ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
05.03.2024Справа № 926/2138/23
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Демидова В.О., за участю секретаря судового засідання Ятковської К.К., розглянувши справу за позовом Заступника керівника Чернівецької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях до Чернівецької обласної військової адміністрації про зобов'язання вчинити дії,
За участю:
прокурора - Шевченко О.В.;
представника позивача - Сопко С. П. (поза межами суду);
представника відповідача - Тирончук В. В. (поза межами суду).
У травні 2023 Заступник керівника Чернівецької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Чернівецької обласної військової адміністрації з вимогою зобов'язати Чернівецьку обласну військову адміністрацію вчинити дії щодо прийняття із сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління обласної військової адміністрації двох споруд цивільного захисту №96045 та №96154 шляхом підписання акту приймання-передачі та здійснення в установленому порядку оформлення та державної реєстрації речових прав щодо об'єктів передачі.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 26.05.2023 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 20.06.2023 року.
12.06.2023 року Господарським судом Чернівецької області отримано відзив відповідача на позов в якому останній позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні позову.
У судовому засіданні 20.06.2023 року оголошено перерву до 05.07.2023 року.
05.07.2023 року представником позивача через канцелярію суду подано відповідь на відзив на позов.
05.07.2023 року до Господарського суду Чернівецької області надійшло клопотання прокурора, в якому він просить відповідачем у справі вважати Чернівецьку обласну державну адміністрацію.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 05.07.2023 справу №926/2138/23 направлено для розгляду до Господарського суду міста Києва за встановленою підсудністю.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.07.2023 (суддя Кирилюк Т.Ю.) прийнято справу до провадження, призначено дату підготовчого засідання на 22.08.2023 та встановлено строки надання учасниками додаткових документів.
14.08.2023 відповідач подав до суду письмові пояснення на позовну заяву, в яких зазначав, що статтею 19 Кодексу цивільного захисту України визначено виключний перелік повноважень місцевих державних адміністрацій з питань цивільного захисту, якими не передбачено виконання функцій управління майном, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств. Такі повноваження належать органам місцевого самоврядування.
В судовому засіданні 22.08.2023 розгляд справи відкладено на 19.09.2023.
У судовому засіданні 19.09.2023 оголошено перерву до 03.10.2023.
03.10.2023 прокурор подав до суду заяву про розгляд його клопотання №15-2677вих-23 (15-1403-23) від 30.06.2023, в якому він просив вважати належним відповідачем по справі Чернівецьку обласну державну адміністрацію, оскільки саме на неї покладається обов'язок щодо прийняття до своєї сфери управління та реєстрації речових прав на об'єкти цивільного захисту, а військова адміністрація згідно зі ст. 4 Закону України «про правовий режим воєнного стану» є тимчасовим державним органом.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.10.2023 (суддя Кирилюк Т.Ю.) закрито провадження у справі №926/2138/23 на підставі пункту 1 частини першої статті 231 Господарського процесуального кодексу України.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2023 апеляційну скаргу Заступника керівника Чернівецької обласної прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 03.10.2023 про закриття провадження задоволено.
Ухвалу Господарського суду міста Києва від 03.10.2023 у справі №926/2138/23 скасовано.
Справу передано до Господарського суду міста Києва для подальшого розгляду.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.12.2023 справу № 926/2138/23 передано на розгляд судді Демидову В.О
Згідно з ч. 14 ст. 32 ГПК України, у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Оскільки ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.10.2023 (суддя Кирилюк Т.Ю.) закрито провадження у справі №926/2138/23 на підставі пункту 1 частини першої статті 231 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні, суд дійшов висновку, що розгляд справи по суті не розпочато.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.12.2023 (суддя Демидов В.О.) прийнято справу № 926/2138/23 до свого провадження. Підготовче засідання у справі № 926/2138/23 призначено на 11.01.2024.
Прокурор у судовому засіданні 11.04.2024 зазначив, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у відповідача значиться інше найменування.
