Постанова від 12.03.2024 по справі 495/2044/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2024 рокуСправа № 495/2044/24

Номер провадження 3/495/1201/2024

Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків І. І., розглянувши матеріали, що надійшли з Військової служби правопорядку Південного територіального управління про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Шевченкове, Кілійський район, Одеська область, місце служби та посади: військова частина НОМЕР_1 , стрілець роти охорони та оборони, що проживає за адресою: АДРЕСА_1

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

11.03.2024 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Військової служби правопорядку Південного територіального управління надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ОД/VII/№131 від 06.03.2023 з доданими до них матеріалами відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП).

З матеріалів справи вбачається, що 06.03.2024 приблизно о 02.00 год. під час проведення перевірки несення служби чатовим на визначеному посту щодо охорони та оборони варти військової частини НОМЕР_1 помічником начальника варти молодшим сержантом ОСОБА_2 за допомогою встановлених камер відеоспостереження було виявлено що на визначеному посту варти військової частини НОМЕР_1 з 01.00 год. до 02.00 год. був відсутній військовослужбовець, який був призначений чатовим щодо охорони та оборони визначеного поста згідно табелю постів, а саме: військовослужбовець військової служби за контрактом солдат ОСОБА_1 який не виконував встановлених обов'язків чатового щодо охорони та оборони визначеного поста визначених статтями 104, 233 - 235 Статуту гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України та відпочивав з 01.00 год. до 02.00 год. 06.03.2024 в укритті поста в період часу встановленого для здійснення охорони та оборони визначеного поста військової частини згідно табеля постів та постової відомості варти, тим самим не виконував поставлене завдання по охороні та обороні визначеного поста. Факт скоєння військового правопорушення підтверджується поясненнями наданими начальником варти старшим лейтенантом ОСОБА_3 , помічником начальника варти молодшим сержантом ОСОБА_2 , черговим військової частини капітаном ОСОБА_4 солдатом ОСОБА_5 та записом з камери відеоспостереження за постом. Таким чином, порушуючи законодавство України щодо встановленого порядку проходження військової служби в діях військовослужбовця військової служби за контрактом солдата ОСОБА_1 вбачаються ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-15 КУпАП, а саме: недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

06.03.2024 офіцером режимної служби ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення був складений адміністративний протокол серії ОД/VII/131.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.

В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 , з якої вбачається, що ОСОБА_1 вину свою визнає в повному обсязі та просив справу розглядати у його відсутність.

Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. З огляду на наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Вивчивши матеріали справи, суддя доходить до наступного висновку.

Відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Відповідно до Закону України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX в Україні діє правовий режим воєнного стану.

Будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом відповідно до ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджених Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України", ОСОБА_1 зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України та законів України, Військової присяги віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), знати та виконувати свої службові обов'язки, що визначають обсяг завдань доручених йому за посадою.

Відповідно до статті 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно статей 98 - 104 Статуту гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України вартою називають озброєний підрозділ, віднаряджений для виконання бойового завдання з метою охорони та оборони військових об'єктів, для безпосередньої охорони та оборони об'єктів із складу варти виставляються чатові. Чатовим називається озброєний вартовий, який виконує бойове завдання щодо охорони та оборони дорученого йому поста. Постом називається все доручене для охорони та оборони чатовому, а також місце або ділянка місцевості, на якій він виконує свої обов'язки. Охорона об'єктів чатовими здійснюється шляхом патрулювання (обходу) всередині огорожі або за периметром між внутрішньою і зовнішньою огорожами, а також стеженням з вишок. Чатові пересуваються за маршрутами руху пішки із швидкістю, що забезпечує надійну охорону об'єкта, роблячи короткі зупинки для огляду місцевості, технічних засобів охорони й огорожі, а також для доповіді за допомогою засобів зв'язку начальникові варти про несення служби або подачі визначеного сигналу під час проходження пунктів сигналізації.

Також статтями 233 - 235 Статуту гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України визначено, що чатовий зобов'язаний: пильно охороняти та стійко обороняти свій пост, нічим не відволікатися, не випускати з рук зброї й нікому не віддавати її, включаючи осіб, яким він підпорядкований, рухаючись визначеним маршрутом, уважно оглядати підступи до поста й огорожу та доповідати через засоби зв'язку про хід несення служби у визначені табелем постів строки, не залишати поста, доки його не буде змінено або знято. Чатовому заборонено сидіти, притулятися до чого-небудь, спати, курити, розмовляти, їсти, пити, читати, писати, справляти природні потреби, передавати й приймати будь-які предмети, досилати без потреби патрон у патронник. заходити у зону роботи технічних засобів охорони.

