, системного аналізу положень чинного законодавства України, суд при вирішенні питання про судовий контроль за виконанням судового рішення враховує наступне.

Відповідно до ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Згідно з ч.2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами (ч.1 ст.370 КАС України).

Положеннями ч.1 ст.382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст.382 КАС України).

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

Слід зазначити, що головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання.

Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.

Тому, після вирішення публічно-правового спору і набрання судовим рішенням законної сили, суд продовжує відігравати активну роль у реалізації сторонами прав та законних інтересів, з приводу захисту яких він ухвалив судове рішення.

В основу ефективності правосуддя покладається здійснення судом належного контролю за виконанням судового рішення, оскільки головною метою судового рішення є ефективність у поновленні порушених прав та свобод особи.

Суд вважає за необхідне зазначити, що невиконанням рішення суду, яке набрало законної сили, підривається як авторитет судової гілки влади, так і авторитет демократичної держави в цілому.

Рішення суду, яке набрало законної сили - має бути виконане. Виконання рішення суду забезпечує довіру суспільства до суду, оскільки довіра людини до суду формується не тільки через призму справедливого судового рішення, а й зокрема через виконання цього рішення.

Наведені обставини в запереченні Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області дають підстави вважати, що відповідач не ухиляється від виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №500/9006/21.

Суд враховує пред'явлення заявником виконавчого листа №500/9006/21, виданого 07.12.2023 Тернопільським окружним адміністративним судом, для примусового виконання.

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 23.11.2024 ВП №73590382 закінчено виконавче провадження.

Будь-яких доказів про те, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, суду не надано, натомість відповідач довів, що вжив заходи з метою виконання судового рішення.

Зокрема, на виконання рішення суду, на підставі якого Тернопільським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №500/9006/21 від 07.12.2023, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснено з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення та розмір його пенсії з 01.06.2022 склав 24056,73 грн. Також, ОСОБА_1 нараховано доплату пенсії в сумі 299307,10 грн. за період з 01.01.2018 по 31.05.2022.

Наведені обставини спростовують необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання про відсутність підстав для зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, а відтак заяву про встановлення судового контролю слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.241, 248, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено 14 березня 2024 року.

Головуючий суддя Мандзій О.П.