Розглянувши клопотання прокурора, в якому він просив вважати належним відповідачем по справі Чернівецьку обласну державну адміністрацію, суд дійшов наступного висновку.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
На виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку указом Президента України «Про утворення військових адміністрацій» від 24 лютого 2022 року № 68/2022 постановлено утворити, зокрема, Чернівецьку обласну військову адміністрацію. У зв'язку з утворенням відповідних військових адміністрацій, згідно зазначеного переліку у вказаному Указі Президента, обласні, Київська міська державні адміністрації та голови цих адміністрацій набувають статусу відповідних військових адміністрацій та начальників цих військових адміністрацій. Вирішено утворити на базі існуючих районних державних адміністрацій відповідні районні військові адміністрації. У зв'язку з утворенням районних військових адміністрацій відповідні районні державні адміністрації та голови таких адміністрацій набувають статусу відповідних районних військових адміністрацій та начальників таких військових адміністрацій.
Положеннями ч. 3. ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» унормовано, що у разі утворення обласної та/або районної військової адміністрації на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування, у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області або у разі прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України відповідного рішення: 1) повноваження такої обласної та/або районної ради здійснюють відповідні обласні та районні військові адміністрації; 2) виконавчий апарат такої районної та обласної ради підпорядковується начальнику відповідної військової адміністрації; 3) відповідні районні та обласні ради не здійснюють свої повноваження; 4) комунальні підприємства, установи та організації, засновані на базі майна спільної власності територіальних громад району або області, підпорядковуються відповідній військовій адміністрації; 5) управління об'єктами спільної власності територіальних громад таких району та/або області здійснюється начальником відповідної районної та/або обласної військової адміністрації; 6) призначення осіб на посади та звільнення з посад, які здійснюються начальником районної військової адміністрації, погоджуються з начальником відповідної обласної військової адміністрації; 7) начальник обласної військової адміністрації, начальник районної військової адміністрації за погодженням з начальником відповідної обласної військової адміністрації може увільняти від виконання посадових обов'язків працівників виконавчого апарату такої районної та/або обласної ради (для таких працівників оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду).
З наведеного слідує, що у зв'язку з утворенням на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку тимчасового державного органу - Чернівецької обласної військової адміністрації, Чернівецька обласна державна адміністрація не здійснює свої повноваження, а її повноваження здійснює відповідна обласна військова адміністрація - Чернівецька обласна військова адміністрація.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.01.2024 закрито підготовче провадження у справі № 926/2138/23 та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.01.24 о 11:00 год.
18.01.2024 на адресу суду від представника Чернівецької обласної військової адміністрації надійшло клопотання через систему «Електронний суд» про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою суду від 22.01.2024 заяву представника Чернівецької обласної адміністрації (Чернівецької обласної військової адміністрації) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою сервісу підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС (ВКЗ) - задоволено.
Судове засідання призначене на 25.01.2024 не відбулось у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Демидова В.О. у період з 23.01.2024 по 02.02.2024.
Ухвалою суду від 05.02.2024 виправлено описку в ухвалі Господарського суду міста Києва від 22.01.2024 у справі № 926/2138/23 шляхом зазначення належної дати судового засідання - "25.01.2024 року."
Ухвалою суду від 05.02.2024 судове засідання призначено на 15.02.24 о 10:35 год.
14.02.2024 в системі «Електронний суд» представником Чернівецької обласної військової адміністрації подано клопотання про приєднання документів до матеріалів справи.
Судове засідання призначене на 15.02.2024 не відбулось, у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги.
Ухвалою суду від 15.02.2024 судове засідання призначено на 05.03.24 о 11:20 год.
28.02.2024 на адресу суду від представника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях надійшло клопотання через систему "Електронний суд" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою суду від 01.03.2024 заяву представника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою сервісу підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС (ВКЗ) задоволено.