Так відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 щодо призначення визначеного особового складу військової частини НОМЕР_1 до несення вартової служби з 05.03.2024 на 06.03.2024 (несення служби в варті відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 здійснюється після розводу варти з 10.00 год. дня заступання до 10.00 год наступного дня) було призначено до складу варти вартовим військовослужбовця військової служби за контрактом солдата ОСОБА_1 та він виконував обов'язки вартового, а при виконанні бойового завдання щодо охорони та оборони дорученого йому поста обов'язки чатового, як військова службова особа. Про призначення до складу варти солдату ОСОБА_1 відповідно до статті 130 Статуту гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України було доведено під особистий підпис згідно табеля постів та постової відомості 04.03.2024.

Під час проходження військової служби за контрактом солдат ОСОБА_1 повинен був неухильно дотримуватись військової дисципліни. Відповідно до статей 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна - це бездоганне і не ухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил. встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності військовослужбовця за виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.

Так, 06.03.2024 приблизно о 02.00 год. під час проведення перевірки несення служби чатовим на визначеному посту щодо охорони та оборони варти військової частини НОМЕР_1 помічником начальника варти молодшим сержантом ОСОБА_2 за допомогою встановлених камер відеоспостереження було виявлено що на визначеному посту варти військової частини НОМЕР_1 з 01.00 год. до 02.00 год. був відсутній військовослужбовець, який був призначений чатовим щодо охорони та оборони визначеного поста згідно табелю постів, а саме: військовослужбовець військової служби за контрактом солдат ОСОБА_1 який не виконував встановлених обов'язків чатового щодо охорони та оборони визначеного поста визначених статтями 104, 233 - 235 Статуту гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України та відпочивав з 01.00 год. до 02.00 год. 06.03.2024 в укритті поста в період часу встановленого для здійснення охорони та оборони визначеного поста військової частини згідно табеля постів та постової відомості варти, тим самим не виконував поставлене завдання по охороні та обороні визначеного поста. Факт скоєння військового правопорушення підтверджується поясненнями наданими начальником варти старшим лейтенантом ОСОБА_3 , помічником начальника варти молодшим сержантом ОСОБА_2 , черговим військової частини капітаном ОСОБА_4 солдатом ОСОБА_5 та записом з камери відеоспостереження за постом. Таким чином, порушуючи законодавство України щодо встановленого порядку проходження військової служби в діях військовослужбовця військової служби за контрактом солдата ОСОБА_1 вбачаються ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-15 КУпАП, а саме: недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Частиною 2 ст.172-15 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Визначення засад оборони України та підготовки держави до оборони, порядок та підстави призову на військову службу, умови її проходження, правове регулювання соціального і правового статусу військовослужбовців визначаються Законом України «Про оборону України», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу». Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Указами Президента України та іншими підзаконними актами.

За змістом статті 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час включає, зокрема, забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів підготовленими кадрами, озброєнням, військовою та іншою технікою, продовольством, речовим майном, іншими матеріальними та фінансовими ресурсами; розвиток військово-технічного співробітництва з іншими державами з метою забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів озброєнням, військовою технікою і майном, які не виробляються в Україні; підготовку національної економіки, території, органів державної влади, органів військового управління, органів місцевого самоврядування, а також населення до дій в особливий період.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань. Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. Демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу (стаття 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Таким чином, особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.

Рішень про закінчення особливого періоду на час розгляду справи Президент України не приймав, тобто, особливий період діє в Україні з 17.03.2014 і до теперішнього часу.

Зважаючи на викладене, вина ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення повністю доводиться зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення ОД/VII/131 від 06.03.2024, заявою особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_6 , Витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 04.03.2024; рапортом командира роти охорони та оборони капітана ОСОБА_7 від 06.03.2024; копією рапортом помічника начальника варти молодшого сержанта ОСОБА_8 від 06.03.2024; письмовими поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 06.03.2024; письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 06.03.2024; письмовими поясненнями ОСОБА_9 від 06.03.2024; письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 06.03.2024 та іншими матеріалами справи.

Доказів, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надано.

Враховуючи викладене, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, встановлених в судовому засіданні, знайшла своє підтвердження зібраними доказами, і його дії необхідно кваліфікувати за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який вину визнав у повному обсязі, ступінь його вини, ставлення до скоєного, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Відповідно дост.40-1КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 12 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Так як ОСОБА_1 є військовослужбовцем (військовий квиток № НОМЕР_2 ), він підлягає звільненню від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст.15 , 172-15 ч. 2, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винним в здійсненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-15 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від сплати судового збору на підставі п.12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Суддя Ірина БРАТКІВ