Справа № 522/3797/24
3/522/2544/24
14 березня 2024 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Лагода К.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, (далі - КУпАП),-
До Приморського районного суду м. Одеси з ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення з долученими матеріалами про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно дост.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу правопорушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбаченої ст. 187 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Оскільки присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст.187 КУпАП є обов'язковою, суд позбавлений можливості розглянути дану справу за відсутності ОСОБА_1 .
При цьому, при ознайомленні з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №303962 від 05.03.2024р., встановлено, що у ньому не зазначено дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме не вказано номер його телефону та не зазначено адресу його проживання, оскільки місце реєстрації останнього відсутнє, що унеможливлює в передбачений законом спосіб повідомити особу про час, місце та дату судового засідання особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано, вимоги якої саме постанови суду, було порушено особою, тобто не зазначені в повному обсязі обставини інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП.
Зазначене вказує на порушення вимог ст.256 КУпАП, що унеможливлює розгляд справи про вказане адміністративне правопорушення.
Відповідно до абз.5 п.24 Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За даних обставин протокол про адміністративне правопорушення з матеріалами підлягає поверненню до відповідного органу для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 268, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП, повернути до ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, для належного оформлення.
Суддя: К.О.Лагода