У судове засідання 05.03.2024 з'явилися представники сторін, надали пояснення по справі.
В судовому засіданні 05.03.2024 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.
Звертаючись до суду з цим позовом, Чернівецька обласна прокуратура посилалася на те, що при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», виявлено порушення інтересів держави у сфері державної власності.
Зокрема, встановлено, що на території міста Чернівці є дві захисні споруди цивільного захисту, які під час приватизації державних підприємств не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, а саме:
- сховище 96045, яке знаходиться по вул. Галицький шлях, 46 в, загальною площею 156,5кв. м, місткістю 200 чоловік;
- сховище № 96153 по вул. Миру, 18 а, загальною площею 831,3 кв. м, місткістю 1200 чоловік.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно вищевказані сховища зареєстровані за Державою в особі Фонду державного майна України на праві власності.
Балансоутримувачами сховища №96045, яке знаходиться по вул. Галицький шлях, 46 в, є ТДВ «Чернівецький завод залізобетонних виробників і конструкцій», а сховища №96153 по вул. Миру, 18 а - ТзОВ «Професіонал АВТО - ЛТД».
В ході проведення оцінки стану готовності захисних споруд від 17.10.2022 встановлено, що сховища перебувають в незадовільному стані та не готові до використання за призначенням.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» об'єктами управління державної власності, зокрема, є державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій.
На даний час управління вказаним спорудами здійснює Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях.
Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 6 вказаного Закону уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління державним майном, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі корпоратизації або перетворення державних підприємств у державні акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належать державі, приймають рішення про подальше використання цього майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), у тому числі об'єктів, що не підлягають приватизації.
Спільним наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України № 908/68 від 19.05.1999 затверджено Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 за № 414/3707 (далі - Наказ № 908/68).
Відповідно до пункту 1.4. Наказу № 908/68 способи управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, є такими:
здійснення приватизації відповідно до Законів України «Про приватизацію державного майна» (2163-12), «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» (2171-12) та інших нормативно-правових актів;
передача майна в оренду відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (2269-12);
передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (147/98-ВР);
передача майна до сфери управління органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482 (1482-98-п);
передача майна господарським товариствам, у тому числі у разі ліквідації балансоутримувача, на умовах відповідного договору безоплатного зберігання (далі - договору зберігання) відповідно до вимог законодавства;
списання об'єктів державної власності у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 № 1314 (1314-2007-п) «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності»;
передача в оренду, використання захисних споруд цивільного захисту для задоволення господарських, культурних та побутових потреб із збереженням функціонального призначення таких споруд або їх списання у порядку, передбаченому законодавством у сфері цивільного захисту.
Відповідно до п. 2 ст. 4 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» захисні споруди цивільного захисту не підлягають приватизації.
Також, як вказано у п. 2 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», не можуть бути об'єктами оренди об'єкти, які забезпечують виконання державою своїх функцій, забезпечують обороноздатність держави, її економічну незалежність, та об'єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України, зокрема захисні споруди цивільного захисту.
Враховуючи те, що захисні споруди цивільного захисту не підлягають приватизації та не можуть бути передані в оренду в умовах воєнного стану, то наступними за черговістю способами управління, викладеними у п.1.4. Наказу, є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та передача майна до сфери управління органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482.
Так, дорученням Прем'єр-міністра України № 408/1/1-21 від 14.01.2021 та, в подальшому протокольними рішеннями Офісу Президента України від 12.04.2021, 17.05.2021, 19.07.2021 встановлено завдання обласним державним адміністраціям забезпечити реалізацію заходів з метою передачі захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту), які у процесі приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, від державних органів приватизації до сфери управління обласних державних адміністрацій або територіальних громад.
