Справа № 761/9225/24
Провадження № 1-кс/761/6399/2024
12 березня 2024 року місто Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції), розглянувши матеріали клопотання прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 , поданого у кримінальному провадженні № 42023000000001671 від 06 жовтня 2023 року про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України
Слідчими Головного слідчого управління Служби безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001671 від 06.10.2023 за підозрою ОСОБА_7 за ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_8 за ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_9 за ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_10 за ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 18.12.2023 старший державний інспектор-кінолог відділу кінологічного забезпечення та протидії незаконному переміщенню наркотиків і зброї управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Закарпатської митниці ОСОБА_4 за попередньою змовою з державним інспектором відділу митного оформлення № 8 митного поста «Тиса» Закарпатської митниці ОСОБА_8 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, одержали неправомірну вигоду від ОСОБА_11 за наступних обставин.
ОСОБА_4 , обіймаючи відповідно до наказу начальника Закарпатської митниці № 728-о від 18.07.2023 посаду старшого державного інспектора-кінолога відділу кінологічного забезпечення та протидії незаконному переміщенню наркотиків і зброї управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Закарпатської митниці, мав спеціальне звання радник митної служби ІІІ рангу, присвоєне наказом начальника Закарпатської митниці № 589-о від 30.06.2023, виконував функції представника влади, уповноваженого здійснювати процедури митного контролю, передбачені ст.336 Митного Кодексу України, а також згідно посадової інструкції, затвердженої 22.06.2023 році начальником Закарпатської митниці, з якою 20.07.2023 ознайомлений під підпис, уповноважений здійснювати проведення заходів та операцій із запобігання, виявлення та припинення незаконного переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин з використанням кінологічних команд; внесення даних до бази даних модуля «Провадження у справах по ПМП» АСМО «Інспектор».
ОСОБА_8 , обіймаючи відповідно до наказу начальника Закарпатської митниці № 1032-о від 28.09.2023 посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 8 митного поста «Тиса» Закарпатської митниці, маючи спеціальне звання інспектор митної служби ІІ рангу, присвоєне наказом начальника Закарпатської митниці № 384-о від 10.07.2020, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, виконуючи функції представника влади, уповноваженого виконувати форми митного контролю згідно ст.335 Митного Кодексу України, відповідно до Посадової інструкції, затвердженої 16.03.2023 начальником Закарпатської митниці, з якою 29.09.2023 ознайомлений під підпис, уповноважений здійснювати митне оформлення та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України; забезпечувати справляння митних платежів, контролю правильності обчислення, своєчасності та повноти їх сплати; здійснення заходів щодо недопущення переміщення через митний кордон України товарів, на які встановлені заборони або обмеження щодо переміщення через митний кордон України; приймати рішення про проведення митного огляду та ініціювати переогляд.
Відповідно до п.1 Примітки до ст. 364 КК України, державний інспектор відділу митного оформлення № 8 митного поста «Тиса» Закарпатської митниці ОСОБА_8 та старший державний інспектор-кінолог відділу кінологічного забезпечення та протидії незаконному переміщенню наркотиків і зброї управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Закарпатської митниці ОСОБА_4 являлись службовими особами, оскільки обіймаючи зазначену посаду здійснювали функції представника влади - були наділений правом у межах своєї компетенції пред'являти вимоги, а також приймати рішення обов'язкові для виконання фізичними і юридичними особами; наділений владними повноваженнями застосовувати примусові заходи впливу, які забезпечують виконання цих вимог.
До початку вчинення злочину ОСОБА_4 і ОСОБА_8 домовились про обставини його вчинення, зокрема, про узгоджені дії, які кожен з них має вчинити для створення умов для одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_11 за безперешкодне проходження митного контролю вантажів, які провозив останній, та нескладання протоколів за порушення митних правил. Також, співучасники домовились, що ОСОБА_4 безпосередньо отримає неправомірну вигоду за таких обставин.
Так, у відповідності до ч. 1 ст. 255 Митного Кодексу України митне оформлення завершується в найкоротший можливий строк, але не більше ніж чотири робочих години.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 374 Митного Кодексу України, товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
У разі якщо товари, зазначені у частині першій цієї статті, підлягають державній реєстрації на території України, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів при переміщенні (пересиланні) їх через митний кордон України громадянами, та звільняються від оподаткування митними платежами.
Товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість та/або загальна вага яких перевищують обмеження, встановлені частиною першою цієї статті, але загальна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, в частині, що перевищує еквівалент 1000 євро (при ввезенні товарів на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення) та еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг (при ввезенні через інші пункти пропуску через державний кордон України). Базою оподаткування таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 1000 євро (при ввезенні товарів на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення) та еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг (при ввезенні через інші пункти пропуску через державний кордон України).
Згідно зі ст. 366 Митного кодексу України двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.
Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою
Відповідно до п. 4.15. Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон України у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Чоп (Тиса)», затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 306 від 03.07.2018, погодженого Закарпатською митницею ДФС (далі - Технологічна схема), пропуск осіб, транспортних засобів і товарів через державний кордон здійснюється за наявності відміток у контрольному талоні про перетинання державного кордону та відміток посадових осіб підрозділу митного оформлення.
Згідно з п.4.11. Технологічної схеми, визначення обсягів та характеру митного контролю здійснюється уповноваженою посадовою особою підрозділу митного оформлення.
Крім того, п. 4.20.1. Технологічної схеми передбачено, що прикордонний та митний контроль автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів (у тому числі туристичних груп) здійснюється на смузі руху № 2, як правило без виходу пасажирів із салону.
18.12.2023 близько 04 год. 35 хв. автобус з номерним знаком НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_11 , який слідував маршрутом з м. Ріміні Італійська Республіка до м. Чернівці Україна, заїхав на проходження митного контролю на канал «червоний коридор» в пункті пропуску «Тиса» Закарпатської митниці за адресою: село Соломоново Ужгородський район Закарпатська область.
ОСОБА_8 , будучи службовою особою, діючи умисно, в ході огляду за участю водія ОСОБА_11 та наявного в автобусі вантажу, встановив, що вказаний транспортний засіб перевозить незадекларовані товари, фактурна вартість та вага яких перевищує норми, встановлені ч. 1-4 ст. 374 Митного Кодексу України.
Надалі, державний інспектор відділу митного оформлення № 8 митного поста «Тиса» Закарпатської митниці ОСОБА_8 в присутності старшого державного інспектора-кінолога відділу кінологічного забезпечення та протидії незаконному переміщенню наркотиків і зброї управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Закарпатської митниці ОСОБА_4 , будучи службовою особою, з використанням наданих йому владних повноважень, діючи умисно, з метою протиправного особистого збагачення, діючи на виконання попередньо узгодженого злочинного плану, висловив ОСОБА_11 прохання надати неправомірну вигоду в розмірі 1400 євро за безперешкодне проходження митного контролю та провіз товарів.
ОСОБА_11 на виконання прохання про надання неправомірної вигоди прослідував в супроводі ОСОБА_4 до кабінки митного оформлення, розташованої на території митного поста «Тиса» за адресою: Закарпатська область, Ужгородський район, село Соломоново, 2,5 км від м. Чоп, 0-ва відмітка траси Чоп - Київ, де за вказівкою останнього залишив поряд з кавоваркою неправомірну вигоду - грошові кошти в сумі 1400 євро.
Відразу після передачі обумовленої суми неправомірної вигоди ОСОБА_8 передав ОСОБА_11 контрольний талон про перетинання державного кордону з відміткою посадової особи підрозділу митного оформлення, що дозволяв пропуск через державний кордон автобуса з номерним знаком НОМЕР_1 , а також осіб і товарів, які в ньому перевозились.
Після цього, автобус з номерним знаком НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_11 зі всім наявним вантажем без сплати будь-яких платежів безперешкодно виїхав з митного поста «Тиса» Закарпатської митниці.
