Рішення від 11.03.2024 по справі 480/12123/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2024 року Справа № 480/12123/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/12123/23 за позовом Селянського (фермерського) господарства Кривозуб Світлани Іванівни до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Селянське (фермерське) господарство Кривозуб Світлани Іванівни просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті (відділ Державного нагляду (контролю) у Сумській області) № ПШ 025570 від 16.10.2023 про притягнення Селянського (фермерського) господарства "Кривозуб С.І." до відповідальності, що передбачена абз. 17 ч. 1 та накладення адміністративно-господарського штрафу у сумі 51 000 гривень.

Вимоги обґрунтовані тим, що згідно з оскаржуваною постановою до позивача застосовано штраф за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацом 17 частиною 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". На думку позивача, постанова про застосування штрафу є протиправною, оскільки відповідачем не виконано вимоги законодавства України. Так, інспектором, який проводив перевірку, було здійснено ряд порушень а саме: не було визначено тип транспортного засобу та кількість осей, не було надано підтвердження того, що дорога № О - 1717374 являється дорогою місцевого значення; не було проведено зважування транспортного засобу і як наслідок не видано довідку про здійснення габаритно-вагового контролю; не зрозуміло відповідно до вимог якого порядку складено акт № 0067215 оскільки в самому акті не зроблено відповідне посилання у верхньому правому куті.

Вказане ставить під сумнів обставини які начебто були встановлені в ході проведення перевірки та зазначені в акті № 019385 від 19.09.2023.

Також позивач вважає, що відповідачем при винесенні спірної постанови, не доведено належними доказами факту вчинення СФГ ОСОБА_1 19.09.2023 порушення, за яке передбачена відповідальність абзацом 17 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Ухвалою суду від 14.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Державна служба України з безпеки на транспорті копію ухвали отримала 14.11.2023, відзиву на позовну заяву суду не надала.

Суд перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 019385 від 19.09.2023 посадовими особами 19.09.2023 відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області здійснено перевірку транспортного засобу марки "SCANIA/BODEX", номерний знак " НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ", яким керував водій ОСОБА_2 . Під час перевірки виявлено порушення ст. 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: водієм здійснювалося перевезення вантажу згідно товарно-транспортною накладною (далі - ТТН) № 374 від 19.09.2023 з перевищенням вагових обмежень па дорозі місцевого значення. Загальна маса транспортного засобу складає 33.96 т. при допустимих 24.0 т., що у відсотковому співвідношенні складає 41.5%, за що передбачена відповідальність абз. 17 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником відділу державного нагляду (контролю) в Сумській області прийнято постанову від 16.10.2023 № ПШ 025570 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 51000 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).

Відповідно до п. 1 Положення Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

У відповідності до п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Харківській області.

Отже, Укртрансбезпека та її територіальні органи під час здійснення своїх повноважень діють як суб'єкти владних повноважень, яким надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п. 16 Порядку № 1567 під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до пункту 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. № 422 (далі - Порядок № 422), зупинення транспортного засобу здійснюється для проведення рейдової перевірки посадовою особою в будь-який час на маршруті руху.

Водій транспортного засобу зобов'язаний надавати на час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи. Перевірка одного транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години.

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про автомобільний транспорт" водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно пп.3 п.2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 р. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Пунктом 6 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до п.18 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30), транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 “Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами”.

Вимоги цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціального призначення, які виконують функції зимового утримання автомобільних доріг, та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час слідування (повернення) до (з) місця виконання заходів із захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж.

Рух транспортних засобів та їх составів, фактична маса та навантаження на вісь яких перевищують параметри, визначені підпунктами “б” та “в” цього пункту, у разі перевезення подільних вантажів забороняється.

На ділянках автомобільних доріг загального користування місцевого значення, на яких створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більшими фактичною масою та навантаженням на вісь, за погодженим з уповноваженим підрозділом Національної поліції рішенням власників доріг або органів, яким передано право на утримання таких доріг, можуть встановлюватися дорожні знаки 3.15 та 3.16 із параметрами, визначеними для автомобільних доріг загального користування державного значення.

Дорожнє перевезення небезпечних вантажів здійснюється відповідно до Директиви 2008/68/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 24 вересня 2008 р. про внутрішні перевезення небезпечних вантажів, Європейської Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів та нормативно-правових актів України у зазначеній сфері.