На виконання листа Фонду державного майна України № 10-50-4136 від 06.04.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану в Україні 24.02.2022 згідно з Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 (із змінами) та необхідністю забезпечити укриття цивільних осіб м. Чернівці в умовах воєнного стану Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернівецькій області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях (надалі - Управління) листом № 02-122-00414 від 08.04.2022 звернулося до Чернівецької обласної військової адміністрації (далі - Чернівецька ОВА) та Чернівецької міської ради щодо надання згоди на прийняття із сфери управління державного органу приватизації до сфери свого управління захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту) (далі - ЗСЦЗ), розташованих на території м. Чернівці, які не увійшли до статутних капіталів господарських товариств.
Чернівецька міська рада листом № 04/0219/1744 від 18.04.2022 повідомила, що вважає за доцільне передати їх до сфери управління Чернівецької ОДА, як це передбачено дорученням Прем'єр-міністра України №408/1/1-21 від 14.01.2021.
Чернівецька ОВА листом № 01.62-20/3727 від 23.05.2022 надала згоду на безоплатну передачу із сфери управління державного органу приватизації до сфери управління Чернівецької ОВА та на баланс Управління цивільного захисту населення обласної військової адміністрації ЗСЦЗ, розташованих на території м. Чернівці.
Наказом Фонду державного майна України № 686 від 04.07.2022 «Про передачу захисних споруд цивільного захисту до сфери управління Чернівецької обласної військової адміністрації (Чернівецької обласної державної адміністрації)» прийнято рішення передати із сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Чернівецької ОВА захисні споруди цивільного захисту, які у процесі приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств. Регіональному відділенню Фонду державного майна України взяти участь у створеній Чернівецькою ОВА комісії з питань передачі майна. Затверджений акт приймання-передачі надати Фонду державного майна України.
На виконання пункту 2 наказу ФДМУ, Управління листом № 02-122-00938 від 08.07.2022 надало кандидатуру представника державного органу приватизації до складу комісії з приймання-передачі захисних споруд цивільного захисту, які у процесі приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств та просило повідомити про місце та час роботи комісії з передачі означеного майна.
У зв'язку із відсутністю будь-якої інформації стосовно роботи комісії, з метою безумовного виконання Доручення Прем'єр-міністра України, рішень Офісу Президента України та наказу Фонду державного майна України, Управління листами № 02-122-01106 від 04.08.2022, № 02-122-01579 від 28.10.2022, № 02-122-01761 від 30.11.2022 зверталося до Чернівецької ОВА з проханням прискорити процес передачі зазначених ЗСЦЗ із сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Чернівецької ОВА з урахуванням вимог Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998, із змінами.
Згідно з п. 2.4.1. Наказу № 908/68 передача майна до сфери управління органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій здійснюється передусім, у випадках, за яких майно не підлягає приватизації, не може бути передане в оренду. Визначення конкретного органу управління здійснюється з урахуванням функціонального призначення майна та компетенції відповідного органу, до сфери управління якого передається майно.
Передача майна до сфери управління перерахованих органів здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», якою затверджено Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності (далі - Положення № 1482).
Відповідно до п. 10 Положення № 1482 передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань-передачі об'єктів у державну власність, затвердженого цією постановою. Акт складається у чотирьох примірниках, підписується головою і членами комісії та затверджується органом, який створив комісію.
Органи, до сфери управління яких передано державне майно, з дня затвердження акта приймання-передачі відповідно до п. 11 Положення № 1482 зобов'язані:
повідомити у двотижневий строк про таку передачу органам державної статистики, державної податкової служби, фінансовим органам, Фонду державного майна для внесення відомостей до Єдиного реєстру об'єктів державної власності, відповідним органам охорони культурної спадщини (стосовно об'єктів культурної спадщини, що є пам'ятками) та Мінекономіки (стосовно об'єктів, передача яких здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України);
закріпити у двотижневий строк нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно за відповідним підприємством на праві господарського відання або оперативного управління;
внести відповідні зміни до установчих документів підприємства та провести їх державну реєстрацію відповідно до законодавства;
здійснити в установленому законодавством порядку оформлення та державну реєстрацію речових прав щодо об'єктів передачі, права на які підлягають такій реєстрації.
