Справа №461/1514/24
Провадження №3/461/783/24
13 березня 2024 року
суддя Галицького районного суду м.Львова Мироненко Л.Д., при секретарі судового засідання Курилюк А.І., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Західного міжрегіонального управління державної служби з питань праці, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фізичної особи-підприємця (РНОКПП НОМЕР_1 ), паспорт № НОМЕР_2 , виданий 4638, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.ч. 1, 3 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 3Х/ЛВ/3799/080/1П/ПТ від 12.02.2024 року, головним державним інспектором відділу з питань праці південного регіону Управління інспекційної діяльності Західного міжрегіонального управління державної служби з питань праці було здійснено вихід за фактичною адресою місця здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) (далі - ФОП ОСОБА_1 ), а саме: АДРЕСА_2 .
При виході за вищевказаною фактичною адресою місця здійснення діяльності ФОП ОСОБА_1 , зафіксовано за виконанням трудової функції (засобами фото та відео фіксації) наступних осіб: ОСОБА_2 , яка в усних поясненнях повідомила, що стажується протягом 2-ох останніх тижнів у ФОП ОСОБА_1 на посаді адміністратора, ОСОБА_3 , яка в усних поясненнях повідомила, що стажується протягом 2-ох останніх тижнів у ФОП ОСОБА_1 , наразі трудовий договір не укладала оскільки не відомо чи підійде їй дана робота, ОСОБА_4 , яка в усних поясненнях повідомила, що працює у ФОП ОСОБА_1 з січня 2024 року.
За даними реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України, станом на 09.02.2024 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 не перебувають в офіційних трудових відносинах з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ).
12.02.2024 на виконання вимоги про надання документів №ЗХ/ЛВ/3799/080/НД від 09.02.2024 ФОП ОСОБА_1 надано письмові пояснення згідно з яких остання повідомила, що 06.02.2024 вона провела співбесіду з гр. ОСОБА_2 (09.02.2024 ОСОБА_2 надала усні пояснення, які зафіксовані засобами фото та відеофіксації, в яких повідомила, що стажується протягом 2-ох останніх тижнів у ФОП ОСОБА_1 ), за результатом якої остання протягом наступних 3 днів мала ознайомитись з колективом та з загальною організацією роботи без виконання будь-яких завдань чи роботи. Після спливу даного строку мала пройти повторна співбесіда, де мало прийнятись спільне рішення про укладання трудового договору у разі позитивного рішення про працевлаштування з обох сторін. Також, ФОП ОСОБА_1 у письмових поясненнях підтвердила, що станом на 09.12.2024 між нею та гр. ОСОБА_2 відсутні будь-які документи, що передбачають найм останньої.
Окрім цього, ФОП ОСОБА_1 надано копію договору про надання послуг з навчання та стажування на виробництві №16/33 від 30.01.2024 (далі Договір), що укладений між ФОП ОСОБА_1 (далі - Виконавець) та гр. ОСОБА_3 (далі - Замовник). Відповідно до п. 1.1. даного Договору виконавець забов'язується на власний ризик самостійно або за допомогою своїх працівників, протягом визначеного в Договорі строку надавати за плату послуги з навчання та стажування Замовника, зокрема: індивідуальне навчання та стажування на виробництві Замовника у вигляді самостійного виконання навчальних завдань (п. 1.1.1.14). даних Згідно осіб-підприємців та громадських формувань основним КВЕД за якими здійснює діяльність Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних ФОП ОСОБА_1 є 56.10 - Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування. Водночас серед суміжних КВЕД за за якими здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 відсутні ті, які б включали надання послуг з навчання (освітнього процесу). Слід наголосити, що стажування працівника на робочому місці без оформлення трудових відносин чинним законодавством не передбачене, окрім випадків цільового направлення центрами зайнятості до роботодавців безробітних, які перебувають на обліку для навчання, стажування необхідним роботодавцю посадам 3 подальшим працевлаштуванням.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 3Х/ЛВ/3799/080/П/ПТ від 12.02.2024 року, під час проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки 12.02.2024 о 16. год. 30 Хв. у ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), місце провадження господарської діяльності: АДРЕСА_3 , відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 41 КУпАП було виявлено порушення вимог частини першої статті 7 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" №2136-ІХ від 19.07.2022 - Роботодавцем ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та витрат на оплату праці.
