Справа №295/9358/23
Категорія 156
3/295/99/24
14.03.2024 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Костенко С.М. розглянув матеріали, які надійшли з Управління патрульньої поліції в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , учасник бойових дій, і.к. НОМЕР_1 , -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення 05.07.2023 о 10 год. 40 хв. в м. Житомирі, проспект Миру,1-а водій ОСОБА_1 керував т/з AUDI д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, почервоніння шкіряного покриву обличчя. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановлено законом порядку водій відмовився.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що 05.07.2023 т/з не керував, водієм був ОСОБА_2 , разом з яким стояли на вулиці на проспекті Миру. В цей час до них під'їхав патрульний автомобіль та працівники поліції опросили документи на т/з, які надав. При цьому, він заперечив факт керування т/з, пояснивши, т/з перебуває на стоянці. В послідуючому, поліцейські висловили підозру, що він може перебувати в стані алкогольного сп'яніння та запропонували пройти огляд, на що відмовився, оскільки т/з не керував.
Опитаний в судовому засіданні ОСОБА_2 пояснив, що в день події керував т/з ОСОБА_3 , приїхали на проспект Миру, зупинилися та стояи на вулиці розмовляли. Будь-яких порушень ПДР не вчиняв, поліція його не зупиняла. Через певний проміжок часу під'їхав поліцейський автомобіль, які перевірили документи у власника та запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння. ОСОБА_3 відмовився, оскільки т/з не керував.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_2 , думку захисника, дослідивши матеріали справи, відеозапис з камери відеоспостережння та боді-камери поліцейського, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, закріпленні положення, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
У справі «Barbera, Messeguand Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Одночасно, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. The United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть "випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту".
Щодо обґрунтованості поширення на вказану категорію справ гарантій Конвенції необхідно зазначити таке.
Якість складання протоколу є дуже важливою стадією оформлення справи про адміністративне правопорушення, й фактично є «обвинуваченням» держави щодо особи, що потребує належного до цього ставлення.
Відповідно звернуто увагу уповноважених осіб на необхідності дотримання правил та процедур під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, прав та гарантій особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, належному фіксуванні доказів вчинення правопорушення та їх зберіганні тощо.
У справах проти України ЄСПЛ розглядав питання про віднесення правопорушень, передбачених КпАП, до «кримінального аспекту» в розумінні Конвенції, що, з огляду на суворість передбаченого покарання правопорушення, не є незначним та такі адміністративні провадженні слід вважати по суті кримінальними і такими, що вимагають застосування всіх гарантій статті 6 Конвенції.
Одночасно практика Європейського суду з прав людини щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення зосереджена навколо фундаментальних засад здійснення правосуддя у справах про адміністративні правопорушення, зокрема, забезпеченні дотримання положень Конвенції в частині реалізації статті 6, яка гарантує кожному право на справедливий суд.
Як вбачається з відеозапису поліцейські зупинили т/з AUDI д.н.з. НОМЕР_3 , поспілкувалися з водієм та рушили далі по проспекту Миру. На відео зафіксовано, що на протилежній стороні проспекту на паркувальному мсці стоїть т/з чорного кольору. Поліцейський автомобіль здійснив розворот та під'їхав до припаркованого т/з чорного кольору AUDI д.н.з. НОМЕР_2 . Отже, відеозапис не містить інформації, що т/з AUDI д.н.з. НОМЕР_2 рухався, порушував ПДР та був зупинений працівниками поліції. Відео мсістить запис щодо зупинки аналогічної моделі т/з, але з іншими номерними знаками НОМЕР_3 .
З огляду на наведене, зазначений доказ суд відкидає, оскільки не підтверджує факт руху т/з AUDI д.н.з. НОМЕР_2 , порушення ПДР та його зупинку.
Отже, доказі про те, що ОСОБА_1 керував т/з суду не надано. Крім того, як вбачається з відео два чоловіки перебували біля автомобіля.
Згідно правових висновків Верховного Суду, висловлених при розгляді справ на неправомірні дії поліцейського, поліцейськиі не мають права без задокументованих доказів вчинення водієм порушень ПДР України зупиняти автомобіль, перевіряти документи та, як наслідок, вимагати проходження перевірки на стан сп'яніння (рішення від 15.03.2019 справа 686/11314/17; від 23.10.2019 справа № 357/10134/17).
Під час судового розгляду не здобуто доказів про те, що ОСОБА_1 керував т/з, не здобуто доказів про те, що порушував ПДР, у зв'зку з цим поліцейські не мали права вимагати у останнього проходження перевірки на стан сп'яніння. Зазначені підстави відмови ОСОБА_1 неодноразово наголошував поліцейським, що зафіксовано відеозаписом з боді-камери поліцейського.
Відповідно до вимог ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння від 09.11.2015 № 1452/735, а також "Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведеня огляду з метою виявлення стані сп'яніння ...", затвердженого постановою КМУ 17.12.2008 № 1103 у разі відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння, поліцейський у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушеня, у якому зазначає ознаки сп'яіння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, в порушення вимог ч.6 ст. 266 КУпАП, не залучено участь двох свідків.
В даному випадку стан сп'яніння водія не встановлено, відмову водія від проходження огляду на стан сп'яніння не зафіксовано.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї грунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в ст. 62 Конституції України презумпції невинності.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно с п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.
З огляду на наведені обставини, матеріали справи відносно ОСОБА_1 не містять безумовних та беззаперечних доказів на підтвердження вчинення останнім інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП., що виключає провадження у справі та підлягає закриттю.
Керуючись ст. 247,283, 284, КУпАП суд, -
Провадження в справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КУпАП - закрити за відсутністю складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її прийняття.
Суддя С.М.Костенко