Справа № 190/460/24
Провадження №1-в/190/47/24
12 березня 2024 року м.П'ятихатки
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. П'ятихатки подання відділення поліції № 7 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 ,
Начальник відділення поліції № 7 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 ..
Подання мотивоване тим, що 27.03.2018 року вироком Тернівського районного суду м. Кривий Ріг Дніпропетровської області ОСОБА_3 засуджений за ч. 3 ст. 187 КК України до 8 років позбавлення волі. 05.02.2022 року звільнений від відбування покарання по відбуттю сроку покарання та ухвалою Петрівського районного суду Кіровоградської області від 08.11.2022 року останньому встановлено адміністративний нагляд. Проте, ОСОБА_3 перебуваючи під час адміністративного нагляду неодноразово був притягнутий до адміністративної відповідальності, 08.04.2023 року не з'явився на відмітку в дні та години встановлені відділенням поліції № 7, в зв'язку з чим просять встановити адміністративний нагляд строком на 6 місяців.
В судове засідання представник відділення поліції № 7 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області не явився, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
ОСОБА_3 в судове засідання не явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд подання без його участі, з встановленням адміністративного нагляду згоден.
Вивчивши подання, документи та докази додані до нього, суд вважає, що подання не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року № 264/94-ВР визначено умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки.
Так адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами внутрішніх справ (ст.1).
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (ст.2 Закону).
Згідно п.«в» ст. 3 Закону України №264/94 адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Підставами для встановлення адміністративного нагляду згідно п.«в» ст.4 Законує зокрема матеріали органів національної поліції щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону.
Вказаним Законом чітко визначено коло обмежень, які можуть бути застосовані судом до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд.
Відповідно до роз'яснень Постанови Пленуму ВСУ України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» від 28.03.1986 року №3 з послідуючими змінами, адміністративний нагляд щодо осіб, вказаних у п. «в» ст. 3 Закону, встановлюється на той же строк після того як вони звільнились з виправно-трудової установи. Строк адміністративного нагляду не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості (п.3).
Адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але небільше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.( ст. 6 Закону).
Згідно ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», передбачено, що адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.
Звертаючись до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду начальник відділення поліції № 7 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області обґрунтовує його тим, що ОСОБА_3 порушує обмеження, встановлені ухвалою Петрівського районного суду Кіровоградської області від 08.11.2022 року, проте до подання не долучено копію ухвали Петрівського районного суду Кіровоградської області про встановлення ОСОБА_3 адміністративного нагляду та розписки останнього про ознайомлення про порядок відбування адміністративного нагляду.
Ухвалою Петрівського районного суду Кіровоградської області від 08.11.2022 року був встановлений адміністративний нагляд відносно ОСОБА_3 строком на один рік.
Станом на час розгляду даного подання строк дії ухвали про встановлення адміністративного нагляду закінчився.
При цьому відповідний орган з поданням про продовження адміністративного нагляду у передбачений строк до суду не звертався, а звернувся з поданням про встановлення адміністративного нагляду повторно 26.02.2014 року.
Відтак, Законом України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» не передбачено встановлення повторного адміністративного нагляду.
Таким чином, на даний час строк звернення до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду закінчився, так як згідно п. «а» ч.2 ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні терміну адміністративного нагляду, а встановлення повторного адміністративного нагляду законом не передбачено, тому суд приходить до висновку, що підстави для задоволення подання відсутні.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», суд
У задоволенні подання відділення поліції № 7 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області на протязі семи днів з дня її проголошення.
Ухвала, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги - ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_1