Згідно наданих в ході перевірки трудових договорів між працівниками та ФОП ОСОБА_1 встановлено, що для окремих працівників ( ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ) п. 4 даних договорів встановлено час виконання робіт з Пн. по Чт. з 12.00-16.00, 17.00-22.00 та з Пт. по Нд. з 12.00-16.00, 17.00-23.00.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 54 КЗпП України нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.
Табелі обліку робочого часу є первинними документами на підставі яких здійснюється нарахування заробітної плати. При огляді табелів обліку робочого часу за період липень 2023 року - січень 2024 року встановлено, що навпроти прізвищ працівників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 . ОСОБА_7 відсутня інформація щодо кількості фактично відпрацьованих нічних годин працівниками у місяць, при тому, що робочий час вищезазначених працівників з пятниці по неділю у обліковому місяці становив по 10 годин. Відтак, роботодавцем не забезпечується достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку. порушення вимог частини першої статті 10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану.
Згідно п. 4 трудових договорів укладених між ФОП ОСОБА_1 та працівниками, встановлено, що останні залучаються до виконання робіт з Пт. по Нд. з 12.00-16.00, 17.00-23.00.
Статтею 108 КЗпП України встановлено, що робота у нічний час (стаття 54) оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Відповідно до наданих відомостей нарахування заробітної плати за період з липня 2023 року - січень 2024 у ФОП ОСОБА_1 не проводиться нарахування заробітної плати за роботу в нічний час, а відтак має місце невиплата заробітної плати за виконану працівником роботу.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала частково та просила накласти на неї стягнення у вигляді попередження, оскільки вказані правопорушення вчинені нею вперше.
Дослідивши матеріали справ про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи те, що адміністративні правопорушення вчинено однією особою, суд вважає за необхідне матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 об'єднати в одне провадження та присвоїти об'єднаній справі номер № 461/1514/24 (провадження № 3/461/783/24). Оскільки їх спільний розгляд сприятиме, всебічному та об'єктивному дослідженні обставин справи.
Частиною 1 ст. 41 КУпАП встановлено відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Частиною 3 ст. 41 КУпАП передбачено відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.
Статтею 21 КЗпП України встановлено, що трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем фізичною особою), за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець- фізична особа) зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Статтею 108 КЗпП України встановлено, що робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.
Відповідно до наданих відомостей нарахування заробітної плати за період з липня 2023 року - січень 2024 у ФОП ОСОБА_1 не проводиться нарахування заробітної плати за роботу в нічний час.
Крім того, відповідно до ч.4 ст. 24 КзПП України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За даними реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України, станом на 09.02.2024 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 не перебувають в офіційних трудових відносинах з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ).
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст.41КУпАП, а її вина підтверджується:
-протоколами про адміністративне правопорушення № 3Х/ЛВ/3799/080/1П/ПТ від 12.02.2024 року та № 3Х/ЛВ/3799/080/П/ПТ від 12.02.2024 року;
-копією направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду від 08.02.2024 року
копією акту перевірки додержання законодавства про працю від 12.02.2024 року № 3Х/ЛВ/3799/080.
Проаналізувавши та оцінивши ці докази, суд вважає, що вони є належними, допустимими та достовірними. Крім цього, вони є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість особи, що притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення.
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за вчиненні ОСОБА_1 адміністративні правопорушення, передбачені ч.ч. 1, 3 ст.41 КУпАП, з урахуванням характеру вчинених порушень, особи правопорушника, її майнового стану, обставин, які обтяжують чи пом'якшують відповідальність, які в процесі розгляду справи судом не встановлені, суд приходить до висновку, що на останню слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу ближче до мінімальної межі санкції ч.3 ст. 41 КУпАП.
Крім цього, відповідно до ст.40-1КУпАП та Закону України«Про судовийзбір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь ДСА України судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст, 41, 283, 284 КУпАП, суд, -
Матеріали справ про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 № 461/1514/24 (3/461/783/24) та № 461/1514/24 (3/461/784/24) об'єднати в одне провадження та присвоїти справі номер №461/1514/24 (провадження 3/461/783/24).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст.41 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що 8500 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь ДСА України судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Л.Д. Мироненко