Справа № 752/9797/23 Головуючий у 1 інстанції - Кордюкова Ж.І.
12 березня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Губської Л.В.
Мєзєнцева Є.І.
При секретарі Масловській К.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 20 грудня 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанов про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та закриття справи про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Голосіївського районного суду міста Києва з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач, Укртрансбезпека), в якій просив:
- визнати протиправними та скасувати постанови про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі серії АА №00004819 від 06.02.2023, серії АА №00005365 від 17.02.2023, серії АА №00005107 від 09.02.2023, серії АА №00003587 від 06.01.2023, серії АА №00004729 від 02.02.2023, серії АА №00005108 від 09.02.2023, серії АА №00006481 від 17.03.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП;
- закрити справи про адміністративне правопорушення;
Свої вимоги мотивує тим, що за змістом оскаржуваних постанов, технічними засобами автоматичної фіксації правопорушень було зафіксовано транспортні засоби MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 , та «DAF CF 65.250», д.н.з. НОМЕР_2 , із перевищенням параметрів, зазначених в п. 22.5. ПДР, власником яких є позивач ОСОБА_1 .
Водночас вказує, що ОСОБА_1 передав вказані вище транспортні засоби в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Ракета Делівері» (далі - ТОВ «Ракета Делівері») на підставі відповідних договорів оренди. Таким чином, станом на дати автоматичної фіксації порушень - 21.11.2022, 23.12.2022, 24.12.2022, 04.01.2023, 17.01.2023, 23.02.2023, транспортні засоби, щодо яких здійснювалася автоматична фіксація, а саме: «MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 , та «DAF CF 65.250», д.н.з. НОМЕР_2 , не перебували у володінні та користуванні ОСОБА_1 , оскільки раніше були передані в оренду ТОВ «Ракета Делівері».
Рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 20 грудня 2023 року даний позов - задоволено повністю.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що станом на дати автоматичної фіксації порушень (21.11.2022, 23.12.2022, 24.12.2022, 04.01.2023, 17.01.2023, 23.02.2023), автомобілі, щодо яких встановлено порушення вантажних норм, перебували у користуванні ТОВ «Ракета Делівері». При цьому, належність на праві власності «MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 та «DAF CF 65.250», д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_1 не спростовує тієї обставини, що ТОВ «Ракета Делівері» не провадив діяльність з перевезення, тобто не був автомобільним перевізником станом на дату проведення перевірки. Вказано, що оскільки штрафні санкції, передбачені ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовуються виключно до автоперевізника, встановлення особи, яка здійснює відповідні послуги є обов'язковим для правомірного винесення постанови. При цьому зауважено, що обов'язок внесення відомостей про належного користувача до Єдиного державного реєстру транспортних засобів покладається на представника юридичної особи користувача, а саме на ТОВ «Ракета Делівері», а невиконання ним цього обов'язку не є підставою для притягнення власника транспортного засобу до адміністративної відповідальності.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.
Відповідно до п.3 ч.1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Приймаючи до уваги, що в суді першої інстанції справа розглядалась в порядку спрощеного провадження, враховуючи, що за наявними у справі матеріалами її може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів та з огляду на відсутність необхідності розглядати справу у судовому засіданні, справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
11 березня 2024 року до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому він просить відмовити Державній службі України з безпеки на транспорті у задоволенні апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції - залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є власником транспортних засобів «MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 , та «DAF CF 65.250», д.н.з. НОМЕР_2 .
21.11.2022 о 12:32 на автодорозі М-05 Київ-Одеса км. 36+303 зафіксовано транспортний засіб «MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених в п. 22.5. ПДР, - перевищення загальної маси транспортного засобу на 20,2% (3,637 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі - 18 тон, та навантаження на одинарну вісь транспортного засобу на 7,5% (0,866 тон) при дозволеному максимальному навантаженні на вісь 11,5 тон та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 132-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000 грн.