Заступник керівника обласної прокуратури зазначає, що не зважаючи на взяті на себе зобов'язання Чернівецька ОВА не вжила заходів до виконання п.п. 9-11 Положення № 1482 з метою передачі із сфери управління Фонду державного майна України до своєї сфери управління об'єктів цивільного захисту.
У зв'язку з відсутністю будь-якої інформації стосовно роботи комісії Управління зверталося до Чернівецької ОВА з листами від 04.08.2022, 28.10.2022 та 30.11.2022 з проханням прискорити процес передачі зазначених захисних споруд цивільного захисту.
Чернівецька ОВА листом № 01.62-26/9126 від 27.12.2022 запропонувала Регіональному відділенню Фонду розглянути дане питання після завершення дії воєнного стану.
Таким чином, на сьогоднішній день захисні споруди цивільного захисту не прийняті Чернівецькою ОВА до своєї сфери управління.
Звертаючись до суду з цим позовом, Заступник керівника обласної прокуратури зазначав, що ураховуючи правову природу захисних споруд, неприйняття таких до сфери управління Чернівецької ОВА не забезпечує їх належну правову охорону, утримання та експлуатацію, не забезпечує виконання державою функції цивільного захисту населення, яка є пріоритетною в умовах воєнного стану, що призводить до порушення встановлених державою гарантій забезпечення захисту мирного населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту, якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей, для збереження їх життя та здоров'я під час військової агресії.
Вказане свідчить про допущену бездіяльність Чернівецької ОВА щодо забезпечення цивільного захисту на території міста Чернівці в частині прийняття до своєї сфери управління споруд цивільного захисту (сховищ), загальною площею 987,8 кв. м шляхом підписання акту прийому-передачі майна та реєстрації речових прав на об'єкти.
Заперечуючи проти задоволення позову, Чернівецька ОВА зазначала, що саме власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує його на балансі, зобов'язаний забезпечити її утримання в стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до Вимог №579.
Чернівецька ОВА зверталася з листом від 23.05.2022 №01.62-20/3727 до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях «Про захисні споруди цивільного захисту» саме з метою збереження фонду захисних споруд цивільного захисту, оскільки зазначене Регіональне відділення почало списувати захисні споруди і зменшувати фонд захисних споруд цивільного захисту.
Також зазначає, що статтею 19 КЦЗ України визначено виключний перелік повноважень місцевих державних адміністрацій з питань цивільного захисту, якими не передбачено виконання функцій управління майном, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств. Такі повноваження належать органам місцевого самоврядування.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст врегульовано Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (далі - Закон), який є спеціальним законом, який регулює відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст.(№ 147/98-ВР від 03.03.1998).
Відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 2 Закону об'єктами передачі згідно з цим Законом є житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури (далі - об'єкти соціальної інфраструктури), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), тому числі не завершені будівництвом.
Згідно із ч.1 ст. 4 Закону передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону.
Частиною 3 статті 4-1 Закону (в тій же редакції) визначено, що Рішення щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад.
Положеннями ст. 6 Закону визначено, що передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.
Згідно із ч. 5 ст. 7 Закону передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акту приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Отже, з урахуванням положень зазначених норм законодавства, передання майна з державної до комунальної власності, крім універсальних правил, для об'єктів соціальної інфраструктури визначено певні особливості, з урахуванням яких ця процедура повинна відбуватися. Зокрема, така процедура поділена законодавством на такі етапи:
- ініціювання одним із визначених законом суб'єктів питання передачі відповідного майна в комунальну власність (ст.ст. 3,4-1 Закону);
- прийняття органом, уповноваженим на управління державним майном рішення про передання майна у комунальну власність (ст.ст. 4, 4-1 Закону);
- погодження питання передання об'єкта в комунальну власність з відповідним органом шляхом прийняття з цього питання рішення (ч.3 ст. 4-1 Закону);
- створення комісії з питань передачі відповідного об'єкта (ст. 6 Закону);
- передача об'єкта в комунальну власність із підписанням акта приймання-передачі (ст. 7 Закону);
- державна реєстрація права комунальної власності на об'єкт (ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127).
Також передача майна до сфери управління перерахованих вище органів здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», якою затверджено Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності (далі - Положення № 1482).
Відповідно до п. 10 Положення № 1482 передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань-передачі об'єктів у державну власність, затвердженого цією постановою. Акт складається у чотирьох примірниках, підписується головою і членами комісії та затверджується органом, який створив комісію.
Органи, до сфери управління яких передано державне майно, з дня затвердження акта приймання-передачі відповідно до п. 11 Положення № 1482 зобов'язані:
повідомити у двотижневий строк про таку передачу органам державної статистики, державної податкової служби, фінансовим органам, Фонду державного майна для внесення відомостей до Єдиного реєстру об'єктів державної власності, відповідним органам охорони культурної спадщини (стосовно об'єктів культурної спадщини, що є пам'ятками) та Мінекономіки (стосовно об'єктів, передача яких здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України);
закріпити у двотижневий строк нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно за відповідним підприємством на праві господарського відання або оперативного управління;
внести відповідні зміни до установчих документів підприємства та провести їх державну реєстрацію відповідно до законодавства;
здійснити в установленому законодавством порядку оформлення та державну реєстрацію речових прав щодо об'єктів передачі, права на які підлягають такій реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання листа Фонду державного майна України № 10-50-4136 від 06.04.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану в Україні 24.02.2022 згідно з Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 (із змінами) та необхідністю забезпечити укриття цивільних осіб м. Чернівці в умовах воєнного стану Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернівецькій області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях (надалі - Управління) листом № 02-122-00414 від 08.04.2022 звернулося до Чернівецької обласної військової адміністрації (далі - Чернівецька ОВА) та Чернівецької міської ради щодо надання згоди на прийняття із сфери управління державного органу приватизації до сфери свого управління захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту) (далі - ЗСЦЗ), розташованих на території м. Чернівці, які не увійшли до статутних капіталів господарських товариств.
Чернівецька міська рада листом № 04/0219/1744 від 18.04.2022 повідомила, що вважає за доцільне передати їх до сфери управління Чернівецької ОДА, як це передбачено дорученням Прем'єр-міністра України №408/1/1-21 від 14.01.2021.
Чернівецька ОВА листом № 01.62-20/3727 від 23.05.2022 надала згоду на безоплатну передачу із сфери управління державного органу приватизації до сфери управління Чернівецької ОВА та на баланс Управління цивільного захисту населення обласної військової адміністрації ЗСЦЗ, розташованих на території м. Чернівці.
Наказом Фонду державного майна України № 686 від 04.07.2022 «Про передачу захисних споруд цивільного захисту до сфери управління Чернівецької обласної військової адміністрації (Чернівецької обласної державної адміністрації)» прийнято рішення передати із сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Чернівецької ОВА захисні споруди цивільного захисту, які у процесі приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств. Регіональному відділенню Фонду державного майна України взяти участь у створеній Чернівецькою ОВА комісії з питань передачі майна. Затверджений акт приймання-передачі надати Фонду державного майна України.
На виконання пункту 2 наказу ФДМУ, Управління листом № 02-122-00938 від 08.07.2022 надало кандидатуру представника державного органу приватизації до складу комісії з приймання-передачі захисних споруд цивільного захисту, які у процесі приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств та просило повідомити про місце та час роботи комісії з передачі означеного майна.
