12 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/21726/23 пров. № А/857/22408/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Глушка І.В., Довгої О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2023 року (суддя Кузан Р.І., ухвалене в м. Львові) у справі № 380/21726/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинення дій, -
12.09.2023 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просив:- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, зазначену у рішенні №13465013361 від 14.08.2023 щодо відмови за заявою №5666 від 09 серпня 2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 №5666 про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.93 N 3723 "Про державну службу", п. п 10, 12 розділу XI “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України від 10.12.2015 N 889 "Про державну службу", ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням довідки Головного управління ДПС у Львівській області № 78-13-01-10-21 від 09.08.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідки Головного управління ДПС у Львівській області № 77-13-01-10-21 від 09.08.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 09 серпня 2023 року позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 “Про державну службу”, п. п 10, 12 розділу XI “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України від 10.12.2015 № 889 “Про державну службу” ч.1 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із зменшенням пенсійного віку на 8 років, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням довідки Головного управління ДПС у Львівській області № 78-13-01-10-21 від 09.08.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідки Головного управління ДПС у Львівській області № 77-13-01-10-21 від 09.08.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2023 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, його оскаржив відповідач- Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, подавши апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду, та з наведених в ній підстав, покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в позові з підстав наведених в апеляційній скарзі.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції вважає законним та просить залишити його без змін.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзив, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступні підстави.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком призначену відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно з записами у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 07.09.1988 та вкладиша до трудової книжки серії НОМЕР_3 від 12.06.1997, наявних в матеріалах справи, позивач в межах спірного періоду працював на відповідних посадах в органах Державної податкової служби, а саме: з 02.07.1990 зарахований в порядку переводу на посаду державного податкового інспектора відділу оподаткування прибутків кооперативних і громадських організацій Державної податкової інспекції м. Самбора (наказ №3-0 від 02.07.1990); з 01.01.1993 переведений на посаду старшого державного інспектора відділу оподаткування кооперативів, колгоспів та інших організацій без відомчого підпорядкування (наказ №20-0 від 28.12.1992); 25.08.1993 звільнений з старшого державного інспектора відділу оподаткування кооперативів, колгоспів та інших організацій без відомчого підпорядкування Державної податкової інспекції м. Самбір у зв'язку з переводом у ДПІ по м. Львову (наказ №27-0 від 16.08.1993); з 25.08.1993 зарахований на роботу в порядку переводу в ревізійно-інспекторський відділ на посаду старшого державного податкового ревізора-інспектора Державної податкової інспекції по м. Львову (наказ №29-0 від 25.08.1993); з 01.10.1993 переведений на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу фізичних осіб (наказ №36/0 від 25.10.1993); 05.05.1994 прийняв присягу державного службовця; з 26.11.1996 в зв'язку з ліквідацією Державної податкової інспекції по м. Львову і утворення Державної податкової адміністрації у м. Львові переведений на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора (наказ №760/96 від 22.08.1996, наказ №2-0 від 26.11.1996); з 03.01.1997 переведений на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу дослідної перевірки управління податкових розслідувань (наказ №10-0 від 31.01.1997); з 02.04.1997 звільнений з займаної посади у зв'язку з переведенням в ДПА у Залізничному району м. Львова (наказ №30-0 від 01.04.1997); з 03.04.1997 зарахований на конкурсній основі на посаду начальника відділу реєстрації та контролю застосування касових апаратів ДПА у Залізничному районі м. Львова у порядку переведення з ДПА у м. Львові (наказ №26-0 від 01.04.1997); 12.06.1997 звільнений із займаної посади у порядку переведення в ДПА м. Львова (наказ №46-0 від 11.06.1997); з 13.06.1997 зарахований на конкурсній основі на посаду начальника юридично-методичного відділу управління податкових розслідувань ДПА у м. Львові у зв'язку з переведенням із ДПА в Залізничному районі м. Львова (наказ №41-0 від 12.06.1997); з 01.08.2000 призначений у зв'язку із зміною штатного розпису на посаду виконуючого обов'язки заступника начальника управління дослідної перевірки з проведенням перевірок в галузях ПЕК, фінансово-кредитних систем (наказ №75-0 від 01.08.2000); 07.09.2000 звільнений з займаної посади у зв'язку з переведенням в ДПІ в Шевченківському районі м. Львова, (наказ №85-0 від 07.09.2000); з 08.09.2000 зарахований в порядку переведення на конкурсній основі на посаду начальника управління документальних перевірок юридичних осіб ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ( наказ №49-0 від 02.09.2000); 30.10.2000 присвоєно спеціальне звання “радник податкової служби III рангу (наказ №345- 0 від 06.11.2000); з 15.01.2002 переведений на посаду заступника начальника інспекції - начальника управління податкового аудиту та валютного контролю (наказ №12-0 від 15.01.2002). 