про повернення позовної заяви
13 березня 2024 року Київ № 320/47168/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Діска А.Б.,
ознайомившись з матеріалами адміністративної справи
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Верховної Ради України Державної казначейської служби України
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення матеріальної шкоди
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Верховної Ради України та Державної казначейської служби України, у якому просив суд, з урахуванням уточнень:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві по відмові у перерахунку ОСОБА_1 , з 01 липня 2021 року на підставі статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з п?ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, індексації та виплат додаткової пенсії на лікування встановленого законом на 01 січня відповідного року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію, провести індексацію та здійснити виплати додаткової пенсії на лікування з урахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 , (Ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), на підставі статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. Nє 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з п?ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня відповідного року, починаючи з 15 лютого 2021 року;
- стягнути з Верховної Ради України (Держави Україна) на користь ОСОБА_1 , матеріальну шкоду у вигляді недоотриманої державної (основної) пенсії за період з 01 січня 2017 року по 30 червня 2021 року включно у розмірі 506 504, 00 гривень, заподіяної прийняттям неконституційного правового акта;
- зобов?язати Державну казначейську службу України (ЄДРПОУ 37567646, Україна, 01601, місто Київ, вулиця Бастіонна, будинок 6) безспірно списати кошти у розмірі 506 504, 00 грн з відповідного рахунку Державного бюджету України, на користь ОСОБА_1 , (Ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) матеріальної шкоди у вигляді недоотриманої державної (основної) пенсії; Встановити судовий контроль по виконанню рішення суду, шляхом зобов?язання Державної казначейської служби України подати звіт про виконання судового рішення у даній справі, протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Представником позивача подано заяву на виконання вимог ухвали суду.
За приписами частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною другою статті 171 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження в адміністративній справі за цим позовом, суд враховує таке.
За приписами частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.
У пункті 3 частини першої статті 4 КАС України міститься визначення поняття «адміністративний суд», згідно з яким - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
За пунктом 5 частини першої статті 4 КАС України під адміністративним судочинством розуміється діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом.
Главою 2 розділу І «Загальні положення» КАС України визначено правила віднесення справ до адміністративної юрисдикції, відповідно до яких КАС України розрізняє предметну, інстанційну та територіальну юрисдикції (підсудність).
Згідно з частиною третьою статті 27 КАС України, норми якої регулюють випадки виключної підсудності, підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.
Відповідно до частини четвертої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, рішень, дій чи бездіяльності органів, які обирають (призначають), звільняють членів Вищої ради правосуддя, щодо питань обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя, звільнення їх з таких посад, бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо невнесення до Верховної Ради України законопроекту на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою.
Перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, визначено частиною першою статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України. Решта адміністративних справ підсудні окружним адміністративним судам (частина друга статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України).
Об'єднання в одне провадження заявлених позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Верховної Ради України та Державної казначейської служби України, частина яких підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції, а інша - Київському окружному адміністративному суду, за правилами вказаної статті не передбачено.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду в ухвалі від 18 вересня 2023 року у справі № 757/3916/23-а.
За приписами пункту 6 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Відповідно до частини першої статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Водночас згідно з приписами частини п'ятої статті 172 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.
Отже, зміст наведених норм дає підстави для висновку щодо неможливості об'єднання в одне провадження позовних вимог, які належить розглядати за правилами різної підсудності.
Ураховуючи, що позивач об'єднав в одне провадження кілька вимог, що підсудні різним судам, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повернення цієї позовної заяви позивачеві на підставі пункту 6 частини четвертої статті 169 КАС України.
Згідно з частиною восьмою статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, а тому не є обмеженням доступу позивача до правосуддя та забезпечує практичну можливість реалізації його права на судовий захист.
Керуючись пункту 6 частини 4 статті 169, статтею 248 КАС України, суддя Київського окружного адміністративного суду -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Верховної Ради України та Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення матеріальної шкоди - повернути позивачу.
2. Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позабавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом
3. Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Діска А.Б.