У зв'язку із відсутністю будь-якої інформації стосовно роботи комісії, з метою безумовного виконання Доручення Прем'єр-міністра України, рішень Офісу Президента України та наказу Фонду державного майна України, Управління листами № 02-122-01106 від 04.08.2022, № 02-122-01579 від 28.10.2022, № 02-122-01761 від 30.11.2022 зверталося до Чернівецької ОВА з проханням прискорити процес передачі зазначених ЗСЦЗ із сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Чернівецької ОВА з урахуванням вимог Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998, із змінами.
Чернівецька ОВА листом № 01.62-26/9126 від 27.12.2022 запропонувала Регіональному відділенню Фонду розглянути дане питання після завершення дії воєнного стану.
Таким чином, на сьогоднішній день захисні споруди цивільного захисту не прийняті Чернівецькою ОВА до своєї сфери управління.
При цьому, суд враховує, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність (ст. 3 Конституції України).
Кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини (ч. ч. 1, 2 ст. 27 Конституції України).
Держава повинна дбати про безпеку цивільного населення, особливо в умовах воєнного стану. Слід ужити усіх практично можливих заходів, щоб уникнути випадкової загибелі цивільного населення, поранення цивільних осіб або принаймні звести такі випадки до мінімуму.
Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції, в тому числі і передбачене ч. 1 ст. 2 Конвенції право кожного на життя.
За змістом зазначеної статті поряд із негативним обов'язком не порушувати такі права та свободи держава має позитивні обов'язки гарантувати їх ефективне використання кожному, хто перебуває під її юрисдикцією. Порушення будь-якого з цих обов'язків є самостійною підставою відповідальності держави, але лише тоді, якщо є підстави стверджувати, що вона мала юрисдикцію, зокрема на відповідній частині її території.
Держава має вживати заходи для того, щоб створити належні умови для захисту життя і здоров'я людей від надзвичайних ситуацій - створюючи умови для перебування громадян в укриттях.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 22.12.2018 у справі №804/1469/17, від 14.08.2019 у справі №0640/4434/18, від 12.09.2019 у справі №0640/4248/18 та від 28.11.2019 у справі №803/1067/17.
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату, виключити подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення - усунути необхідність повторного звернення до суду та здійснити примусове виконання рішення.
Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню. Однак, якщо обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором, проте є ефективним та не суперечить закону, а закон або договір у свою чергу не визначають іншого ефективного способу захисту, то порушене право позивача підлягає захисту обраним ним способом (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19).
У постанові від 18.05.2022 у справі №580/4257/21 Верховний Суд зазначив, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Беручи до уваги вищевикладене у сукупності, з метою усунення правової невизначеності статусу об'єктів цивільного захисту та застосування ефективного способу цивільного захисту у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку щодо неправомірного та безпідставного невчинення відповідачем дій, направлених на завершення процедури прийняття об'єкту захисних споруд цивільного захисту шляхом підписання акту приймання-передачі та здійснення в установленому законодавством порядку оформлення та державної реєстрації речових прав щодо об'єктів передачі, у зв'язку із чим позов підлягає задоволенню.
Схожий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 27 липня 2022 року у справі № 925/816/21, від 26 квітня 2023 року у справі № 924/438/22, від 08 листопада 2023 року у справі № 924/436/22.
Крім того, суд враховує, що згідно з ч. 3 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
У силу ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно з абзацами першим - третім частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень. Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб'єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.
Відповідно до п. 5.6 постанови Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 16.04.2019 у справі № 910/3486/18 зазначено, що представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює відповідний орган. При цьому, прокурор не зобов'язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів.
У своїй постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що прокурор, подаючи до суду позов, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу. Звертаючись до компетентного органу до подання позову, в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Функції з управління державним майном, яке в процесі приватизації не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, за територіальною ознакою, місцем розташування, покладено на регіональні відділення Фонду державного майна, а саме на Регіональне відділення Фонду по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях.
Відповідно до п. 5.1 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, Регіональне відділення Фонду державного майна по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях в межах чинного законодавства здійснює контроль за утриманням, зберіганням і використанням державного майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації.