21.04.2003 призначений на посаду начальника ДПІ у Шевченківському районі м. Львова (наказ №453 від 17.04.2003); 22.08.2003 присвоєно звання “радник податкової служби І рангу” (наказ №1039 від 22.08.2003). 09.09.2004 звільнений з займаної посади в порядку переведення в Дрогобицьку об'єднану ДПІ (наказ №421-0 від 09.09.2004); з 10.09.2004 призначений в порядку переведення на посаду начальника Дрогобицької ОДПІ ( наказ №426-0 від 10.09.2004); з 02.02.2005 звільнений з займаної посади в порядку переведення для подальшого працевлаштування в ДПА у Львівській області (наказ №50-0 від 02.02.2005); з 03.02.2005 призначений в порядку переведення на посаду заступника начальника управління контрольно-перевірочної роботи ДПА у Львівській області (наказ №52-0 від 03.02.2005); з 21.04.2005 звільнений з посади за угодою сторін (наказ №215-0 від 25.04.2005); з 20.05.2005 по 14.05.2006 перебував на обліку в Личаківському районному центрі зайнятості та ОСОБА_1 виплачувалася допомога з безробіття; з 07.08.2006 по 28.11.2007 працював радником голови правління банку “Грант” та директором ТзОВ “Класик-інтерєр”; з 01.12.2008 призначений на посаду заступника начальника ДПУ у Жовківському районі (наказ від 01.12.2008) та звільнений 29.12.2008 в порядку переведення (наказ №571-0 від 29.12.2008); з 30.12.2008 призначений на посаду начальника ДПІ у Золочівському районі (наказ №572-0 від 30.12.2008); 09.02.2009 звільнений із займаної посади в порядку переведення (наказ №41-0 від 09.02.2009); з 10.02.2009 призначений на посаду начальника ДПІ у Личаківському районі м. Львова (наказ №41-0 від 09.02.2009); 04.06.2013 звільнений із займаної посади в порядку переведення в ДПІ в Шевченківському районі м. Львова (наказ №27- 0 від 04.06.2013); з 04.06.2013 призначений в порядку переведення на посаду начальника ДПІ в Шевченківському районі м. Львова (наказ №581-0 від 24.05.2013). Присвоєно 9 ранг державного службовця №27-0 від 04.06.2013. Присвоєно спеціальне звання радника податкової та митної справи І рангу (наказ №13-0 від 21.01.2014); 09.02.2015 звільнений з займаної посади в порядку переведення в ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області (наказ №43-0 від 09.02.2015); з 10.02.2015 прийнятий в порядку переведення в ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області (наказ №27-0 від 10.02.2015); 22.06.2015 звільнений із займаної посади в порядку переведення в ДПІ в Франківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області (наказ №62-0 від 22.06.2015); з 23.06.2015 прийнятий в порядку переведення з ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області (наказ №67-0 від 23.06.2015); 06.11.2015 звільнений з займаної посади за угодою сторін (наказ№113-0 від 06.11.2015).
Страховий стаж роботи становить 41 рік 04 місяці 2 дні, з них період роботи в органах податкової служби більше 20 років, що не заперечується сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, 09.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу”, як державному службовцю, який має стаж державної служби понад 20 років.
Головним управлінням ПФУ у Донецькій області за результатами розгляду поданих позивачем документів, було прийнято рішення № 13465013361 від 14.08.2023, яким відмовлено у перерахунку пенсії за заявою №5666 від 09.08.2023. Рішення про відмову в призначенні пенсії обґрунтоване тим, що відповідно до пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцевих положень” Закону України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу” право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ “Про державну службу” мають особи, які на день набрання чинності Законом №889 займають посади державної служби та мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідної категорії посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України. Посади працівників органів державної податкової служби цією статтею не передбачено. Станом на 09.08.2023 у позивача відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби.
ОСОБА_1 , вважаючи протиправним рішення щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, звернувся в суд з даним позовом.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Слід зазначити, що принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України “Про державну службу” (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України “Про державну службу” №3723-XII (далі - Закон №3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 11, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відтак колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що за наявності в особи, станом на 1 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.
Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Здійснивши аналіз наведеної норми суд першої інстанції вірно зазанчив, що право на пенсію державного службовця за віком мають особи, зокрема: чоловіки, які досягли віку 62 роки; мають передбачений законодавством страховий стаж; мають необхідний стаж державної служби (не менше 10 років).
Щодо посилання апелянта про відсутність підстав для врахування до стажу державного службовця ОСОБА_1 періоду роботи в органах державної податкової служби, оскільки, на думку відповідача, займані позивачем посади не відносяться до категорій посад визначених Законом №3723-ХІІ колегія суддів зазначає наступне.
Стаж державної служби за періоди роботи (служби), в силу вимог пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" №889-VIII, до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 за №283, чинного до 01.05.2016 (надалі по тексту також Порядок №283), визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Пунктом 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 за №283 (далі також Порядок №283), чинного до 01.05.2016 передбачено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема служба на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Частиною 2 ст. 9 Закону N 3723-XII передбачено, що регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури, апаратах судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.
Відтак, з наведеної норми слідує, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті різних державних органів, може регулюватися іншими спеціальними законами. При цьому Закон №3723-XII застосовується до таких службовців в частині, яка не врегульована спеціальними законами.
Слід зазначити, що спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України від 04 грудня 1990 року № 509-XII “Про державну податкову службу в Україні” (далі - Закон № 509-XII), а з 12 серпня 2012 року - Податковий кодекс України.
Пунктом 342.4 ст. 342 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Абз. 1, 2 п. 344.1 ст.344 Податкового кодексу України передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України “Про державну службу”. При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Також слід зазначити, що пунктом 7 частини 2 статті 46 Закону №889-VIII та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229 (далі - Порядок № 229), які діють з 01 травня 2016 року, закріплено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Як вбачається з записів в трудовій книжці ОСОБА_1 з липня 1990 року по листопад 2015 працював на різних посадах в органах державної податкової служби України.
Також слід зазначити, що трудовою книжкою позивача підтверджується також, що 05.05.1994 позивачем прийнята Присяга державного службовця.
Судом першої інстанції вірно не взято до уваги посилання відповідачів на п.п. 17 п.3 ст. 3 Закону №889-VIII, оскільки ця норма поширюється на правоохоронні та інші органи, працівникам яких присвоюються спеціальні звання.
Окрім цього слід зазначити, що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013 за №404-VII, статтю 37 Закону №3723-ХІІ доповнено частиною п'ятнадцятою такого змісту: "Період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку".
Відтак, здійснивши системний аналіз наведених норм права, чинних як у період проходження державної служби так і станом на день звернення позивача із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший суд першої інстанції зробив вірний висновок, що посадові особи органів державної податкової служби є державними службовцями, а тому періоди роботи (служби) в органах державної податкової служби зараховуються до стажу державної служби, що дає право на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
Частиною 2 статті 46 Закону № 889-VIIІ передбачено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Зважаючи на наведене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідачем протиправно не зараховано періоди роботи позивача в органах державної податкової служби до стажу державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб” затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі-Порядок № 622), відповідно до пункту 2 якого згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу” на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу” мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу”: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Як передбачено пунктом 3 Порядку № 622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу” не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають, зокрема, чоловіки, які досягли віку 62 роки.
Пунктом 4 Порядку № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01.05.2016, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01.05.2016 на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 01.05.2016 на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах 3 - 5 цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Разом з тим, що в матеріалах справи також наявні довідки за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, а саме: довідки Головного управління ДПС № 77-13-01-10-21, № 78-13-01-10-21 від 09.08.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані на ім'я позивача.
Окрім цього, одночасно із заявою про перехід на інший вид пенсії позивачем були надані ГУ ПФУ в Львівській області вище вказані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
А відтак, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що переведення позивача із пенсії за віком відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII має здійснюватися з 09.08.2023 дня звернення до відповідача з відповідною заявою.
Тому, оскільки позивач обіймав посади в органах державної податкової служби, які відносяться до категорії посад державної служби та мав більше 20 років стажу державної служби і на час звернення із заявою до відповідача про переведення з пенсії за віком, яка призначена йому відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ “Про державну службу” на підставі пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ “Про державну службу” досяг відповідного віку, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що позивач набув право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ на підставі пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VІІІ.
Також апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що для належного способу захисту порушеного права позивача, слід визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №13465013361 від 14.08.2023 “Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ” та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити позивачу з 09.08.2023 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 “Про державну службу”, п. п 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 “Про державну службу”, ч.1 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 77-13-01-10-21 від 09.08.2023 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 78-13-01-10-21 від 09.08.2023.
Враховуючи все викладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2023 року у справі № 380/21726/23 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді І. В. Глушко
О. І. Довга