Справа № 161/2132/24
Провадження № 3/161/1223/24
м.Луцьк 07 березня 2024 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
за участі секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луцьк справу № 161/2132/24 про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
01.02.2024 року на адресу суду з Луцького РУП ГУНП у Волинській області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 971607 від 14 січня 2024 року, що 12 січня 2024 року, близько 15.05 годин, ОСОБА_1 , порушила ТЗП СК серії АА № 275189, а саме здійснювала телефонні дзвінки, надсилала смс повідомлення з погрозами, чим порушила заборону в будь-який спосіб конфліктувати з постраждалою особою.
Однак, із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 971607 від 14 січня 2024 року достовірно вбачається, що в останньому взагалі не зазначено (та взагалі не встановлено) місце вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Таким чином, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП безальтернативно розглядаються за місцем його вчинення.
Таким чином, недоліки, допущені при формуванні матеріалів справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, унеможливлюють суду встановити подію адміністравного правопорушення та місце розгляду вказаної справи про вчинення адміністративного правопорушення, в тому числі, чи підлягає вона розгляду саме Луцьким міськрайонним судом Волинської області.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що недоліки, допущені при формуванні матеріалів справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, унеможливлюють суду встановити подію адміністративного правопорушення та місце розгляду вказаної справи про вчинення адміністративного правопорушення, в тому числі, чи підлягає вона розгляду саме Луцьким міськрайонним судом Волинської області. А тому за таких обставин, матеріали справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП підлягають поверненню для доопрацювання, з метою усунення допущених недоліків та скерування даних матеріалів до суду, для їх розгляду по суті, у відповідності до положень ст. 276 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 256, 276 КУпАП України, -
Матеріали справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП повернути до Луцького РУП ГУНП у Волинській області, для доопрацювання у чіткій відповідності до викладених судом вказівок.
Встановити строк для доопрацювання, шляхом усунення зазначених в постанові суду недоліків, - протягом 7 днів з моменту отримання постанови суду.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Ковтуненко