Справа № 438/1527/23
Провадження № 3/438/6/2024
іменем України
13 березня 2024 року м. Борислав
Суддя Бориславського міського суду Львівської області Ткачова С.М., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 Дрогобицького районного відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст. 130, Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Упровадженні Бориславського міського суду Львівської області перебувають матеріали адміністративної справи за №438/1527/23, провадження №3/438/6/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 130 КУпАП, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №548409 від 18 вересня 2023 року.
Відповідно до протоколу серії ААД №548409 від 18 вересня 2023 року, водій ОСОБА_2 18.09.2023 о 11 год 06 хв в м. Бориславі по вул. Шевченка, 25 керував транспортним засобом Mazda Xedos 9 д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння запах алкоголю з порожнини роту, порушення мови, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Від проходження медичного огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Dragger 6820 та проведення такого у медичному закладі відмовився, чим повторно протягом року вчинив порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
14.11.2023 на електронну адресу Бориславського міського суду Львівської області за вхідним №809/23 надійшло клопотання представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 - Лисенка С.Ю., в якому просить суд, закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності у зв'язку за відсутністю в його діях подій і складу адміністративного правопорушення. В заявленому клопотанні посилається на те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом у день та час, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення ААД №548409 від 18 вересня 2023 року оскільки таких доказів матеріали справи не містять. Звертає увагу суду, що відеозапис з боді камери №1462 не зазначено в протоколі, натомість зазначено інший номер відеозапису з боді камери № 01457, а тому вважає що такий запис не може розцінюватися як належний та допустимий доказ. Долучений до матеріалів справи диск не містить факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом та порушення ним правил дорожнього руху. Вказує, що рапорт працівника поліції не може слугувати однозначним доказом, навпаки вводить в оману суд та породжує сумніви, оскільки відеозапис на який йде посилання в протоколі матеріали справи не містять. За таких обставин вважає, що працівниками поліції порушено процедуру фіксації адміністративного правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 130 КУпАП. Просить суд закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1
02 січня 2024 року Бориславським міським судом Львівської області було винесено постанову про залучення до участі у справі №438/1527/23 прокурора Бориславського відділу Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області.
18.01.2024 через канцелярію Бориславського міського суду Львівської області надійшов лист керівника Дрогобицької окружної прокуратури Масяка Ю., яким просить слухання справи проводити у відсутності прокурорів Дрогобицької окружної прокуратури.
У судове засідання особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , будучи повідомленим про день, час та місце розгляду справи, не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - Лисенко С.Ю. в судове засідання не з'явився, 28.02.2024 через канцелярію суду подав заяву, якою просить слухання справи проводити у його відсутності, подане ним клопотання про закриття проваджень у справ про адміністративне правопорушення від 14.12.2023 підтримує та просить задовольнити.
Висновком Великої Палати Верховного Суду у справі №208/712/19 від 30.08.2023 визначено, що за практикою ЄСПЛ у разі проведення усного судового розгляду справи за будь-яким обвинуваченням, яке у розумінні Конвенції вважається «кримінальним», за участю сторони захисту присутність сторони обвинувачення є, «як правило, необхідною для усунення обґрунтованих сумнівів, які можуть виникнути щодо безсторонності суду» (рішення у справах: «Михайлова проти України» від 06 березня 2018 року, заява № 10644/08, пункт 65). Разом із тим, відповідно до сталої практики ЄСПЛ участь у судовому процесі сторони обвинувачення є, як правило, необхідною у разі проведення судом усного слухання справи, якщо сторона захисту при наданні їй можливості бути присутньою в судовому засіданні від реалізації цього права не відмовиться.
ОСОБА_1 та його представник Лисенко С.Ю. в судове засідання не з'явилися, подали до суду клопотання про закриття провадження у справі в якому виклали позицію про невинуватість, відповідно усного слухання справи не відбулося, а відтак процедура розгляду справи має характер письмового провадження, що як наслідок виключає необхідність залучення до розгляду справи прокурора у відповідності до ст. 250 КУпАП.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст.252 КУпАП, на основі повного, всебічного, об'єктивного й неупередженого дослідження й аналізу матеріалів, направлених правоохоронним органом, доводів та аргументів сторони захисту, діючи виключно у межах власної функції - відправлення правосуддя, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до таких висновків.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, і винести постанову, зміст якої має відповідати вимогам ст.283 КУпАП.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (із змінами та доповненнями) - ПДР України.
Пунктом 1.3 ПДР України встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 1306 від 10 жовтня 2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», водій зобов'язаний: виконувати передбачені законом вимоги поліцейського, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами; не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
У рішенні по справі ОГаллоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29.06.2007 р. Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
ОСОБА_1 , реалізуючи своє право володіти та керувати транспортним засобом, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна.
Відповідно до п.п. 2, 3, 7 розділу І Інструкції "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року за№1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Частиною 2 ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як зазначено у ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Незважаючи на невизнання ОСОБА_1 своєї вини, його вина у вчиненні адміністративного правопорушеннях повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме:
Факт скоєння правопорушення 18.09.2023, за ч.2 ст.130 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №548409 від 18.09.2023, яким зафіксовано час, місце та обставини вчинення правопорушення;
- копією постанови серії БАБ № 198636 від 18.09.2023, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зафіксовано, що ОСОБА_1 - «відмовився».
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до Бориславської ЦМР від 18.09.2023 на ім'я ОСОБА_1
- копією постанови Дрогобицького міськрайонного суду львівської області від 05.04.2023, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- рапортом інспектора СРПП Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області сержанта поліції Склінар Я. від 18.09.2023;
- відеоматеріалами, досліджених під час судового засідання з яких судом встановлено, що ОСОБА_1 не заперечував факту керування транспортним засобом Mazda Xedos 9 д.н.з. НОМЕР_1 . Відеозаписом зафіксовані дії працівників поліції, які обґрунтовано запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння та роз'яснили, які саме є підстави вважати, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, назвавши ознаки такого сп'яніння. Відеозапис складається з кількох файлів та міститься на одному диску, на якому повною мірою зафіксовано перебіг подій які мали місце 18.09.2023 за участю водія ОСОБА_1 .
Досліджені докази є належними та допустимими, повністю підтверджують дії ОСОБА_1 спрямовані на ухилення, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З відеозаписів вбачається, що ОСОБА_1 , який відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України мав обов'язок на вимогу поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, в різний спосіб ухилявся від виконання цього обов'язку, що тягне за собою відповідальність за ст.130 КУпАП, адже відмова від проходження огляду може бути виражена й у пасивній формі шляхом ухилення від виконання цього обов'язку, що випливає із змісту п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду.
Суд критично оцінює клопотання подані представником особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_3 , про закриття проваджень в справі про адміністративне правопорушення, оскільки вони повністю спростовуються дослідженими доказами та такими, що спрямовані на уникнення відповідальності за скоєне.
Долучені до матеріалів справи відеозаписи, якими зафіксовані дії працівників поліції та особи, що притягається до адміністративної відповідальності, є достатнім для прийняття рішення по суті справи.
Посилання захисника на те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, суд вважає непереконливими, оскільки із подій, які зафіксовані на відеозаписах підтверджують, що ОСОБА_1 знаходиться біля транспортного засобу зі сторони передніх водійських дверей, транспортний засіб стояв із відкритими водійськими дверцятами, при цьому, на момент події інших осіб біля транспортного засобу, не було, а тому такі обставини свідчать про пряме відношення ОСОБА_1 до транспортного засобу яким він керував. Крім цього даних про те, що транспортним засобом керувала інша особа, в матеріалах справи немає та ОСОБА_1 про таке не повідомлялось. Твердження захисника про те, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено інший номер боді камери, за допомогою якої здійснено відеозапис, не заслуговують на увагу, оскільки з долученого до матеріалів справи відеозапису чітко вбачається фіксація дії працівників поліції та особи, що притягається до адміністративної відповідальності, що у даному випадку є необхідним та достатнім для прийняття рішення по справі.
Наведені обставини дають суду підстави дійти висновку, що протоколи про адміністративне правопорушення складено поліцейським у відповідності до вимог діючого законодавства, зазначені письмові докази, досліджені судом, суд вважає достатньо переконливими, чіткими та такими, що узгоджуються між собою, одержані законним шляхом, а тому в суду не виникло жодних сумнівів щодо доведеності вини ОСОБА_1 в скоєнні адміністративного правопорушення за ч.2 ст. 130 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 повторно протягом року керував транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився.
Обираючи ОСОБА_1 вид адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, обставини його вчинення, з урахуванням чого застосовує адміністративне стягнення у межах санкції ч. 2 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) роки, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч.2 ст. 130, 283, 284, 285 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 та застосовувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
На дану постанову протягом 10 днів може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду.
Суддя Світлана ТКАЧОВА