13 березня 2024 року
м. Київ
справа №160/8404/23
адміністративне провадження № К/990/8808/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Шарапи В.М.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22.12.2023 у справі №160/8404/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,
У 2023 році ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:
- визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області від 03.01.2023 №046150009738 у перерахунку, нарахуванні та виплаті з 28.03.2022 позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80% заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати позивачеві до пільгового підземного стажу з повним робочим днем за Списком №1 наступні періоди роботи, які становлять 6 років 1 місяць 4 дні у Рудоуправлінні ім.Кірова ДВО «Південруд» ММ СРСР:
- з 27.03.1995 по 30.04.2001 - підземним гірником шахти «Северная» (подземным горнорабочим мовою оригіналу) другого розряду;
- з 01.07.1996 по 28.02.1999 - підземним люковим шахти «Северная» четвертого розряду;
- з 01.03.1999 по 14.12.2000 - підземним люковим шахти ім.Артема четвертого розряду;
- з 15.12.2000 по 30.04.2001 - підземним слюсарем черговим та з ремонту обладнання четвертого розряду шахти ім.Артема.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 28.03.2022 здійснити позивачеві перерахунок, нарахувати та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80% заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.08.2023 позов задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 03.01.2023 №046150009738 про відмову в перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80% заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати позивачу до пільгового підземного стажу з повним робочим днем за Списком №1 період проходження військової служби з 29.05.1990 по 16.06.1992 та періоди роботи з 27.03.1995 по 30.06.1996 підземним гірником шахти «Северная», з 01.07.1996 по 28.02.1999 підземним люковим шахти «Северная», з 01.03.1999 по 14.12.2000 підземним люковим шахти ім.Артема, з 15.12.2000 по 30.04.2001 підземним слюсарем черговим та з ремонту обладнання четвертого розряду шахти ім.Артема;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 29.12.2022 про перерахунок його пенсії, вирішити питання щодо наявності у позивача права на отримання пенсії у розмірі, встановленому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з моменту призначення пенсії та прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків, викладених у цьому судовому рішенні, вимог пенсійного законодавства України та повноважень органів Пенсійного фонду України;
- у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.12.2023 апеляційну скаргу позивача задоволено, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.08.2023 в частині визначеного способу захисту права скасовано та в цій частині прийняти нову постанову, якою зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області з 28.03.2022 здійснити позивачу перерахунок, нарахувати та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80% заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, в решті рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2023 залишено без змін.
06.03.2024 на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга відповідача, у якій скаржник просить скасувати постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22.12.2023 та залишити в силі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.08.2023.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд установив, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити, з огляду на таке.
У цій справі суд першої інстанції, врахувавши вимоги частин третьої та четвертої статті 257 КАС України, розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження. За предметом спору дана справа не належить до тих, які повинні розглядатися виключно за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Оцінивши доводи касаційної скарги та правове значення цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, колегія суддів вважає, що посилання скаржника на положення підпунктів "а" та "в" пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України є необґрунтованими, оскільки аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з встановленими в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанції обставинами та наданою їм правовою оцінкою не дають підстав для висновку про наявність в даному випадку обставин, наведених у підпунктах "а" та "в" пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Інші обґрунтовані посилання на існування обставин, передбачених підпунктами "а"-"г" пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, у касаційній скарзі відсутні.
Отже касаційну скаргу подано на судове рішення, яке не підлягає касаційному оскарженню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи, що оскаржуване судове рішення прийнято у справі розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, передбачені пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України випадки відсутні, у відкритті касаційного провадження у цій справі слід відмовити.
Цей висновок відповідає Рекомендаціям № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи від 07.02.1995, якими рекомендовано державам-членам вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до частини "с" статті 7 цієї Рекомендації скарги в суд третьої інстанції повинні подаватися в першу чергу у рамках таких справ, які заслуговують третього судового розгляду, наприклад справи, які будуть розвивати право або які будуть сприяти однаковості тлумаченню закону. Їх коло може бути також обмежене скаргами по тих справах, які стосуються питань права, які мають значення для всього суспільства в цілому. Від особи, яка подає скаргу, слід вимагати обґрунтування того, чому її справа буде сприяти досягненню таких цілей.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"), враховуючи особливий характер функції Верховного Суду як суду касаційної інстанції, Суд може визнати, що процедура, яка застосовується у Верховному Суді, може бути більш формальною (рішення від 19.12.1997 у справі "Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії").
Керуючись статтями 328, 333, 359 КАС України, суд
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22.12.2023 у справі №160/8404/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії.
Надіслати скаржнику копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя - доповідач: С.М. Чиркін
Судді: А.А. Єзеров
В.М. Шарапа