Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
13 березня 2024 року № 520/1299/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Новобаварського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки міста Харкова Міністерства оборони України (вул. Полтавський Шлях, 13/15,м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 09559631) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Новобаварського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки міста Харкова Міністерства оборони України ЄДРПОУ 09559631, про відмову в надані на підставі абз. 10 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
-зобов'язати Новобаварський об'єднаний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки міста Харкова Міністерства оборони України ЄДРПОУ 09559631, надати на підставі абз. 10 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач вказує, що він мешкає разом із своїм батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який має інвалідність другої групи довічно та у зв'язку з цим, позивач здійснює за ним постійний догляд.
Факт здійснення постійного догляду підтверджується консультаційним висновком спеціаліста КНП «Міська поліклініка №24» ХМР та висновком медико-соціальних експертних комісій про умови і характер праці інвалідів є обов'язковими для адміністрації підприємств, установ і організацій (довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААВ № 700570).
21.11.2023 року до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивачем була направлена заява щодо оформлення мені відстрочки від призову відповідно до абз. 10 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та видати відповідний документ про оформлення відстрочки.
До вказаної заяви, було додано: копію паспорту та РНОКПП, нотаріально завірену копію свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , нотаріально завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААВ № 700570, нотаріально завірена копію консультаційного висновку спеціаліста КНП «Міська поліклініка №24» ХМР, копія паспорту та РНОКПП батька, копію свідоцтва про розірвання шлюбу.
Вказане було направлено засобами поштового зв'язку із відповідним описом вкладення до листа № 61003556322454.
Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки вказана заява була перенаправлена для відпрацювання за належністю до Новобаварського ОРТЦК та СП м. Харкова.
За результатами розгляду Новобаварського ОРТЦК та СП м. Харкова вказаної заяви, надійшла відповідь № 11385 від 28.12.2023 року, про те, що згідно Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, а також надавати документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У разі наявності у військовозобов'язаного підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, ним мають бути особисто надані на розгляд відповідні оригінали або нотаріально завірені копії документів, що підтверджують право на відстрочку, а також паспорт громадянина України та військово-обліковий документ.
09.01.2024 ОСОБА_1 прибув до Новобаварського ОРТЦК та СП м. Харкова для повторної подачі вказаної вище заяви з додатками які підтверджують право на відстрочку, у прийняті заяви йому було відмовлено посилаючись на те, що позивач не пройшов військово - лікарську комісію для визначення ступеня придатності до військової служби. Посадова особа Новобаварського ОРТЦК та СП м. Харкова у своїй усній відмові посилалась на внутрішнє розпорядження, яке для ознайомлення надано не було.
Прийняте відповідачем рішення позивач вважає протиправним та таким, що порушує його законні інтереси, що стало підставою звернення до суду.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Згідно Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022р. №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Так, у разі наявності у військовозобов'язаного підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, ним мають бути особисто надані (до відповідного РТЦК, де військовозобов'язаний перебуває на обліку) на розгляд відповідні оригінали або нотаріально завірені копії документів, що підтверджують право на відстрочку, а також паспорт громадянина України та військово-обліковий документ.
Судом встановлено, що в момент прибуття позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 особисто у січні 2024 року, ним не було подано ані заяви про надання відстрочки, ані будь-яких документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно, ніякої відмови у прийнятті заяви про надання відстрочки позивачу з боку посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 також не було, адже позивач не подавав такої заяви.
Єдиний документ, який позивачем пред'явлено у ІНФОРМАЦІЯ_3 особисто у січні 2024 року, був його військово-обліковий документ - військовий квиток (серія НОМЕР_3 ).
Після огляду оригіналу військового квитка позивача посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 була виявлена необхідність приведення зазначеного військово-облікового документа у відповідність із діючим законодавством, у відповідності з інструкціями зазначеними в листі Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 04 жовтня 2023 року №2440/ВОБ.
Зокрема, це необхідність проставлення дійсних штампів. Адже, як видно у військовому квитку позивача, (копія якої додається до цього відзиву) на стор.18 наразі позивача узято на облік Жовтневим ОРВК, що має бути замінено на дійний штамп ІНФОРМАЦІЯ_3 та необхідність проставлення у розділі «Службові відмітки» військового квитка запису про присвоєння військового ідентифікаційного номера (ВІН), вчинення інших дій з військово-обліковим документом, передбачених нормами діючого законодавства та керівних документів, інструкцій, необхідних для приведення його у відповідність із діючим законодавством.
У зв'язку з цим, позивачу після огляду і ознайомлення з його військовим квитком було запропоновано підійти до відповідного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_3 , де займаються оформленням військових квитків, для приведення військово-облікового документа позивача у відповідність з діючим законодавством, проставлення необхідних штампів та він кодів. Після чого позивач більше особисто не звертався, військово-обліковий документ не оновлював.
Щодо надання відстрочки на підставі абз.10 ч.І ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:
Позивач просить суд зобов'язати Новобаварський ОРТЦК та СП міста Харкова надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз.10 ч.І ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до абз.10 ч.І ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
Разом з тим, серед документів наданих позивачем до адміністративного позову відсутні ряд документів, необхідні для підтвердження наявності підстав для отримання позивачем відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз.10 ч.І ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Необхідність надання військовозобов'язаним документів, які підтверджують наявність підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації встановлена зокрема у Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022р. №1487. Відповідно до якого призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Судом встановлено, що позивач не додав до позову наступні документи, необхідні для підтвердження наявності підстав для надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз.10 ч.І ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».: „
1) висновок МСЕК (медико-соціальної експертної комісії) чи ЛКК (лікарсько-консультативної комісії) закладу охорони здоров'я, де має бути зазначено «потребує постійного догляду».
В довідці МСЕК (серія 12ААВ, номер 700570 видана ОСОБА_2 ), який доданий позивачем до позову не зазначено «потребує постійного догляду», як це передбачено законом для підстави для відстрочки за абз.10 ч.І ст.23 зазначеного Закону.
Висновку ЛКК із зазначенням «потребує постійного догляду» не надано. Медичні документи, на які посилається позивач, додані до позову, не відповідають тим формам первинної облікової документації, які затверджені наказом МОЗ України № 407 від 09.03.2021 року. Наприклад, належним документом в даному випадку, відповідно до зазначеного наказу може бути форма первинної облікової документації № 080-4/о. А позивач посилається на форму первинної медичної документації № 028/о. Тобто в даному випадку немає передбачених законом документів (МСЕКу чи ЛКК) де було б зазначено, що особа потребує постійного догляду.
2) документ, який підтверджує, що саме позивач здійснює постійний догляд. Наприклад, зазначене може підтверджуватись таким документом - Акт встановлення факту здійснення догляду. (Рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 360 від 02.11.2022 року «Про визначення виконавчих органів, уповноважених на складання акта встановлення факту здійснення догляду»).
Медичні документи, на які посилається позивач як на підтвердження факту здійснення ним догляду (консультативний висновок спеціаліста КНП «Міська поліклініка №24» ХМР та МСЕК) не містять відповідної інформації про осіб, які здійснюють догляд, і відповідно не підтверджують заявлену інформацію позивача, про те, що саме позивач здійснює постійний догляд.
Таким чином, позивачем не надано документів, які підтверджували б наявність у позивача підстав для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно абз 10 ч. 1 ст.23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Новобаварського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки міста Харкова Міністерства оборони України (вул. Полтавський Шлях, 13/15, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 09559631) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.