14 березня 2024 року Справа № 480/9331/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/9331/23 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо не нарахування та невиплати позивачу додаткової грошової винагороди на період дії воєнного стану, передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168) у розмірі до 30 000 грн за квітень 2022 року, березень, квітень та травень 2023 року, пропорційно в розрахунку на місяць;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити позивачу додаткову грошову винагороду на період дії воєнного стану, передбачену п. 1 Постанови № 168 у розмірі до 30 000 грн за квітень 2022 року та за березень, квітень та травень 2023 року, пропорційно в розрахунку на місяць;
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди відповідно п. 1 Постанови № 168 у розмірі до 70 000 грн з лютого по травень, із серпня по грудень 2022 року, а також із січня по травень 2023 року, пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду, передбачену Постановою № 168 у розмірі до 70 000 грн з лютого по травень, із серпня по грудень 2022 року, а також із січня по травень 2023 року, пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв'язку з проходженням служби у військовій частині НОМЕР_1 на посаді старшого контролера (сапера) групи охорони взводу спеціального призначення він має право на отримання додаткової винагороди передбаченої Постановою № 168 у розмірі до 30 000 грн пропорційно в розрахунку на місяць. Втім, всупереч приписів цієї постанови, відповідач за квітень 2022 року, березень, квітень та травень 2023 року вказану додаткову винагороду не виплатив.
Також відповідно до витягів із наказів позивач у період з лютого по травень 2022 року, з липня по листопад 2022 року, а також з січня по травень 2023 року, приймав участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, у зв'язку з чим, на виконання пункту 1 Постанови № 168, однак військова частина НОМЕР_1 не виплатила йому додаткову винагороду у розмірі до 70 000 грн пропорційно дням участі у таких діях.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду від представника Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає що пунктом 1 Постанови № 168 передбачено виплату додаткової винагороди на підставі наказу командира (начальника), проте порядок і умови виплати такої винагороди визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Так, наказом командувача Національної гвардії України від 29.03.2022 № 89 був визначений перелік бойових завдань, виконання яких зумовлює виникнення права на отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100000 грн, а також визначений перелік документів, на підставі яких виплата такої винагороди здійснюється.
Враховуючи те, що у спірний період позивач не виконував бойових завдань, виконання яких надає право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100000, правові підстави для нарахування і виплати такої винагороди відсутні.
Також представник військової частини зазначає, що починаючи із квітня 2022 року додаткова винагорода відповідно до Постановою № 168 в розмірі до 30000 грн виплачувалась в поточному місяці за попередній (за квітень 2022 року отримано в травні 2022 року), а починаючи з січня 2023 року Сумська області виключена із переліку районів ведення бойових дій.
Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України.
Вважаючи, що відповідач протиправно не виплатив додаткову винагороду передбачену Постановою № 168 у розмірі до 30000 грн за квітень 2022 року, березень, квітень та травень 2023 року, а також у розмірі до 70 000 грн за період з лютого по травень 2022 року, із серпня по грудень 2022 року, а також із січня по травень 2023 року, пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023 та № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023 та від 05 лютого 2024 року № 49/2024 строку дії воєнного стану в Україні продовжувався.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята Постанова № 168, пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування і застосовується з 24.02.2022.
Згодом, постановою Кабінету Міністрів України № 793 від 07.07.2022 до Постанови № 168 від 28.02.2022 були внесені зміни, згідно з якими цю постанову доповнено пунктом 21 такого змісту:
"21. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.".
Пунктом 2 постанови КМУ № 793 від 07.07.2022 передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Отже, за змістом вказаних нормативно-правових актів, з 24.02.2022 у військовослужбовців Національної гвардії України виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень щомісячно, а у тих військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), у період здійснення зазначених заходів - виникло право на отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Разом з тим, право визначати конкретні порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, надано керівниками відповідних міністерств і державних органів.
З метою врегулювання порядку і умов виплати згаданої додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, командувачем Національної гвардії України 29.03.2022 прийнято наказ № 89, яким затверджено Інструкцію з виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України та Порядок підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій.
Пунктом 1 зазначеного Порядку передбачено, що під безпосередньою участю військовослужбовців Національної гвардії України у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених заходів, у зв'язку з чим виникає право на отримання додаткова винагорода у розмірі 100000 грн, слід розуміти виконання військовослужбовцем:
бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії в районах ведення воєнних (бойових) дій, що визначаються Головнокомандувачем Збройних Сил України;
бойових (спеціальних) завдань, згідно з бойовими розпорядженнями, із всебічного забезпечення військових частин (підрозділів) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях України;
бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів в разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
бойових завдань із знешкодження (знищення) незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), диверсійно-розвідувальних сил та інших збройних формувань агресора (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
виконання завдань підрозділами артилерії з вогневого ураження противника;
виконання завдань підрозділами протиповітряної оборони з ураження повітряних цілей; здійснення польотів у районах ведення воєнних дій;
ведення повітряного бою;
здійснення заходів з виводу сил та засобів з під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
виконання групами розмінування завдань з розмінування або робіт з улаштування, нарощування, утримання інженерних загороджень на визначених об'єктах, рубежах, районах та позиціях.
