Справа № 367/7408/23
Провадження №3/367/151/2024
Іменем України
06 березня 2024 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Горбачова Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань суду справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
18.09.2023 року о 09 год. 45 хв. в Київській області, м. Ірпінь, по вул. Соборна, буд. 16, водій ОСОБА_1 , керував автомобілем SKODA FABIA, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук), в порушення п. 2.5 ПДР України, від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
В судове засідання 06.03.2024 особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Однак, раніше був присутнім в судовому засіданні та надав суду пояснення. ОСОБА_1 не визнав себе винним, посилаючись на відсутність доказів перебування його за кермом автомобіля.
08.01.2024 року від представника ОСОБА_1 , адвоката Кочерги В.І. до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. В клопотанні представник посилається на відсутність в матеріалах справи акту огляду на стан алкогольного сп'яніння, невідповідність доданих доказів вимогам законодавства, порушення визначеного законом порядку огляду особи на стан алкогольного сп'яніння та неможливість використання доданого до матеріалів справи відеозапису, як належного доказу вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. Також просив долучити до матеріалів провадження письмових доказів, а саме: копію наказу МВС України № 8026; копію листа Департаменту охорони здоров'я Київської обласної державної адміністрації, про затвердження переліку закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння; копію наказу Департаменту охорони здоров'я № 971 від 10.08.2022 р. та копію наказу Департаменту охорони здоров'я № 875 від 12.07.2023 р.
В судовому засіданні захисник Кочерга В.І. посилався на відсутність доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом під час зупинки, а тому вважав дії працівників поліції протиправними та просив закрити провадження по справі за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Також, в судовому засіданні за клопотанням сторони захисту заслухано пояснення свідка ОСОБА_2 , який зазначив, що 18.09.2023 о 08 год. 30 хв. він приїхав до ОСОБА_1 , щоб оглянути авто, оскільки мав намір придбати таке саме. ОСОБА_1 надав йому право сісти за кермо та здійснити поїздку в м. Ірпінь, проте, під час поїздки, авто зламалося, тому вони були вимушені зупинитися та ввімкнути «аварійку». Після цього до них підійшли працівники поліції та запросили ОСОБА_1 пройти огляд.
В судовому засіданні також був оглянутий відеозапис, доданий до протоколу про адміністративне правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх в сукупності, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до положень частин 2-6 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
В той же час згідно з пунктом 12 розділу ІІ Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858 (далі - Інструкція), у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє таку особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Отже, відмова водія від проходження огляду на стан, зокрема, алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку є підставою притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки його провина підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 018139 від 18.09.2023 року, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, розпискою про передачу ТЗ SKODA FABIA, д.н.з. НОМЕР_1 на зберігання ОСОБА_2 , відеозаписом з якого вбачається факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння, а також іншими матеріалами справи.
Посилання ОСОБА_1 на те, що він не керував транспортним засобом під час зупинки, суд не приймає до уваги, а вважає їх направленими на уникнення відповідальності, оскільки будь-яких заперечень щодо керування автомобілем останній під час складання на нього протоколу про адміністративне правопорушення не надавав, про що свідчить відсутність таких заперечень на відеозаписі, протоколі та в доданих до нього письмових матеріалах. Окрім того, на запитання поліцейського, чи керував він зупиненим транспортним засобом SKODA FABIA, д.н.з. НОМЕР_1 , ОСОБА_1 надав відповідь, що керував. Також на підтвердження керування саме ним даним транспортним засобом вказує розписка свідка ОСОБА_2 , яка додана до протоколу, про отримання у керування вищевказаного автомобіля після оформлення протоколу.
Показання свідка ОСОБА_2 , надані в суді, суд не приймає до уваги, оскільки вони не відповідають іншим матеріалам, дослідженим в судовому засіданні.
У зв'язку зі встановленими обставинами, враховуючи характер скоєного ОСОБА_1 правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, суд приходить до висновку, що йому необхідно призначити адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 130, 7, 9, 23, 24, 27, 33, 34, 35, 38, 40-1, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, в порядку, встановленому законом.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання - три місяці з дня її винесення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подання у 10-ти денний строк, з дня винесення такої постанови, апеляційної скарги.
Суддя: Ю.В. Горбачова