У період воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування вимоги абзаців першого та другого цього пункту не поширюються на транспортні засоби, які здійснюють перевезення вантажів з метою їх використання для забезпечення обороноздатності держави за рішенням військового командування, в інтересах якого здійснюється таке перевезення, а також вимоги підпунктів “б” та “в” абзацу першого цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціалізованого та/або спеціального призначення, які виконують функції ремонту залізничних колій (комплекси зварювальні мобільні марки КСМ-005).

Згідно пп. 3-5 п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 року № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207), посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема:

- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422:

- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1);

- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Для проведення рейдової перевірки співробітниками управління Укртрансбезпеки у Полтавській області був зупинений транспортний засіб марки "SCANIA/BODEX", номерний знак " НОМЕР_1 . НОМЕР_2 ", яким керував водій ОСОБА_2 .

Як встановлено судом, водій вказаного вище транспортного засобу між іншим надав до рейдової перевірки посадовим особам управління Укртрансбезпеки у Полтавській області наступні документи: ТТН № 374 від 19.09.2023.

За результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки "SCANIA/BODEX", номерний знак " НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ", посадовими особами відповідача виявлено, що водієм здійснювалося перевезення вантажу згідно ТТН № 374 від 19.09.2023 з перевищенням вагових обмежень на дорозі місцевого значення. Загальна маса транспортного засобу складає 33.96 т. при допустимих 24.0 т., що у відсотковому співвідношенні складає 41.5%.

У зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, управлінням акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0067285 від 19.09.2023.

В копії цього № 0067285 від 19.09.2023 зазначено, що водієм здійснювалося перевезення вантажу згідно ТТН № 374 від 19.09.2023 з перевищенням вагових обмежень на дорозі місцевого значення. Загальна маса транспортного засобу складає 33.96 т. при допустимих 24.0 т., що у відсотковому співвідношенні складає 41.5%.

В постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.10.2023 № ПШ 025570 взагалі не зазначено які саме дії є порушенням пункту 22.5 ППР, в чому конкретно проявилося це порушення. В графі постанови "відповідальність за яке передбачена" - записано "абз. 17, ч. 1" без вказівки на номер відповідної статті і зазначення нормативного акту, який передбачає відповідальність.

Такий невиправдано занадто спрощений, безвідповідальний підхід до оформлення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу не дає можливості перевірити повноваження та правомірність і правильність застосування штрафу, з'ясувати об'єктивні фактичні та юридичні підстави для притягнення до такої міри стягнення.

Суд зазначає, що відповідачем проведено документальний габаритно-ваговий контроль, який передбачає, що представники Укртрансбезпеки повинні із документів, наданих особою, що перевіряється, визначити вагу вантажу та транспортного засобу, який його перевозить, після чого шляхом додавання визначити їх загальну масу.

Судовим розглядом встановлено, що із наданих водієм документів, а саме свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів можливо встановити вагу транспортних засобів.

Разом з тим, товарно-транспортна накладна, з якої відповідач взяв масу вантажу, - є первинним документом, який містить відомості про господарську операцію, та не може вважатися документом, який беззаперечно визначає масу вантажу.

Отже, зазначені обставини свідчать про неможливість проведення документального габаритно-вагового контролю.

Таким чином, оскільки відповідачем не проведено зважування транспортного засобу та вантажу, висновки відповідача про те, що позивачем перевищено нормативно допустиму масу транспортного засобу разом з вантажем, є необґрунтованими.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено належними доказами наявність підстав для застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, у зв'язку з чим оскаржувана постанова є неправомірною та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Селянського (фермерського) господарства Кривозуб Світлани Іванівни до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанови задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті (відділ Державного нагляду (контролю) у Сумській області) № ПШ 025570 від 16.10.2023 про притягнення Селянського (фермерського) господарства "Кривозуб С.І." до відповідальності, що передбачена абз. 17 ч. 1 та накладення адміністративно-господарського штрафу в сумі 51 000 гривень.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті за рахунок бюджетних асигнувань на користь Селянського (фермерського) господарства Кривозуб Світлани Іванівни витрати зі сплати судового збору у сумі 2684 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал