Рішення від 13.03.2024 по справі 520/1208/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

13 березня 2024 року №520/1208/24

Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лук'яненко М.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Національної поліції України (вул. Богомольця Академіка, 10, м. Київ, 01024) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Національної поліції України, в якому просить суд:

1. визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Національної поліції України (код ЄРДПОУ - 40108578), яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачу додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень щомісячно за час служби в поліції в умовах воєнного стану, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” за період з 24 лютого 2022 року по 12 жовтня 2023 року;

2. зобов'язати Національну поліцію України (код ЄРДПОУ - 40108578), нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень щомісячно за час служби в поліції в умовах воєнного стану, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” за період з 24 лютого 2022 року по 12 жовтня 2023 року в розмірі 586 969 грн. (п'ятсот вісімдесят шість тисяч дев'ятсот шістдесят дев'ять гривень).

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначив, що відповідач не нарахував та не виплатив йому за період з 24.02.2022 по 12.10.2023 додаткову щомісячну винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, у розмірі 30000,00 гривень. Вважаючи таку бездіяльність Національної поліції України протиправною та такою, що порушує його права, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2024 відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він вважав позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, просив відмовити у їх задоволенні. При цьому, зазначив, що Позивач у період з 24.02.2022 по жовтень 2023 був включений до розрахунків додаткової винагороди під час дії воєнного стану, за встановленою формою відповідно до п.9 Порядку №775, які надавались до відповідних підрозділів НПУ для подальшої реалізації в установленому порядку. Відповідно до листа Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 25.01.2024 №7835-2024 Позивачу у період з березня 2022 по листопад 2023 нараховувалась і виплачувалась додаткова винагорода передбачена Постановою №168.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 у період з 07 листопада 2015 по 12 жовтня 2023 проходив службу в Національній поліції України, про що свідчить витяг із послужного списку архівної особової справи. У період з 19 травня 2022 по 12 жовтня 2023 ОСОБА_1 проходив службу на посаді Головного оперуповноваженого в особливо важливих справах Департаменту забезпечення діяльності, пов'язаної з небезпечними матеріалами Національної поліції України(а.с.6-7).

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено.

Позивачем у позовній заяві вказано, що у зв'язку із військовим вторгненням Російської Федерації на територію України, введенням указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64 воєнного стану в Україні та "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року №69 він ніс службу за місцем призначення - у Департаменті забезпечення діяльності, пов'язаної з небезпечними матеріалами Національної поліції України. Фактичне місце несення служби (дислокації) - місто Харків, що є зоною активних бойових дій.

Згідно із п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28 лютого 2022 року №168 на період дії воєнного стану, зокрема, поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Однак, додаткову винагороду відповідно до Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28 лютого 2022 року №168 Позивач щомісячно не отримував, незважаючи на обставини виконання після введення в Україні військового стану своїх посадових обов'язків на території м. Харкова.

Відповідно до листа Департаменту забезпечення діяльності, пов'язаної з небезпечними матеріалами Позивач у період з 24.02.2022 по жовтень 2023 був включений до розрахунків додаткової винагороди під час дії воєнного стану за встановленою формою відповідно до п.9 Порядку №775, які надавались до відповідних підрозділів Національної поліції України для подальшої реалізації в установленому порядку (а.с.29-30).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 30000 гривень щомісячно протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про Національну поліцію" завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Частиною 1 статті 3 Закону України "Про національну поліцію" (далі за текстом Закон №580-VІІІ) визначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України "Про правовий режим воєнного стану" (ч.ч.1, 4 ст. 8 Закону №508-VІІІ).

Положеннями п.24 ч.1 ст. 23 Закону №508-VІІІ визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості;

Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (ч.ч.1, 2 ст. 94 Закону №508-VІІІ).

Наказом Міністерства внутрішніх справ 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських

Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Отже, всі гарантії діяльності органів внутрішніх справ повинні бути прямо передбачені законодавством.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

28 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" №168 (далі Постанова №168), в пункті 1 якої установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 Постанови №168 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів начальників.

Постановою від 07 липня 2022 року №793 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168", яка набрала законної сили з 19 липня 2022 року, Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови №168, зокрема, в абзаці пункту 1 Постанови №168 слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінив словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць", та доповнив пункт 1 Постанови №168 новим абзацом такого змісту: "Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення". Постановою від 07 липня 2022 року №793 Кабінет Міністрів України також доповнив Постанову №168 пунктом 2-1, відповідно до якого порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №775 від 28.11.2022 затверджено "Порядок та умови виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану" (далі за текстом Порядок №775).

У затвердженому Порядку та умовах виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану вказано розмір, підстави та терміни виплати додаткової винагороди поліцейським, відрядженим до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських.

Крім того, відповідно до наказу МВС України № 775 від 28.11.2022, зазначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім пункту 8 Порядку та умов, який застосовується з 24.02.2022 року, підпункту 9 пункту 14 Порядку, який застосовується з 01 липня 2022 року, підпункту 10 пункту 14 Порядку та умов, який застосовується з 01 травня 2022 року.

У пп.3 п.2 Порядку №775 передбачено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах: 3) до 30000 гривень - поліцейським, які проходять службу на територіях, у тому числі і Харківської області пропорційно в розрахунку на місяць.

Пунктом 7 Порядку №775 передбачено, що виплата додаткової винагороди поліцейським здійснюється на підставі наказів керівників органів (підрозділів) поліції за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду, а керівникам органів (підрозділів) поліції, заступникам Голови Національної поліції України - на підставі наказу Голови Національної поліції України або особи, яка виконує його обов'язки. Виплата додаткової винагороди Голові Національної поліції України здійснюється на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України.

Отже, з 24 лютого 2022 року позивач, як співробітник Національної поліції України, набув право на тримання додаткової винагороди в розмірі 30000 грн щомісячно, яка є складовою його грошового забезпечення.

Разом з тим, з метою врегулювання питань нарахування та виплати додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, за підписом Голови Національної поліції України І. Клименка розроблено Методичні рекомендації щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 23.03.2022 №355-1/ВС, однак суд не керується нормами даних Методичних рекомендацій, оскільки вони не зареєстровані в Міністерстві Юстиції України.

Відповідно, листом Департаменту кадрового забезпечення (далі - ДКЗ) від 01.02.2024 № 9941-2024 зазначено, що наказами Національної поліції України від 26.03.2022 № 222, від 26.04.2022 № 284, від 26.05.2022 № 367, від 27.06.2022 № 451, від 25.08.2022 № 607, від 08.09.2022 № 633, від 26.09.2022 № 681, від 25.10.2022 №755, від 21.11.2022 № 817, від 23.12.2022 № 918, від 25.01.2023 № 50, від 06.02.2023 №87, від 16.03.2023 № 191, від 10.04.2023 № 284, від 15.05.2023 № 392, від 14.06.2023 №506, від 11.07.2023 № 619, від 10.08.2023 № 786, від 07.09.2023 № 824, від 12.10.2023 № 929 та від 10.11.2023 № 1041 затверджено Позивачу розрахунки додаткової винагороди (додається до відзиву).

Відповідно до листа Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - ДФЗБО) від 25.01.2024 № 7835-2024 з довідкою (додається до відзиву), а також копій наказів, встановлено, що Позивачу у спірний період нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода передбачена Постановою № 168, а саме: у березні 2022 року - у розмірі 30000,00 грн; у квітні 2022 року - у розмірі 41067,00 грн; у травні 2022 року - у розмірі 86000,10 грн; у червні 2022 року - у розмірі 86000,10 грн; у липні 2022 року - у розмірі 78533,42 грн; у серпні 2022 року - у розмірі 25000,00 грн; у вересні 2022 року - у розмірі 49000,00 грн; у жовтні 2022 року - у розмірі 21000,00 грн; у листопаді 2022 року - у розмірі 19000,00 грн; у грудні 2022 року - у розмірі 34457,78 грн; у січні 2023 року - у розмірі 967,74 грн; у лютому 2023 року - у розмірі 16451,58 грн; у березні 2023 року - у розмірі 9999,92 грн; у квітні 2023 року - у розмірі 9999,98 грн; у травні 2023 року - у розмірі 9999,90 грн; у червні 2023 року - у розмірі 9999,98 грн; у липні 2023 року - у розмірі 7333,26 грн; у серпні 2023 року - у розмірі 9032,24 грн; у вересні 2023 року - у розмірі 9032,24 грн; у листопаді 2023 року - у розмірі 13870,86 грн (а.с. 55 - 131).

Тобто, за зазначений в інформаційній довідці Національної поліції України у період 24.02.2022 по грудень 2022 позивачу нараховувалася і виплачувалася додаткова винагорода в розмірі 30000 грн., а у подальшому розмір додаткової винагороди у період з січня 2023 до 12.10.2023 ( по день звільнення позивача) був зменшений до 10000 грн.

Суд звертає увагу на те, що постановою КМУ № 793 внесені, зокрема, наступні зміни до постанови КМУ № 168:

- в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»;

- доповнено пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту: «Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення»;

- доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту: « 2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів».

Велика Палата Верховного Суду погодилась із висновками Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду про те, що зміст внесених постановою КМУ № 793 змін до постанови КМУ № 168 в частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість « 30 000 гривень щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Системний аналіз пункту 2-1 постанови КМУ № 168 (у редакції постанови КМУ № 793) свідчить, що наявність у Національної Поліції України права встановлювати «порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги» не є тотожним праву встановлювати «розміри додаткових винагород».

А тому, суд вважає, що розмір додаткової винагороди з 24 лютого 2022 року слід визначати з розрахунку 30 000 грн на місяць, а не 30000 грн пропорційно в розрахунку на місяць.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, а також враховуючи що в період з 24.02.2022 до 31.12.2022 позивачу нараховувалась і була виплачена додаткова винагорода у розмірі 30000 на місяць, суд дійшов висновку про часткове задоволенні позовних вимог, а саме в частині виплати грошової допомоги у розмірі 30000 на місяць у період із січня 2023 до 12.10.2023 - день звільнення позивача зі служби.

Витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають, оскільки, позивач звільнений від його сплати на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Національної поліції України (вул. Богомольця Академіка, 10,м. Київ,01024) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Національної Поліції України ( код ЄДРПОУ - 40108578), яка полягає у ненарахування та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн на місяць за час служби в поліції в умовах воєнного стану за період з 01.01.2023 до 12.10.2023.

Зобов'язати Національну Поліцію України ( код ЄДРПОУ - 40108578), нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду за період з 01.01.2023 до 12 жовтня 2023 із розрахунку 30000 грн на місяць із урахуванням виплачених сум.

Решту позовних вимог залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.О. Лук'яненко