Рішення від 11.03.2024 по справі 440/1406/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/1406/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області /надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Житомирській області/ про:

- визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №164050003705 від 25 листопада 2023 року щодо відмови у призначенні за віком ОСОБА_1 ;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21 грудня 2023 року /а.с. 1-2/.

Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся із заявою про призначення йому пенсії за віком з урахуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №164050003705 від 25 листопада 2023 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком (зі зниженням пенсійного віку) у зв'язку з відсутністю проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 року - 4 роки. З вказаним рішенням позивач не погоджується, вважаючи, що має право на призначення пенсії за віком (зі зниженням пенсійного віку), оскільки факт його проживання у с. Гаврилівка Вишгородського району Київської області у період з 08 січня 1987 року по 09 лютого 1991 року підтверджується обома наданими ним довідками: від 18 грудня 2023 року № П-31189 та від 05 грудня 2023 року № П-30821, виданими Гаврилівським старостинським округом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази, а ухвалою від 04 березня 2024 року клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про залучення співвідповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, залишено без задоволення.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 39-43/ зазначив, що 21 грудня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою з питання призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За результатами розгляду такої заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення від 25 грудня 2023 року № 164050003705 про відмову у призначенні пенсії за віком з урахуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (зі зниженням пенсійного віку) у зв'язку з відсутністю проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 року - 4 роки. За доданими документами не зараховано період проживання на територіях радіоактивного забруднення з 23 липня 1985 року до 09 лютого 1991 року відповідно до довідки від 18 грудня 2023 року № П-31189, виданої Гаврилівським старостинським округом, оскільки період не відповідає періоду з 08 січня 1987 року до 09 лютого 1991 року, зазначеному в довідці від 05 грудня 2023 року № П-30821, виданої Гаврилівським старостинським округом. Для зарахування вищезазначених періодів дані довідки потребують підтвердження первинними документами. Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 від 07 липня 1980 року позивач працював з 26 квітня 1986 року до 30 січня 1988 року в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01 січня 1993 року - 01 рік 09 місяців 05 днів. Період роботи в зоні посиленого радіологічного контролю не враховано з 05 лютого 1988 року до 03 січня 1991 року, оскільки неможливо ідентифікувати печатку для визначення місцезнаходження підприємства. За таких умов документально підтверджений період проживання (роботи) на території зони посиленого радіологічного контролю станом на 01 січня 1993 року становить 01 рік 09 місяців 05 днів, що є недостатнім для визначення права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону №796.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (Відділ обслуговування громадян №15) із заявою за призначенням / перерахунком пенсії від 20 листопада 2023 року /а.с. 51/, в якій просив призначити пенсію за віком.

Згідно розписки-повідомлення /а.с. 51/ ОСОБА_1 до вказаної заяви додав: диплом (свідоцтво, атестат) про навчання (кількість 1); довідка про прийняття на роботу (кількість 1); довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру (кількість 1); паспорт або ID-картка або посвідка (кількість 1); трудова книжка або документи про стаж (кількість 1).

Рішенням про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №164050003705 від 25 листопада 2023 року /а.с. 52/ ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у зв'язку з відсутністю проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 року - 4 роки.

Вказане рішення обґрунтоване тим, що: дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 21 грудня 2023 року. Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 60 років. Вік заявника 60 років. Необхідний страховий стаж згідно з статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 30 років. Відповідно до частини другої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною 1 цієї статті, право на призначення пенсії за віком така особа набуде після досягнення віку 63 років за наявності страхового стажу від 23 років. У разі відсутності необхідного страхового стажу право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу від 15 років. Право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, вік виходу на пенсію зменшується на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, за документ, що засвідчує особливий статус особи, подається посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, яка видається органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями). Необхідний страховий стаж визначений статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з урахуванням статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 20 років. Зниження пенсійного віку визначено статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 5 років. Страховий стаж становить 21 рік 08 місяців 24 дні. Особа станом на 1 січня 1993 року прожила у зоні 1 рік 9 місяців 05 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності. За доданими документами не зараховано період проживання на територіях радіоактивного забруднення з 23 липня 1985 року по 09 лютого 1991 року згідно довідки від 18 грудня 2023 року № П-31189, виданої Гаврилівським старостинським округом, оскільки період не відповідає періоду з 08 січня 1987 року по 09 лютого 1991 року, зазначеному в довідці від 05 грудня 2023 року № П-30821, виданої Гаврилівським старостинським округом. Для зарахування вищезазначених періодів дані довідки потребують підтвердження первинними документами. Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 від 07 липня 1980 року ОСОБА_1 працював з 26 квітня 1986 року по 30 січня 1988 року в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01 січня 1993 року - 1 рік 9 місяців 05 днів , що не дає право на зниження пенсійного віку для виходу на пенсію на 5 років. Період роботи в зоні посиленого радіологічного контролю не враховано з 05 лютого 1988 року по 03 січня 1991 року, оскільки неможливо ідентифікувати печатку для визначення місця знаходження підприємства. Враховуючи всі документи, заявник не має права на початкову величину зниження пенсійного віку, вона встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб зараховані всі періоди трудової діяльності. Особа матиме право на пенсійну виплату з 09 листопада 2028 року.

