Справа №443/457/24
Провадження №1-кс/443/11/24
14 березня 2024 рокуслідчий суддя Жидачівського районного суду Львівської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , скаржника ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , розглянувши скаргу ОСОБА_3 на в порядку ст.303 КПК України,
скаржник звернувся до суду зі скаргою, в якій просить зобов'язати відділення поліції №1 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за його заявою від 02.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.171 КК України, вчиненого уповноваженим виконувати обов'язки керівника ДО «Комбінат троянда» ОСОБА_5 .
В обґрунтування скарги покликається на те, що 03.03.2024 він як журналіст інформаційного агенства ГО «ІА ІНФОСКОП» звернувся у ВП №1 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області із заявою про кримінальне правопорушення передбачене ст.171 КК України «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» уповноваженим виконувати обов'язки керівника ДО «Комбінат троянда» ОСОБА_5 . Однак, в порядку ст.214 КПК України відомості за його заявою не внесені до ЄРДР.
Скаржник в судовому засіданні скаргу підтримав з мотивів, викладених у скарзі. Додатково пояснив, що у його зверненні вказані усі необхідні для внесення в ЄРДР відомості, а саме час, місце, суть вчиненого кримінального правопорушення.
Прокурор в судовому засіданні скаргу заперечив, з тих мотивів, що скаржником не наданого жодного доказу на підтвердження того факту, що він дійсно звертався із запитом про доступ до публічної інформації. Також зазначив, що за обставин, вказаних у заяві скаржника, мають місце ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.212-3 КУпАП.
Відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду скарги, не забезпечило явку у судове засідання свого представника, що відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України не є перешкодою для розгляду скарги.
Заслухавши пояснення скаржника та прокурора, дослідивши матеріали скарги приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Саме в запроваджені механізму реального захисту громадянами своїх прав у суді полягає здійснення функцій правової держави та її утвердження як такої.
Згідно ч.1 ст.1 КПК України, порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
В свою чергу, порядок внесення відомостей до ЄРДР регламентований статтею 214 КПК та Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Офісу Генерального прокурора № 298 від 30.06.2020).
Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
З аналізу зазначеної норми випливає, що законом передбачено обов'язок слідчого, прокурора, іншої службової особи, уповноваженої на прийняття заяв і повідомлень про кримінальне правопорушення, прийняти і зареєструвати їх, у разі якщо ці заяви чи повідомлення відповідають тим критеріям, які встановлені для таких КПК України.
Дана норма КПК України перебуває у взаємозв'язку з ч.1 ст.2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого ним Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину - кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
При цьому, слід зважати на те, що КПК України дійсно передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.
Відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини 5 статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
З цими вимогами узгоджуються приписи Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298, з огляду на які до реєстру вносяться відомості, зокрема, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела (п.1 Глави 1 Розділу 2 Положення).
Формування Реєстру розпочинається з моменту внесення до нього Реєстратором відповідних відомостей про кримінальне правопорушення, зазначених у заяві чи повідомленні про його вчинення або виявлених ним самостійно з будь-якого джерела. Усні заяви заносяться слідчим, дізнавачем (уповноваженою особою іншого підрозділу) або прокурором до протоколу, який підписується заявником.
Відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини п'ятої статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (п.п.1,2 Глави 3 Розділу 2 Положення).
Отож, відомості до ЄРДР вносяться за заявою, яка містить об'єктивні та достатні відомості про обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Якщо у заявах чи повідомленнях таких відомостей не зазначено, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до ЄРДР.
Слідчим суддею встановлено, що 03.03.2024 журналіст інформаційного агенства ГО «ІА ІНФОСКОП» ОСОБА_6 звернувся до ВП №1 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області із заявою про кримінальне правопорушення за ознаками ст.171 КК України «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» уповноваженим виконувати обов'язки керівника ДО «Комбінат троянда» ОСОБА_5 . У поданій заяві повідомляє про те, що 16.02.2024 він направив на офіційну електронну адресу ДО «Комбінат троянда» чотири запити в порядку доступу до публічної інформації. Однак, на сьогоднішній день відповіді не отримав. Вважає такі дії та бездіяльність уповноважених осіб ДО «Комбінат троянда» перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів.
Досліджена слідчим суддею заява скаржника про кримінальне правопорушення не відповідає критеріям, визначеним ч.5 ст.214 КПК України, оскільки у такій не наведеного жодних об'єктивних даних, які б свідчили про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.171 КК країни.
Саме по собі не надання відповіді на запит щодо доступу до публічної інформації не може свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Більше того, частиною 2 ст.212-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації", зокрема ненадання відповіді на запит на інформацію.
Також, відповідно до ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити, зокрема ненадання відповіді на запит на інформацію.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищенаведене, вважаю, що скарга не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.303, 304,306,307, 318-380 КПК України, слідчий суддя
Відмовити в задоволенні скарги ОСОБА_3 в порядку ст.303 КПК України.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1