23.12.2022 о 21:56. на автодорозі Н-01 Київ-Знам'янка км. 206+200, зафіксовано транспортний засіб «MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених в п. 22.5. ПДР, - перевищення загальної маси транспортного засобу на 17,625% (3,173 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі - 18 тон та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 132-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.
24.12.2022 о 08:23 на автодорозі М-04 км. 186+337 (Дніпропетровська область) зафіксовано транспортний засіб «MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених в п. 22.5. ПДР, - перевищення загальної маси транспортного засобу на 14,5 % (2,61 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі - 18 тон та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 132-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.
04.01.2023 о 22 год. 43 хв. на автодорозі М-04 Знам'янка-Луганськ-Ізварине (на м. Волгоград через міста Дніпро, Донецьк) км. 60+100 зафіксовано транспортний засіб «MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених в п. 22.5. ПДР, - перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,57% (1,363 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі - 18 тон та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 132-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн.
04.01.2023 о 23 год. 43 хв. на автодорозі М-30 км. 862+259 (Дніпропетровська область) зафіксовано транспортний засіб «MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів, зазначених в п. 22.5. ПДР України, - перевищення загальної маси транспортного засобу на 10,5% (1,89 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі - 18 тон та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.
17.01.2023 о 23 год. 24 хв. на автодорозі М-04 Знам'янка-Луганськ-Ізварине (на м. Волгоград через м. м. Дніпро, Донецьк) км. 60+100 зафіксовано транспортний засіб «DAF CF 65.250», д.н.з. НОМЕР_2 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених в п. 22.5. ПДР, - перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,34% (0,9612 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 18 тон та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 132-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн.
23.02.2023 о 17 год. 42 хв. на автодорозі Н-01 Київ-Знам'янка км. 198+300 зафіксовано транспортний засіб «MERCEDES-BENZ 1824», д.н.з. НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених в п. 22.5. ПДР, - перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,88% (2,058 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі - 18 тон та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 132-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн.
ОСОБА_1 передав в тимчасове володіння транспортний засіб «MERCEDES-BENZ» модель 1824, тип спеціалізований вантажний спеціалізований фургон - рефрижератор, колір білий, д.н.з. НОМЕР_1 , ТОВ «Ракета Делівері» строком на 2 роки 11 місяців, що підтверджується договором оренди вантажного автомобіля №17/12 від 17.12.2021 та актом приймання - передачі транспортного засобу згідно договором оренди вантажного автомобіля №17/12 від 17.12.2021.
ОСОБА_1 передав в тимчасове володіння транспортний засіб «DAF» модель CF 65.250, тип спеціалізований вантажний спеціалізований фургон - рефрижератор, колір синій, д.н.з. НОМЕР_2 , ТОВ «Ракета Делівері» строком на 2 роки 11 місяців, що підтверджується договором оренди вантажного автомобіля №22/02 від 22.02.2022 та актом приймання - передачі транспортного засобу згідно договором оренди вантажного автомобіля №№22/02 від 22.02.2022.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо прийняття вказаних постанов, вважаючи їх протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1, 3 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою КМУ від 11.02.2015 №103 зі змінами, встановлено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Частиною 2 ст. 19 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
В пункті 1.3 Правил дорожнього руху зазначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
У п. 22.5 Правил дорожнього руху встановлено параметри транспортних засобів та їх составів за умови дотримання яких допускається їх рух. Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами".
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ від 18.01.2001 №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків (ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»).
Частиною 2 ст. 132-1 КУпАП встановлено, що перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Відповідно до приписів ст. 229 КУпАП органи автомобільного транспорту та електротранспорту (тролейбус, трамвай) розглядають справи про адміністративні правопорушення, зв'язані з порушенням правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, правил користування автомобільним транспортом та електротранспортом (стаття 119, частина друга статті 122-2, частини друга, третя статті 132-1, стаття 132-2, частина п'ята статті 133, частини перша, друга, четверта, п'ята і сьома статті 133-1, стаття 133-2, частина друга статті 134, абзаци четвертий, шостий та восьмий статті 135).
Відповідно до ч.1 ст.14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Згідно з ч.1 ст.14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП, несе відповідальна особа (особа за якою зареєстровано транспортний засіб) або належний користувач транспортного засобу, який внесений до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху власник транспортного засобу - фізична або юридична особа, яка володіє майновими правами на транспортний засіб, що підтверджується відповідними документами.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При цьому автомобілі, щодо яких встановлено порушення вантажних норм, перебували у користуванні ТОВ «Ракета Делівері», що підтверджується договорами оренди вантажних автомобілей.
З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.
Варто зазначити, що висновки суду першої інстанції в посиланні на абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» не можуть враховуватись під час вирішення даної справи, оскільки, стосуються адміністративно-господарських штрафів в той час як предмет даної справи є постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 132-1 КУпАП і є адміністративним стягненням (санкцією).
Дійсно, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 передав в тимчасове володіння транспортний засіб «MERCEDES-BENZ» модель 1824, тип спеціалізований вантажний спеціалізований фургон - рефрижератор, колір білий, д.н.з. НОМЕР_1 , ТОВ «Ракета Делівері» строком на 2 роки 11 місяців, що підтверджується договором оренди вантажного автомобіля №17/12 від 17.12.2021 та актом приймання - передачі транспортного засобу згідно договором оренди вантажного автомобіля №17/12 від 17.12.2021; транспортний засіб «DAF» модель CF 65.250, тип спеціалізований вантажний спеціалізований фургон - рефрижератор, колір синій, д.н.з. НОМЕР_2 , ТОВ «Ракета Делівері» строком на 2 роки 11 місяців, що підтверджується договором оренди вантажного автомобіля №22/02 від 22.02.2022 та актом приймання - передачі транспортного засобу згідно договором оренди вантажного автомобіля №№22/02 від 22.02.2022.
Поряд із цим, постановою КМУ від 14.11.2018 №1197 затверджено Порядок внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, відповідно до пункту 3 якого підставами для внесення до Реєстру відомостей про належного користувача є: визначення належного користувача безпосередньо власником транспортного засобу у зв'язку з передачею фізичній особі транспортного засобу в користування; визначення керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, свого працівника належним користувачем; оформлення на фізичну особу нотаріально посвідченої довіреності на право користування транспортним засобом; користування фізичною особою транспортним засобом на підставі договору оренди (найму, позички); користування фізичною або юридичною особою транспортним засобом на підставі договору фінансового або оперативного лізингу; оформлення на фізичну особу, щодо якої вносяться відомості як про належного користувача, тимчасового реєстраційного талона. Внесення до Реєстру відомостей про належного користувача, якого визначив безпосередньо власник транспортного засобу, здійснюється у сервісному центрі МВС у присутності власника транспортного засобу (його представника за довіреністю) та належного користувача.
Підпункт 3 пункту 2 встановлює, що належний користувач - фізична особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить, а також керівник юридичної особи - лізингоодержувача (особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи - лізингоодержувача) або працівник, визначений керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, які в разі внесення щодо них відомостей до Реєстру, відповідно до статті 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення несуть відповідальність за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Пункт 3 Порядку № 1197 Підставами для внесення до Реєстру відомостей про належного користувача є:
1) визначення належного користувача безпосередньо власником транспортного засобу у зв'язку з передачею фізичній особі транспортного засобу в користування;
2) визначення керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, свого працівника належним користувачем;
3) оформлення на фізичну особу нотаріально посвідченої довіреності на право користування транспортним засобом;
4) користування фізичною особою транспортним засобом на підставі договору оренди (найму, позички);
5) користування фізичною або юридичною особою транспортним засобом на підставі договору фінансового або оперативного лізингу;
6) оформлення на фізичну особу, щодо якої вносяться відомості як про належного користувача, тимчасового реєстраційного талона.
Пункт 5. Відомості про належного користувача до Реєстру вносяться через:
1) територіальні органи з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС);
2) веб-додаток, розміщений на офіційному веб-сайті Головного сервісного центру МВС;
3) Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
Якщо власником транспортного засобу є фізична особа, то внесення до Реєстру відомостей про належного користувача через веб-додаток, розміщений на офіційному веб- сайті Головного сервісного центру МВС або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, здійснюється нею особисто (абз. 1 п. 19 Порядку № 1197).
Внесення до Реєстру відомостей про належного користувача, якого визначив безпосередньо власник транспортного засобу, здійснюється у сервісному центрі МВС у присутності власника транспортного засобу (його представника за довіреністю) та належного користувача (п. 21 Порядку № 1197).
Внесення до Реєстру відомостей про належного користувача, який користується транспортним засобом на підставі договору оренди (найму, позички), здійснюється в сервісному центрі МВС за заявою належного користувача (п. 30 Порядку № 1197).
Відповідно до пункту 31 Порядку № 1197 До сервісного центру МВС подаються:
- заява за формою згідно з додатком 4: (надається згідно Додатку до пояснень);
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
- належним чином засвідчена копія договору оренди (найму, позички) транспортного засобу (у разі внесення відомостей згідно з пунктом 32 цього Порядку - сканований оригінал чи сканована належним чином засвідчена копія такого договору);
- документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України чи спеціальний статус особи;
- довідка про реєстрацію місця проживання - у разі відсутності в документі, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України чи спеціальний статус особи, відомостей про зареєстроване місце проживання на території України;
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
- довідка про звернення за захистом в Україні (для осіб, які звернулися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту);
- відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
- посвідчення водія, яке підтверджує право керування транспортним засобом відповідної категорії, який зазначено у заяві, - якщо право керування підтверджується посвідченням водія іноземної держави.
Постанова КМУ від 8 жовтня 2022 року № 1145 «Про затвердження Порядку внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів» визначає процедуру внесення до Єдиного державного реєстру транспортних засобів (далі - Реєстр) відомостей про належного користувача транспортного засобу (далі - належний користувач) для автоматизованого обліку.
Пункт 3 Порядку № 1145 Підставою для внесення до Реєстру відомостей про належного користувача є електронна заява або заява, сформована та подана заявниками, якою визначено належного користувача безпосередньо власником транспортного засобу у зв'язку з передачею фізичній або юридичній особі транспортного засобу в користування.
Відомості про належного користувача до Реєстру вносяться через:
- територіальні органи з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС);
- електронний кабінет водія;
- Портал Дія (п. 5 Порядку № 1145).
Внесення до Реєстру відомостей про належного користувача, якого визначив безпосередньо власник транспортного засобу, здійснюється в сервісному центрі МВС у присутності власника транспортного засобу (його представника за довіреністю або за дорученням, якщо власником транспортного засобу є юридична особа) та належного користувача (п. 14 Порядку № 1145).
У разі коли власником транспортного засобу є фізична особа, внесення до Реєстру відомостей про належного користувача або їх виключення через електронний кабінет водія або через Портал Дія здійснюється нею особисто (п. 15 Порядку № 1145).
Відповідно до пункту 17 Порядку № 1145 До сервісного центру МВС заявниками подаються:
- заява за формою згідно з додатком 1: (надається згідно Додатку до пояснень);
- паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, або тимчасове посвідчення громадянина України, або посвідка на постійне проживання, або посвідка на тимчасове проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, чи пред'являється один із зазначених документів в електронній формі засобами Порталу Дія .
У разі відсутності у визначених абзацом першим цього підпункту документах відомостей про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) на території України заявник подає довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у якій зазначено фактичне місце проживання (для внутрішньо переміщених осіб), або витяг з реєстру територіальної громади про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування), чи пред'являє один із зазначених документів в електронній формі засобами Порталу Дія ;
- довідка про звернення за захистом в Україні (для осіб, які звернулися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту);
- відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- документи, що підтверджують повноваження представника (у разі звернення уповноваженого представника);
- посвідчення водія належного користувача, яке підтверджує право керування транспортним засобом відповідної категорії, що зазначений у заяві (у разі, коли право керування підтверджується посвідченням водія іноземної держави, що відповідає вимогам Конвенції про дорожній рух 1968 року, записи в якому виконані або продубльовані літерами латинського алфавіту).
Заява разом із документами, на підставі яких до Реєстру внесено відомості про належного користувача, формується в окрему справу, прошивається і зберігається в сервісному центрі МВС протягом трьох років (п. 24 Порядку № 1145).
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1145 Внесення до Реєстру відомостей про належного користувача, якого визначив власник транспортного засобу на підставі електронної заяви, здійснюється заявниками через:
1) електронний кабінет водія шляхом заповнення електронної заяви за формою згідно з додатком 1 із накладенням електронних підписів заявників;
2) Портал Дія шляхом заповнення електронної заяви в довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, із зазначенням відомостей, передбачених додатком 1. із накладенням віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія. Підпис" ("Дія Ш") або електронного підпису заявників та кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Порталу Дія.
У разі наявності у Реєстрі відомостей про належного користувача в належного користувача засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) автоматично формується електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу у формі електронного відображення інформації в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1453 «Про затвердження Порядку формування та перевірки електронного посвідчення водія, електронного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, їх електронних копій» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 10, ст. 521) (п. 28 Порядку № 1145).
Аналізуючи норми Порядку № 1197, Порядку №1145 колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку, що обов'язок внесення відомостей про належного користувача до Єдиного державного реєстру транспортних засобів покладається на представника юридичної особи користувача, а саме на ТОВ «Ракета Делівері».
Крім того, статтею 279-7 КУпАП чітко передбачені випадки звільнення від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті - якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою про накладення адміністративного стягнення законної сили:
- така особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу;
- особа, яка користувалася транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.
Відповідно, внесенню до ЄДРТЗ підлягають лише власники транспортних засобів (фізичні та юридичні особи) або належні користувачі транспортних засобів, які несуть відповідальність, згідно правил встановлених статтею 14-3, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 132-1 КУпАП лише у випадку такого їх внесення до ЄДРТЗ. Саме зазначені відомості надаються уповноваженій посадовій особі відповідача на її запит при розгляді нею справи про адміністративне правопорушення.
За відсутності відомостей про належного користувача у ЄДРТЗ, уповноваженій посадовій особі відповідача, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, надаються відомості про особу за якою зареєстрований транспортний засіб.
Внесення відомостей до ЄДРТЗ щодо належного користувача транспортного засобу є виключно правом особи, уповноваженої на подання відповідної заяви в порядку, передбаченому Порядком № 1145.
При цьому, невнесення відомостей до ЄДРТЗ щодо належного користувача транспортного засобу, незалежно від підстав такого невнесення викликає автоматичне визначення відповідальною особою за вчинення адміністративних правопорушень саме особу, за якою зареєстрований транспортний засіб або ж керівника юридичної особи, за якою він зареєстрований (позивача).
Отже, у разі, якщо належний користувач не звертається до сервісного центру МВС з відповідною заявою Порядку № 1145, особа за якою зареєстрований транспортний засіб або представник юридичної особи не позбавлений можливості внесення до ЄДРТЗ відомостей про належного користувача через веб-додаток, розміщений на офіційному веб- сайті Головного сервісного центру МВС або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг особисто, що встановлено Порядком №1145.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що саме ОСОБА_1 є особою, яка в даному випадку несе адміністративну відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП.
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв помилкове рішення про задоволення позовних вимог.
Оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, то оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню, а позов залишенню без задоволення.
Згідно п.2 ч.1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до ч. 1 статті 317 КАС України - підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 246, 272, 286, 308, 315, 317, 321 КАС України суд,
Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті - задовольнити.
Рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 20 грудня 2023 року - скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з питань безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанов про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та закриття справи про адміністративне правопорушення - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.
Повний текст рішення виготовлено 12 березня 2024 року.
Головуючий суддя: В.В. Файдюк
Судді: Л.В. Губська
Є.І. Мєзєнцев