В подальшому, ОСОБА_8 і ОСОБА_4 розподілили між собою неправомірну вигоду, одержану від ОСОБА_11 .
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в проханні надати неправомірну вигоду для себе та третьої особи за вчинення та невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, за попередньою змовою групою осіб, та в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе та третьої особи за вчинення та невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, вчинене за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчинені кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
15.01.2024 о 17 год 53 хв ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , затримано в порядку ст. 208 КПК України.
16.01.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 368 КК України.
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 17.01.2024 у справі № 761/2072/24 до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 (шістдесят) діб до 14.03.2024, із визначенням застави в розмірі 1300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 3 936 400 (три мільйона дев'ятсот тридцять шість тисяч чотириста) гривень.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 20.02.2024 у справі № 761/2072/24 застосовано до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у виді тримання під вартою, в межах строку досудового розслідування, строком до 14.03.2024. Одночасно визначено підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , заставу у розмірі 1 059 800 гривень, що дорівнює 350 розмірам прожиткових мінімумів для працездатних осіб. У разі внесення застави, на підозрюваного ОСОБА_4 до 15.03.2024 покладено наступні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 27.02.2024 за клопотанням захисників підозрюваного ОСОБА_4 - адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_12 змінено застосований ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 17.01.2024 у справі № 761/2072/24 ОСОБА_4 запобіжний захід у виді тримання під вартою та застосовано відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , запобіжний захід у виді домашнього арешту у нічний час доби, із забороною останньому залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 у період часу з 22 год 00 хв до 06 год 00 хв наступної доби, та покладенням на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у межах строку досудового розслідування, а саме до 16.03.2024 включно, обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, а саме: 1) прибувати по першому виклику слідчого, прокурора або суду на визначений час; 2) не відлучатися із Закарпатської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду; 3) повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання та/або роботи; 4) уникати спілкування з іншими підозрюваними та свідками у даному кримінальному провадженні; 5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; 6) носити електронний засіб контролю.
Згідно цієї ж ухвали слідчого судді постановлено звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з під варти.
Постановою заступника Генерального прокурора від 11.03.2024 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001671 продовжено до трьох місяців, тобто до 16.04.2024.
12 березня 2024 року до слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва звернувся прокурор Офісу Генерального прокурора про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 .
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з підстав у ньому наведених.
Підозрюваний та його захисник не заперечували щодо про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у нічний час доби.
Вивчивши клопотання прокурора та матеріали додані до клопотання, з'ясувавши думку осіб, що беруть участь у його розгляді, слідчий суддя зазначає наступне.
Згідно із ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків.
Крім того, ст. 178 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, в тому числі й вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання винуватим, вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого, міцність його соціальних зв'язків, наявність постійного місця роботи, навчання, його репутацію, майновий стан, наявність судимостей, дотримання раніше застосованих запобіжних заходів та інше.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення. Термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
Дослідивши надані матеріали слідчий суддя бере до уваги документи, що підтверджують ймовірну причетність ОСОБА_4 до інкримінованого його кримінального правопорушення і такі є переконливими для слідчого судді.
Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, підозра у якому йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.
Зважаючи на викладене, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у нічний час доби.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 183 КПК України, суддя
Клопотання задовольнити.
Продовжити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту до 16 квітня 2024 року, включно, в межах строку досудового розслідування, заборонивши йому залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 у період часу з 22 год 00 хв до 06 год 00 хв наступної доби, з покладенням на підозрюваного обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, а саме:
1) прибувати по першому виклику слідчого, прокурора або суду на визначений час;
2) не відлучатися із Закарпатської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3) повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання та/або роботи;
4) уникати спілкування з іншими підозрюваними та свідками у даному кримінальному провадженні;
5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
6) носити електронний засіб контролю.
Контроль за виконанням даного запобіжного заходу залишити за органами Національної поліції, які обслуговують територію місця мешкання підозрюваного.
На ухвалу прокурором, підозрюваним, його захисником протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1