Зі змісту п. 12 цього Положення слідує, що регіональне відділення наділено повноваженням щодо ведення справ по захисту інтересів держави в суді.
Звертаючись до суду з цим позовом, прокурор зазначав, що у даному випадку Регіональне відділення Фонду державного майна по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, в інтересах якого прокурором пред'являється вказана позовна заява, не вжило достатніх та дієвих заходів щодо захисту держави, не дивлячись на наявність відповідних повноважень та можливостей.
Так, листом № 10-122-01851 від 13.12.2022 Регіональне відділення Фонду повідомило обласну прокуратуру про те, що ними проводиться робота з метою забезпечення передачі в установленому порядку об'єктів цивільного захисту до сфери управління Чернівецької ОВА.
В подальшому Регіональне відділення Фонду листами № № 10-122-00156, 10-122-00383 від 31.01.2023 та від 09.03.2023 повідомило, що з метою забезпечення передачі об'єктів цивільного захисту до сфер управління органів, уповноважених управляти державним майном, з Чернівецькою ОВА відбувалися робочі зустрічі, скеровувались відповідні листи, однак бажаних результатів досягти не вдалося.
Отже, Управління листами № 02-122-01106 від 04.08.2022, № 02-122-01579 від 28.10.2022, № 02-122-01761 від 30.11.2022 зверталося до Чернівецької ОВА з проханням прискорити процес передачі зазначених ЗСЦЗ із сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Чернівецької ОВА з урахуванням вимог Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998, із змінами, проте на сьогоднішній день захисні споруди цивільного захисту не прийняті Чернівецькою ОВА до своєї сфери управління.
Таким чином Регіональним відділенням Фонду, яке на даний час виконує повноваження власника щодо спірного майна, не в повній мірі вжито заходи і щодо захисту державних інтересів, оскільки останнє обмежилось лише листуванням з ОВА, але реальних заходів щодо забезпечення передачі ним не використано.
Вищенаведені обставини та відповідні докази свідчать про не здійснення уповноваженим суб'єктом належного захисту інтересів держави у спірних правовідносинах упродовж розумного строку, що є підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином прокурором доведено, що вказане вище свідчить про бездіяльність органу управління державним майном у вказаних правовідносинах та як наслідок - наявність підстав для вжиття прокурором заходів представницького характеру шляхом звернення до суду з указаним позовом.
З огляду на вказане вище у сукупності, враховуючи, що зволікання Чернівецької ОВА у прийняття до своєї сфери управління об'єктів цивільного захисту спричиняє порушення права громади на безпечний та належно організований життєвий простір в умовах військового стану і дане питання є нагальним саме в даний час, належним способом захисту в даному випадку є зобов'язання Чернівецької ОВА вчинити дії щодо прийняття об'єктів цивільного захисту до своєї сфери управління та здійснення державної реєстрації речових прав щодо об'єктів передачі, у зв'язку із чим позов підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача з огляду на задоволення позову.
Керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Чернівецьку обласну військову адміністрацію вчинити дії щодо прийняття із сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління обласної військової адміністрації двох захисних споруд цивільного захисту № 96045 (вул. Галицький шлях, 46В) та № 96154 (вул. Миру, 18А) шляхом підписання акту приймання-передачі та здійснення в установленому законодавством порядку оформлення та державної реєстрації речових прав щодо об'єктів передачі.
3. Стягнути з Чернівецької обласної військової адміністрації (58002, м. Чернівці, вул. Грушевського, 1, код ЄДРПОУ 00022680) на користь Чернівецької обласної прокуратури (58001, м. Чернівці, вул. Кордуби, 21-А, код ЄДРПОУ 02910120) судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому статтею 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений статтею 256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому статтею 257 Господарського процесуального кодексу України.
З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою:http://reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст рішення складено та підписано 14.03.2024
Суддя Владислав ДЕМИДОВ