1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/7512/23 1-кс/335/1014/2024
14 березня 2024 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 , подане в межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР під № 12023082060001266 від 07.08.2023, про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Волноваха, Волноваського району, Донецької області, громадянина України, неодруженого, який на утриманні неповнолітніх дітей не має, має середню освіту, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358 КК України,
11.03.2024 до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшло клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 , погоджене з прокурором Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя ОСОБА_3 , про обрання щодо ОСОБА_7 запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Як випливає з клопотання, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023082060001266 від 07.08.2023, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358 КК КК України.
Зокрема, досудовим розслідуванням встановлені обставини, що дають підстави підозрювати, що не пізніше листопада 2022 року у ОСОБА_7 виник злочинний умисел на отримання прибутку від чоловіків призовного віку, шляхом організації незаконного їх переправлення через державний кордон України, шляхом виготовлення офіційних документів, які містять завідомо неправдиві відомості та надають право громадянам України безперешкодно перетинати державний кордон України, тим самим, здійснити організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, шляхом усуненням перешкод, з метою реалізації якого у той же час розробив план злочинної діяльності.
Враховуючи складність, підвищений ризик та неможливість одноособового вчинення тяжких злочинів, ОСОБА_7 у невстановлені у ході досудового розслідування час та місці, але не пізніше листопада 2022 року, залучив до організованої групи мешканців м. Запоріжжя, а саме: та ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , яким повідомив про свій злочинний план і запропонував систематично займатися виготовленням офіційних документів, які містять завідомо неправдиві відомості та надають право громадянам України безперешкодно перетинати державний кордон України, тим самим, здійснити організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України.
При цьому, ОСОБА_7 , роз'яснив останнім схему, яка на перший погляд, не приверне увагу правоохоронних органів, оскільки їх діяльність буде здійснюватися з дотриманням заходів конспірації, що унеможливить їх викриття, тим самим порушив у них рішучість здійснювати даного роду незаконну діяльність.
Заручившись підтримкою зазначених осіб, яка виразилася у згоді кожного на виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_7 організував стійку організовану злочинну групу, що виражалося у її згуртованості та стабільності.
Узгодивши між собою план злочинних дій, співучасники розподілили між собою ролі та у подальшому діяли спільно та узгоджено між собою для досягнення загальної злочинної мети.
Будучи організатором злочинної групи, ОСОБА_7 здійснював загальне керівництво групою, даючи вказівки іншим співучасникам про необхідність здійснення конкретних дій, спрямованих на досягнення загального злочинного плану. ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підшукували осіб призовного віку бажаючих виїхати безперешкодно за кордон, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, організовували, контролювали і підтримували незаконне переправлення через державний кордон Украйни з іншими членами організованої групи.
На виконання злочинного плану спрямованого на вчинення злочинів у сфері незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_7 та ОСОБА_8 приймали рішення про вартість і кількість виготовлених підроблених документів та розподіляли між учасниками злочинної групи прибуток, отриманий від злочинної діяльності.
При цьому, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , будучи активними учасниками організованої злочинної групи, відповідно до плану і відведеним їм ролям, виконували конкретні дії, спрямовані на досягнення спільної злочинної мети, а також брали безпосередню участь у скоєнні злочинів.
У свою чергу ОСОБА_8 , за вказівкою ОСОБА_7 виконуючи свою роль, безпосередньо керував діями ОСОБА_9 та ОСОБА_10 та інших невстановлених в ході досудового розслідування осіб, а саме з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом надання засобів, виготовляли документи, в які вносились завідомо неправдиві відомості та надавали право безперешкодного перетину державного кордону.
ОСОБА_9 , будучи виконавцем та активним членом організованої групи, виконуючи свою роль, за вказівкою ОСОБА_8 з відома ОСОБА_7 , перебуваючи на своєму робочому місці у копі-центрі «SkyNet», за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чабаненко, буд. № 34 виготовляв бланки встановленого зразка військово-лікарської комісії, тимчасового посвідчення військовозобов'язаного та інших з відповідними відтисками печаток; вносив у вищевказані бланки завідомо неправдиві відомості про проходження медичного огляду, діагноз, непридатність до проходження військової служби та виключення з військового обліку вказаних громадян України призовного віку; вносив завідомо неправдиві відомості про проходження медичного огляду, з діагнозом: непридатність до проходження військової служби; передавав вказані документи, що містять завідомо неправдиві відомості, організаторам злочинної діяльності.
У свою чергу ОСОБА_10 , будучи виконавцем та активним членом організованої групи за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , працюючи в ТОВ «УКРВІЗИТ» та «УКРВІЗИТ+», за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. № 15, займався виготовленням необхідних печаток та штампів встановленого зразку для подальшої підробки документів, необхідних для безперешкодного виїзду за кордон.
Учасники організованої групи впродовж усієї злочинної діяльності інформували один одного про злочини, які готувалися, під час вчинення яких діяли з розподілом ролей за заздалегідь розробленим планом та схваленим усіма учасниками групи, при цьому усі співучасники усвідомлювали, що дії кожного з них є невід'ємною частиною загального обсягу дій при скоєнні злочинів.
За час існування, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи, згідно відведених їм ролей разом або у визначеному складі, здійснювали наступні злочинні дії:
- підшукували осіб з числа громадян України чоловічої статі призовного віку, які виявили бажання незаконно перетнути державний кордон України;
- отримували від зазначених осіб та розподіляли між членами групи грошові кошти за виготовлення фіктивних документів для безперешкодного перетину державного кордону України;
- виготовляли бланки встановленого зразка військово-лікарської комісії, тимчасового посвідчення військовозобов'язаного та інших з відповідними відтисками печаток;
- виготовляли необхідні печатки та штампи встановленого зразку для подальшої підробки документів, необхідних для безперешкодного виїзду за кордон;
- вносили у вищевказані бланки завідомо неправдиві відомості про проходження медичного огляду, діагноз, непридатність до проходження військової служби та виключення з військового обліку вказаних громадян України призовного віку;
- вносили завідомо неправдиві відомості про проходження медичного огляду, з діагнозом: непридатність до проходження військової служби;
- передавали вказані документи, що містять завідомо неправдиві відомості, особам, які планували незаконно перетнути державний кордон України.
Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється в тому, що, діючи умисно, не пізніше листопада 2022 року, організував стійку організовану групу у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , яка під його керівництвом, діючи на території м. Запоріжжя, до її викриття співробітниками поліції 05.04.2023, вчинили ряд тяжких злочинів, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 17.11.2022, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При цьому, ОСОБА_11 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідку військово-лікарської комісії, видану Головою ВЛК лікарем ОСОБА_12 та секретарем ВЛК ОСОБА_13 , про проведення медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- тимчасове посвідчення військовозобов'язаного від 22.09.2021 року на ім'я ОСОБА_11 , видане начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , до якого вніс неправдиві відомості згідно яких останній 28.10.2009 року визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст. 62-в, наказ МОУ № 402-2008 року, а також відомості про те, що 22.09.2021 року ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.. 13-а, гр. ІІ. Виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 22.09.2021 року за ст.. 37 п. 6 пп. 3 ПВОіВС.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також лікаря ОСОБА_12 , які в подальшому передав ОСОБА_8 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- до бланку тимчасового посвідчення військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_11 , вніс рукописний текст з наступними відомостями: номер документа, дата видачі та прізвище військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_3 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також вклеїв фотокартку ОСОБА_11 ;
- до бланку довідки військово-лікарської комісії, вніс відомості особи ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дату проведення медичного огляду, діагноз: цукровий діабет, тяжкий перебіг, декомпенсація, діабетична дистально-симетрична, сенсорно-моторна полінейропатія ІІ ст. Діабетична ангіоретінопатія, відомості щодо непридатності його до військової служби з виключенням з військового обліку, а також поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 та голови ВЛК лікаря ОСОБА_12 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 17.11.2022, ОСОБА_11 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 100 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 17 листопада 2022 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_11 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній перетнув державний кордон України, а саме здійснив виїзд з України до Республіки Польща через пункт пропуску «Мостиська», використовуючи паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 .
Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 встановлено, що ОСОБА_11 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , ВЛК не проходив, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 22.09.2021 та довідку військово-лікарської комісії №1379 від 31.10.2022, від ІНФОРМАЦІЯ_5 , не отримував.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Крім того, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 12.01.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
При цьому, ОСОБА_14 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 15.12.2022 року на ім'я ОСОБА_14 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_7 , підполковником ОСОБА_15 , до якого вніс неправдиві відомості згідно яких останній 15.12.2022 визнаний непридатним до військової служби за ст. 38а, наказ МОУ № 402 від 14.08.2008.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також штампів ІНФОРМАЦІЯ_7 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, які в подальшому передав ОСОБА_8 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які є невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- до бланку тимчасового посвідчення військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_14 , вніс рукописний текст з датами взяття та зняття з військового обліку, поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_7 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також вклеїв фотокартку ОСОБА_14 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 12.01.2023, ОСОБА_14 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 100 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 12 січня 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_14 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній перетнув державний кордон України, а саме здійснив виїзд з України до Словаччини через пункт пропуску «Ужгород», використовуючи паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 .
Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлено, що ОСОБА_14 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 не перебував і не перебуває, ВЛК не проходив, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 15.12.2022, не отримував.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Крім того, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 14.01.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
При цьому, ОСОБА_16 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідки військово-лікарської комісії № КР14 від 05.05.2022 на ім'я ОСОБА_16 , видане начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковником ОСОБА_17 , до якого вніс неправдиві відомості, а саме дату проведення медичного огляду, діагноз: «інший уточнений дефект міжшлуночкової перегородки. Угша вторична легенева гіпертензія. Гупертензивна (гіпертонічна) хвороба з переважним ураженням серця без (застійної) серцевої недостатності. Вроджена вада серця. Дефект міжшлуночкової перегородки. Хронічна легенева гіпертензія ІІ ступеню. Гіпертонічна хвороба, ІІ стадія, високого додаткового ризику. Серцева недостатність, ІІ Астадія», відомості щодо непридатності його до військової служби з виключенням з військового обліку, а також поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 та голови ВЛК лікаря ОСОБА_18 .
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також лікаря ОСОБА_18 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які є невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме: на довідці військово-лікарської комісії № КР14 від 05.05.2022 на ім'я ОСОБА_16 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , та лікаря ОСОБА_18 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 14.01.2023, ОСОБА_16 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі 80 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 14 січня 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_16 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній намагався здійснити виїзд з України до Республіки Молдови через пункт пропуску «Могилів-Подільський - Отач», але був зупинений під час проходження прикордонного контролю.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Після чого, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 30.01.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .
При цьому, ОСОБА_19 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідку військово-лікарської комісії № КР14 від 25.01.2023, видану Головою ВЛК лікарем ОСОБА_20 та секретарем ВЛК ОСОБА_21 , до якого вніс неправдиві відомості, а саме: дату проведення медичного огляду, діагноз: «тяжка персистуюча бронхіальна астма з обмеженням прохідних шляхів», та відомості про не придатність до військової служби з виключенням з військового обліку;
- тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_5 від 25.01.2023 року на ім'я ОСОБА_19 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_7 , підполковником ОСОБА_15 , до якого вніс неправдиві відомості згідно яких останній 25.01.2023 визнаний непридатним до військової служби за ст. 47а, наказ МОУ № 402 від 14.08.2008, зарахований у запас 25.01.2020 ст. 18 п. 1 п. 2 ЗУ ПВОіВС.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_7 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також печатки лікарів ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , які в подальшому передав ОСОБА_8 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які є невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_19 , вніс рукописний текст з датами взяття та зняття з військового обліку, поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_7 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також вклеїв фотокартку ОСОБА_19 ;
- у довідці військово-лікарської комісії № 3494/10 від 25.01.2023 року на ім'я ОСОБА_19 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_7 , підполковником ОСОБА_15 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , голови ВЛК лікаря ОСОБА_20 та секретаря ВЛК ОСОБА_21 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 30.01.2023, ОСОБА_19 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 100 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 30 січня 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_19 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній перетнув державний кордон України, а саме здійснив виїзд з України до Республіки Польща через пункт пропуску «Мостиська», використовуючи паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_6 .
Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлено, що ОСОБА_19 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 не перебуває та не перебував, ВЛК не проходив, довідку військово-лікарської комісії №КР14 від 25.01.2023, від ІНФОРМАЦІЯ_8 не отримував.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Крім того, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 21.02.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .
При цьому, ОСОБА_22 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідка військово-лікарської комісії №КР25 від 16.02.2023 року на ім'я ОСОБА_22 , видане ІНФОРМАЦІЯ_12 , до якого вніс неправдиві відомості згідно яких останній є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- у довідці довідки військово-лікарської комісії №КР25 від 16.02.2023 року на ім'я ОСОБА_22 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 21.02.2023, ОСОБА_22 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 100 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 21 лютого 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_22 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній перетнув державний кордон України, а саме здійснив виїзд з України до Республіки Польща через пункт пропуску «Мостиська», використовуючи паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_7 .
Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлено, що ОСОБА_22 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 не перебуває та не перебував, ВЛК не проходив, довідку військово-лікарської комісії №КР25 від 16.02.2023, від ІНФОРМАЦІЯ_8 не отримував.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Після чого, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 27.02.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_13 .
При цьому, ОСОБА_23 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідку військово-лікарської комісії №КР12 від 16.02.2023, видану Головою ВЛК лікарем ОСОБА_20 та секретарем ВЛК ОСОБА_21 , до якої вніс неправдиві відомості, згідно яких ОСОБА_23 за результатами проведення медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 16.02.2023 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;
- тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_8 від 16.02.2023 на ім'я ОСОБА_23 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_7 , підполковником ОСОБА_15 , згідно якого останній є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_7 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також печатки лікарів ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , які в подальшому передав ОСОБА_8 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які є невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_23 , вніс рукописний текст з датами взяття та зняття з військового обліку, поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_7 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також вклеїв фотокартку ОСОБА_23 ;
- у довідці військово-лікарської комісії №КР12 від 16.02.2023 на ім'я ОСОБА_23 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_7 , підполковником ОСОБА_15 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , голови ВЛК лікаря ОСОБА_20 та секретаря ВЛК ОСОБА_21 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 27.02.2023, ОСОБА_23 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 40 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 27 лютого 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_23 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній здійснив спробу перетину державного кордону України, а саме виїзд з України до Республіки Польща через пункт пропуску «Шегині», однак, при пред'явленні та наданні інспектору прикордонної служби документів було виявлено ознаки підробки, у зв'язку з чим ОСОБА_23 не довів свій умисел до кінця з причин, які не залежали від його волі.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Окрім того, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 17.03.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_14 .
При цьому, ОСОБА_24 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідку військово-лікарської комісії №КР9 від 28.02.2023 на ім'я ОСОБА_24 , видану Головою ВЛК лікарем ОСОБА_25 та секретарем ВЛК ОСОБА_26 , до якого вніс неправдиві відомості згідно яких останній за результатами проведення медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 28.02.2023 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також лікарів ОСОБА_25 та ОСОБА_26 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- у довідці військово-лікарської комісії №КР9 від 28.02.2023 на ім'я ОСОБА_24 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , голови ВЛК лікаря ОСОБА_25 та секретаря ВЛК ОСОБА_26 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 17.03.2023, ОСОБА_24 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 100 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 17 березня 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_24 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній перетнув державний кордон України, а саме здійснив виїзд з України до Республіки Польща через пункт пропуску «Ужгород», використовуючи паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_9 .
Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлено, що ОСОБА_24 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 не перебуває та не перебував, ВЛК не проходив, довідку військово-лікарської комісії №КР9 від 28.02.2023, від ІНФОРМАЦІЯ_8 не отримував.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Після чого, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 07.04.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .
При цьому, ОСОБА_27 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідку військово-лікарської комісії №КР12 від 28.03.2023, видану Головою ВЛК лікарем ОСОБА_28 та секретарем ВЛК ОСОБА_29 , до якої вніс неправдиві відомості, згідно яких ОСОБА_27 за результатами проведення медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.03.2023 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;
- тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_10 від 28.03.2023 на ім'я ОСОБА_27 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковником ОСОБА_17 , згідно якого останній є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також печатки лікарів ОСОБА_28 та ОСОБА_29 , які в подальшому передав ОСОБА_8 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які є невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_27 , вніс рукописний текст з датами взяття та зняття з військового обліку, поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також вклеїв фотокартку ОСОБА_27 ;
- у довідці військово-лікарської комісії №КР12 від 28.03.2023 на ім'я ОСОБА_27 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковником ОСОБА_17 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , голови ВЛК лікаря ОСОБА_28 та та секретаря ВЛК ОСОБА_29 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 07.04.2023, ОСОБА_27 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 114 300 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 07 квітня 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_27 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній здійснив спробу перетину державного кордону України, а саме виїзд з України до Республіки Польща через пункт пропуску «Ужгород», однак, при пред'явленні та наданні інспектору прикордонної служби документів було виявлено ознаки підробки, у зв'язку з чим ОСОБА_27 не довів свій умисел до кінця з причин, які не залежали від його волі.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Після чого, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 20.04.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_16 .
При цьому, ОСОБА_31 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідку військово-лікарської комісії №КР12 від 22.09.2021 на ім'я ОСОБА_32 , видану Головою ВЛК лікарем ОСОБА_33 та секретарем ВЛК ОСОБА_34 , до якої вніс неправдиві відомості, згідно яких ОСОБА_31 за результатами проведення медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 22.09.2021 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;
- тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_11 від 22.09.2021 на ім'я ОСОБА_32 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , згідно якого останній є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також печатки лікарів ОСОБА_33 та ОСОБА_34 , які в подальшому передав ОСОБА_8 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які є невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_27 , вніс рукописний текст з датами взяття та зняття з військового обліку, поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також вклеїв фотокартку ОСОБА_27 ;
- у довідці військово-лікарської комісії №КР12 від 22.09.2021 на ім'я ОСОБА_32 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковником ОСОБА_17 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , голови ВЛК лікаря ОСОБА_35 та секретаря ВЛК ОСОБА_36 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 20.04.2023, ОСОБА_31 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 100 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 20 квітня 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_31 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній перетнув державний кордон України, а саме здійснив виїзд з України до Республіки Польща через пункт пропуску «Мостиська», використовуючи паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_12 .
Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 встановлено, що ОСОБА_31 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , ВЛК не проходив, довідку військово-лікарської комісії №КР12 від 22.09.2021, від ІНФОРМАЦІЯ_5 не отримував.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Окрім того, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 03.05.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
При цьому, ОСОБА_38 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідки військово-лікарської комісії № КР07 від 21.01.2023 на ім'я ОСОБА_38 , виданої Головою ВЛК лікарем ОСОБА_39 та секретарем ВЛК ОСОБА_40 , за результатами проведення медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 24.01.2023 ІНФОРМАЦІЯ_12 , до якої вніс неправдиві відомості згідно яких останній є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також лікарів ОСОБА_39 та ОСОБА_41 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- у довідці військово-лікарської комісії № КР07 від 21.01.2023 на ім'я ОСОБА_38 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_8 , голови ВЛК лікаря ОСОБА_39 та секретаря ВЛК ОСОБА_41 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 03.05.2023, ОСОБА_38 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 120 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 03 травня 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_38 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній намагався здійснити виїзд з України до Республіки Польщі, але був зупинений під час проходження прикордонного контролю.
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів.
Після чого, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої ОСОБА_7 групи, на виконання спільного злочинного плану, з відома всіх її учасників, у порушення діючого законодавства України, переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше але не пізніше 05.05.2023, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, виготовили документи, які містять завідома неправдиві відомості та надають право безперешкодного перетину державного кордону на ім'я ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_17 .
При цьому, ОСОБА_43 , невстановленим в ході досудового розслідування шляхом, надав ОСОБА_7 свої анкетні дані та фотокартки для внесення відомостей у вищезазначені документи, які останній в подальшому передав ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_9 , за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, знаходячись у невстановленому місці у невстановлений час, підготував у друкованому вигляді бланки наступних документів:
- довідку військово-лікарської комісії №КР17 від 24.09.2021, видану Головою ВЛК лікарем ОСОБА_44 та секретарем ВЛК ОСОБА_45 , до якої вніс неправдиві відомості, згідно яких ОСОБА_43 за результатами проведення медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.09.2021 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;
- тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_13 від 22.04.2021 на ім'я ОСОБА_46 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , згідно якого останній є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Виконуючи свою роль, ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , усвідомлюючи свої протиправні дії, за прикладом печаток, які йому надав ОСОБА_8 , виготовив кліше печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також печатки лікарів ОСОБА_44 та ОСОБА_45 , які в подальшому передав ОСОБА_8 .
В подальшому ОСОБА_8 , в невстановлений час та місці, здійснив дії, які є невід'ємною частиною єдиного злочинного плану, а саме:
- до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_46 , вніс рукописний текст з датами взяття та зняття з військового обліку, поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , штампів ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття та зняття з військового обліку військовозобов'язаних, а також вклеїв фотокартку ОСОБА_46 ;
- у довідці військово-лікарської комісії №КР17 від 24.09.2021 на ім'я ОСОБА_46 , видане військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковником ОСОБА_17 , поставив відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_5 , голови ВЛК лікаря ОСОБА_44 та секретаря ВЛК ОСОБА_47 .
Після чого у невстановлені в ході досудового розслідування спосіб, час та місці, але не пізніше 05.05.2023, ОСОБА_43 передав ОСОБА_7 грошову винагороду у розмірі приблизно 100 000 грн., та отримав пакет документів за допомогою яких, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, зможе безперешкодно перетинати державний кордон України.
В результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , які сприяли наданням засобів, а саме у виготовлені та наданні підроблених документів, які дають право перетину кордону для громадян України призовного віку у військовий час, 05 травня 2023 року, на підставі вищезазначених документів, відповідно до яких ОСОБА_48 є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній перетнув державний кордон України, а саме здійснив виїзд з України до Республіки Польща через пункт пропуску «Мостицька», використовуючи паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_14 .
За даним фактом ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, а саме в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, і надає права та який звільняє від обов'язків, з метою використання його іншою особою, шляхом збуту такого документу, вчиненому організованою групою, а також ч. 3 ст. 332 КК України, яке кваліфікується як організація незаконного переправлення особи через державний кордон України, шляхом надання засобів, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів..
Клопотання про застосування щодо ОСОБА_7 запобіжного заходу у виді тримання під варту обґрунтовується наявністю ризиків, зазначених у п. п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала, пославшись на факти та доводи, викладені у ньому.
Захисник підозрюваного ОСОБА_7 , адвокат ОСОБА_4 , заперечував проти задоволення клопотання, посилаючись на те, що вказані у ньому ризики не доведеними належними і допустимими доказами.
Клопотання розглядалось без участі підозрюваного ОСОБА_7 в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, з огляду на таке.
27.07.2023, ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358 КК України, в порядку, передбаченому ст. ст. 135, 278 КПК України.
Окрім того, 27.07.2023 та 03.08.2023 ОСОБА_7 в тому ж порядку направлено повістки про виклик, однак останній на виклик не з'явився та причину неявки не повідомив.
Згідно рапорту старшого оперуповноваженого в ОВС УМП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_49 , було здійснено виїзд за місцем реєстрації ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_1 , але за вказаною адресою знаходиться недобудований двоповерховий будинок, в якому ніхто не проживає. Також було здійснено виїзд за останнім місцем його мешкання за адресою: АДРЕСА_3 , де встановлено, що з березня 2023 року він не з'являвся.
Окрім того, допитані родичі ОСОБА_7 - ОСОБА_50 та ОСОБА_51 , які не бачили його з березня 2023 року, де може знаходитись не знають.
Станом на 07.08.2023 за БД «АРКАН» ОСОБА_7 державний кордон не перетинав.
07.08.2023 матеріали кримінального провадження № 12023082060000067 від 13.01.2023 відносно ОСОБА_7 виділено в окреме провадження за №12023082060001266 від 07.08.2023. 08.08.2023 підозрюваного ОСОБА_7 оголошено в розшук.
Станом на 28.02.2024 відомості щодо перетину за БД «АРКАН» ОСОБА_7 відсутні.
04.03.2024 до СУ ГУНП в Запорізькій області надійшли матеріали про те, що в ході проведення оперативно-розшукових заходів встановлено, що у квітні 2023 року ОСОБА_7 , за допомогою невстановлених осіб, незаконно перетнув державний кордон України поза пунктом перетину та направився до ФР Німеччина до свого знайомого ОСОБА_52 . Окрім того, встановлено, що станом на 01.03.2024 мешкає за адресою: АДРЕСА_4 .
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 КПК України, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Чинний КПК України не містить визначення поняття «міжнародний розшук» і не визначає моменту, з якого особа вважається оголошеною у такий розшук.
Водночас оголошення у розшук на стадії досудового розслідування є повноваженням слідчого або прокурора (ст. 281 КПК України). Винесення постанови про розшук особи є підставою для вжиття безпосередніх дій щодо встановлення місцезнаходження особи, незалежно від того, оголошено внутрішньодержавний розшук або міжнародний.
З наведеного випливає, що процесуальне рішення про оголошення у міжнародний розшук не може ототожнюватись з з процесуальними діями щодо виконання такого рішення. Приймаючи таке рішення, слідчий бере на себе відповідальність за обґрунтованість такого рішення забезпечення його виконання. При цьому норми чинного КПК України не визначають підстав, з яких слідчий суддя, суд може не брати до уваги постанову слідчого про оголошення особи у міжнародний розшук.
07.03.2024 підозрюваного ОСОБА_7 оголошено в міжнародний розшук, що підтверджується відповідною постановою слідчого.
В даному випадку сторона захисту відповідну постанову слідчого не оскаржувала.
Відтак, слідчий суддя вважав за можливе розглянути клопотання щодо ОСОБА_7 в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.
Заслухавши учасників провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Щодо обґрунтованості підозри.
Кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики ЄСПЛ (частина 5 статті 9 КПК).
У своїх рішеннях, зокрема, «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства», «Нечипорук та Йонкало проти України», Європейський суд з прав людини наголошує, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
«Обґрунтована підозра» існує тоді, коли факти, якими обґрунтовується затримання, можна «розумно» вважати такими, що підпадають під опис одного з правопорушень, визначених у законі про кримінальну відповідальність. Тобто явно не може йтися про наявність «обґрунтованої підозри», якщо дії, у вчиненні яких підозрюється особа, не становлять кримінального правопорушення на момент вчинення (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Волох проти України»).
При цьому факти, що підтверджують обґрунтовану підозру, не повинні бути такого ж рівня, що й факти, на яких має ґрунтуватися обвинувальний вирок. Стандарт доказування «обґрунтована підозра» не передбачає, що уповноважені органи мають оперувати доказами, достатніми для пред'явлення обвинувачення чи ухвалення обвинувального вироку, що пов'язано з меншою мірою ймовірності, необхідною на ранніх етапах кримінального провадження для обмеження прав особи
Уявлення про «обґрунтовану підозру» має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка виконала затримання та оголосила підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується доданими до клопотання матеріалами досудового розслідування, в тому числі:
- протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 12.04.2023 зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж відносно ОСОБА_9 та протокол огляду носіїв інформації до нього від 28.04.2023, яким підтверджується причетність ОСОБА_9 до вказаного кримінального правопорушення;
- протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 12.04.2023: зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж відносно ОСОБА_10 та протокол огляду носіїв інформації до нього від 01.05.2023;
- протоколом обшуку від 05.04.2023 за адресою: АДРЕСА_5 , за місцем мешкання підозрюваного ОСОБА_8 , в ході якого вилучені печатки та штампи, за допомогою яких виготовлялись підроблені документи;
- речовими доказами, вилученими в ході обшуку за адресою: АДРЕСА_5 ;
- протоколом огляду предметів, вилучених в ході обшуку за адресою: АДРЕСА_5 , від 24.04.2023;
- протоколом обшуку від 05.04.2023 за адресою: АДРЕСА_6 , за місцем роботи ОСОБА_9 , в ході якого вилучено сервер з підготовленими бланками підроблених документів;
- речовими доказами, вилученими в ході обшуку за адресою: АДРЕСА_6 ;
- протоколом огляду предметів, вилучених в ході обшуку за адресою: АДРЕСА_6 , від 21.04.2023;
- протоколом обшуку від 05.04.2023 за адресою: АДРЕСА_2 , за місцем мешкання ОСОБА_10 , в ході якого вилучені кліше печаток та штампів, за допомогою яких виготовлялись підроблені документи;
- речовими доказами, вилученими в ході обшуку за адресою: АДРЕСА_2 ;
- протоколом огляду предметів, вилучених в ході обшуку за адресою: АДРЕСА_2 , від 13.04.2023;
- іншими матеріалами кримінального провадження;
- протоколами допиту свідка ОСОБА_53 , який підтверджує причетність до вчиненого кримінального правопорушення.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, на етапі досудового розслідування слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, та за якою нормою кримінального закону ця особа підлягає відповідальності, оскільки належна оцінка представлених у справі доказів буде здійснена в межах судового провадження.
Не вирішуючи питання про доведеність вини та остаточної кваліфікації дій ОСОБА_7 , виходячи з наданих стороною обвинувачення документів, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованої підозри, на час розгляду клопотання, щодо можливого вчинення ОСОБА_7 інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
Щодо наявності ризиків.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що на теперішній час існують такі заявлені органом досудового розслідування судом ризики, що визначені у ст. 177 КПК України, що підозрюваний може:
- переховуватися від органів досудового розслідування та суду;
- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створитимуть загрозу суспільству. Слідчий суддя, оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності поза процесуальних дій зазначеної особи.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Клішин проти України» наявність кожного ризику повинна носити не абстрактний, а конкретний характер та доводитися відповідними доказами.
Зокрема доказами на обґрунтування ризику можуть бути, зокрема:
- документи, підтверджуючі, що підозрюваний вчиняв подібні дії у минулому, показання свідків, дані про особу, підтверджуючі його протиправну поведінку;
- інформація про притягнення особи до кримінальної відповідальності або до адміністративної відповідальності, інформація про кримінальні зв'язки особи;
- перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином - підтверджене документально;
- необхідні докази того, що особа вчиняє якісь конкретні дії, направлені на створення перешкод правосуддю;
- вчинення іншого кримінального правопорушення чи продовження кримінального правопорушення, у якому особа підозрюється, обвинувачується, - документами, довідками про те, що особа вже притягалась до кримінальної відповідальності, була засуджена, має не зняту чи не погашену судимість, схильна до протиправної поведінки, притягалась до адміністративної відповідальності, інформація про те, що не будучи раніше судимою, особа вчинила декілька злочинів.
Оцінивши доводи, наведені у клопотанні слідчий суддя вважає, що сторона обвинувачення у судовому засіданні довела наявність підстав вважати, що вказані у клопотанні ризики можуть бути підставою для застосування до підозрюваної такого виключного запобіжного заходу, як тримання під вартою.
Щодо ризику переховування від досудового розслідування та суду.
Діяння, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_7 , є тяжкими злочинами, за які передбачено покарання до дев'яти років позбавлення волі. Ця обставина сама по собі може бути мотивом та підставою для підозрюваної переховуватися від органів досудового розслідування чи суду. Це твердження узгоджується із позицією Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії», в якому зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Бессієв проти Молдови» вказано, що ризик втечі має оцінюватися судом у контексті чинників, пов'язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейним зв'язками та усіма видами зв'язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню. Серйозність покарання є релевантною обставиною в оцінці ризику того, що підозрюваний може втекти.
Серйозність обвинувачення може служити для суду підставою для постановлення рішення про поміщення та утримання підозрюваного під вартою з метою запобігання спробі вчинення подальших правопорушень. Однак необхідно, щоб небезпека була явною, а запобіжний захід - необхідним в світлі обставин справи і, зокрема, біографії та характеристики особи, про яку йдеться (Clooth v. Belgium (Клоот проти Бельгії), § 40).
Крім того, попередня процесуальна поведінка підозрюваного вже свідчить про його стійкий намір переховуватись від досудового розслідування, в тому числі за межами України та з використанням ймовірно підроблених документів та інших засобів конспірації.
Щодо ризику вчинення нового кримінального правопорушення.
Слідчий суддя погоджується з доводами слідчого щодо того, що підозрюваний ОСОБА_7 може й в подальшому вдаватися до протиправної діяльності з організації незаконного перетину кордону, що станом на час досудового розслідування є, ймовірно, єдиним або основним джерелом існування. Крім того, факт перетинання ним державного кордону поза пунктами пропуску вказує на його високу кваліфікацію й навички відповідної діяльності, а перебування на території іншої держави на підставі ймовірно підроблених документів може штовхнути його до продовження тієї діяльності, у якій він підозрюється на території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Про неможливість застосування до підозрюваного більш м'якого запобіжного заходу, такого як особисте зобов'язання або домашній арешт, свідчить той факт, що вказані заходи не здатні забезпечити ізоляцію підозрюваного в тій мірі, яка була б достатньою для запобігання вказаних вище ризикам.
Неможливість обрання до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистої поруки обґрунтовується таким.
Відповідно до ч. 1 ст. 180 КПК України особиста порука полягає у наданні особами, яких слідчий суддя, суд вважає такими, що заслуговують на довіру, письмового зобов'язання про те, що вони поручаються за виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків відповідно до статті 194 цього Кодексу, і зобов'язуються за необхідності доставити його до органу досудового розслідування чи в суд на першу про те вимогу.
Однак в даному випадку слідчому судді не було надано жодних відомостей про осіб, які виявили бажання поручитись за підозрюваного, які б для слідчого судді та будь-якого поміркованого стороннього спостерігача були б достатніми для висновку, що ці особи здатні забезпечити правомірну поведінку підозрюваного. Самий факт перебування цих осіб у родинних та близьких стосунках із підозрюваного не може бути єдиною підставою для такого висновку.
Про неможливість обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді застави, що передбачено п.3 ч.1 ст. 176 КПК України свідчить те, що на час звернення з клопотанням до слідчого судді, відповідних клопотань від заставодавців не надходило.
Слідчий суддя також бере до уваги, що відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 183 КПК України при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який оголошений у міжнародний розшук, розмір застави не визначається.
Також слідчий суддя зауважує, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 176-178, 183, 193, 194, 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 , подане в межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР під № 12023082060001266 від 07.08.2023, - задовольнити.
Обрати відносно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді тримання під вартою, без права звільнення з-під варти під заставу.
Після затримання підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі цієї ухвали, в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України доставити його до місця кримінального провадження для участі у розгляді слідчим суддею, судом питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Подання апеляційної скарги не зупиняє виконання, ухвала підлягає негайному виконанню.
Слідчий суддя ОСОБА_1