Не погодившись з вказаним рішенням про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №164050003705 від 25 листопада 2023 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті та які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року /надалі - Закон №1058-IV/.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Як визначено частиною першою статті 26 Закону №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Згідно із частиною другою вказаної статті у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років.

Отже, право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV мають особи, які досягли віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років, а у разі відсутності такого страхового стажу - особи після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років.

Як слідує зі змісту оскаржуваного рішення, заявник звернувся за призначенням пенсії - 21 грудня 2023 року; вік заявника -60 років; за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності заявника та страховий стаж заявника становить 21 рік 08 місяців 24 дні. У зв'язку з відсутністю у ОСОБА_1 необхідного страхового стажу, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV, йому відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28 лютого 1991 року /надалі - Закон №796-ХІІ/.

За змістом абзацу 6 пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, а саме: потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, вік виходу на пенсію зменшується на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

В примітці до пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-XII зазначено, що початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Згідно з частиною третьою цієї статті призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Отже, з аналізу наведених норм Закону №796-XII слідує, що потерпілі від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю мають право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років, у тому числі у період з моменту аварії (26 квітня 1986 року) по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання в цей період. У разі дотримання такої умови вік виходу на пенсію зменшується на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Згідно з підпунктом 7 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 №22-1 /надалі - Порядок №22-1/, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку зокрема потерпілим від Чорнобильської катастрофи:

для осіб, які постійно працювали (працюють) на територіях радіоактивного забруднення, додаються документи, видані підприємствами, установами, організаціями, органами місцевого самоврядування, що підтверджують період(и) постійної роботи в населених пунктах, віднесених до відповідних територій радіоактивного забруднення;

для осіб, які постійно проживали (проживають) на територіях радіоактивного забруднення, додаються відомості про місце проживання, зазначені у пункті 2.22 цього розділу, та/або документи про проживання, видані органами місцевого самоврядування;

для осіб, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році, додаються документи, видані Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями;

посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи - за наявності) (при призначенні пенсії згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

У пункті 2.22 Порядку №22-1 зазначено, що для підтвердження інформації про місце проживання особа може надавати відомості про місце проживання, що були внесені до документів, визначених Законом України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні".

Таким чином, до заяви про призначення пенсії за віком (зі зменшенням пенсійного віку) потерпілими від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали (проживають) на територіях радіоактивного забруднення, додаються документи про проживання, зокрема, документи, що видані органами місцевого самоврядування.

Учасниками справи не заперечується та матеріалами справи підтверджується, що до заяви за призначенням / перерахунком пенсії від 20 листопада 2023 року позивачем додано, окрім трудової книжки та диплому, довідки №П-30821 від 05 грудня 2023 року та №П-32189 від 18 грудня 2023 року, що видані Гаврилівським старостинським округом Бучанської міської ради.

Так, згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 від 07 липня 1980 року /а.с. 9-10, 46-47/ ОСОБА_1 :

- з 23 липня 1985 року прийнятий на посаду радіомеханіка 4 розряду у Вишгородський цех головного заводу Київського обласного виробничого об'єднання «Побутрадіотехніка»; з 27 лютого 1986 року переведений на посаду приймальника пункту прокату; з 20 травня 1986 року переведений на посаду радіомеханіка 4 розряду; з 01 листопада 1987 року присвоєний 3 розряд радіомеханіка; 30 січня 1988 року звільнений;

- з 05 лютого 1988 року прийнятий оператором технологічного обладнання пл. 3 в Державний племпттахозавод «Поліський» (згідно штампу рос. «Государственый племптицезавод «Полесский»); з 15 лютого 1988 року переведений оператором технологічного обладнання пл.№7; 05 жовтня 1989 року переведений на посаду муляра ІІ розряду в будівельних цех; 03 січня 1991 року звільнений;

- з 14 лютого 1991 року прийнятий муляром 3 розряду Диканського райагробуду; 09 липня 1993 року переведений сторожем на прохідну; 07 червня 1995 року звільнений.

Згідно з довідкою №П-30821 від 05 грудня 2023 року, виданою Гаврилівським старостинським округом Бучанської міської ради/а.с. 45/, ОСОБА_1 дійсно фактично був зареєстрований та постійно проживав з 08 січня 1987 року по 09 лютого 1991 року за адресою: АДРЕСА_1 до 01 січня 2015 року згідно постанови КМУ від 23 липня 1991 року №106, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ, згідно абзацу 5 частини другої статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" відносились до ІV зони посиленого радіоекологічного контролю. Довідка видана за вказаний період згідно ордеру на право заняття житлової площі №32 від 04 січня 1987 року, поквартирних карточок та карточок приписки та опису №3.

Відповідно до іншої довідки, виданої Гаврилівським старостинським округом Бучанської міської ради, а саме: довідки №П-32189 від 18 грудня 2023 року /а.с. 45-зворот/, ОСОБА_1 дійсно фактично був зареєстрований та постійно проживав з 23 липня 1985 року по 09 лютого 1991 року за адресою: АДРЕСА_1 до 01 січня 2015 року згідно постанови КМУ від 23 липня 1991 року №106, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ, згідно абзацу 5 частини другої статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" відносились до ІV зони посиленого радіоекологічного контролю. Довідка видана за вказаний період згідно ордеру на право заняття житлової площі №32 від 12 червня 1985 року, поквартирних карточок та карточок приписки та опису №3.

Суд погоджується з відповідачем в тому, що вказані довідки містять різний період проживання позивача за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: згідно довідки №П-30821 від 05 грудня 2023 року період проживання позивача: з 08 січня 1987 року по 09 лютого 1991 року, а згідно довідки №П-32189 від 18 грудня 2023 року: з 23 липня 1985 року по 09 лютого 1991 року.

Разом з тим, відповідач не врахував ті обставини, що вказані довідки видані на підставі різних документів: довідка від 05 грудня 2023 року № П-30821 видана на підставі ордеру на право заняття житлової площі №32 від 04 січня 1987 року, тоді як довідка від 18 грудня 2023 року № П-31189 видана на підставі ордеру на право заняття житлової площі №32 від 12 червня 1985 року, а також ту обставину, що вже з 23 липня 1985 року позивач був прийнятий на посаду радіомеханіка 4 розряду у Вишгородський цех головного заводу Київського обласного виробничого об'єднання «Побутрадіотехніка» та звільнений з цієї посади лише 30 січня 1988 року. Тобто у період з 23 липня 1985 року по 08 січня 1987 року позивач працював у Вишгородському цеху головного заводу Київського обласного виробничого об'єднання «Побутрадіотехніка», що дає підстави вважати, що позивач, дійсно, з 23 липня 1985 року проживав за адресою: АДРЕСА_1 .

Крім того, до матеріалів позовної заяви позивачем додано довідку б/д та б/н, видану Гаврилівською сільською радою народних депутатів, відповідно до якої ОСОБА_1 проживав в с. Гаврилівка Вишгородського району Київської області, яке відноситься до четвертої зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 22 жовтня 1985 року по 02 лютого 1991 року.

Таким чином, наданими позивачем довідками підтверджується, що у період з 23 липня 1985 року по 09 лютого 1991 року (який охоплює в тому числі і період з моменту аварії на ЧАЕС 26 квітня 1986 року по 31 липня 1986 року) позивач проживав в с. Гаврилівка Вишгородського району Київської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23 липня 1991 року, відносилось до ІV зони посиленого радіоекологічного контролю.

За встановлених обставин та наведеного правового регулювання суд доходить висновку, що позивач за станом на 1 січня 1993 року постійно проживав в зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше 4- х років, в тому числі у період з 26 квітня 1986 року по 31 липня 1986 року.

Тож відповідач дійшов хибного висновку про відсутність проживання позивачем в зоні посиленого радіоекологічного контролю протягом 4-х років станом на 01 січня 1993 року, у зв'язку з чим оскаржуване рішення №164050003705 від 25 листопада 2023 року про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яке прийнято відповідачем з мотиву відсутності проживання ОСОБА_1 в зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше 4-х років станом на 01 січня 1993 року, є протиправним та підлягає скасуванню, а відповідна позовна вимога підлягає задоволенню.

Враховуючи те, що у спірних відносинах відповідач наразі у спосіб, встановлений законодавством, не реалізував своє повноваження щодо зарахування періоду проживання позивача з 23 липня 1985 року по 09 лютого 1991 року до періоду проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше 4 років, який дає право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, та щодо вирішення питання про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку з урахуванням такого періоду, позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21 грудня 2023 року є передчасною та задоволенню не підлягає.

Крім того, відмовляючи позивачу у задоволенні заяви про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач питання відповідності позивача іншим вимогам законодавства щодо призначення такої пенсії не перевіряв, а тому належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача за призначенням / перерахунком пенсії від 20 листопада 2023 року з урахуванням висновків суду, наведених в цьому судовому рішенні.

Такий висновок суду узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 29 листопада 2022 року у справі № 431/991/17.

Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією №9332-3433-5732-0040 від 06 лютого 2024 року /а.с. 13/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в 605,60 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, Житомирська область, 10003, ідентифікаційний код 13559341) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №164050003705 від 25 листопада 2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за призначенням / перерахунком пенсії від 20 листопада 2023 року з урахуванням висновків суду, наведених в цьому судовому рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк