Справа № 420/33507/23
12 березня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 23 загону морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_1 ), 1 загону морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до 23 загону морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_1 ), 1 загону морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_2 ), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії 23 загону морської охорони Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) щодо нарахування і виплати ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса проживання і для листування: АДРЕСА_3 ) відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 31.03.2022 року без застосуванням березня 2018 року як місяця підвищення доходу і індексації - різниці в розмірі 7440,27 гривні, з урахуванням виплачених сум;
- зобов'язати 23 загін морської охорони Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) нарахувати і виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса проживання і для листування: АДРЕСА_3 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 31.03.2022 року відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, із застосуванням березня 2018 року як місяця підвищення доходу і індексації - різниці в розмірі 7440,27 гривні, з урахуванням виплачених сум;
- визнати протиправними дії 1 загону морської охорони Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) щодо нарахування і виплати ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса проживання і для листування: АДРЕСА_3 ) відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2022 року по 29.08.2022 року без застосуванням березня 2018 року як місяця підвищення доходу і індексації - різниці в розмірі 7440,27 гривні, з урахуванням виплачених сум;
- зобов'язати 1 загін морської охорони Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) нарахувати і виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса проживання і для листування: АДРЕСА_3 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.04.2022 року по 29.08.2022 року відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, із застосуванням березня 2018 року як місяця підвищення доходу і індексації - різниці в розмірі 7440,27 гривні, з урахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 23 загін морської охорони Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) протиправно не нарахував індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 31.03.2022 року із застосуванням березня 2018 року як місяця підвищення доходу і індексації - різниці в розмірі 7440,27 гривні. 1 загін морської охорони Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) протиправно не нарахував індексацію грошового забезпечення за період з 01.04.2022 року по 29.08.2022 року із застосуванням березня 2018 року як місяця підвищення доходу і індексації - різниці в розмірі 7440,27 гривні. На думку позивача, у спірних періодах він має право на отримання поточної індексації розрахованої із застосуванням базового місяця березень 2018 року та індексації-різниці у сумі 7440,27 грн.
Військова частина НОМЕР_1 не погоджується із заявленими позивачем вимогами та просить відмовити у задоволенні позову. Так, для виплати поточної індексації за період з 01.03.2018 року по 31.03.2022 року із застосуванням березня 2018 року, як місяця підвищення доходу підстави відсутні, оскільки право на такий вид індексації виникло тільки з грудня 2018 року у зв'язку із перевищенням порогу індексації 103%. Щодо фіксованої, відповідач звертає увагу на неправильність проведених позивачем розрахунків, а також те, що фактично сума індексації у березні 2018 року була меншою у порівнянні із сумою підвищення доходу, що виключає право на отримання індексації-різниці.
1 загін морської охорони Державної прикордонної служби України у відзиві зазначив про свою незгоду із заявленими вимогами та у задоволенні позову просив відмовити. Відповідач зазначив, що підстави для виплати поточної індексації у період з 01.04.2022 року по 29.08.2022 року із застосуванням березня 2018 року, як місяця підвищення доходу, відсутні, оскільки поріг індексації перевищив 103% лише у квітні та червні місяці 2022 року. Індексація - різниця взагалі нарахуванню не підлягає, оскільки дохід позивача протягом спірного періоду постійно підвищувався за рахунок додаткових винагород. Також зазначає про неправильний розрахунок індексації-різниці.
Ухвалою суду від 05.12.2023 року позовну заяву залишено без руху для подання заяви про поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 18.12.2023 року позивачеві поновлено строк звернення до суду, відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін, а також відхилено заяву про уточнення позовних вимог у зв'язку із тим, що одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
У період з 22.04.2015 року до 02.03.2022 року позивач проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_1 . Розрахунок при звільненні із позивачем проведено по 31.03.2022 року, про що у відзиві зазначає відповідач.
У період з 03.03.2022 року до 29.08.2022 року позивач проходив військову службу у НОМЕР_6 загоні морської охорони Державної прикордонної служби України.
28 серпня 2022 року наказом командира 1 загону морської охорони ДПС України № 263-ос припинено (розірвано) контракт і звільнено з військової служби за підпунктом “б” (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) пункту 3 частини 5 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” головного корабельного старшину ОСОБА_1 , інспектора вищої категорії - водолаза групи спеціальних дій відділу спеціальних дій.
29 серпня 2022 року наказом командира 1 загону морської охорони ДПС України № 264-ос головний корабельний старшина ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу і всіх видів забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 року по справі №420/6098/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до 1 загону Морської охорони Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), НОМЕР_7 загону Морської охорони Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність 23 загону Морської охорони Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ), яка полягає у не нарахуванні та у не виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року включно в повному розмірі, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (“базового місяця”) - січень 2008 року.
Зобов'язано 23 загін Морської охорони Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати і вплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року до 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (“базового місяця”) - січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідно до довідки - розрахунку №52 від 29.09.2023 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 року по справі №420/6098/23 позивачеві нараховано індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (“базового місяця”) - січень 2008 року у сумі 80921,95 грн, з якої, за вирахуванням зборів та податків, виплачено 65142,17 грн.
У період з 01.03.2018 року до 31.03.2022 року позивачеві виплачувалась поточна індексація починаючи з грудня 2018 року, згідно із архівними відомостями за вказаний період із застосуванням березня 2018 року як базового місяця для нарахування індексації, що підтверджується довідкою-розрахунком від 14.02.2022 року № 11, а також зазначено у відзиві ВЧ НОМЕР_1 .
У період з 01.04.2022 року до 29.08.2022 року позивачеві виплачувалась поточна індексація, що підтверджується архівною відомістю з січня 2022 року до грудня 2022 року.
Враховуючи, що розмір індексації у березні 2022 року склав 672,35 грн, який розрахований виходячи із березня 2018 року, як базового, то нарахована та виплачена позивачеві поточна індексація у квітні 2022 року у розмірі 672,35 грн також розрахована із застосуванням березня 2018 року, як базового.
Наведені документи свідчать про те, що нараховані та виплачені позивачеві суми поточної індексації за період з квітня по серпень 2022 року розраховані із застосуванням березня 2018 року, як базового місяця.
Індексація-різниця позивачеві не нараховувалась та не виплачувалась.
Дослідивши позиції сторін викладені у їх заявах по суті, оцінивши надані докази та приписи діючого законодавства суд приходить до наступних висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі - Закон №1282).
Приписами статей 1, 2 Закону №1282 визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до статей 4, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (у редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» суд встановив, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (пункти 43-44 постанови Верховного Суду від 27.04.2021 у справі № 380/1513/20).
Крім цього, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у Постановах від 19.07.2019 у справі № 240/4911/18, від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, від 20.11.2019 у справі № 620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Пунктом 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (надалі - Порядок № 1078) передбачено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 1078 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 № 77, застосовується з 01.01.2016) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Пунктом 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, який застосовується з 01.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Згідно з пунктом 5 Порядку 1078 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 141, яка набула чинності 15.03.2018) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Аналізуючи зміст приписів вищенаведеного пункту у редакціях КМУ від 09.12.2015 № 1013 та від 28.02.2018 № 141 суд робить висновок, що у разі якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. При цьому, під підвищенням доходу для цілей індексації заробітної плати (грошового забезпечення) необхідно розуміти підвищення їхніх постійних складових (тарифних ставок, окладів). У разі зростання заробітної плати (грошового забезпечення) за рахунок інших складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати (грошового забезпечення), які не мають разового характеру.
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає Суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
З урахуванням того факту, що 1 березня 2018 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
Враховуючи приписи абз. 2, п. 5 Порядку №1078, ст. 4 Закону України № 1282-XII, офіційні дані, що містяться на сайті Державної служби статистики України щодо індексів споживчих цін, то лише у жовтні 2018 року поріг індексації 103% перевищено для військовослужбовців. При цьому, оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то індексацію необхідно було проводити з грудня 2018 року.
З огляду на те, що позивачеві індексація нараховувалась та виплачувалась починаючи з грудня 2018 року із урахуванням березня 2018 року, як базового, що підтверджується архівними відомостями та довідкою-розрахунком, позовні вимоги в частині виплати поточної індексації є безпідставними та задоволенню не підлягають.
З метою встановлення наявності у позивача права на отримання суми індексації-різниці, суд має встановити розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року, суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року та порівняти їх.
Розрахунок розміру підвищення доходу позивача в березні 2018 року.
Відповідно до архівної відомості з січня 2018 року по грудень 2018 року у лютому 2018 року позивачеві виплачено 12452,31 грн, у березні 2018 року - 13733,94 грн.
При цьому, індексація за лютий 2018 року у розмірі 4258,75 грн, яка виплачена позивачеві на виконання рішення Одеського ОАС від 07.06.2023 року по справі №420/6098/23 підлягає включенню у дохід позивача за лютий 2018 року, який у підсумку складає 16711,06 грн (12452,31 грн + 4258,75 грн).
Таким чином, у березні 2018 року дохід позивача не збільшився, а став меншим, оскільки у лютому 2018 року дорівнював 16711,06 грн, а у березні 2018 року став 13733,94 грн.
Щодо суми індексації, яка мала скластися в березні 2018 року, то з врахуванням цифрових значень наявних у матеріалах справи, розрахунків в довідці про отримане грошове забезпечення та суми індексації, врахування в якості базового місяця січня 2008 року, приписів п. 4, 5 Порядку №1078, даних Мінстатистики щодо індексів споживчих цін її розмір мав складати 4463,15 грн (1762,00 грн - прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.03.2018 року помножений на 253,3% - величина приросту споживчих цін поділений на 100%).
Таким чином, оскільки дохід позивача в березні 2018 року зменшився у порівнянні з доходом у лютому 2018 року та відповідно є меншим від суми індексації, яка мала скластися в березні 2018 року - 4463,15 грн, ця сума і є індексацією-різницею в розумінні приписів абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 та підлягає нарахуванню і виплаті позивачу починаючи з 01.03.2018 року.
На необхідність здійснення судом таких розрахунків наголосив Верховний Суд у Постанові від 23.03.2023 року по справі № 400/3826/21.
З огляду на встановлені судом обставини, відповідачі протиправно не нараховували та не виплачували позивачеві індексацію-різницю грошового забезпечення у фіксованому розмірі 4463,15 грн за періоди з 01.03.2018 року по 31.03.2022 року - 23 загін морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_1 ) та з 01.04.2022 року по 29.08.2022 року включно - 1 загін морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_2 ), відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 242- 246 КАС України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність 23 загону морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ 12321541) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ) індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 31.03.2022 року включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Зобов'язати 23 загін морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ 12321541) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ) індексацію-різницю грошового забезпечення у фіксованому розмірі 4463,15 грн за період з 01.03.2018 року по 31.03.2022 року відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Визнати протиправною бездіяльність 1 загону морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ 23311292) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ) індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.04.2022 року по 29.08.2022 року включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Зобов'язати 1 загін морської охорони Державної прикордонної служби України (ВЧ НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ 23311292) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ) індексацію-різницю грошового забезпечення у фіксованому розмірі 4463,15 грн за період з 01.04.2022 року по 29.08.2022 року включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Попов В.Ф.