13 березня 2024 рокусправа № 380/21406/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач 1), до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач 2), у якій просить суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.08.2023 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на підставі ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 , як працівника провідних професій, як робітник очисного вибою, 18 років 5 місяців перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 16.08.2023 перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на підставі ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 , як працівника провідних професій, як робітник очисного вибою, 18 років 5 місяців перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 18.03.2005 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання. Зазначає про наявність страхового стажу 1 рік 10 місяців як працівник провідних професій на таких роботах, як робітник очисного вибою. З 18.03.2005 по теперішній час позивач перебуває на інвалідності, як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання. Оскільки час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням зараховуються до страхового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, загальний стаж, як працівника провідних професій становить 20 років, у тому числі 18 років 5 місяців перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням. Позивач зазначає, що у сукупності має 20 років пільгового стажу для визначення права на пенсію за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З рішенням 1 відповідача про відмову у переведенні з одного виду пенсії на інший позивач погоджується, відтак звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою від 18.09.2024 суддя відкрила провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідач ГУ ПФУ у Львівській області позову не визнав. 04.10.2023 від відповідача 2 надійшов відзив (вх. № 19561ел.), в якому зазначає, що згідно із матеріалами пенсійної справи № 913050149239 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю III групи внаслідок професійного захворювання з 18.03.2005 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Станом на 01.09.2023 страховий стаж обчислений по 30.11.2020, за даними індивідуальними відомостями про застраховану особу про сплату страхових внесків, становить 29 років 08 днів в тому числі 11 років 02 місяці 12 днів - пільгова робота за Списком № 1. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу зараховується, також, на загальних підставах, відповідно, період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону 1058, а саме зараховано 15 років 04 місяці 08 дні. Понаднормативний стаж становив 30 років. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,55333. Для визначення індивідуального коефіцієнта заробітку взято заробітну плату за період з 01.11.1994 по 31.12.1999 згідно із довідкою про заробітну плату з 01.07.2000 по 31.01.2005 за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,84398. Абзацом 4 ч. 1 ст. 24 Закону 1058 передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та пільгових розмірах. Період перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням 18 років 5 місяців зараховано до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Згідно поданих документів, загальний страховий стаж роботи позивача складає 29 років 6 місяців 19 днів, пільговий стаж - 15 років 11 місяців 20 днів, у тому числі час перебування на інвалідності в зв'язку з нещасним випадком на виробництві - 4 роки 9 місяців 8 днів. За даними реєстру застрахованих осіб ОСОБА_1 після призначення пенсії по інвалідності, продовжував працювати та набув страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону 1058. Відтак, підстави для зарахування часу перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання як періоду перебування у трудових відносинах відсутні.
Відповідач ГУ ПФУ у Вінницькій області правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 18.09.2023 та примірник позовної заяви з додатками відповідач отримав 19.09.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності (ІІІ група, професійне захворювання) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 18.03.2005.
Відповідно до Форми РС-право до пільгового стажу для визначення права при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зараховано наступні періоди, в тому числі і час перебування на інвалідності: 29 років 6 місяців 19 днів, пільговий стаж роботи - 15 років 11 місяців 20 днів, у тому числі час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві - 4 роки 9 місяців 8 днів.
16.08.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший.
Вказана заява від 16.08.2023 відповідно до екстериторіального розподілу єдиної черги завдань розглядалася ГУ ПФУ у Вінницькій області, яке 24.08.2023 прийняло рішення № 913050149239 про відмову ОСОБА_1 в частині переведення на пенсію за віком. Як висновок у оскаржуваному рішенні відповідач 1 зазначив: відмовити у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю на даний вид перерахунку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Вважаючи рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 24.08.2023 № 913050149239 про відмову у частині переведення на пенсію за віком протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Враховуючи наведене, при вирішенні даної справи суд надає правову оцінку саме підставам прийняття відповідачем спірного рішення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України).
Закон України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.
Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Згідно норм ст. 1 Закону № 1788-ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до положень ст. 5 Закону України № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ст. 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 1 ст. 114 Закону №1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Положення аналогічного змісту містяться у ст. 14 Закону № 1788-XII.
За правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Судом встановив, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з прийняттям пенсійним органом рішення від 24.08.2023 № 913050149239, яким відмовлено ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Відповідно до абз. 1 та 2 ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону №1058-IV.
Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (абз. 3 ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV).
Положення аналогічного змісту викладені в ч. 5 ст. 56 Закону № 1788-XII, згідно з якою час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (ст. ст. 13 і 14).
Відповідна гарантія встановлена також положеннями ч. 4 ст. 9 Закону України «Про охорону праці», якою передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Отже, законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Суд встановив, що позивач виконував гірничі роботи, як працівник провідних професій на таких роботах: робітник очисного відбою у період з 02.04.1994 по 22.06.1994 та з 13.06.2003 по 18.02.2005, що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 .
Робота за провідною професією робітник очисного забою передбачена як Списком № 1, так і Постановою КМУ № 202, дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Як встановлено судом, позивачу встановлено 3 групу інвалідності безстроково. Інвалідність була отримана внаслідок професійного захворювання та встановлена з 18.03.2005 року по безстроково.
Таким чином, документально підтверджено перебування позивача на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням у період з 18.03.2005 по теперішній час.
Отже, позивач має право на зарахування періоду перебування на інвалідності з 18.03.2005 по 16.08.2023 (дата звернення до пенсійного органу щодо переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) до його стажу роботи для призначення пенсії (страхового стажу), а також до спеціального (пільгового) стажу.
Щодо доводів відповідача, що за даними реєстру застрахованих осіб ОСОБА_1 після призначення пенсії по інвалідності, продовжував працювати та набув страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.
Відтак суд зазначає, що абзац 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прямо не пов'язує право особи з інвалідністю на зарахування (не зарахування) до пільгового стажу періодів роботи коли він працював, маючи при цьому групу інвалідності, пов'язану з нещасним випадком на виробництві.
Відтак, право особи з інвалідністю працювати на інших посадах не впливає на застосування ч. 5 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскаржуване рішення відповідача 1, яким позивачу відмовлено у частині переведення на пенсію за віком від 24.08.2023 № 913050149239 не відповідає критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, які визначені у п.п. 1, 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС України, тому його необхідно визнати протиправним та скасувати, а першу позовну вимогу задовольнити повністю.
Визнання протиправним та скасування спірного рішення охоплює вимогу про визнання протиправними дій щодо обчислення страхового стажу.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області з 16.08.2023 перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то суд вказує таке.
Відповідно до п. 1 ст. 43 Закону № 1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додатково документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За приписами ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Приписами ч. 4 ст. 45 Закону № 1058 окреслено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
За унормуванням ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
У відповідності до п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно з ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
За правилами ч. 4 ст. 245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів особи, порушених суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення та фактичним обставинам справи.
Суд вважає, що право позивача, порушене незаконним рішенням відповідача 1, має бути відновлено шляхом зобов'язання цього відповідача повторно розглянути заяву позивача від 16.08.2023 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у цій справі.
При цьому слід врахувати висновки суду про необхідність застосування у спірних правовідносинах норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 у справі №1-р/2020), про необхідність включення до страхового стажу позивача спірних періодів його роботи, підтверджених записами у трудовій книжці, та щодо правильного обчислення пільгового стажу на підземних роботах у шахті за Списком №1, як умови визначення розміру пенсії за віком із застосуванням норм статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV.
Суд не вбачає підстав для спонукання відповідача прийняти рішення про переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових, оскільки ці питання є похідними від обчислення страхового та пільгового стажу позивача, а така позовна вимога є передчасною.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не довели суду правомірності своїх дій та рішення.
Щодо судового збору, то відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.08.2023 № 913050149239 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період з 18.03.2005 по 16.08.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403; місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію за віком від 16.08.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403; місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) на користь ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 13.03.2024.
СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна