Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/1509/24
Провадження № 3/332/1114/24
14.03.2024 р.
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Марченко Н.В. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Військової частини НОМЕР_1 Міністерства Оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , солдата, номера обслуги, перебуваючого на посаді ….(інформація обмежена для запобігання несанкціонованому поширенню інформації про переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчиненому в умовах воєнного або надзвичайного стану) Військової частини НОМЕР_1 Міністерства Оборони України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно фабули протоколу серії НОМЕР_1 № 141 від 09.03.2024 року вбачається, що 09.03.2024 року о 14 годині 00 хвилин, у Військовий період- особливий стан в службовий час. під час виконання службових обов'язків на території тимчасової дислокації мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 ….(інформація обмежена для запобігання несанкціонованому поширенню інформації про переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчиненому в умовах воєнного або надзвичайного стану) було виявлено з явними ознаками вживання алкогольних напоїв або наркотичних речовин солдата ОСОБА_1 , заступником командира роти з морально-психологічного забезпечення роти вогневої підтримки, мотопіхотного батальйону, військової частини НОМЕР_1 . старшим лейтенантом ОСОБА_2 . Після виявлення даного факту було запропоновано направитися на освідчення до КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради, на що солдат ОСОБА_1 відмовився прямувати на освідчення, дана відмова розцінюється як автоматичне визнання провини. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Згідно ст. 278 КУпАП, орган при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Диспозицією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння , або за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Суддя зазначає, що матеріали справи містять акт фіксації відмови від проходження медичного огляди та відмови від надання пояснень.
Однак, у порушення ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 не містить викладу змісту протиправного діяння відповідно до диспозиції правової норми, яка передбачає адміністративну відповідальність за його вчинення, тобто в чому саме полягає інкриміноване ОСОБА_1 адміністративне правопорушення в розумінні ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та обов'язкової кваліфікуючої ознаки для об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП - вчинення правопорушення в умовах особливого періоду.
У відповідності до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З системного аналізу норм КУпАП вбачається, що при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на доопрацювання.
З огляду на вищевикладене, суддя позбавлений можливості прийняти відповідне рішення внаслідок невідповідності вказаних обставин у протоколі про адміністративне правопорушення вимогам ст.256 КУпАП та матеріалів, які долучені до протоколу про адміністративне правопорушення та вважає за необхідне направити справу про адміністративне правопорушення до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства Оборони України для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП повернути до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства Оборони України для доопрацювання та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до вимог чинного законодавства.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В.Марченко