На виконання пункту 2 Порядку, для документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців Національної гвардії України у бойових діях або заходах використовуються такі документи:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій, бойове донесення, книга службових нарядів та подій, що відбувалися або постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо) на який було здійснено збройний напад або довідка командира військової частини про підтвердження безпосередньої участі відряджених (прикомандированих) військовослужбовців у бойових діях або заходах;
рапорт (донесення) командира підрозділу про участь у бойових діях або заходах під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (виконання бойових або спеціальних завдань);
до рапорту долучаються списки особового складу (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих (прикомандированих) підрозділів військовослужбовців), які брали участь у бойових діях або заходах, із зазначенням військового звання прізвища, ім'я та по батькові, періодів участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця;
інші документи, які можуть підтверджувати безпосередньо участь в бойових діях або заходах.
Відповідно до пункту 4 Інструкції з виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, підставою для включення військовослужбовців до наказу про виплату додаткової винагороди, зокрема, є рапорт командира (начальника) підрозділу, що має містити інформацію про військове звання, прізвище, ім'я та по-батькові, кількість днів та дати участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця та підстави залучення цих військовослужбовців до бойових дій або заходів із зазначенням реквізитів конкретних документів, що підтверджують участь військовослужбовців у бойових діях або заходах.
Аналогічні вимоги для виникнення у військовослужбовців Національної гвардії України права на отримання збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди, містяться і у Порядку та умовах виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ № 504 від 18.08.2022, який було скасовано на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 602 від 21.09.2022, а також у Порядку та умовах виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України № 37 від 26.01.2023, який діяв у період з 01.02.2023 по 05.09.2023.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 12.08.2019 № 32 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду старшого контролера (сапера) групи охорони взводу спеціального призначення.
Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 03.05.2022 № 142, витягу з розрахунково-платіжної відомості від 05.05.2022 № 261 та платіжного доручення від 05.05.2022 № 634 ОСОБА_1 виплачено додаткову винагороду в розмірі 30000 грн за квітень 2022 року (зворотній бік а.с. 59, 82, зворотній бік а.с. 82).
Додаткову винагороду за березень 2023 року позивачу виплачено в розмірі 30000 грн відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 08.08.2023 № 448, витягу з відомості 27.09.2023 № 1194 та платіжної інструкції від 29.09.2023 № 2277 (а.с. 59, 84, зворотній бік а.с. 84).
Також додаткову винагороду за квітень 2023 року ОСОБА_1 виплачено в розмірі 30000 грн відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.08.2023 № 492, витягу з відомості від 27.09.2023 № 1194 та платіжної інструкції від 29.09.2023 № 2277 (зворотній бік а.с. 58, 84, зворотній бік а.с. 84).
Крім того, додаткову винагороду за 24 дні травня 2023 року позивачу виплачено в розмірі 23225,81 грн, що підтверджується витягом з відомості від 26.06.2023 № 742 та платіжної інструкції від 26.06.2023 № 1232 (а.с. 83, зворотній бік а.с. 83), а також виплачено додаткову винагороду за 7 днів травня 2023 року у розмірі 6774,19 грн відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 10.10.2023 № 614, витягу з відомості від 17.10.2023 № 1291 та платіжної інструкції від 23.10.2023 № 2518 (а.с. 58, а.с. 85, зворотній бік а.с. 85). Тобто позивачу за травень 2023 року було виплачено додаткову винагороду в сумі 30000 грн.
Отже, додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168 виплачувалася позивачу у розмірі 30000 грн за квітень 2022 року, березень, квітень та травень 2023 року, тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу таку винагороду за цей період не підлягають задоволенню.
Щодо вимог про зобов'язання військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду, передбачену Постановою № 168 у розмірі до 70000 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з лютого по травень 2022 року, із серпня по грудень 2022 року, а також із січня по травень 2023 року, суд зазначає наступне.
Право на отримання збільшеної до 100000 грн винагороди виникає у військовослужбовців, які виконують не будь-які бойові завдання, а лише визначені бойові завдання, пов'язані з безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення). Водночас, таке право має бути підтверджене певними документами, зміст яких свідчить про виконання саме тих завдань, які зумовлюють виникнення права на отримання збільшеної винагороди.
У позовній заяві позивач зазначає, що має право на отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди за спірний період ОСОБА_1 на підставі наказів, зі змісту яких убачається вибуття останнього для ведення бойових дій та виконання бойових завдань (а.с.14-27).
У свою чергу, військовою частиною надані до суду витяги з наказів (а.с. 53-57), згідно з якими визначено кількість діб пропорційно участі позивача у виконанні службово-бойових завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій для виплати збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди а саме: 5 діб у лютому 2022, 31 доба у березні 2022 року; 13 діб у квітні 2022 року, 5 діб у травні 2022 року; 3 доби у червні 2022 року; три доби у жовтні 2022 року, 1 доба у листопаді 2022 року.
На підтвердження виплати такої винагороди військовою частиною НОМЕР_1 надано довідку, у якій зазначено, що у спірний період ОСОБА_1 виплачено 1377897,84 грн (зворотній бік а.с. 13).
Отже, з наданих сторонами доказів вбачається, що військова частина нарахувала та виплачувала позивачу додаткову винагороду, передбачену Постановою № 168 у розмірі до 100000 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Разом з тим, у позовній заяві позивач не вказує коли та в чому полягали бойові завдання, кількість діб їх виконання у спірний період, за які військовою частиною НОМЕР_1 йому не було виплачено збільшеної до 70000 грн додаткової винагороди, а також не вказує сум, які підлягали до виплати додатково до тих, які вже виплачені відповідачем.
Враховуючи викладене, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбаченої Постановою № 168 у розмірі до 70000 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з лютого по травень 2022 року, із серпня по грудень 2022 року, а також із січня по травень 2023 року.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар